(upravil KarelXth 10. 3. 2019 20:31)

Téma: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Modifikace a zhodnocení upravených sluchátek Takstar HI-2050

Úvod
I když se pokusím to omezit na nejmenší možnou míru, tak protože zatím nemám hardware pro měření sluchátek, nevyhnu se v tomto textu používání nenáviděných metaforických výrazů a subjektivních dojmů. Pokud to někomu vadí, ať si jde číst něco jiného. 
Taky varuji případné zájemce o uvedenou úpravu sluchátek, že úprava je invazivní, nevratná a přijdete tím o záruku. Pokud se přesto rozhodnete si sluchátka upravit, děláte to na vlastní nebezpečí a já nenesu žádnou zodpovědnost za jakékoliv případné škody. Na druhou stranu podotýkám, že úprava je jednoduchá, průměrně zručný člověk ji zvládne za hodinu a nejsou v ní záludnosti.

Circumaurální (polo)otevřená sluchátka Takstar HI-2050 se u nás dají sehnat pouze přes Aliexpress, Ebay apod. Naštěstí se u nás prodávají v mutaci Omnitronic SHP-600 za zhruba 1.500,- . Ačkoliv mi obvykle nesmí přes práh nic od této a podobných firem, Omnitronic je pouze překupníkem, nikoli výrobcem a na zvuku se to rozhodně pozitivně projevilo. SHP-600 se od původních HI-2050 liší jen absencí plstěné vložky na mřížce měničů a tenkého krycího molitanu a samozřejmě logem. Sluchátka jsou nečekaně poctivě konstruovaná, posuvný mechanismus má sice vůli, ale je vidět, že to nejsou šmuky, co se za měsíc rozpadnou. Plasty jsou pevné, hlavový most má ocelové jádro, uchycení mušlí je ve vidlici z hliníkové slitiny, všechno lícuje, žádné otřepy, vrzání apod. Sluchátka jsou díky pseudovelurovým náušníkům docela pohodlná, přítlak je tak nějak akorát.
     Při prvním puštění hudby vás pravděpodobně čeká šok z přebytku výšek, zejména pokud jste byli zvyklí na temnější sluchátka. Potom si ale všimnete, že je zvuk detailní a zároveň zábavný. Sice u některých světlejších nahrávek je výšek tolik, že vás sykavky ženských vokálů řežou do uší a sluchátkům dost chybí nižší basy, ale nástroje se neslévají a projev má přirozený (i když nijak velký) prostor ve všech třech dimenzích. Rychlejší metal typu Ancient Bards, Amberian Dawn apod., který je kamenem úrazu spousty sluchátek, v nich zní prokresleně a ne jako autonehoda.  Abych to nějak shrnul, v neupraveném stavu mají sluchátka tři hlavní problémy:

1. nedostatek nejnižších basů pod 50Hz
2. propad na 4kHz
3. přebytek výšek v pásmu zhruba 8-12kHz a jejich občasná „zrnitost“

Ve sluchátkách je ale cítit potenciál. Proto jsem provedl určité úpravy. Inspirací mi byl tento projekt: http://headaudio.weebly.com/clanky/modi … iser-hd558  Plsť ze stránek www.stoklasa.cz se opravdu ukázala jako ideální materiál, takže tímto autorovi projektu děkuji za tip. Než jsem se dopracoval k finální verzi, stálo to hodiny experimentů a slepých cestiček, čímž vás nebudu nudit. Kdyby to někoho přece zajímalo, můžu to případně doplnit, nebo poslat zájemci mailem. Nakonec se mi povedlo najít optimální řešení, aby v projevu zůstalo to dobré a zároveň se z větší části eliminovaly nedostatky. Stručně jde o dvě věci. Odříznutí části mušlí a plstěný filtr v přední komoře sluchátek.


Originál, jen s odpojitelným kabelem a bez loga
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/2fxZL.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/IeBYu.th.jpg


Postup
Rozebírání samotné je jednoduché a logické, není důvod ho detailně rozepisovat, prostě sundáte náušníky a povolíte celkem dvanáct křížových šroubků na mušlích a vytaháte všechno, co jde. Měniče doporučuji během úprav nějak zakrýt, já jsem je zacvakl do „grip“ pytlíků, protože se do nich nesmí dostat nečistoty, zvláště ne např. železné piliny z ožvýkaného šroubováku apod. Zadní mřížky mušlí drží každá na čtyřech packách z perforovaného plechu, které uvidíte po vyndání dvou bílých tlumicích výplní. Čtyři plastové západky vedle nich nechte být. Packy stačí narovnat a mřížky jdou ven. Sundejte z nich loga (pokud chcete) opět malým křížovým šroubovákem. A teď to hlavní: Libovolnou metodou odstraňte menší vnitřní část mušle, zůstat musí jen 1-1,5mm „rantl“, který bude nadále držet menší bílou vložku, viz foto.

http://jpeg.cz/images/2017/09/28/W4soH.th.jpg

Já jsem u prototypu upálil tuto část starou trafopájkou (při tavení plastu vzniká toxický smrádek, pozor na to), abych před tím nemusel měniče trápit odletováním drátů. Ostré hrany, případně nerovnosti po odstranění plastu srovnejte pilníkem nebo hrubším smirkovým papírem. Pečlivě odfoukněte prach. Připevněte zpět vnější mřížky i s původní molitanovou vložkou.
     V této fázi je ideální chvíle provést náhradu pevného kabelu za odpojitelný, pokud jste se k tomu rozhodli. Samozřejmě to není nutnost. Je to jednoduchá operace bez větších úskalí. Já jsem použil konektor JACK 3.5 ZYJ ST z www.ezk.cz se kterým mám dobré dlouhodobé zkušenosti. Jen je potřeba odstranit nejen původní kabel i s gumovou průchodkou, ale taky vyštípnout kousek plastu u vstupu kabelu do levé mušle, aby se konektor dovnitř vešel. Je třeba dát pozor (nejlépe změřit měřákem), který drát je který, protože barvy vodičů nemusí odpovídat žádnému standardu.
     Potom umístěte na původní místo bílé tlumicí vložky. Pokud jste si nechali moc malou hranu a menší vložka propadává, můžete jí pojistit ke stěně mušle několika kapkami chemoprénu. Složte mušle opět dohromady, ale zatím nenasazujte náušníky. Teď z téhle plsti: https://www.stoklasa.cz/latkova-dekorat … cm-x128699 vyřízněte tři kolečka o průměru cca 52mm. Do každého z nich udělejte ve středu otvor o průměru 10mm, čímž vzniknou tři mezikruží. Jedno z nich přestřihněte napůl a každou půlku přilepte vždy k jednomu celému. Já jsem k tomu použil několik miniaturních kapiček chemoprénu. Stačí tři až pět kapiček a ihned přiložit (nenanášejte lepidlo na obě plochy a nečekejte na zavadnutí, jak je uvedeno v návodu). Tím vzniknou dvě vložky, které opět pomocí kapiček chemoprénu přilepte k mřížkám měničů a vnějšímu plastovému okraji měniče, vždy dvojitou vrstvou směrem dozadu, viz fotky. Není účelem a ani žádoucí, aby plsť byla přilepená na celé ploše mřížky měniče. Když říkám kapičky, tak myslím opravdu kapičky jako špendlíková hlavička. Lepidlo musí být na co nejmenší ploše, jinak změní akustické vlastnosti. Hlavně si nekápněte chemoprén na membránu měniče, jinak můžete sluchátka v podstatě zahodit! Po zaschnutí lepidla (stačí cca hodina) nasaďte opatrně náušníky a je to.

http://jpeg.cz/images/2017/09/28/7Ky1R.th.jpg


Výsledek     
Výsledek není stoprocentní, pokud jde o neutralitu. Výšek je i po úpravě víc, než by se dalo nazvat neutrálním, ale nijak to neobtěžuje, ani při velké hlasitosti to není nepříjemné a naopak subjektivně to přidává detailnost. Podobné je to na druhé straně spektra, spodních kmitočtů je lehounce nad neutrálem, ale oproti původnímu stavu hrají spodky až do cca 35Hz rovně, pak začínají zlehka klesat, pod 30Hz už mizí strmě. Neduní a nezahlušují ostatní pásma, nemají žádné úzkopásmové zdůraznění, zní prostě přirozeně.
Propad kolem 4kHz je na DIY úrovni neřešitelný, je to dáno konstrukcí měničů, kde pravděpodobně v tomto místě nastává „break up“ membrán. Naštěstí je to poměrně úzkopásmový jev a navíc po redukci vyšších kmitočtů není proti okolí tak markantní, v podstatě se dá říct, že si ho nejspíš ani nevšimnete. Teď to možná vyznívá, že to jsou i po úpravě pořád sluchátka k ničemu, když mají pořád problémy, ale to není pravda. Všechna sluchátka mají svoje slabé stránky a tahle jich mají velmi málo.
Výsledkem jsou prostě příjemně znějící, zábavná a přesto detailní sluchátka. S klidem bych je doporučil začínajícím sluchátkovým audiofilům, případně komukoliv, kdo není snob, nevadí mu, že to nejsou Hifimany nebo Beyerdynamicy a nebojí se trochu vlastní tvořivosti. Dá se na nich poslouchat všechno, i když asi bych je nedoporučil pro výhradní poslech basově orientovaných žánrů, které na nich vyzní sice čistě a živě, ale trochu podvyživeně. Naopak po poslechnutí čehokoliv folkového si z nich málem cvrknete, jako byste si na tu španělku mohli sáhnout (myslím kytaru španělku). Až mě mrzí, že folk neposlouchám. Signaturou se (ze sluchátek, s kterými to můžu přímo porovnat) asi nejvíc blíží Shurům SRH-440 a 840, ale na rozdíl od nich nemají takový pokles v pásmu pod 50Hz, kde Shury už citelně ztrácí dech (což je u 440 mimochodem způsobeno hlavně debilními originálními náušníky, ale o tom někdy příště). Zvukově jsou mnohem vzdušnější, protože Shury jsou uzavřené. Navíc jsou pohodlnější a nepotí se v nich tolik uši.
     Každopádně Omnitronic SHP-600 se zmíněnou úpravou nejsou kvalitní jen „za ty peníze“, jsou prostě kvalitní. Sluchátka mám teď v upraveném stavu asi dva měsíce a po ujištění, že opravdu hrají tak dobře a nešlo jenom o prvotní nadšení, jsem koupil další pár, který dostal i nový lak a z osobního rozmaru i symetrické připojení do obou mušlí, viz poslední fotky. S plstěnými filtry se dá dále experimentovat, těch jeden a půl vrstvy je podle mě optimální, větší množství plsti ještě ubírá výšek a trochu ty vyšší pásma „čistí“, ale zároveň ubírá pocitu prostoru. Ale klidně zkoušejte.

EDIT 2019: Sluchátka jsou po úpravě opravdu neutrálnější, ale stále jsou od neutrálu dost daleko a jsou dost silně do "U", přesto platí, že se poslouchají opravdu příjemně smile.

Fotky jsou spíš z lakýrnických prací, takže možná spíš pro inspiraci. Bohužel montáž jsem dělal večer v mizerném světle, takže fotky nestály za nic. Vnitřek mušlí je ale výborně vidět třeba tady:
http://www.mcfrede.dk/projects/takstar_ … w_01.shtml

http://jpeg.cz/images/2017/09/28/bXLo6.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/1S8TX.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/nJxk.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/XxPwF.th.jpg

Hotovo:
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/7sJoY.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/e3hWE.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/PmzD7.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/E1ury.th.jpg

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Pekný návod, ja som si hneď ale všimol podobnosť so sluchátkami QPAD QH-90 a Kingston HyperX CLOUD.  Prakticky všetky sú okolo rovnakej cenovky.

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Ano, těch mutací je dokonce ještě víc a všechny jsou skoro stejný. Kingstony i ty druhý jsou ale uzavřený, jsou to původně Takstar PRO-80. Používají stejný měniče jako HI-2050, ale díky uzavřený konstrukci s portem mají signaturu hodně do "U". Na druhou stranu na filmy a hry je to tak v pořádku a hrajou na svojí cenu pořád velice slušně. Akorát pro normální poslech už jsou na mě moc "líbivý".

(upravil KarelXth 28. 9. 2017 15:47)

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Edit: ještě přikládám úpravu, která sluchátka zvukově dotáhne zase o kus dál a zároveň o kousek blíž k neutralitě. Jedná se o obložení zadní strany měničů Dynamatem, jak je vidět z obrázků. Jen pozor, aby byla hliníková fólie v některém místě přerušená a nedošlo tak ke zkratu.

http://jpeg.cz/images/2017/09/28/P_20170422_151942.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/P_20170422_152609.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/09/28/P_20170422_154548.th.jpg

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

KarelXth: náhodou jsi neslyšel Superlux HD-681 Evo?

Web

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Kritik: Bohužel ne. Nejpodobnější tomu je asi Samson SR850. Za ty peníze určitě dobrý, s velurama z AKG K240 docela pohodlný a třeba na filmy se hodí dobře. Na nenáročnou muziku, nebo Youtube určitě taky, ale prostě to není žádná superliga.

Mimochodem koukám, že na jpeg.cz se rozhodli překopat server a všechny obrázky tady i vedle v měření jsou v hajzlu, to je fakt super.

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Díky za reakci smile Nakonec jsem našel velury na aliexpresu za pár dolarů. Dám je na SRH440, protože ty koženkové (mám i z SRH840) jsou oničem (komfort mi nesedí). Původně jsem měl v plánu koupit Philips SHP9500, ale nejdou už sehnat.
Našel jsem docela hooodně zajímavé sluchátka ISK HD9999 (kopie AKG K 271 MK2), které jsou fakt špičkově zpracovány a mají velmi konstruktivní reference. Jedinou nevýhodu vidím v tom, že jsou málo citlivé oproti SRH440.

Web

(upravil KarelXth 26. 9. 2017 18:16)

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Ty jo, no nevím, jestli budeš s velurama na SRH spokojenej. Já tě chápu, já koženku taky dlouhodobě nesnesu, ale ty Shury jsou dost "světlý" už tak. Zkoušel jsem to a nesnesl jsem ten chybějící spodek a přebytek výšek. Ale samozřejmě ti to může vyhovovat.

Kdybys nepotřeboval izolaci, můžu ti půjčit na zkoušku prototyp těch předělaných SHP-600. Pokud ti Shury zvukově sedí, myslím, že by se ti mohly SHP-600 hodně líbit i nepředělaný (oproti původnímu stavu to není propastnej rozdíl). Zpracování taky nadprůměrný, velurový náušníky a celkově za 1500,- opravdu dobrá koupě, řekl bych až nejlepší. Kdyžtak napiš SZ.

U těch ISK, ta firma je zase jenom překupník, můžeš od nich koupit pod jejich označením i ty SHP-600. Hádám, že tohle budou vydesignovaný Superluxy. To neznamená, že jsou špatný, ale hodnocení je vždycky s ohledem na cenu a dokud je člověk neslyší, stejně neví, jestli jsou pro něj dost dobrý. A opět pokud bys nepotřeboval izolaci a nevadila by cena cca 3.800,-, s klidným srdcem ti doporučím Beyerdynamic DT990 smile.

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Díky za nabídku wink U těch SHP-600 mám obavu, že mě bude tlačit hl. most. Ty naušniky jsem objednal, jsem zvědav. U SRH440 mi vadí, že jim "chybí" nebo spíš výšky jsou víc slyšet než basy ... Tím jsou právě dost detailní. Na aliexpresu mají těch ISK modifikací vice i včetně uzavřené verzi MDH8500, která vypadá hodně dobře, včetně hlubokých naušníku. Se superluxy bych ISK  nesrovnával, co se kvality zpracování týká ... Polák co testoval HD9999 říkal, že je to naprosto stejná kopie AKG i co do použitých materiálů. Zkusím se v Ostravě podívat, jetli někde nemají SHP-600 a vyzkouším je, jak mi budou sedět.

Web

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Toho bych se nebál, sice to není designovej skvost, ale jsou zkonstruovaný dobře, nakonec jsou to skoro oprásklý Beyery, odolný a (aspoň pro mě) pohodlný. Ale právě, chce to zkusit. Kdyby ti je nechtěli dát vyzkoušet, tak napiš smile.

Ten světlej charakter SRH440 právě velury dotáhnou do extrému, ale možná ne všechny. Nějaký míň propustný pro uzavřenky by to dělat nemusely. Ale jediný uzavřenky s velurama, co znám, jsou DT770. A kdyžtak ti budou pasovat i na ty SHP600, je to stejnej rozměr. Ty ISK jsem v ruce neměl, jenom vím, že prodávají OEM sluchátka pod svým názvem, takže to ber s rezervou, Superlux jsem jenom hádal. Každopádně za těch cca 100$ můžeš mít originál K271 mkII smile.

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

KarelXth: jestli Ti to nevadí, napíšu to do Tvého vlákna smile Když, už se tady bavíme o sluchátkách.
Přišly ty "velurové" náušníky. Co se týče pohodlí, jedním slovem paráda! Ohledně izolace, všechno jde slyšet ven  lol takže v práci smolíček smile Na doma ideál, ještě je porovnám zvukově s HPAEC840 co jsem měl předtím.
Velké sluchátka asi kupovat nebudu, ty velury jsou v pohodě. Místo velkých sluchátek jsem objednal In-ear KZ ZS6. Jsem zvědavý, jak mi sednou.
Foto náušníků
http://adavid.webnode.cz/images/2000042 … C_0006.JPG
http://adavid.webnode.cz/images/2000043 … C_0007.JPG
http://adavid.webnode.cz/images/2000042 … C_0011.JPG
http://adavid.webnode.cz/images/2000042 … C_0010.JPG

Web

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

V pohodě smile. Tak to máš docela kliku, ale paráda. Kdybys chtěl, klidně sem hoď link na ty náušníky. Velury co jsem na 440 zkoušel já, byly průser, takže dobře vědět, že nějaký se dají použít.

(upravil Kritik 31. 10. 2017 19:04)

Re: Modifikace Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)

Včera jsem se konečně dokopal na rychlé srovnání velurových náušníků vs "kožených" ze SRH840.
Tak ve stručnosti 
velury: komfort, méně basů, více výšek, žádná izolace (nebo minimální), při přitlačení mušlí na uši v podstatě zvuk jako z kožených náušníků (ale takhle poslouchat asi nebudu)
kožené: pocení uší, ne tak pohodlné k dlouhému poslechu, co se týče basů jsou údernější
Pro někoho to nemusí být nějaký velký rozdíl. Za mě, mám nasazené velury a jsem spokojen.
Takže za 10 dolarů si je koupit a vyzkoušet co komu sedí …
Mám ještě nalepený na mušlích molitan http://files.adavid.webnode.cz/20000431 … C_0013.JPG
https://www.aliexpress.com/item/Smooth- … 0.0.MgJut6

Web