Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 15 z 15)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA223 s rychlými trandy

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15

RSS

Příspěvky [281 až 297 z 297]

Re: DPA223 s rychlými trandy

Klidně dám vědět ale osázku nové desky plánuji na Vánoce. Bude více času.

Re: DPA223 s rychlými trandy

kaed,tubamusic: zajímavá teorie, ale k této poruše, pokud si dobře pamatuji, téměř nikdy nedošlo během hraní na limitu výkonu, nebo blízko něj, velice často popisovali poškození na nezatíženém zesilovači, při zapnutí a podobně, nepamatuji si že by tu někdo psal, že mu to střelilo během hlasitého poslechu.
Dost lidí provozuje 223 s FJPF (celoplast) koncáky a nestřelilo jim to, takže tohle bych vyloučil. To že je lepší trandy na hlídání kliďáku osadit až na koncáky s tím souhlasím, dost to pomůže stabilitě regulace.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Čaká ma tiež ešte oživovanie 223.
Napadlo ma, že jedna z možností, ako zlepšit teplotnú väzbu a tým znížiť pravdepodobnosť týchto problémov by bolo urobiť 223 rovnakým spôsobom ako ostatné DPA. Stačilo by osadiť tranzistory na malom hranole a až ten by bol pripevnený na veľký chladič. Tým by bola rýchlejšia výmena tepla medzi tranzistormi cez hranol s malou tepelnou kapacitou aj keď na úkor horšieho / spomaleného prenosu tepla na veľký chladič. Čo si o tomto riešení myslíte?
Aj keď pridanie hranolov je presne proti filozofii 223 - jednoduchý koncák bez potreby hranolov a zložitej mechaniky...

Re: DPA223 s rychlými trandy

Tak potom je to pravděpodobně kmitání při nějakým stavu, třeba při náběhu napájení. Naprostá většina věcí není z ničho nic, ale příčina - následek. Ale pokud to skutečně řeší instalace tranzistoru teplotní stabilizace přímo na výkoňák, tak to spíš odpovídá tomu pomalýmu přenosu tepla na chladič. Ale všechno jsou to teorie, navíc těžko zjistit, proč se to děje, když je to fakt náhodnej jev.

(upravil mechanik 27. 11. 2017 23:10)

Re: DPA223 s rychlými trandy

Kmitanie pri nábehu napájania je dobrý postreh. Keď som ladil kompenzácie a neboli optimalne občas som tam nejake kmitanie pri nábehu videl. DPA som nikdy nestaval, len iné... Ale to nikto nemá zdroj s prúdovým obmedzením? V klude nebude brať predok, VAS, budiče, konce viac než 150mA. Keď sa kludový prúd koncov nastaví na nízku hodnotu. Hral som sa so SR okolo 400-500V/uS a kompenzácie som rád tlačil na hranu so stabilitou. Ale väčšinou pri ladení kompenzácií sa to pri kmitaní ani nehrialo. Asi len 2x som zažil že sa začal prehrievať boucherot. Napríklad Keď som kompenzácie odstránil uplne a zapol to big_smile Také meranie obdlžníkom na 400kHz dá tiež už pekne zabrať boucherotovmu členu, musí sa dobre dimenzovať.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Aké máte skúsenosti so snímacími tranzistormi v izolovanom púzdre? Napr. TO126F alebo je lepšie ostať pri sludovej podložke?

(upravil tubamusic 28. 11. 2017 9:13)

Re: DPA223 s rychlými trandy

Opět jsem se nad tím problémem zamyslel a dospěl jsem k tomu, že za to, že to z ničeho nic střelí můžou trandy 13,14 a 19,20, které jsou v tomto případě v TO 92 a tím pádem nejsou tepelně svázaný s chladičem. Díky jejich rychlejšímu ohřátí se nečekaně rozkolísá klidový proud a to i na několik A. To proto, že tyto výše zmíněné trandy se bez chladiče ohřejí dřív, než koncové trandy, tedy i snímací trand. 13,14,19,20 mají totiž na klidový proud podstatný vliv. 222 tímto netrpí a to proto, že tyhle trandy jsou na hranolu, tedy nedojde u nich k tak rychlému nárůstu a rozdílu teploty oproti koncovým trandům, tedy i trandu snímacího. To že mě to vyřešilo přišroubování snímacího trandu přímo na jeden z koncových TO220 tuto teorii jen potvrzuje, protože teplota z TO220 přejde bezprostředně do toho snímacího trandu a to rychleji, než do chladiče. To stačí proto, aby se kliďák ureguloval v potřebných mezích. 223 (pokud tam člověk nemá chybu) nekmitá a to ani s rychlými trandy. Navrženo je to dobře, jen tenhle problém s různě se zahřívajícími trandy může způsobit nečekaný zvýšení klidového proudu nad únosnou mez a pak to střelí. Potvrzuji, že to dokáže střelit i bez signálu na vstupu, pouze při rozkolísání teplot trandů. Mě se to taky stalo.

Web

Re: DPA223 s rychlými trandy

A spocital si o kolik stupnu se ty to92 trandy musí ohřát, aby tohle nastalo?

Re: DPA223 s rychlými trandy

Ja tie DPAčka nepoznám a schému k 223 som nevidel ale tipujem že myslíš tranzistory rozkmitu. Ono je normalne že rozkmit nie je na chladiči. Skús pozrieť symasym, produkty CW a tak. Rozkmit sa ohreje dosť rýchlo po štarte a to aj keď sú tam TO-126. Pochopitelne kludový prúd sa nastavuje v stave keď sú ohriate. Ale to by spôsobilo na opak trochu nižší kludový prúd hned pri šarte.

Problém je podla mna že sú tie DPAčka staršie. Dnes sú dostupné pekné tranzistory v TO-247 v pohode pre rozsah 80-150W na pár. Používať ako koncové tranzistory TO-220 ešte v celoizolovanom púzdre nie je velmi dobré. Keby tam niekto "nabastlil" 1 pár TO-247 tak by sa aspoň vylúčili problémi s rýchlym rastom teploty a zničením tým spôsobom. Keď to má 60W/4R tak by tam krásne išli 2SA1941. Sú trochu menej výkonné než 2SA1943 ale inak vo všetkom hádam lepšie. Dajú sa kúpiť aj napárované v CR. Poradím prípadne kde...

(upravil kaed 28. 11. 2017 14:58)

Re: DPA223 s rychlými trandy

bych si myslel, že je to možnej scénář. před koncem je ještě další darlington. takže 2x BE přechod + konc tranzistor v sérii. KOncák pro jednoduchost vynecháme, řekněme, že teplotní vazba funguje jak má. Z datasheetu 2N5551(jinde jsem honem ty teplotní závislosti nenašel): změna Ube 25° - 70°C 0.65V na 0.55V při 1mA. Přechody jsou dva za sebou + koncáky a v druhé polovině zesilovače totéž.
Takže najednou máme Ube na čtyřech přechodech menší  o 0.4V(0.6V s koncákama). Zesílení každýho tranzistoru se změní při této změně teploty cca ze 150 na 250.  Pokud se nepletu, tak u darlingtonu se proudové zesílení následujícíh stupňů násobí, takže změna zesílení budiče je z 22500 na 62500. tj skoro trojnásobek. Proti tomuto jevu samozřejmě působí emitorový odpory u koncáků, kde změna napětí o výše uvedené 0,2V způsobí nárůst proudu o 1A(0.3V na 1.5A) na tranzistor, tj výkonovou ztrátu při 40V 40W (50W) -  zvýšení proudovýho zesílení v emitorovým sledovači nebude mít na výstupní proud až takovej vliv. Mohla by zapůsobit i nadproudová ochrana, jestli funguje správně v rámci SOA použitejch tranzistorů... Podle datasheetu MJE15032 je výkonovýá ztráta 50W při 25°C, snižuje se o 0.4W na °C, takže při 70°C je to jenom 32W, a asi těch 40W nejde uchladit, protože Rth z čipu na poudro (a co na chladič, a z chladiče?)  je 2.5°C/W, takže při 40W je teplota čipu 125°C... a to je víc než uvažovanejch 70°C a spirála se roztáčí. Ostatně darlingtony (nedejbože třístupňový) jsou na tyhle jevy choulostivý, to je dlouhodobě známá pravda, ať nikdo netvrdí, že ne. Rozdíl teplot budicích tranzistorů na 70°C jsem vzal jenom pro příklad, stejně jako 2n5551, aby mě někdo nechytal za slovíčko (nebo číslo), že tento jev je možný a dokonce asi pravděpodobnější než zničení konců kmitáním. Ještě v té úvaze není zahrnuta tepelná vazba na stabilizační tranzistor, kde prodleva může způsobit už výše popsanou destrukci koncovýho stupně. Jaký budou reálný podmínky si netroufnu s kalkulačkou ani odhadnout, chtělo by to komplexní simulaci. Samotnýho by mě to zajímalo.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Zvětšení zisku má ale jenom vliv na pokles bázovýho proudu na začátku těch darlošů vzhledem k výslednýmu kolektorovýmu proudu, klucí... ?

Re: DPA223 s rychlými trandy

Zajímavá diskuze se tady rozjela ohledně teplotní vazby tranzistorů u DPA223.

Ještě jednou popíšu události, které předcházely vyhoření jednoho modulu DPA223 v mém zesilovači. Poté co jsem tento modul odzkoušel se zatěží s osciloskopem a nastaveným kliďákem dle návodu, vše fungovalo jak mělo.
Akorát při zabudování do krabice jsem odpozoroval zajímavou věc, kdy jsem přehazoval signální kabely na vstupech modulů. U posléze zhořelého modulu při odpojení sig. kabelu zabrala ochrana repro, cvaklo relé a po chvíli zase seplo. Asi odpojení vstupu způsobilo nějaké DC rozvážení celého konce, ale netuším proč. Nicméně modul byl stále OK.
Při zapojení hudebního signálu, jsem pak nstavil pokojovou hlasitost, konec stále žil. Pak jsem si hrál s korekcema, basy výšky jestli vše pracuje jak má. A tady je to opět zajímavé. Když jsem vytáhl basy, tak v tomto okamžiku konec střelil.

Docela to koresponduje s tím co tu bylo řečeno, že kliďák kvůli špatné teplotní stabilizaci ujel. A přidání basů věc celou urychlily, neb jsem mu dal proudově zabrat. K tomuto závěru jsem došel. Ale jestli tam bylo ještě něco špatně, tak to nevím. Nic jsem nenašel. Což vzhledem k tomu, že jsem při stavbě postupoval pečlivě, mě jenom víc zneklidňuje až budu osazovat desku novou.

Re: DPA223 s rychlými trandy

jasně, ale snížení napětí Ube zvýší proud emitorovými odpory koncáků, což způsobí další zahřátí...
Zkoušel jsem si propočítat proudovou ochranu oproti SOA MJE15032, a u DPA222 s odporem v emitoru 0.44 Ohm je to při 40V s odřenejma ušima, pro  obdélník v plným rozkmitu do čistě kapacitní zátěže dokonce hodně za hranou (80V 1.5A už je mimo SOA za 10ms) při 30V na výstupu a 10V Uce taky. Jak to bude u DPA 223 a použitejch tranzistorů nevím, ale ty MJ15032/15033 tam určitě nepatří. Jak to bude s FJP1943/5200 netuším, SOA jsem nikde nenašel.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Přechod tranzistoru B-E je teplotně závislý ( cca -2,5mV/K) a v 223 ty tranzistory visí v luftě (nejsou svázané s chladičem/hranolem) jak v DPA222.

Jinak se u 220 i 222 stávalo že když byl zesilovač špatně kompenzovaný ujel proud do stovek mA..

Web

(upravil pslava 29. 11. 2017 1:22)

Re: DPA223 s rychlými trandy

Já postavil z první várky desek 223 v původním osazení a jeden kanál od začátku zlo...viz: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 33#p246033
Vyletěl asi třikrát po sobě, pokaždé při zapnutí. Pomohlo až proletování prokovů  a výměna trimru. Od té doby klid i po přeosazení na rychlé trandy.
Poté jsem se pustil do dalšího čtyřkoncáku v osazení rovnou jfet/fast kterému dávám záhul už víc jak tři roky a zatím jediný problém.
Tož tak moje zkušenost smile Podotýkám ale, že ani jedna ze šesti desek nebyla kontrolována škopkem...

Re: DPA223 s rychlými trandy

Ad " prokovení děr v plošňáku " : udělal jsem už několik tisíc konců, tj. bezkonkurenčně nejvíc z vás a nikdy jsem kontrolu tohohle parametru nepotřeboval, ač i to výrobce plošňáků nabízí, pochopitelně za úplatu. Dá se to tedy zařídit, ale netuším, jak ten nárůst ceny přežijete....

Re: DPA223 s rychlými trandy

Pro domácí osazování, když je deska na klasický součástky, tak je taky možnost to nechat udělat s nezamaskovanými prokovy a všechny si propájet. Sice nemám osazenejch tolik koncovejch stupňů, ale obecně jediný, kdy jsem měl nějakej problém s prokovem, je to, když ho při výměně součástky vytáhnu ven i s nožičkou součástky. Dělal jsem si dokonce test, na desce vyrobené u číňana jsem udělal prokovený dírky 0.6mm s rozestupem 0.8mm, když jsem desku v tomhle místě zlomil, tak zůstaly všechny pocínovaný plošky na obou částech desky a na pohled je to skoro souvislá pokovená plocha na hraně desky.
Samozřejmě netvrdím, že se to nemůže stát nikdy, záleží na technologické kázni a vůbec technologii výroby, jedna nejmenovaná firma v čr vypaluje dírky po vyvrtání ještě laserem (pro 4 a vícevrstvý desky), aby odstranili případný vymáčknutý stopy pryskyřice a  jiný nečistoty, vůbec aby to pokovení spojilo to co má.
Ostatně technologie prokovování otvorů v desce je podle mě to nejnáročnější při výrobě DPS, nedejbože když jsou ty díry slepý nebo pohřbený.

Příspěvky [281 až 297 z 297]

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA223 s rychlými trandy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£