Téma: Předělání stávajících sloupů

Ahoj přátelé,
tak nějak se stalo ( těžký úraz), že mám najednou spoustu času konečně upgradovat své sloupové repro. A protože ruce mám na rozdíl od nohou zdravé, tak na to chci vlítnout z gruntu. Mám sloupy 3 pásma, které jsem vyráběl cca před 7 lety. 40L bassreflex na 40Hz výška ARV 104/8, střed ARX 150 a bass ARN 230-00008 (ty ,,nové" solidní), vyhybka BS CN3 (ta nejhorší varianta, já vím). Střed má vloženou svoji uzavřenou a vytlumenou ozvučnici. Repro jsou zafrézované a ozvučnice je z 2,5 DTD. KOupil jsem nový RCVR Onkyo NX808 a podle témat tady vím, že výšky a vyhybky je průser. Středy a bass. celkem jde. Poslouchám rockovou muziku a miluju, když jsou činely slyšet opravdu kovově a ne sykavě.
A já prosím o pomoc s výběrem vhodné výšky, která se mi vejde do vyfrézovaného otvoru po ARV, tj. 104mm a pomoc s vyhybkou. Mám kamaráda, který mě dle plánku a rozpisu součástek dokáže vyhybku sestavit.
Byl by tu prosím někdo, kdo mi pomohl?

Re: Předělání stávajících sloupů

Takhle to asi nepůjde. Pokud bys chtěl vyměnit jen výškový repro, tak se stejně musí celá bedna změřit, nasimulovat výhybka a tohle osazení repro za tolik úsilí jistě nestojí. Jestli je ARN230 trochu novější verze ARN6608 (jako že asi jo), tak nejjednodušší a nejlevnější řešení je udělat z toho TM380, pokud teda má bedna vnitřní objem pro basák aspoň 30l. V podstatě nejlevnější řešení, střeďák do 100Kč, výška cca 340Kč, výhybka se dá udělat "nízkonákladově" za nějakou stokorunu, ale frézku budeš muset vzít do ruky.
a nebo  vyměnit všechny reproduktory a udělat z toho něco úplně jinýho, doporučuju najít hotovej projekt, zkus hledat. Já loni ladil třípásmo ARN8604,  RS150-4, DT300, A abych pravdu řekl, za ten čas u toho strávenej to nestálo. Ty TM 380 jsem stavěl jako nízkonákladovej projekt, a vzhledem k minimálním nákladům mě zvuk příjemně překvapil.  Ale ty ARN230 (ARN664, 6604, 6614)  dnes přehraje skoro jakejkoliv slušnej 6,5" repro, kterej nemá problém s navázáním výškáče ve dvoupásmu, narozdíl od tohohle.

Re: Předělání stávajících sloupů

Tak jinak...co vyzkoušet tento projekt? Má s tím někdo zkušenost? https://www.dexon.cz/clanky/konstrukce- … -01-8.html

Re: Předělání stávajících sloupů

To není k ničemu, výhybka ani není naladěná na ty repráky, prostě jakejsi univerzál. Fakt to předělej na TM380, za pár korun, a výsledek tě pravděpodobně příjemně překvapí...

(upravil antonio 21. 10. 2017 12:29)

Re: Předělání stávajících sloupů

Toto nie je odladena vyhybka. To je len podla vzorcov. Ja by som do toho nesiel. Reproduktory treba zmerat a nasledne odsimulovat vyhybku. Inac to bude stat za prd. Nie je ani len zapocitany bafflestep.

Kaed : predbehol si ma

Re: Předělání stávajících sloupů

Ale na to TM380 nemám měniče, ty ARN, co mám jsou jiné typy. Spíše jsem myslel ten projekt od Dexonu udělat celý, tak jak je, prostě fungl nové bedny.

Re: Předělání stávajících sloupů

To mozes ak chces vsetko nove, bez pouzitia tvojich menicou ale vyber si prosim ta iny projekt ktory ma navrhnutu kompletnu konstrukciu a vyhybku k nim a nie toto od dexonu. Napr. tu alebo na repromanii je toho dost a cenovo dostupnych.

Re: Předělání stávajících sloupů

Ale to je komplet projekt včetně rozměrů ozvučnice, schématu vyhybky a lazení BR.

Re: Předělání stávajících sloupů

Myslis to z Dexonu? Ano je ale nemaju vyhybku stavanu pre tie reproduktory a v danej ozvucnici. Proste je tam len vypocitana vyhybka podla vzorcov a to hrat dobre urcite nebude. Ak sa dobre chapeme a chces postavit uplne nove bedne.

Re: Předělání stávajících sloupů

Ostatni ti proste naznacuji, ze ten Dexon bude nic moc. Neni tam mereni, jen nejake simulace. Vzhledem k cene menicu atd se radeji poohledni na te repromanii, za stejne nebo lehce vyssi penize tam nejdes duveryhodnejsi projekty, at uz Totemy, veci od TLU, nebo LSM.

ruzne DIY repro

Web

Re: Předělání stávajících sloupů

Tak koukám na ty Totemy 100 a líbí se mi to. Akorát mám problém s tím středobasem a jeho pěnovým závěsem. Co jsme ať já nebo otec měli u komerčně vyrobených beden pěnová závěsy, tak to šlo po pár letech do háje tím, že se závěs jednoduše rozpadl sad

Re: Předělání stávajících sloupů

Ja mam odladenou verzi s 10" Daytonem DC-250 a CD131@BRX zvukovod. Vychazi to pak na cca 60L s basreflexem a ma gumovy zaves. Teoreticky muzu postradat i zminene basaky, zatim jsem je nepouzil.

Re: Předělání stávajících sloupů

Tak nakonec asi koupím Totem 80, líbí se mi kvůli rozměrům a 10" basáky ve sloupech je až moc, když mám sw s 12" wooferem. Ideálně, kdyby měl někdo odlazenou ozvučnici se dvěma 6,5" středobasama.

Re: Předělání stávajících sloupů

2.5pasmo s velice sikovnymi 6.5" budu ted omerovat. Na vrsku bude ale asi 1" kalota G25FFL a WG148. Vysledkem by mel byt subtilni sloupek (sirka do 22cm) s objemy cca 2x25L. Citlivost by se mohla dostat nekam k 89dB s pomerne uz slusnym spodkem.

Re: Předělání stávajících sloupů

To pet007: tobě se ty G25FFL nějak zalíbily...
Je to takovej rozdíl proti ostatním vejškám, cos testoval?

Re: Předělání stávajících sloupů

Mne se zalibily predevsim Waveguide/OSWG zvukovody. Co ti za par stokorun prida +5-10dB kolem 1500-3000 ? A navic G25FFL se velice slusne drzi az do skoro 10kHz. To se neda moc rict o zadny kalote do cca 1400Kc.

Re: Předělání stávajících sloupů

Pet007: To mě zajímá. A jak si daleko? Pokud by to vyšlo, tak bych se hlásil na tento projekt. Kdybys chtěl nějakou menší provizi třeba, tak by se o tom dalo jednat smile

A jaký máš v plánu osazení ty 6,5"?

je nějaký pblm, když zbytek kina ma 8Ohm a Fronty by byly 4Ohm? Receiver Onkyo má toleranci 4-16 Ohm.

Re: Předělání stávajících sloupů

Neni, stejne ma kazda bedna jinou citlivost, takze hlasitost centru, hlavnich repro a zadnich doladis kazdemu zvlast. Jen over, ze receiver umi 4Ohm.
Ty 2.5pasma od Pet007 ber, videl jsem mereni zamyslenych stredobasu a vypada to moc slusne. A na 7" to pujde pekne dolu, plus citlivost asi 89dB, proste potencialne paradni bedna.

ruzne DIY repro

Web

(upravil pet007 22. 10. 2017 12:31)

Re: Předělání stávajících sloupů

Je to Sica 6h15cp, kvalitni vec s litym kosem made in Italy, trosku na rozhrani mezi PA/HiFi (dve vlnky, vyssi citlivost), slusne vypadajici xicht. Odpoledne bych to mel mit premereny cely jako 2.5p, pak si budu trochu hrat se simulaci vyhybky. Pak trocha laborace s bassreflexem, pac tam budou 2.
Pro reciever by to nemel byt problem, impedance by nemela padat pod asi 3.2 ohmu.
Edit: priblizna simulace zamysleneho 2.5pasma (procemz spodni basak je "zkopirovany" z vrchniho v ramci mereni 2p)
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/Sica6.5/v2.5_test_Six-pack.png

Re: Předělání stávajících sloupů

pet007: Prvně rozhodně zakomponuj nf s vlivem bs, může tě to dost překvapit, pak se taky pokus gain pro středobas vyhladit, za 1kHz se to stáčí a padá strašně rychle, natáhnout ho pozvolněji dál a upravit filtr pro výšku, srovná se i el. fáze kolem dělení. Ony samotné hezké směrovky toho vlastně moc neříkají.