Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ahoj ano dal jsem to k prodeji a posouvám hranice zase o kus dál:-) Mám tendenci pořád něco vyvíjet a stavět tak proto...Továrna to udělala dobře ale výkonem štřili smile

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Chápu, jsem v podobném rozpoložení, akorát času není tolik, kolik bych potřeboval. Byla by škoda si to Alto nechávat, když máš vyzkoušeno že to co postavíš sám hraje líp a víc.... a někomu jinému jistě poslouží i takto.

Možná teď už maličko škoda že máš nyní kopii toho původního... ten trapezoid může být u subu trošku na škodu, resp. v případě obyč. kvádru se dá ušetřit pár centimetrů k dobru. Ale je to detail, kvůli kterému by byla blbost předělávat zas oba kusy, když to máš takhle pěkný...

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

To máš pravdu trochu objemu by to přidalo,ale tvarově se mi to líbí víc je to takové jiné smile

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

jojo, a když nad tím přemýšlím, pokud to člověk chytne zezadu, tak je ten trapez do rukou šikovný...

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ano dobře se to nosí chce to ale dobře navrhnout umístění madel kvuli těžiště což se mi moc nepovedlo chtělo to o chlup dál,ale neni to žádná hrůza.Novy sub chci postavit s BC 15SW100

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

jojo... právě z toho důvodu mi přijde praktičtější mít držadlo madla vertikálně (čili ve chvíli kdy je bedna normálně na nožkách je madlo otočené) a nosti to reproduktorem vzůru nebo dolů. 

Ten 15SW100 vypadá na papíře dobře... nevím jestli jsem s ním ale někdy něco slyšel. Jsem zvědavej jak vyjdou takhle přímo vedle sebe oproti té 15PS100. Výhledově bych taky rád přešel na neodymy (tahat těžký suby mě nebaví big_smile)... nejspíš zůstanu u Beymy 15SW1300Nd. Současné suby stavím tak trochu už s tímto výhledem do budoucna.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

To je taky řešení s těmi madly...Trochu jsem se s tim Altem rozhodil,ake tak to někdy chodí....15PS100 je proti SW zase čaj... další etapa bude už sjednoceni:-)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Alto si našlo svého nového majitele a mi nezbývá nic jiného než stavět další. Chci použít B&C15SW100 ve 4ohm variantě je v této cenové hladině něco jiného jiný výrobce?

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

dalo by se uvažovat třeba o té Beymě 15SW1300Nd - vyšší citlivost o 2dB oproti BC, nebo 18sound 15LW2400 (nevím jestli je i ve 4ohm verzi dostupný)... ale ani to BC nebude určitě výrazně horší volba.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ještě mě znervózňuje vychylka repro bc má až 12.5mm tady netuším jaké to má nebo nemá výhody...

(upravil Otas 5. 11. 2017 11:07)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ta výchylka by mne plnila blaženým očekáváním vyzáření o téměř 4 dB většího nezkresleného akustického výkonu na nejnižších basech smile.
Tentokrát, poučen vzdělanějšími kolegy (můj zdroj teorie - kniha od Tomana - je tam chybný), mohu doplnit, že výkon na basech je dán kromě plochy membrány a dalších faktorů výchylkou X, která je ve vzorci umocněna. 15PS100 8mm, 15SW100 12,5mm. Poměr výkonů tak vychází 12,5*12,5/8*8, což vychází u 15SW100 2,44 krát více.
Já bych asi zkostnatěle zůstal u 8 ohmů a volil LF15X401. On má na basech o 1-2 dB vyšší citlivost (předpokládám srovnatelnost měření od Huberta, blahé paměti), tak je většina výkonu zase zpátky a zesilovač bude mít trošku větší výkon a proudové rezervy k dispozici, aby ty basy skutečně vyhrál. Jedinou podstatnou nevýhodou je vyšší hmotnost.

(upravil Kamca 5. 11. 2017 11:07)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Oťas díky:-) ja jsem taky typek co to potřebuje slyšet od rozumnějších.... pořád mám obavy ten zes. těmi 8ohmy zatížit abych tim zbytečně nezratil,ale asi je to mýlka protože když se podívám na průběh imp.repra v hratelnem spektru,tak je vše jinak....v tomto smeru se radeji hloupe zeptam a prodiskutuju abych byl v obraze a hlavně klidnější... další kysňa:-) už se tesim na stavbu:-))jo a ještě jedna věc a to proudění vzduchu v basreflexech aby to nebylo už na hranici ,jsou tam 2x120 roury

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Na basech u 15" 40-60 Hz je citlivost daná převážně objemem reprobedny a frekvencí naladění BR. Jmenovitá citlivost repráku nesouvisí s citlivostí na basech, akorát se pak musí ekvalizérem vyšší citlivost stahovat dolů.
15PS100 má dle standardního výpočtu Xmax 5 mm, podobně nižší bude i u 15SW100-. Různí výrobci si definují Xmax podle sebe jinak. Je potřeba vycházet ze stejné definice lineární výchylky = (délka cívky - tloušťka pólového nástavce)/2 = Xmax.
Je to sice ve skutečnosti ještě složitější s Xmax, ale na srovnávání reproduktorů je vhodnější počítat ze stjené definice.

Web

(upravil Otas 5. 11. 2017 11:15)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

S tím samozřejmě souhlasím, jen využívám srovnatelné podmínky reálného měření na stejné bedně v pásmu 50 - 100 Hz. Jmenovitá citlivost od výrobce je realitě basů vzdálená veličina.
U té výchylky si tam v profi poměrně často přihazují procenta (tuším 25, nechce se mi to teď hledat), kdy je cívka mimo oblast pólového nástavce. Pak jim to vychází.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

hoši jak to tedy je s tím zatížením toho zesu? Mám řešit 4ohm??

(upravil Otas 5. 11. 2017 11:51)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Jsem stále pod vlivem názorů Huberta, který byl docela odpůrcem nahánění výkonu přes 4 ohmy. Doplním: v PROFI.
Pro sub počítej, že budeš potřebovat zesilovač, který si poradí s významně nižší impedancí, než je jmenovitá, jinak jsou výsledky - síla a kvalita zvuku horší. Zesilovač na minimum 4 ohmy je optimální pro 8 ohmů sub, když to hodně zjednoduším. Proto se dělají zesilovače speciálně na basy, které ale mají samozřejmě další vychytávky.
A na 4 ohmech vychází t-s parametry trochu jinak - podívej se na měření na Prodancích u stejného repra - než na osmi, zpravidla mne to na oko odrazovalo, vycházelo mi to v simulacích nějak hůře. I když simulace je jen simulace.

Edit: Ani mne proto příliš nepřekvapilo, když jsem v aktivce EAW NT59 narazil na 8 ohmové repráky, nikoliv 4 ohmové.

(upravil Kamca 12. 11. 2017 21:36)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Pochmurné počasi nastupuje tak je správný čas na stavbu druhého subu...:-)


https://s1.postimg.cc/4hyzm4st7z/IMG_20171112_200837.jpg

(upravil Kamca 25. 12. 2017 11:23)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Cekam na B&C 15Sw100 ladeni bude opet na 40Hz konec bude použit stejný jako v předešlé stavbě.

https://s10.postimg.cc/sbo341zxl/20171225_111717.jpg
https://s10.postimg.cc/wkst6avi1/20171225_111709.jpg

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Co si myslíte o teto křivce?

https://s13.postimg.cc/jo76psffb/BCSW100_4.png

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

je to až dost nakoplý... na ladění by to chtělo pár Hz níže.

PS: Fakt ten sub bude mít 50% tlumení? není to až dost?