(upravil divnypocit 12. 11. 2017 11:52)

Téma: "odrušení" primáru

Občas slyším v reproduktorech různé pazvuky (bzušení, vrčení, cvaknutí atd.) Vím, že to souvisí se spotřebiči od sousedů, nekdy to dělá i výtah. Mohu se pokusit nějak toto rušení odfiltrovaT? Nějaký kondenzátor na primáru nebo něco podobného? Oddělovací trafo apod, nemá smysl kupovat ,jde o stero LM3886.  Zesilovač je v kovové krabici s toroidem a nemám vyvedený zelenožlutý vodič na krabici.

Ještě tu mám zesilovač sony, který má přívodní šnůru bez zelenožlutého vodiče a ve zdroji žadný filtr není a ten to nedělá.

Re: "odrušení" primáru

Zkusil bych nejaky hotovy EMI-EMC filtr.
V praxi mam nejradeji schaffner.
Do zesilovace nejlepe typ FN 9244 E.
Osobne kvuli ruseni a tekoucim VF proudum, mam ve zdroji radiostanice FN 9226.
Jinak mam na baraku, ale i v dilne na 3f FN 766X 3x a jeste za tim FN 3280.
Je z duvodu, aby ode mne, ale ani ke me, nelezlo ruseni ze site, menicu a pod.

(upravil Otas 12. 11. 2017 20:27)

Re: "odrušení" primáru

Někde jsem četl o háklivosti minusového napájení LM3886 na rušení v síti. Protože to bylo v době, kdy jsem si zes s těmi LM stavěl, tak jsem hlavní kondenzátory záporné větve vzájemně na cestě mínusu oddělil cca 15 závity měděného drátu. Je fakt, že jsem žádné rušení nezaznamenal, jenže kdoví. Je to tak říkajíc bez záruky, nevím vůbec proč by to tak mělo fungovat, to si ze zdroje informací nepamatuji, resp. to tam ani nebylo.

Re: "odrušení" primáru

divnypocit:

Všechno co popisuješ se nám bohužel v dnešním zarušeném světě děje a má to logiku, dokud:

Obrací to Tvá poslední věta: 

"Ještě tu mám zesilovač sony, který má přívodní šnůru bez zelenožlutého vodiče a ve zdroji žadný filtr není a ten to nedělá."

Máš na vstupu (vstupu signálu nf) těch LM3886 dolní propust sestávající z jednoho odporu a jednoho kondenzátoru zapojenou jako jednoduchou zádrž pro nadakustické kmitočty? Proti vf a harmonickým by měl pomoci.

Ale bohužel to co píšeš, svědčí spíš o přízanacích souvisejících s napájením než se signálem.

Při poslechu  zkus propojit uvnitř Tvého zesilovače vše tak, jak to má ten Sony (signálová zem, napájecí zem) včetně cinchů, na kterých je zdroj signálu.

A na závěr - bohužel i to se stává a děje - může mít vliv i umístění zařízení v bytě. Teď nemluvím o středovlnném tranzistoráku. Zažil jsem to už neuvěřitelně i s nf zesilovačem, který se do určité míry trochu jako ten středovlnný přijímač choval.

Re: "odrušení" primáru

divnypocit napsal:

Zesilovač je v kovové krabici s toroidem a nemám vyvedený zelenožlutý vodič na krabici.
.

Bedna by neměla viset v luftě, chytá to pak bordel z okolí.. alepson spojit se signálovou zemí (je-li toroid třídy II a vnitřní drátovačka taktéž) ale chybu bych spíš viděl v provedení zemí -drátovačka silové země, stínění signálových vodičů ap. Zesilovač Sony určitě žádný vf filtr namá a nelupe..

Sitové odrušení není na škodu, dá se ledaskde vymontovat nebo levne koupit ..

Web

Re: "odrušení" primáru

Jo, některé IO jsou na vnější rušení opravdu citlivější a těžko se toho zbavuje. V některých případech pomůže blokovat sekundární vinutí trafa kondenzátorem, nějaký kvalitnější fóliový, hodnota kolem 100k. Pokud to nepomůže, zkusit změnit strukturu zemí a způsob připojení skříně na ni. Vf rušení se může dovnitř dostávat i z přívodů k bednám a přecházet na vstupy.

Re: "odrušení" primáru

V dnesni dobe, kdy je pritomno VF ruseni a VF pole v intenzitach o kterych sme netusili pred 10-15 lety temer vubec, v podstate je prakticky nutne, udelat na vystup pro repro, filtraci stejnou, ne li vyssi kvality, jako maji zesilovace D/T/ .
VF ruseni se kuprikladu u mne projevilo na linearnim PA tak, ze pokud vypadla WiFi sit, tak mobil me pani, kdyz se pripojil na LTE, tak pohybem osoby v miostnosti, se objevilo sporadicky jakesi bzuceni, resp. zabzuceni pri pohybu.
Stacilo se nehybat a nic pritomne nebylo.
Ale pri tiche pasazi, nebo jen zapnutem zesilovaci, stacilo v mistnosti pohnout rukou a ozvalo se "sumive bzouknuti" podobne jako kdyz jedna, nebo dve pomale mouchy proleti kolem.
Kdybych neznal tento problem z casu, kdyz sem toto resil v blizkosti radiolokatoru, neprisel bych na to, od kud je tento zdroj ruseni a jak se projevuje mistnost, resp prostor, kde je zdroj podobneho signalu.
Signal opravdu prichazel privody od reproduktoru.
Ale nestacilo jen dat dvojity PIclanek, protoze se jedna o impulsni a ve spektru plovouci ruseni, takze si to vyzadalo stineni cele vyhybky, pridani svorky stineni na svorkovnici a pripojit pres stineny dvouzilovy kabel, az ku zesilovaci, kde mam spolecny zemni bod.
Vim, ze toto mozna neni onen problem, ale pro zajimavost to uvadim, jako priklad.
Pak sem objevil, pri vyhuleni hlasitosti "sitovy ˇsepot" ktery se prenasi jako ruch site do zesilovace. Nasledne sem resil a meril, nakonec doosadil filtry schaffner, kde sem ruseni potlacil na uroven, kterou neslysim a nejsem schopen merit.
To stejne ale plati pri domaci vyrobe RF signalu, ponevac jako radioamater, produkuji kolem 600W signal, ktery mi proleza vsude, kde bych to necekal.
Take slysim to, co v NF technice slyset neni, treba nekolik km vzdaleny frekvencni menic, nebo menic FV elektrarny, prifazovany na sit, take ruzne tyristorove regulatory a impulsni zdroje, pripadne i bezna LED zarovka pripojena na sit, pres kondik, za kterym je mustkovy usmernovac a seriove clustery LED, pak dokazi delat neskutecny bordel, ponevac spinani se udeje kaskadove, pri zapalnem napeti kazde LED uplne nelinearne a toto dokaze produkovat ruseni v radu kHz, nebo az do GHz, jako dipolove nastavce kazde serieove vetve LED.
TAkze to co bylo vcera, je dnes uplne jinak, ruseni a signaly, ktere dokazi ovplyvnit citlivou elektroniku zde budou stale silnejsi a mit stale zaludnejsi charakter.
Proto odruseni domaciho audiosystemu, je podle mne dulezite stejne, jako jeho kvalita.
Zde je asi jedina moznost pro bastleni, jak se stim poprat na urovni vyssi, jako vyrobce.

Re: "odrušení" primáru

Premostiť primár trafa kondom 47n/630V. Dosť to zaberá....

Re: "odrušení" primáru

To je taková hodně ošizená alternativa k tomu odrušovacímu členu. Ten není nutný kupovat, dá se z ledasčeho vykuchat, podobnej je i v některejch PC zdrojích, spíš serverovejch.

Re: "odrušení" primáru

clarion napsal:

Premostiť primár trafa kondom 47n/630V. Dosť to zaberá....

275V~ X2!

630Vdc kond tam nemá co dělat.

(upravil wimshurst 13. 11. 2017 21:39)

Re: "odrušení" primáru

Co se tyce kuchani filtru, tam bych si nebyl jisty, ponevac pokud to neni z nejakeho lekarskeho zarizeni, nebo VF techniky, obvykle kuchane filtry sitove, dodane do spotrebni elektroniky, ackoli se tvari sebejiste a uvnitr opravdu jsou osazeny soucastky, nemusi opravdu take filtrovat to, co prichazi po siti, obvykle slouzi jako berlicka chybejici filtrace uvnitr nejakeho zarizeni, ktere "muselo" projit zkusebnou.
Merit takove filtry doma, je temer nemozne, jedine systemem pokus omyl.
Nekdy pak neni pritomno ruseni a neni jak zkouset.
Pak je lepsi sahnout po fitrech, ktere maji definovane parametry a stupen i zpusob odruseni.
Od Schaffneru pro aplikace VF, maji filtry uvnitr koaxialne pruchozi kondy, ku tomu navrzeny take jadra tlumivek, ktere opravdu tlumi atd.

Re: "odrušení" primáru

Já bych k tomu asi dodal ještě tolik, že pakliže někdo neumí uzemnit tu plechovou kastli, do které si to ctěne zabastlil, postrádá jakýkoliv smysl se pokoušet řešit EMC fitlr na síťovém přívodu wink

Re: "odrušení" primáru

Ona ta Sonka totiž taky není uzeměná a není problém smile Já četl, že pokud mám doma síť TN-C tak může vznikat problém právě při uzemění. Ta kastle není vůbec voďivě spojena se zesilovačem. Ok díky, takže zkusím uzemnit a přidám kond na primár a uvidíme.

Re: "odrušení" primáru

TNC neni problem.
Akorat nutno premyslet.
U zesilovace nemusi byt nutne pripojena kastle na "nulak" dulezitejsi je mit filtr na vstupu a nepripojovat nic na kastli, oddelit vstupni RCA na podlozkach  a mit jediny zemni bod a tento mit vyvedeny na svorku. Trafo by melo mit stineni vinuti, ktere muze byt nulovane, ale take pres filtr.
Stejne tak na privodech a take vyvodech mit feritove perly, nebat se VF stineni i treba z tenkeho Fe plechu  na modulech i uvnitr plechove bedny, nebo treba takove zhyralosti, jako na phono vstup udelat na predzesilovac zvlast v bedne zesilovace krabicku, ktera ma pruchodky, jako kdyby uvnitr byl VF oscilator. Dukladne blokovani napajeni a td.
Impulsni zdroje take stinit do krabicek.
Je to na prd prace, ale ono se to v konecnem dusledku vyplati.

Re: "odrušení" primáru

Tak tohle bych viděl až jako level 3, základem je správně zapojení zemnění bez smyček, minimální plocha smyček jak vodičů napájení - zkroucený +,-, gnd, to stejný signální vedení, totéž na DPS. Další je stínění mezi primárem a sekundárem trafa, dolní propusti na vstupech i na výstupech (tohle částečně řeší tlumivka a boucherotův člen na výstupu výkonovýho zesilovače)  a až když už tohle všechno je marný nebo nedostatečný, tak teprve "krabičkování"
Síť nejen TNC je problém třeba tehdy, když máš v jedné zásuvce PC s uzemněnou skříní, a v další receiver, kde je skříň uzemněná díky plášti koaxu od antény, tím pádem je plocha smyčky třeba 20m2 a navíc částí té smyčky protéká ne zcela sinusový proud několik (třeba i desítek) ampér. A to jsem zase u těch zemních smyček. Co už jsem se nadělal krabiček s kondenzátorama na plášť i jádro koaxu. Tráfko na dvouotvorovým jádru by bylo lepší, ale tohle zatím dycky stačilo. Spousta spotřební elektroniky má signálovou zem natvrdo spojenou s PE, běžně televize, PC. A co když se potom dva takový aaparáty spojí mezi sebou? Zase zemní smyčka jak vyšitá.

Re: "odrušení" primáru

wimshurst napsal:

TNC neni problem.
Akorat nutno premyslet.
U zesilovace nemusi byt nutne pripojena kastle na "nulak" dulezitejsi je mit filtr na vstupu a nepripojovat nic na kastli, oddelit vstupni RCA na podlozkach  a mit jediny zemni bod a tento mit vyvedeny na svorku. Trafo by melo mit stineni vinuti, ktere muze byt nulovane, ale take pres filtr.
Stejne tak na privodech a take vyvodech mit feritove perly, nebat se VF stineni i treba z tenkeho Fe plechu  na modulech i uvnitr plechove bedny, nebo treba takove zhyralosti, jako na phono vstup udelat na predzesilovac zvlast v bedne zesilovace krabicku, ktera ma pruchodky, jako kdyby uvnitr byl VF oscilator. Dukladne blokovani napajeni a td.
Impulsni zdroje take stinit do krabicek.
Je to na prd prace, ale ono se to v konecnem dusledku vyplati.

Kastle s dovolenim, nema byt na nulak zapojena NIKDY, v zadnem pripade!

Re: "odrušení" primáru

No jak kdy.
Pokud se jedna o pristroj, ktery musi mit nulovany kovovy kryt, tak kastle pripojena byt musi.
Ono zalezi na tom, jak a cim je oddeleno od sitoveho napeti galvanicky to, co je uvnitr te bedny.
Pixle plechova, pro PC nema celkem jasne definovany izolacni odpor zdroje, tak je nulovana, stejne jako zehlicka.
A na potencial skrine, je pripojen i neutralni bod oddeleneho nizkeho napeti.
http://www.odbornecasopisy.cz/imagesold/e0205202.gif

No a pokud izolacni trafo v pristroji, jako je zesilovac, ma provedeni takove, ze umozni bezpecny provoz jako na obrazku vid vyse, tak plechova pixle nulak pripjen na bednu byt nemusi.
Nezalezi na tom, jak male napeti, je na sekundaru trafa, zaleyi na isolacnim odporu.
Ma li trafo implementovano i stineni, tak sitove ruseni, ktere ma VF charakter, se da pak snadno potlacit.
Takze ano, pokud trafo klasicke, nebo take impulsni zdroj spinany, splnuje tridu ochrany II, /ochranna izolace/ tak se nemusi pixle nulovat.
Spinane zdroje, ktere splnuji tridu ochrany II, sou napriklad zdroje pro notebooky.
Vsechno ostatni, co si clovek namota doma, nebo treba toroidni trafa, ktere nesplnuji tridu ochranne izolace, muze byt pak zajimavy vyzkum na oddeleni patologie, pokud dojde ku prurazu izolacni ochrany a pixle nebude nulovana, na nenavideny PEN, prinasejici ruseni zemni smyckou v soustave TNS.
Take je nutno pamatovat na fakt, ze trida ochrany II, neznamena, ze si prijde na navstevu blesk po elektrovodne siti a trafo mu ukaze kam jit pryc zas pryc. Problem muze nastat, kdyz potencial na sekundaru bude v "luftu" a clovek kracejici po 2" koberci doma, se dotkne nabity radosti pixle, nebo oddeleneho vystupu, nebo neceho, co je napajeno trafem v skrini a tam preskoci 2cm dlouha jiskra, ktera poskodi izolaci mezi sekundarem a primarem.
Proto trafo by melo mit, pokud ma zarucit ochrannou izolaci tridy II, toto provedeni.
A vsechny vodice, ktere v pixle propojuji vypinac, zasuvka na zadnim panelu a izolace uvnitr, ktere pracuji na potencialu sitoveho napeti, takovou konstrukci a provedeni, aby bylo dodrzeno vse, co spada pod ochrannou izolaci tridy II.

(upravil divnypocit 14. 11. 2017 18:43)

Re: "odrušení" primáru

Takže jak?

1) uzemnit kastli?
2) spojit signálovou zem s kastlí?
3) filtr na primár?
4) kondík na primár?

Jak se dostanu k zesilovači tak jej nafotím ale není to nějaká prasárna s kupkou kabelů a zároveň to není žádný hi-end smile Jsou tam dva EZK moduly a každý má na desce můstek a filtraci a nic spojeno s kastlí ta je kompletně odizolována od zesilovače nebo PENu.

Ještě připomínám, že nejde o stálé bzučení nebo šum ale je to takový ten bzukot  jako když třeba zapnu trafopájku a prostě někdo v baráku pere nebo vysává a já to pak poslouchám v bednách smile

Re: "odrušení" primáru

Jak pises, zkus to v presne opacnem poradi.
Nejdrive premostit primar kondikem.
Pak zkusit filtr na primar, ale nenulovat kastli, pouze vyzkouset priradit filtr, nulovani necht konci na obalu toho filtru.
A pak dale postupovat opatrne a testovat.

Filtr /nejaky kuchany/ lehce promeris, ale ne nijak zasadne kvalitativne, pokud pripojis na vstup filtru sit, na vystup zatez, trafo na prazdno, treba 230V na 24V a na vystup trafa, pripojis osciloskop a kouknes se, co to udela, pokud pred filtrem pripojis treba vysavac, ktery ma navys Tyristorovou regulaci.
Uvidis tak alespon to, co z bordelu pred filtrem budes li merit tam a za filtrem zustane na te obalce prubehu sitoveho napeti.
Na presnejsi mereni jakosti filtrace sitoveho filtru, postaci alespon NF spektralni analysator.

Re: "odrušení" primáru

wimshurst napsal:

No jak kdy.
Pokud se jedna o pristroj, ktery musi mit nulovany kovovy kryt, tak kastle pripojena byt musi.
Ono zalezi na tom, jak a cim je oddeleno od sitoveho napeti galvanicky to, co je uvnitr te bedny.
Pixle plechova, pro PC nema celkem jasne definovany izolacni odpor zdroje, tak je nulovana, stejne jako zehlicka.
A na potencial skrine, je pripojen i neutralni bod oddeleneho nizkeho napeti.
http://www.odbornecasopisy.cz/imagesold/e0205202.gif

No a pokud izolacni trafo v pristroji, jako je zesilovac, ma provedeni takove, ze umozni bezpecny provoz jako na obrazku vid vyse, tak plechova pixle nulak pripjen na bednu byt nemusi.
Nezalezi na tom, jak male napeti, je na sekundaru trafa, zaleyi na isolacnim odporu.
Ma li trafo implementovano i stineni, tak sitove ruseni, ktere ma VF charakter, se da pak snadno potlacit.
Takze ano, pokud trafo klasicke, nebo take impulsni zdroj spinany, splnuje tridu ochrany II, /ochranna izolace/ tak se nemusi pixle nulovat.
Spinane zdroje, ktere splnuji tridu ochrany II, sou napriklad zdroje pro notebooky.
Vsechno ostatni, co si clovek namota doma, nebo treba toroidni trafa, ktere nesplnuji tridu ochranne izolace, muze byt pak zajimavy vyzkum na oddeleni patologie, pokud dojde ku prurazu izolacni ochrany a pixle nebude nulovana, na nenavideny PEN, prinasejici ruseni zemni smyckou v soustave TNS.
Take je nutno pamatovat na fakt, ze trida ochrany II, neznamena, ze si prijde na navstevu blesk po elektrovodne siti a trafo mu ukaze kam jit pryc zas pryc. Problem muze nastat, kdyz potencial na sekundaru bude v "luftu" a clovek kracejici po 2" koberci doma, se dotkne nabity radosti pixle, nebo oddeleneho vystupu, nebo neceho, co je napajeno trafem v skrini a tam preskoci 2cm dlouha jiskra, ktera poskodi izolaci mezi sekundarem a primarem.
Proto trafo by melo mit, pokud ma zarucit ochrannou izolaci tridy II, toto provedeni.
A vsechny vodice, ktere v pixle propojuji vypinac, zasuvka na zadnim panelu a izolace uvnitr, ktere pracuji na potencialu sitoveho napeti, takovou konstrukci a provedeni, aby bylo dodrzeno vse, co spada pod ochrannou izolaci tridy II.


A víš ty vůbec jakej je rozdíl mezi nulákem, ochranným vodičem?  roll

Fakt geniální nápad někomu radit, aby dal na kastli nulák.

Se pak vůbec nedivím tomu, že prarodičům nějakej franta v celý nový elektroinstalaci zaměnil  modrej a žlutozelenej vodič ale dost se divím že to prošlo dokonce i revizí/kolaudací.  Svět se  v prdel vobrací.