(upravil wimshurst 24. 3. 2017 9:24)

Re: Fullrange. Který?

Ja sem elektronky nezavrhnul, ale vyhybam se jim, maji velkou spotrebu.
Si nedelam prdel, myslim to vazne.
Pravda je, ze sem nekolik zesilovacu udelal, elkovych taky, ale mozna ne celkem dobre a ne uplne idealne.
Nic mene, ja sem za uplne odlisne nove reseni, nebranim se dnes ani D modulum, byt je to levne, levnejsi jako odpad, kdyz se mota vystupni audiotrafo, pro elky, ale necini mi problem to srovnavat.
Neni to davno, asi pred 5ti lety sem dostal do rukou TA2024 a zacalo mi vrtat hlavou, kam se bude ubirat dalsi vyvoj.
Jeste tranzistorove Acko, snad ano, ale elektronku jiz ne.
Vse stoji na soucastkove zakladne, ktera postupne mizi, nebo je predpoklad, ze se budou nektere soucastky a zejmena elektronky a soucastky kolem nich, dostavat do astronomickych vysek a to se mi nelibi.
Pripomina mi to navraty nixie trubic a mnoha dalsiho, co se v case vraci, ale na kvalite nejak nepridava, jen komplikuje znacne system, ale dobre to vypada.
Vim, ze se ku sirokopasmovym systemum proste nosi nejlepe trioda v Acku, ale ja tak nejak na ucho, vim, nebo si dovolim kacirsky tvrdit, ze stejnou praci odvede z minimalnim skreslenim i maly D zesilovac.
Ja vim, ze to neni zcela ono, ale pokud bych chtel tomu dodat look a sound, jako u elektronky, staci dat na vystup trafo a pokud chci usetrit vykonovou stratu, da se dat na vstup trafo, byt malicke, ale svoji charakteristikou a prubehem, dokaze doslova kopirovat zvuk lampace.
Pokud by se mi zadalo prevelice, nejakeho opravdickeho elektronkoveho sumu, pripadne omezeni, tak se da dat na vstup take predzesilovac z elkou a nejde poznat rozdil uchem a merenim.
Proto se snazim vyhybat koncovemu zesilovaci z elektronami, nemam moznost puristicky vyresit cely retezec, jako gramo, pres ciste elkove zesileni, do sirokopasma.
Jako zdroj zvuku, bude u mne v nejblizssi dobe, stejne nejaky pocitac, prevodnik a nasledne to, co bude zesilovat urovne by melo mit co mozna nejmensi skresleni. Nakonec I2S, by to vyresilo dokonale, ale jeste to neni zvykem.
Jednou bude mozna za puristicky analogove reseni pozayovano asi take i to, ze bude nejaky analogovy signal spracovavan analogove v nejakych analogovych korekcich a pak treba D zesilovacem zesilovan.

V dnesni dobe, bych jako puristicke reseni, videl pouze system, ktery by nemel v sobe zadnou elektroniku, tedy ciste mechanicky system, kupr. fonograf, nebo mechanocky gramofon.
Nevim proc se neco podobneho nedela.
Vlasne dela, ale vypada a hraje to jinak..
http://laughingsquid.com/wp-content/uploads/black-640x426.jpg
http://dzasv7x7a867v.cloudfront.net/product_photos/2974250/kent-horn-iphone-1_original.jpg

Re: Fullrange. Který?

zajimavy reprak by mel byt tento:
http://www.parts-express.com/dayton-aud … r--295-346

k elektronkam:pokud ma clovek citlivy bedny,staci mu zesilovac s vykonem jednotek wattu,takovy zesilovac ma spotrebu radove desitky wattu coz se mi zda jeste OK,k tomu treba DAC s lampovym vystupem spotreba par desitek wattu...dle mych zkusenosti zvukove nedostizne reseni bez ohledu na cenu...navic lampove zesilovace se velmi dobre hodi k vytapeni pasivnich domu....:-)

Re: Fullrange. Který?

kudlibabka napsal:

...navic lampove zesilovace se velmi dobre hodi k vytapeni pasivnich domu....:-)

Ale jen v zimě! V létě by bylo přetopeno smile

Re: Fullrange. Který?

Nechci elektronky.
Proslo mi rukama vselico, nejen bastly, ale i renomovane znacky.
Elektronky chapu, nebo spis mam pochopeni, pri modelingovem zvuk tvoricim zarizeni, ktere vytvari zvuk, ktery je bud sprznen skreslenim, nebo charakteristikou systemu a sumem, ktery je zadouci, treba u nastrojovych zesilovacu, zejmena kytarovych a podobne.
Vzhledem na to, ze nektere systemy maji nenahraditelny zvuk, dik tomu, ze je to vlastne zvukotvorna korekce, zvukem charakteristicka, kuprikladu svoji znackou. Treba Vox, Marshall atd.
Pak existuji dnes na to reseni DDS, ktere zvuk napodobi, ale je jasne, ze to porat neni ono.
Nic nenahradi zvuk prebuzeneho, nebo aspon poradne vybuzeneho zesilovace. Jenze doma, pokud nebydlime na samote, si nezacvicime.
Pak na to musi prijit nejaky delic vykonovy, nebo reostat a tech 100W sinusovych, se promeni na 500mW do repra, nebo 100mW do sluchatek. Zde maji elekronky asi jeste nejaky duvod. Nebo v indukcni peci, pripadne v budici resonatoru CO2 laseru, se blbe pracuje z modulovanym napetim 10kV a taky se to musi chladit cele vodou. Nekde maji elektronky duvod, pro vykonove aplikace. Treba tke ve VF zesilovacich vykonu.

Ale pokud si mohu vybrat, pro reprodukci nejake komplexni, instantni nahravky a ja si vybrat mohu, tak si vyberu v prvni rade kvalitni reproduktor, nebo soustavu, nejlepe co nejcitlivejsi, ktera ma co mozna nejmensi skresleni, co nejlinearnejsi charakteristiku.
Ku tomu zesilovac, ktery ma co nejmensi skresleni a co nejlinearnejsi charakteristiku a podle potreby, maximalni vykon, zesilovace by mel mit blizko maximalnimu prikonu menice, nebo menicu. Umozni li mi toto vyuziti dynamika nahravky, prednes bude mit i dynamiku.
Pokud pouziju menic, ktery ma kolem 95dB na 1W a vykon maximalni sin, jekolem 10W, tak postacuje asi i 2W zesilovac. Stejne v provozu domaciho poslechu, bude uroven vybuzeni kolem 100mW
Ale proc bych pouzival v dnesni dobe elektronky? Na vstupu, pokud nebude vinyl a klouzajici se prenoska po drazkach, stejne bude DAC, ktery kdesi z jednotek a nul, posklada neco, co bude audiosignal, takze nac se trapit stim, aby kdesi zhnulo vlakno a ja sem brzdil tok elektronu v rytmu desamplovanych jednicek a nul.
Kdysi bylo ulohou, jak z mechanickeho kmitani jehly v gramofonove drazce, udelat nejaky akusticky tlak.
Pozdeji ku tomu slouzila elektronika a take elektronky..
https://www.youtube.com/watch?v=acvzXDa_5gQ
Dnes sou moznosti temer neskutecne, prekracujici moznosti onoho zpusobu a ja nevidim duvod z ciste puristickeho a take audiofilozofickeho, aby kdyz je nekde v jednickach a nulach nasypano cosi, co ma byt zvukem, aby nekde zhnuly vlakna katod a  houfy elektronu cekaly, az se dostanou pres mrizku na anodu, obcas se nejaky bordel odrazil, spusobil dynatronovy jev, pak se to plazilo pres transformator z reaktancemi a jeste vsechno se koucovalo spetnou vazbou.

Dnes to dokaze aspon na 1W, pro 8R zatez, udelat jediny svab, pri napajeni 5V a mohu si prepnout AB, nebo D, podle libosti, nebo nalady.
Ja vim, ze to ma daleko od purismu, ale ono to opravdu bude mit minimalni skresleni a bude to cele levnejsi, jak jedna patice lampy.
https://www.diodes.com/assets/Datasheets/PAM8406.pdf
Doma se to ani nevyplati stavet. Kdo si chce pohrat, je toho plna cina na hotovych modulech.
Staci vyvest tomu prepinac na AB, nebo T .
A existuje spousta moznosti dalsich, neni li potreba vysokeho budiciho vykonu, jak obejit straty v teple a udelat v menici pohlazeni cistym signalem.
Ja vim, neni to ale eletronka... lol
Kdo se ale muze pochlubit, ze na nejaky puristicky plnic /menic/ zvuku, pripojil podobne zesilovaci zarizeni?
Pokud na vstupu neni magnetodynamicky menic a drazka z vinylu, ale milion tranzistoru v nejakem procesoru a kdesi stoho couhaji dva RCA-cinch, kde je nejaky audiosignal, tak opravdu elektronka je zbytecna  i jako dekorace.

Fullrange reproduktor je plny prekvapeni, neni to nic jineho, nez jeden menic a pres vsechny nesnaze, podava zvuk jinak, jak vicepasmova soustava. Pokud se stoho udela plnic zvuku, ne prznič, tak taky nevidim duvod na to, aby tomu dodavalo vykon neco, co musi mit vakuum, zhavici vlakno a vyrabi se to vice mene z nostalgie.

Re: Fullrange. Který?

Zkus někdy na výstup dac chipu připojit lampu místo křemíku  zapoj do zesilovače a poslechni si svoji oblíbenou muziku ...

Re: Fullrange. Který?

Ja vim, mam ruzna udelatka, jako lampove predzesiky, dokonce mam i nejake nuvistorove cosi, z davynch dob.
Zvuk je pak jiny, ale mne to pripada jako jakasi korekce, nebo jakysi jemny castecny expander, pri prebuzeni kompresor, ktery ma jiste odlisnosti ve vyslednem zvuku.
Zvuk je rekneme teplejsi, je to dano spusobem funkce zesileni elektronky. Jinak zni a jinak prenasi.
Take za to mohou vazby, kondenzatory a pouzite soucastky kolem elektronek, proste to pak ma jiny zvuk.

V praxi bez zkresleni, se da krasne simulovat zvuk elektronek, pokud je velmi kvalitni zesilovac, take analogovym spusobem, ktery je temer zapomenuty. Da se pouzit jako expander, nebo kompresor dynamiky, mustek ze dvema odpory a dvema zarovkami. Zapoji se to pred reprak a najednou se ten wolfram uplatni zcela jinak. Dik mustku, zesilovac bude pracovat spravne v pripade zapojeni radoby expanderu, zvuk bude teplejsi a expanze znacna. Popisoval to Slava Necasek v knizce 100 okruhu z radiotechniky.
Ja vim, ze to neni zesileni, ale zavedena nelineraita v okruhu vykonovem, dokaze simulovat nelinearni prubehy zesileni elektronek.
U sirokopadmoveho citliveho reproduktoru je vysledek zajimavy.
Problem je, sehnat dnes vhodne zarovky. Obvykle pro dnesni pouziti by vyzadovalo zarovky 2,5V 0,5A, nebo 0,75A, pripadne zarovky 3,6V 0,8A. Hojne se pouzivali dvouvlaknove v dulnich lampach NiFkach, nebo starsich Pb lampach 2V 1A a podobne.
Mival takoveto zarovky, kdysi Drbal, na svych strankach.
Kdo ma tuto knizku, mohl by dat i obrazek. Nemam to po ruce.
U sirokopasmoveho reproduktoru, lze pomoci tohoto mustku pul zarovek a pul odporu, pripadne kondenzatoru, vytvorit korekcni obvody, ktere sou zapomenuty a zavaty casem.

Re: Fullrange. Který?

Zajimave full range menice, se daji najit u 100V novejsich podhledovych menicu.
160 a 200mm menice, maji velmi vyskokou citlivost, urcene sou do otevrenych systemu, maji vcelku vyrovnanou charakteristiku, stoji za to, snimi trochu experimentovat.
Take sou to dobre a citlive nahrady menicu, ktere se vyskytovali ve starsich audiosystemech sve doby.
Na rozdil od starsich ARO, maji mekci zaves, pomocnou membranu pro prenos vyssic freq.
Pro ucel testovani sem nektere typy nacpal do RJ beden.
spatne obrazky mam zde.
http://wimshurst.rajce.idnes.cz/RJ_expe … %2C_dexon/

Re: Fullrange. Který?

Zdravím přátelé a děkuji za zajímavé vlákno. Kvůli jednomu starému zesilovači, co jsem našel, jsem kompletně přečetl tento AW, abych měl teoretickou průpravu na jeho znovuoživení. To mě přinutilo si vybavit domácí elektrodílnu potřebným vybavením a přístroji všeho druhu a naladilo na bastlení.
A tak jsem se zde dopracoval až k reprobednám, jelikož uvažuji postavit něco netradičního. (doposud hraji na stařičké Monology a Aiwu XA006).
Netradičního myslím, TL a širokopásmo. Sice můj domácí poslech je z 90% na sluchátka, protože jsem noční pták ale občas poslechnu i "naostro".  Poslech na sluchátka je neoddiskutovatelný, alespoň pro mě, mozek je za ta leta naučený a reprodukce z beden je něco jiného.. takové dva světy.
Řetězec mám jako většina: PC/CD/DVD - DAC - sluchátkáč nebo zesilovač - sluchátka/repro.
Ale k věci - pominu-li staré Amáro 6/1986 a 7/1989 atd, kde byly mé první kroky v této problematice a zvítězily Monology, postavil jsem od Visatonu Casablanku (od Rochelta) a ještě jedny malé..cheaptrick nebo petit. Už nevzpomenu, byly to 90. leta, ale zvuk Casablank se mi nelíbil, ač vzhled moc a šly do světa.
V kompu mám uložené nějaké hotové a ověřené projekty, ale co se fullrange týče, moc se mi líbí tyto konstrukce s BG-20. Předpokládám, že půjde vložit podobné širokopásmo od Visatonu či Monacoru.  Výšku chci zvolit HT-30, jelikož do projektu nechci moc investovat, jelikož se jedná o testovací začátek, co to vlastně bude.
Odkaz: http://www.geist4711.de/BG20-seite.html
Dílnu na dřevo mám vybavenou, to bylo něco podobného, jako teď s tou elektro. Žena chtěla před lety vyrobit truhličku na věci, tak jsem kupoval vercajk a mašinky až se truhlička vyšplhala na několik desítek tisíc. Ale díky za to, protože jsem se naučil práci s pilou, frézkou a naučil se tak mnoho stolařských postupů. Nakonec jsem se na pile naučil tak, že jsem na něco ani nezapínal frézku, páč se mi nechtěly přehazovat frézy.
Takže vše využiji i teď, ale popravdě řečeno, celou tu dobu mě nenapadlo, že bych mohl dělat reprobedny a řezat matroš na ně.
Ono je to tak ale se vším, každá věc má svůj čas...a tak se hlásím k vám do klubu.

(upravil divnypocit 29. 4. 2017 12:20)

Re: Fullrange. Který?

Tohle nevypadá zle například http://www.madisound.com/pdf/FR135EX-Encl.pdf krom te citlivosti no smile našel jsem ten reprák na madisoundu za 50 usd kus ale to poštovné :-/

(upravil petr.pecka 28. 7. 2017 22:23)

Re: Fullrange. Který?

Date nekdo tip na levnejsi pokusne, ale opravdove full-range menice? klidne vemu i bazarove. jen se mi ted nechce platit 2-3 tisice navrch za postu a clo ze zahranici. Chystam na svuj prvni SET, kudlibabka mi uz nasdilel schema. A ted jsem zacal premyslet ze si pro jistotu na pokusy koupim nejake levnejsi menice. vim ze pri tom neco shori. ale zase nechci ladit na uplnych sunkach.

Ja jsem po dluhem patrani vzal napoprve na zkousku jen feritove od Audio Nirvana specs 10" Classic ferrite celkem ferove kolace na to ze jde o zaklad... strcil jsem je do toho co mam v profilu EZ 10 jsou ty vetsi osazene , typek k tomu jinac dodava i plany na stavbu vhodne bedny.

normalne je hraji z AB class zesilovace od sansui, ale kdyz jsem na ne povesil sluchatkovy OTL lampac tak i na ten 0,5WPC stacilo zavrit oci a WHAT? Dinah Washington: What Difference A Day Makes mi zpivala u ucha, sedel jsem bandu tak blizko ze jsem na kazdeho mohl dosahnout, ale neudelal jsem to abych je nerusil wink neskutecny prostor, detaily ale za tak moc naposlouchano nemam tak treba jak tady nekdo psal ty 3pasma s vyhybkama muzou hrat lepe. Fotky sem davat nebudu - nemam frezku a dilnu tak jsem tu pixlu dal dohromady cernyma konfirmatama. Kdyz to videl pantata pred osazenim tak se mne ptal na co potrebuju dve nove satni skrine wink (ma to 220l a maji tedy velmi spatne Wife Acceptance Ratio)

jak nekdo psal tady na zacatku o aliexpress tak ty moje Nirvany jsou z fabriky z ciny, ten audio nirvana brand stoji na tom ze si hlida kvalitu a ma celkem dobre recenze na forech. jednu chvili jsem prave na ali vidal repraky s uplne stejnym ramem. jen zaves mel tusim jinou barvu a magnet jiny rozmer.

premyslel jsem ze bych klidne vzal z aliexpress aucharm nekdo uz testoval? akorat nevim jestli se vubec vyplati delat klipschhorn pro 4" trpaslika s mizernou citlivosti. a pak na pokusy aby to neco hralo nakonec stejne vyplajznu 4k ani nemrknu (jeste bednu ze, ale to bych mohl vyresite tentokrat tim ze vezmu na milost Open Baffle)...

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

(upravil wimshurst 6. 8. 2017 13:06)

Re: Fullrange. Který?

Aucharmy me nejak minuli, mel sem slibene na testovani jeden par, ale obavam se, ze sem mimo hru, ponevac je kamarad osadil do nejake RJ enclosure bedny a nemam zadne dalsi info.
Tak tedy odvozuju, ze kdyby to bylo spatne, nebo nejaky problem tam byl, uz bych je asi mel v brlohu.
Nebyli to ale levne a nejlevnejisi ze serie aucharm, ale ty vetsi, pokud se nemylim, 6,5".

https://www.aliexpress.com/item/Aucharm … &tpp=1

Ja mam v obalce nasetreno a v podstate mam i bedny dalsi typu RJ narezane, ale neopracovane, neslepene, chci osadit levnejsi par Aucharmu z feritovymi magnety a uvidim, zdali to dokoncim. Ted je hodne teplo a v dilne mam pres 50+C to mi lepidlo uschne driv, jak prilozim dily do sebe a utahnu cvingli.
Menice bych chtel tyto.
https://www.aliexpress.com/item/Aucharm … 964864b866

Bude ale nutno pockat na ochlazeni, abych to poskladal. Porad vaham a pemyslim, zdali to mam, nebo nemam objednat, ponevac predchozi projekt RJ mi chodi vyborne a to ma jiz 3ti replikacni serii, osvedcili se mi jak monacory SP 205/8, tak stejne po male uprave kmitoctove charakteristiky i  menice, ktere maji zcela jiny ucel.
Ale vrta mi hlavou projekt z mensimi full range menici, kde bych chtel kombinovat system RJ a bassreflexu.
inspiraci mi je cosi podobneho.
https://www.youtube.com/watch?v=-P7xiDgV-Eo
To musim nechat projit hlavou a momentalne vzhledem an teploty, mi funguje jediny mozkovy zavit, ktery mam otlaceny od klobouku.

Re: Fullrange. Který?

Ja take prave uvazuji o malem siru k PC kdyz jsem slysel hrat ty male Pc repracky od Bose smile neco podobneho bych rad ve dreve.

Re: Fullrange. Který?

Zdravim, mate nekdo nejaky tip, nebo zkusenost na ploche reproduktory sirokopasmove.
Tedy na plochou bednu, neco jako visation portrait?
Kdysi sem zkousel bedny cornu, ale to je jednak nejak tluste a take se mi to az tak moc projevem nelibilo.
Proste zkusenost na nejakou plochou bednu, max 600x600mm ne vice tlustou jak 65mm .
Nemusi to byt ani sirokopasmo.
Proste neco velmi ploche, urcene do nenapadne kompozice v prostoru obyvaku, po stranach TV, kde by to kompozicne nekricelo, ze to je reprak.
Bezny poslech, spis HiFi, PA je k dispozici mnoho, dokonce i nejaka lampa 2X 20W.
Nemelo by to skratka vypadat, ze vedle minimalistickeho TV a audiostolecku, je skratka nadelano velkymi bednami.
Kdyz by to bylo na mne, ja bych si tam dal treba nejake dva horny, mista je tam spousta, ale zde vitezi sukne nad kalhotami.

(upravil kaed 31. 10. 2017 22:16)

Re: Fullrange. Který?

Dnes na mě jukl Visaton  portrait solo širokopásmo, oproti původním u dvoupásmu.
Další možnost je to, co mám zrovna na stole, Dayton ND91-4, +Dayton ND16FA, ve 2l basreflexu to hraje celkem pěkně, a ten
ND 91se dá celkem poslouchat i jako širokopásmo (ale já už jsem nad 13kHz hluchej, tak je to dost subjektivní). Ale reprák sám o sobě má hloubku 6.5cm včetně závěsu, tak jestli už to není moc hluboký smile
Měření mám tady, vychází to z projektu HELIUM na P.E. Jistě by to šlo dát do placaté, 6.5cm hluboké bedýnky (za magnetem středobasu stačí třeba jen pertinax. Tohle hraje ve 2l bedýnce s BR jistě od 70Hz, ale citlivost je odhadem 80dB, nemám kalibrovanej mikrofon...

Re: Fullrange. Který?

No vypada to, ze portrait solo, se nejak asi protlaci do uzssiho vyberu.
Mozna ze to solo nakonec bude spis dvoupasmo, je to popsany a replikovany projekt, vcelku se mi to zda dobre.
Dik za typ.

Re: Fullrange. Který?

tady je odkaz na portrait solo , je to jednopásmo, výhybka jenom ořezává spodek pásma, asi kvůli zatížení reproduktoru. Oproti původním visaton portrait jsou skoro o centimetr tlustší...

Re: Fullrange. Který?

Fullrange, který?

Nejlépe třípásmový!

lol

Re: Fullrange. Který?

Souhlas, také doporučuji třípásmové fullrange reprobedny smile.

Web

Re: Fullrange. Který?

Hodně placaté je toto:
https://vyvoj.hw.cz/audio/visaton-excit … brany.html
otázka je, jak to hraje.

Re: Fullrange. Který?

Tak ten excciter si dokážu představit v šalině, že hlásí zastávky, ale i u zpráv televize Nova by mě to asi štvalo smile. Tohle asi neodpovídá zadání... Spíš jsem si zkusil simulovat repro z visaton portrait v basreflexu 1.5l, a mohlo by se to dostat pod 100Hz, což by pro běžnej poslech mělo stačit bez subwooferu, otázka je, jakej akustickej tlajk by se od toho dal očekávat, jestli by to bylo použitelný aspoň do 95dB...