Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

(upravil Thomas 22. 11. 2017 19:28)

Téma: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Zdravím chlapi.
Měl bych dotaz, tak kdyby byl někdo zběhlý okolo gramců.
1) Bude si Ortofon GT sférická přenoska rozumět s Actidampem na MM přenosku?
2) Jak moc opotřebovávám klasickou desku na poslech pro Hi-fi právě tím, že k ní používám onu sférickou přenosku pro DJ, narozdíl od MM přenosky pro hi-fi? Má prý jiný přítlak. Nebo se deska vyloženě ničí?
Za případnou odpověď díky.
Google už jsem použil, ale moc jsem se toho nedozvěděl smile

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Je to jednoduchý. Desky si ničíš, protože DJ přenosky mají tvrdší závěs chvějky (aby vydržely řádění DJ) a proto mají předepsanou větší svislou sílu na hrot- klasická HiFi přenoska je moc jemná a řádění DJ by nevydržela. Takže si kup normální přenosku na HiFi a máš klid.

Web

(upravil Hippo007 16. 11. 2017 0:01)

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Má přítlak 4,0 g (40 mN), tedy podobný, jako krystalové přenosky. To už znatelně opotřebovává desky. HiFi přenosky mívají přítlak obvykle mezi 15 a 25 mN.
Ale jestli ji chceš provozovat s Actidampem, budou si spolu rozumět. Parametry zátěže přenosky jsou:
Recommended load resistance  -  47 kOhm
Recommended load capacitance  -  200-400 pF

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Ahá. Super. Díky moc. Takže když budu chtít řádit, mohu použít actidamp a GT přenosku na vinyly např. techna a když si budu chtít pustit např. Má Vlast, měl bych jen přehodit přenosku MM z hifi gramce...?  smile

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

no, ještě bych tě trochu poopravil - když si budeš chtít pustit desky, na kterých ti nezáleží, nech tam GT, na ostatní raději klasickou MM s nížším přítlakem.

Web

(upravil Thomas 27. 11. 2017 14:47)

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

EDIT:

Díky chlapi za pomoc. Už jsem trošku prozřel.
Nyní ale vyvstal jiný problém. Přenoska se z JVC L A21 nedá přehodit. Je tam Z1S. Tedy přenoska asi ano, ale to je na delší laborování. Já chci jen plug and play. Rychle to přehodit dle potřeby. Tedy buď jen jehlu nebo celou hlavu. A to nepasuje.
Našel jsem toto. V cenové kategorii je to komplet i s hlavou která by měla pasovat na DJ gramce. Je to průser??? Z1S mě stála něco kolem pětikila - no tak není to asi bůh ví jaká bomba, ale já jsem celkem spokojen. Nevím ale jak si může stát tahle. Jedině snad využít 14 lhůtu a poslechnout si to.

https://www.conrad.cz/gramofonova-preno … 01.k304382

(upravil hifijak 12. 1. 2018 18:56)

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Výměna přenosky u JVC LA A21 je otázkou několika minut. Pokud nechceš laborovat s nastavením podle Stevensona atd., stačí dodržet těch 32 mm podle návodu, nastavit svislou sílu, antiskating a je hotovo. Sám mám LA A31 a v poslední době jsem to absolvoval i několikrát za den. Gamcem prošly přenosky JVC Z1 (je stále hratelná, pokud by měl někdo zájem), Shure 76-6, Ortofon OMB5, pak OM5E ( tu jsem vracel, hrála bídně výšky, jeden kanál slabší - asi byla vadná). Nyní tedy zpět OMB5 a asi skončím u Ortofon 2M RED nebo Shure M97, nejsem ještě rozhodnutý, ale spíš to vidím na Ortofonku. Mimochodem OM5 je relativně lacná přenoska a její zvuk JVC Z1 převálcuje. Ještě pozor, to co ukazuje odkaz na Conrada je standartní hlava (vidíš ten kolík nahoře), tu do JVC nedáš, ta má plošku a aretační šroubek.
Ještě k JVC nastavení (zdroj stránky Vinylengine), přidat ke 32mm další 2_4mm, viz dále.
parameter                Original    Custom
pivot to spindle (mm)    205             205
effective length (mm)    220             224
overhang (mm)             15               19
offset angle °                     25            24.524
linear offset (mm)             92.976    92.976
inner groove (mm)             60.325    60.325
outer groove (mm)           146.05    146.05
inner null point (mm)     45.336    70.76
outer null point (mm)    140.616    115.192
maximum distortion %        2.532        1.103
average rms distortion %    1.62        0.393

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Spojení pojmu sférická a MM vůči zesilovači je jako jablka a hrušky pohromadě.
Pokud pomineme krystalové přenosky, tak jsou MM a MC, a to je rozdíl ve vztahu k zesilovači.
Sférický hroz je v půdorysu kruh, eliptický. biradiální, Shibata atd. je v řezu více či méně úzká elipsa. Ve vztahu k zesilovači žádný vliv.

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

hifijak : Já to možná celý blbě popsal a nebo jsi mě špatně pochopil, ale faktem je, že tomu opravdu moc nerozumím. Měl jsem za to, že MM je magneto dynamická a MC je krystalická přenoska. Proto pro každou jiný předzesilovač nebo "přepínání " MM/MC...? Jestli jsou ještě krystalové netuším.
Každopádně se věc vyřešila tak, že Z1S se samozřejmě s hlavou komplet prohodit nedá, a tak to nechám být jak to je ( stejně si ten gramec brzy vezme otec a přenoska je nastavena z Phono.cz tak jak by měla ) a já si koupím asi tu MC crypt i s hlavou pro hifi desky a tu dj ortofon gt nechám na řádění smile
V opačném případě poraď co jiného s tím. Nemám zkušenosti ani v nejmenším se v tom vrtat a něco nastavovat. Jde mi jen o to, jestli je ta MC Krypt úplnej šit nebo ne. A nebo sáhnout po úplně nové přenosce na DJing a používat jí pro vše. Mě totiž bylo ve zmíněném shopu řečeno, že je hlavně důležité správné nastavení přenosky, nikoliv jakou přenosku mám. Údajně neopotřebovává desku víc ani ta a ani ona. Spíš jde o zvuk jaký reprodukuju. Víc basů nebo nebo víc detailů. Ale to teď píšu v uvozovkách, nechytej mě za slovo.
Tak a teď babo raď smile

(upravil kaed 13. 1. 2018 14:40)

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Pořád ne...
MM- magnetodynamická přenoska, Moving Magnet, 2-5mV výstupní napětí do 47k odporu.
MC - magnetodynamická přenoska, Moving Coil, cca 0.1mV výstupní napětí do malé impedance.
Tohle je důležitý smeřem k předzesilovačí - zesilovači.

Další je o varu výbrusu hrotu a mechanických vlastnostech přenosky, tj sférický hrot - DJ přenosky  (zrovna ta odkazovaná od conrada) , vyšší mech. odolnost, scratchování, vyšší přítlak, vyšší opotřebení desky.
Eliptický hrot, shiabata,... nejčastější u hifi přenosek. Moc toho naposlouchanýho nemám, ale OM2RED je jistě rozumná volna, OM5B a VM2103 bych řekl, že je va stejné třídě.

Ještě k terminologii: přenoska je to, co je přišroubovaný dvěma šroubky, v některých gramo přímo k raménku, v některých prostřednictvím výměnné hlavy. Každá přenoska (s hlavou nebo bez) má jinou hmotnost, a jiný doporučený přítlak, tak se stejně musí nastavit znovu přítlak, když díky montáži na hlavně už je nastavená kolmost, délka raménka a úhel.
Ale tohle všechno je na netu, stačí číst, já to taky nemám jako moudrost zděděnou od předků smile.

Podle parametrů přenosky se musí nastavit minimálně přítlak na hrot, pokud nechceš zbytečně opotřebovávat jek desky, tak hrot. A míň není líp, prostě podle datasheetu k přenosce. Další nastavení jako délka, kolmost, antiskating už jsou o kvalitě zvuku, ne o poškození desky/přenosky.

A kde bys dnes vzal krystalovou přenosku? jedině na půdě nebo v bazaru. Krystalový přenosky dávaly cca 200mV do 1M zátěže, a nebyl proto potřeba předzesilovač, ale potřebovaly cca 10x vetší sílu na hrot.

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Ahá. Díky za vysvětlivky. No zatím jsem ještě nic nepokazil, tak se ptám smile
Stručně můžu jen říct, že vím co je hlava, přenoska a samotný hrot/jehla. Dokážu si ovšem sám nastavit jen samotný přítlak na desku ( jistě dle doporučení výrobce nebo rady někoho fundovaného ) a samozřejmě antiskating, který se rovná cca hmotnosti zátěže na stupnici co vím. To je během chvilky hotovo.
Mě by spíš zajímalo jestli mohu přehazovat celou hlavu s přenoskou a jehlou? Za předpokladu že je nastavena "  kolmost, délka raménka a úhel " obou přenosek na totožný gramofon. S tím, že pak už jen nastavím přítlak a antiskate..?

Jinak ohledně toho opotřebení desky takovou nebo makovou jehlou ... tady se koukám názory dost rozcházejí i u lidí, kterým prošly rukama stovky desek a desítky gramofonů. To tady asi nevyřešíme. Já bych se přiklonil asi k názoru/dotazu - jak často si tu desku pouštíte? Každý den, týden měsíc, jednou za půl roku?

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Jasně, po přehození vč. hlavy nastavit přítlak a antiskating, a mělo by to být ok.

Re: Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

O.K. Díky. Mě šlo o to, jestli to takhle vlastně prakticky vůbec jde. Není to asi standardní. O nové přenosce ještě popřemýšlím.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Úprava dotazu - Reloop a hifi přenoska :-)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£