Téma: Beyma 10G40

Ahoj. Potřeboval bych od vás poradit. Chystam se postavit malí sub na doma a občasné akce. Repro jsem vybral Beyma 10g40. Pomohl by mi prosím někdo s výpočtem basreflexove ozvučnice. Děkuji přeji hezký den

Re: Beyma 10G40

Simuloval som hádam všetky lepšie vyrábané PA 10". Každopadne to ide príliš málo hlboko. Najnižšie sa dostaneš tak ledva na 45Hz, skôr tých 50Hz. Táto beyma na tom bude ešte trochu horšie. Najhlbšie chodiaca bola beyma 10LW30/N ale len tie staršie kusy a už sa nevyrába. Potom BC 10PS26. Ale všetko to pri výchylke fučí ako fén a leznie z toho pri výšších SPL velké THD. Ja som to mal do 3 pásma pod ktoré mal ísť pôvodne 15-18" subwoofer. Na sub samo o sebe je to nepoužitelné. Ono to nie je na nižšie basy stavané a je to jasne poznať... Na doma si vyber nejaky aspoň 8" a zahrá daleko hlbšie. Keď to máš na von tak neviem, univerzálne riešenie nie je. Skús LAB12 alebo nejake daytony alebo proste slušný HiFi 12" ktorý pôjde teda použiť aj vonku. 10G40 je do malého 2 pásma k výškaču...

Re: Beyma 10G40

Přesně jak píše mechanik... něco jako plnohodnotný sub k PAčku od 10" čekat nelze. Na druhou stranu, pokud to má sloužit jako sub pro "for fun" aparát k nějakým mini satelitům, na semtam nějaké pouštění hudby pro kámoše u grillovačky, tak to kdekomu stačit může. Není pak potřeba to honit za každou cenu kdovíjak nízko (což doma bude chybět, a k 50Hz hrají kdejaké bedýnky)

Poslední dobou mi přijde, že je to tu docela trend, stavět věci co mají obstát jak doma, tak na "občasné akce"... bohužel to ne vždy jde dobře skloubit a stejně tak bych to viděl tady... buďto to bude takové to nakopávátko spodku, kde už satelity nemůžou, nebo to bude plnohodnotný subwoofer na doma.

Vsuvka trochu stranou: Internet na mě vyplivl sub Tham 10 (http://www.martinsson.cc/blog/index.php … 306-224208), je to tapped horn, víc než slušná citlivost ale jde to prostě přinejlepším tak od 50Hz nahoru, čili přesně ono pouhé nakopávátko. Na "obývákový" použití to nebude. K nějakému superkompaktnímu PAčku si to dejmetomu představit umím... ikdyž opět jak je vidět, jsou tam mnohem vhodnější možnosti čímo to osadit.

(upravil dumbo 12. 11. 2017 19:08)

Re: Beyma 10G40

A co by stě mi teda zkusili doporučit? Chtěl bych nějakou malou bednu třeba s 10" a aby to teda aspoň trošku zahralo níž a bylo kompaktní? Mám tak +- 3000 na repro a bednu si potstavim sám. Jednou mě bylo doporučeno koupit 10" subwoofer do auta a prý na doma do obýváku ideální a zahraje i nizko. Jaký na to máte názor vy. Děkuji

(upravil mechanik 13. 11. 2017 15:52)

Re: Beyma 10G40

Keď to zahrá nízko a bude to kompaktné (HiFi 10" v malom objeme) tak to bude drahé a SPL na nejake ozvučovanie vonku to velmi mať aj tak nebude. Chceš toho príliš. Pekné HiFi 10" by mali stáť niekde medzi 100-200e/kus. Keď to má hrať aj vonku tak aspoň HiFi 12" (cca 200e) a aspoň 400W príkon, aspoň 100L a aspoň 400W koncák. Potom by to už hádam mohlo hrať trochu aj vonku.

Autosubwoofer by som určite nekupoval. To sú len také dunidlá a hučidlá, s kvalitou to vela spoločného nemá. Tam je dosť bežné mať 12" v malom objeme a v BR... Ale vhodné TS to mať nebude a podla toho to tiež hrá... Neubránim sa pocitu že väčšina majtelov sú "nástroční" a blbci čo to považujú za "cool". Vysvetlovalo by to tiež dizajn tejto auto hifi elektroniky... Dobre to hrá v BMW napríklad 5kovej rady. Asi to bude tým že ludia čo to navrhovali neboli paká a nedali na SW +15db oproti zvyšku... big_smile

Re: Beyma 10G40

Mezi 10" a 12" je jen malý rozdíl velikosti i ceně a velký v dosažitelných basech. O 15", kde podle mne začíná použitelnost na občasné poloprofi akce bez ostudy, ani nehovořím.
Když si člověk vyzkouší obdobu tytéž řady v 10" a 12", např. zmíněných 10PS26 a obdobné 12PS76, pak musí zákonitě zírat. A když to srovná s 15PS76 (natož 18PS76), tak se k 12" nebude chtít nikdy vracet smile ... A cenově to mezi nimi není až tak závratný rozdíl.

Re: Beyma 10G40

v hifi hraje v malým objemu třeba dayton RSS265HO-4 ale 110dB SPL z toho dostaneš na hranici zničení, a to je tak na větší obývák. Tohle je asi poslední reprák do "malé" bedny: RSS315HO.
Pro info, krychlová stopa je cca 28l. U té 315 je nějaká divně nízká citlivost, asi s cívkama do série... Fyzika se nedá obelstít, malej reprák - nízká citlivost, malá bedna - nejde tolik dolů. Jaký citlivosti mají PA 18" (21") sub speciály netuším. Ale ty větší daytony jsou cenově jinde.

Re: Beyma 10G40

A čím by ste osadili MTH-30 ?

Re: Beyma 10G40

18Sound 12LW1400