(upravil Joski 8. 11. 2017 16:12)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Můstek se hodí tam, kde máš malé napájecí napětí - např. z autobaterie.
Paralelní řazení při normálním napájecím něpětí. Ale pozor na zapojení, mrkni do datasheetu.
Nelze jen tak spojit oba výstupy. Bude třeba jiný plošňák, pokud to chceš dělat ze stavbenice.
http://www.st.com/content/ccc/resource/ … 001887.pdf

(upravil jik 8. 11. 2017 19:54)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Do 8 ohm reproduktoru paralelním zapojením nic nezískáš. Výstupní napětí bude stejné, tedy i výkon.

Do 8 ohmového reproduktoru je výhodný jedině ten můstek. Napětí se zvětší dvojnásobně. Tzn. výkon se Ti zvětší 4x oproti jednoduchému zapojení TDA7293 do 8 ohmů.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Díky za reakci.

Abych vysvětlil o co jde ......

Otevřel jsem aktivní dvojpásmový reprobox kde začal chraptit basák. Zjistil jsem, že to má biamp, a jednoduchý spínaný zdroj. Pro 12'' středobass to má D class TDA8924 a pro horn-tweeter TDA7294. Trochu mě to překvapilo, protože než to začalo chraptit, tak to nehrálo špatně. Tak levný pajšl se dvěma IO a spínaným zdrojem bych nepředpokládal. Zdá se ale, že to déčko odešlo.

   V souvislosti s tím jsem si vzpoměl na něco podobného co jsem viděl (resp. slyšel) před časem. Byl to také biamp ale mělo to klasické toroidní trafo, na tweeter LM3886 a pro basák 2ks TDA7293, ale nebyl jsem si jist zapojením. Teď je mi jasný, že do můstku. Ale jak to hrálo !!!!  Kam se hrabe to déčko s tím spínaným zdrojem. Uvažuji, že koupím dva kusy 7293 a v můstku je zapojím místo toho déčka.

(upravil NO HITS 14. 11. 2017 23:06)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Srovnavat Dčko s tda7293nebo ještě podle mě lepším lm3886T je mimo, je to jinej level jak zvukově tak cenově.
Dčko dokáže v kombinaci se spínaným zdrojem zahrát slušně za málo peněz se zabráním malýho prostoru.
Sezeň jiný Dčko. Za 400kč do přenosných bedýnek používám tohle https://www.aliexpress.com/item/XH-M549 … 43586.html

Případně pro 2.1 systém tohle ale tam jde signal pro stereo pres poťák přímo do švábu
https://m.aliexpress.com/s/item/3225758 … 2-50W-100W jen doporučím vyměnit potík MAIN  za 10k a LR vyhodit a jeho vyvody propojit (udělat by pass)

(upravil pet007 15. 11. 2017 5:14)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Ja mam doma cerstve TDA7293 z aliku, snad tu nejlevnejsi verzi za 3.5USD, pac se mi nechtla delat DPS. Plan byl, ze zcela jiste pajclej TDA pak vymenim za original....Prislo to jeste blbe osazeny (100k na 2pinu k zemi misto 680R, takze oscilator), ali mi vratil penize, pac prodejce nekomunikoval... Nic, trochu sem to poladil - lepsi kondy: na bootstrapu i na pinu2 47uF, na vstupu 1uF Wima, 10uF lowESR jako filtracni, jedna zeme lip natazena.Chystam se to zvukove porovnat s JPA100Sub, jen co si vyrobim nakej prepinak smile Ale kdyz sou slusny bedny (ted tu mam TWR a jeste jedno o neco citlivejsi 2.5p) nejak asi neslysim podstatnej (=zadnej) rozdil....
Jinak to TDA mi slouzi jako merici zesilovac.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Já bych tam švihnul raději 2xlm3886 nebo 1x4780 pokud se ti nechce kreslit tišťák tak stavebnice s 1xlm4780 kde je popsáno i jak jej zapojit do můstku stojí 650,- což je v pohodě cena za pohon pro subík.

(upravil pet007 15. 11. 2017 19:04)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Ja bych tu jinak mel na prodej jeste par desek (uz je mam skoro osazeny) s LM4780, vstupni cast je vlastne od od P. Dudka, jen je to castecne v SMD + je tam doplnena ochrana repro s uP1237. Vstupy jdou tedy zapojit i symetricky, pripadne do mostu ci paralelne (vsechny odpory kolem vstupnich OZ - 2xOPA134 a kolem feedbacku LMka jsou 0.1%). Deska obsahuje vse, takze jen se pripoji dual AC zdroj a repro/vstupy. Je tam i planovany osazeni PICu pro spinani mute, ale to sem neozivoval, neni to nejak potreba.  Cenovka za oziveny modul vcetne hlinikoveko Lka (6mm) je 1300,- (vlastne cena soucastek, LM mam jeste original z Mouseru). 
Pri napajeni kolem DC +/-24V (26V max) to neni problem tahat v mostu do 8R kolem 100W, pri +/-31V sem z toho dostal pri pouziti dvou modulu  (bridge+paralel) 170W@8R, ale to uz se to tomu zase tak nelibi a zacina se ozyvat teplotni ochrana.

http://www.mervart.eu/!projects/!audio/LM4780_muj/LM4780_meps.jpg
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/LM4780_muj/lm4780_bot.jpg

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

NO HITS napsal:

........... Za 400kč do přenosných bedýnek používám tohle ...... aliexpress.com .................

Teď nevím jestli si ze mě neděláš srandu.

Tyhle levný déčka a k nim ještě levnější spínané zdroje z alíka? ......... To myslíš vážně? .........

Mám takový neodbytný pocit, že už i forum "Audioweb.cz" ustupuje ze své někdejší pověsti a padá někam na úroveň, na kterou nás potřeboval dostat číňan s marketingovou politikou levného braku bez ohledu na kvalitu.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Říkám do přenosných bedýnek, hraje to líp než kdejaký TDA2030, menší rozměry a nižší celková hmotnost , je to lepší než používat autorádio s těžkým 12V zdrojem nebo ještě hůř baterií - jak to dělají ostatní navíc za zlomek ceny .... na normální poslech mám 2x LM3886T s pořádným toroidem wink ..... sory za OT

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Já bych spíš řekl, že dnes už je to anachronizmus, pokoušet se všude cpát AB zesilovače. A TPA3116 , nedejbože TPA3155 je TI vývoj (že vyrobeno v asii je standart). Před chvilkou jsem takovejhle prasobastl 2.1 trochu obcházel s osciloskopem, a krom nějakýho pronikání nosné na výstup pro subwoofer bych tomu nic nevytkl. Ostatně zkreslení pod 0.1% je výrazně menší, než zkreslení jakýhokoliv reproduktoru co znám, takže  tohle jako technik odmítám řešit.
Vzhledem ke kompletní digitalizaci audiosignálu při přenosu a ukládání je potom logický to, že audiosignál vznikne až na výstupním LC filtru zesilovače - kdo nezná, nechť se podívá třeba na tohle TAS5558 což je I2S/ 96KhzPWM audioprocesor, za kterej se dá něco z tohohle
a je hotovo, bez nějakýho topení, 20kg traf, pozlacenejch hranolků a součástek koupitelnejch už jenom na černým trhu.
Pro leckoho těžko stravitelný, ale je to tak.

(upravil pet007 30. 11. 2017 10:27)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Bohuzel, udelat digitalni vec (zdroj, zesilovac..), tak aby "nesvitila" do eteru jako debil neni jednoduchy. V praci se s tim potykame dnes a denne, spousta zdroju se predelava jen kvuli EMI, ktere nesplnuje normu. Pochopitelne na doma to lidi neresej, ale pak se divej, kdyz zapnou cinsky D-cko a prestane jim hrat FM tuner s jejich oblibenou stanici smile
A analog HiFi zesilovac v ABcku, doufam, neumre a bude tu s nami porad....  Pochopitelne nikdo asi uz nebude delat 1kW zesik v AB, ale to se uz nebavime o HiFi.
Chapu, ze pro vyrobce PA je lakave/prakticke/ekonomicke se zbavit tezkych(=drahych) traf a AB zesilovacu s mizernou ucinnosti a nahradit je spinaky/zesy s ucinnosti 90% a usetrit tak za chlazeni, velky casy, obaly (logistiku)....... Nehlede, kdyz se "sikovne" umistej dulezity kondy napr. kolem chladicu, tak i planovana zivotnost (aka kurvitka smile

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

S těmi kondenzátory máš pravdu, chtěl jsem si pořídit nějakej modul s TPA3255, ale všechny jsou udělaný hrozně zoufale. Našel jsem pěknej tady  ale němec nereaguje, ani že by prodal desku, hotovej modul, nebo j́enom gerber data. TPA3255 je na jedné straně desky, a všechno ostatní na druhé, takže tepelný zatížení elektrolytů je minimalizovaný. Akorát se mi moc nelíbí ty keramiky v cestě audiosignálu. Kdyby tohle chtěl někdo vytvořit, tak bych se takové akce rád zůčastnil.

(upravil NO HITS 30. 11. 2017 11:10)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Mám u toho modul se vstupama včetně bt a fm , a s FM neni problém, vše jede jak má. PA to není ale skrz zkreslení by to Hi-fi být mělo pokud se použije správná hodnota napájení, mkp kondíky, pár kvalitních elytu v napájecí části no a vyhnout se spínaným zroju pro průmysl ze kterých leze neskutečnej bordel.... v takovým případě to na audio pod pergolu, do kuchyně, ke grilovačce , je poslouchatelny, s trochou nadsázky se to da použít i do stereo nebo 2.1 soundbaru pod TV což je teď in.

Ale myslím, že jsme dost utekli od TDA7293

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

kaed .... To si moji poznámku asi špatně pochopil.
    Že se drtivá většina integrovaných obvodů (jako dnes všechno) vyrábí v Asii, proti tomu nic nemám.
Ale ty by sis koupil něco jako je tohle:

Za $16.19 500W? Není to divný?

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

To je čínskejch 500W, to je jinak. smile Ale ne jenom na aliexpresu jsou podvodníci, pak máme ještě finanční poradce, home credit, pojišťovací agenty, telefonní oprátory, black friday a spoustu dalších věcí, který se nám každýmu znás snaží odpomoct od peněz, když dobře, tak na hranici legálnosti, ale podle mě za hranicí slušnosti.. Ale to už je off topic.

(upravil wimshurst 1. 12. 2017 23:24)

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Doba analogova byla skratka fajn..
Ja bych potreboval mit na par dnu vedle sebe nekoho, jako je Kaed, mam takovou nejasnou predstavu, ze bych chtel, ale zatim jeste asi nepotreboval, takze chtel vic, jak potreboval, udelat desku, nebo zakladni desku, ktera by mela na sobe neco jako DSP korekce, delici filtr programovatelny a ridici modul, pro 1, 2, 3, 4.. koncove stupne, nebo vice paralelnich koncovych stupnu, bud maleho vykonu, pro 1, 2, 3, 4 pasmove aktivni aplikace, kde by byl jeden PA, idealne pro jeden menic.
Proste aktivni motherboard, kde by byli konektory pro zasunuti modulu, nebo vyvojovou desku, treba i BGA osazenou aktivnimi DSP a delicem signalu, fazovanim a rizenim pro zesilovace treba typu TAS5634 pro sub, zbytek pro TAS5622A .
na vstupu neco, ale digitalne navazano, bez nutnosti prechodu analogem jako je miniDSP 2x4
Vznikla by tak asi ne uplne jedinecna, ale platforma, pro konstrukci jakych koliv jedno a vicepasmovych soustav, bez nutnosti resit aktivni SVF filtry, fazovani a komplikovanych mereni.
Proste v miste provozu, vytahnout merici USBmikrofon, pripojit lapťop, nastavit optimum a pak se jen kochat.
Jak pro domaci poslech, tak sdruzovane velike a obrovske bedny, vsechno v digitalu.
Zadne stratovani v pasivnich vyhybkach, ba dokonce v nejakem analogovem patlani se z filtraci.
Pak ani na vstupu, neni potreba analog...
Ale to si jeste pockame, ponevac to neni tak uplne easy.
Napriklad naprogramovat, nebo aspon ukrast to, cim je nacpan travici trakt, toho 4x, nebo 8x DSP, je zcela nad moje chapani.
Avsak system rizeni TAS5182, se mi zda, ze se blizi tomu, co bych jednou chtel udelat.
Proste se vykaslat na analogove straty v teple a na straty kvality, analogovym sumem na delicich filtrech.
At teplo delaji data, ale hodne rychla.
To je podle me budoucnost.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

ne, tohle bych nezprovoznil, já si jenom prohlížím vzorový projekty a datasheety, tohle je moc vysoká hra. Měření proudu podle AN od ADS1115 jsem zmákl celkem v klidu, ale jenom proto, že k ADS1115 je arduino knihovna smile
Ale v zásadě tohle by splňovalo to, co jsem napsal odkaz výš, HW jw jasnej, ale SW nevím nevím, něco dodává TI k tomu eval boardu, ale jestli by se to dalo použít pro vývoj hotovýho produktu netuším. Možná vrazit nějakou korunu do toho eval.boardu s některým z těch budičů PWM powerstage, a pak zamachrovat, že minidsp je vlastně polotovar, tohle je přímo z I2S až po repráky digitální. Možná zkusit po netu najít, jestli si s tím někdo nehraje.

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Já ještě doplním zpětně že v tom odkaze je 500w do 4 ohm při thd 10%.
Při thd do 0,1% je výkon 380W/4ohm, což zas tak nereálný s aktivním chlazením nevidím

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

A jak projde ten výkon těma svorečkama, do kterejch nejde dát ani 2.5mm2 drát? Taková věc musí vypadat spíš jako invertotrová svářečka, a ne jako hračka...

Re: Koncový stupeň s TDA7293 od TIPA

Ty svorky můžeš nahradit přímo vodičem , cesty a prokovy se tváří, že by ten proud zvládnout mohly