Téma: Riaa predzosik s ecc83

Zdravim vie mi  niekto dat schemu na overeny riaa s jednou ecc 83? Dakujem

Re: Riaa predzosik s ecc83

S jednou ECC83 na kanál? Pro MM by to s odřenýma ušima šlo, ale bude to kvalitativně mizérie. S jednou pro oba kanály, tak na to zapomeň. Na netu je spousta schémat, stačí hledat. Měl bys to brát jen jako inspiraci, pokud o lampách nic nevíš, tak se do toho ani nepouštěj a postav si něco ověřeného s polovodiči, výsledek bude lepší.

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

Da sa nieco vyhutat s ECC83 ako napatovy zosilovac na vstupe, a ECC88 apod. ako buffer na vystup.... atd.

Re: Riaa predzosik s ecc83

Není lepší to celý udělat s ecc88 (=6DJj8)??

http://diyaudioprojects.com/Schematics/ … ematic.htm

Re: Riaa predzosik s ecc83

Ono jde spíš o to, jak to tazatel myslel - jestli má jednu ECC83 a chce s tím udělat RIAA, tak to nejspíš nepůjde. Jistě, že je spousta jiných možností, s jinými elkami a různé koncepce... Ale s jedinou ECC83 to vážně nepůjde smile

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

tohle vypadá celkem dobře http://crude.axing.se/impriaa2.html   ale  lampy jsou tam 2

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

Core88: jen malé upozornění, 5751 není přímý ekvivalent ECC83, ale něco mezi ECC81, ECC85 a ECC83 - je to vojenská elka a nebude sedět prac. bod. (jiný gain i strmost).

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

pzwak: aha díky za info . Popravdě jsem ani nepátral co je to zač . Jestli to jednou budu stavět tak tam dam tu 5751 ,nechá se sehnat i nová.

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

Core88: po pravdě, to zapojení není nic extra, je plné kompromisů, dají se najít i lepší. Ovšem ne s jednou dvojitou triodou na kanál. Tady výsledný zvuk bude hodně záviset na použité lampě a i korektor má chybu proti RIAA místy víc než 0.5dB, což by se dalo taky doladit.

Nedávno jsem měl možnost slyšet RIAA preamp podobné koncepce a výměna výstupní triody měla na charakter zvuku výrazný vliv. To by podle mě být nemělo (znamená to, že lampa zvuk zkresluje). V ideálním případě by aktivní prvky na charakter zvuku mít vliv vůbec neměly smile

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

synci a děvuchi, soráč teda ale kdo mně zdůvodní gramo preamp s použitím vakuové žhavené bambule ?
podobných návodů je na netu pár stovek či možná víc, pravdaže polovodičových, na jednu baterii co vydrží
rok ?
Pzwak: OK

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Riaa predzosik s ecc83

maxell: důvodů je několik, od dojmologických po faktické smile dojmologické vynechám, faktické co mě napadají jsou:
- jednodušší řešení s pasivní korekcí
- bez globální NFB
- vysoká přebuditelnost
- hezky to topí smile
nevýhody jsou:
- pro MC poměrně problematické
- lehce vyšší šum než polovodiče, ale pořád se dá udělat hluboko pod šumem vinylu
- vyšší spotřeba, vysoké napájecí napětí, složitější zdroj
- lehce vyšší THD, ale pořád se dá udělat pod 0,05%
Možná by se ještě něco našlo, ale teď mě nenapadá...

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

jo, ale...tubes vyžadují větší znalosti obvodové techniky, měření, zbastlit vrabčí hnízdo podle hotového schématu
sice lze ale zvuk nebude úměrný vynaloženému úsilí, no nic, nerobme nic nebude nic, tož tak

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Riaa predzosik s ecc83

ano, proto jsem hned na začátku psal, že pokud o lampách tazatel nic moc neví (což lze podle dotazu předpokládat), ať raději zůstane u polovodičů...

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

po anodách lamp lítá 250-300 V a to není jednoduchý chlebíček pro amatéra...no abych neurazil někoho

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Riaa predzosik s ecc83

ono, pokud vím, 250 V ss je  míň nebezpečný než např. tvrdých 230 V st.

Re: Riaa predzosik s ecc83

Když je člověk vůl, tak je jedno, jestli 250Vss nebo 230Vst.

Re: Riaa predzosik s ecc83

Když je člověk vůl u instalace 230 V ~, je tam šance že vybaví za 15 ms chránič. Nabitý elyty mají slušnej náboj.
Tady to není až tak průser pokud to zůstane v krabici, může si jen víc nebo míň sáhnout. To se stalo většině z nás. Horší by bylo setkání s nějakým zde často zbožňovaným sluchátkáčem z vrabčího hnízda na hlavu, a z těch ani tak ne toho zapřísahanýho s bezpečným katodovým odporem, jako s výstupem z kaskády.
Na druhou stranu. V roce někdy 1966 vydal Tauš knížku pro adepty ve věku ZDŠ kde se po krátké rozcvičce s krystalkama a audionem na 4,5V pouští do stavby (!) síťovýho zdroje s anodovým 300V. Moc se s tím nesere, tenkrát se předpokládalo že to dětem stačí důkladně vysvětlit a že bělošské gramotné motivované dítě to vezme na vědomí. K tomu práce s plechem, vrtačkou, ohýbačkou, z toho by v dnešních školách v polytechnice dostávali psotník na kilometr. A neslyšel jsem o tom, že by nějaký mladý elektronik z toho důvodu někde odpadl. Statistiky jsou o starších kutilech s elektrosekačkama a míchačkama.

Re: Riaa predzosik s ecc83

Sice je to mimo téma, ale souhlas s Crifodem a OTL sluchátkáči. Proto mám raději VT, tam je menší šance na průser. A co se týká bastlení dřív a teď, největší výhodou i nevýhodou je podle mě internet. Je fajn, že je spousta dostupných návodů a informací, které se dřív nedaly získat vůbec nebo jen pracně. Ovšem některá zapojení vypadají, že to zvládne i cvičená opice a bohužel mezi návody jsou i úplné ptákoviny, někdy docela nebezpečné. A to cvičená opice nerozliší sad

Web

Re: Riaa predzosik s ecc83

Podle tety wiki je ss proud cca 10 x méně nebezpečný než střídavý.
https://en.wikipedia.org/wiki/Electric_shock
15 ms chránič ani zdaleka není všude.

Re: Riaa predzosik s ecc83

Jasně že chrániče nejsou všude ani principiálně nechrání všechno a všude. Tady (bastlení s anodovým napětím) se předpokládá určitá kvalifikace a příčetnost, takže nevidím důvod proč si nehrát s flaškovým zesilovačem ke gramofonu. Nějaký příklady jsou i na jogisovi.
Svět není nárokově za všech okolností bezpečný místo k životu, ačkoliv by to normalizátoři z Brusele možná rádi směrnicema vymezili. Jde o to úmyslně nevytvářet prasárny jako dělal šamponek, na druhou stranu jinak než praxí se to nikdo nenaučí. Současný trend je radši vůbec nic nedělat a nikoho k ničemu nepustit a nechat všechno na číně, která papírově všechny zkušebny má a v reálu je to většinou horor.