Re: Stavba baskytarového komba

Tohle strašně zkresluje, může to být tím malým Ugsoft? Nemáte nějaké ověřené typy tranzistorů?

(upravil zuki 26. 1. 2017 23:04)

Re: Stavba baskytarového komba

Bez toho abys změřil nějaké napětí se nehnem dál...

A já osobně bych spíš dal do G nějaké pědpětí (paralelně ke kondu z G a D u Q2) asi tak odpor 10M. Tím se zvedne napětí v emitoru (S) o 1,5V a bude se to lépe nastavovat... (R14 odhadem pak 1k2).  Ale pokud změříš někde napětí, tak to půjde i bez toho...

Ale já jdu teď spát smile

Re: Stavba baskytarového komba

Jo v pohodě, taky jdu už spát smile Napětí klidně změřim, stačí říct kde. Nikdy jsem tohle nedělal, nemám s tím zkušenosti.

(upravil zuki 27. 1. 2017 7:49)

Re: Stavba baskytarového komba

zuki napsal:

Odporem R14 nastavit cca 1/2U až 2/3U (18V - 24V +- nějaký V je OK,)... Bez změření nějakého napětí (kolektor (D) Q2 nebo emitor Q3) to nepůjde a ani ti nikdo neporadí jak to upravit.

Pokud necháš v D Q2 odpor 33k, tak R14 bude někde mezi 1k až 2k2 (hrubý odhad).  Ale jak jsem psal dříve asi bych tam dal predpětí ( a zároveň zpětnou vazbu 10M odporem paralelně ke kondíku který je mezi G a D u Q2)... Pak se R14 přiměřeně (cca 3x) zvětší...

Je to stejné, jako bys použil tranzistor s větším Ug...  Ale spadne tím trochu zisk (vstupní odpor u Q2)... Takže pokud je málo signálu, tak ho tam nedávej...

A pokud je signálu hodně, tak taky zmenši odpor v D Q2, třeba na 4K7 - 10k (čím menší, tím bude méně výstupního signálu) a odstraň (podstatně zvětši odpor, který máš místo cívky).

Re: Stavba baskytarového komba

Že to zkresluje je jasné právě z toho, že ten Tvůj tranzistor má Ugsoff -0,5V. To znamená, že jakýkoliv vstupní signál větší než 0,5V bude zkreslen. Výstupní signál snímačů je dost různý, ale klidně se dostaneš na 1V ve špičce. Pokud už toto zesílíš tím prvním stupněm, tak ten druhý už to jenom zkreslí. Jak jsem říkal, potřebuješ tranzistor s Ugsoff aspoň -1V a více. Mám ověřené 2SK30GR, ale vybíral jsem třeba ze 20 kusů. Ale fungovat to musí. Mám tady o tom celé vlákno, tak si to pročti: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=13432 Už jsem Ti jednou dával odkaz. Od té doby jsem toho stavěl víc a fungovalo to vždy.

(upravil honza-K. 31. 1. 2017 20:14)

Re: Stavba baskytarového komba

.. a můj elaborát – Stavba baskytarových aparatur obecně. Tam je i stavba komba:
http://leteckaposta.cz/242273636

Betarone, prosím vás, máte ještě někde tenhle elaborát? Já jsem do něj dříve nahlédl, ale nemám ho uložený a tenhle odkaz již nefunguje. Díky.

Re: Stavba baskytarového komba

http://leteckaposta.cz/681515477

Re: Stavba baskytarového komba

Zdravím vás po dlouhé době, stavba aparátu se celkem povedla, ročníkovku i dlouhodobou maturitu mi uznali. Ale opět se na vás obracím s prosbou, mám hrozně málo volného času, ale teď jsem se rozhodl si trochu času udělat. Řeším problém rušení a brumu v koncovém stupni. Nevím si s tím rady a zvukařovi se to moc nelíbilo a mně se to popravdě taky moc nelíbí. Mám dřevotřískovou bednu s předním a zadním nerezovým panelem (oba uzemněny na kolík), celý chladič je také zemněn na kolík. Signálovou zem nemůžu s kolíkem spojit, rušení sice zmizí, ale hraje to velice slabě a zkresleně. Druhý problém je, že když hraju na basu a dotknu se pusou mikrofonu, dostanu ránu a nebo když se dotknu kovové části jacku, tak taky. Prosím pomozte, to rušení je i po odpojenívpreampu, zřejmě to bude v koncáku. Předem díky za rady.

Re: Stavba baskytarového komba

Začal bych kontrolou izolačních podložek mezi tranzistory a chladičem. Předpokládám, že díky tomu se ti na signálovou zem dostává napájecí napětí koncovýho stupně (a to tě pak kope na mikrofonu), a odpovídá tomu i to, co se stane při spojení signálové země s PE.

Re: Stavba baskytarového komba

Kouknu na to. Ale chladič je spojen s kolíkem, ne se signálovou zemí,  jednou se tranzistory s chladičem spojily a nehrálo to vůbec, ale to jsem opravil.

Re: Stavba baskytarového komba

To víš, že ti každý rád poradí, zejména za vděčnost a mnohé díky, které jsi tu porozdával a hlavně za pěkné fotky celé práce, nad kterými jsme se ujistili, že námaha nebyla zbytečná.

Re: Stavba baskytarového komba

Než bych přiložil ruku ke klávesnici tak je to změřený. Stačí když se spojí + nebo - větev, a je to to co popisuješ. Pokud se spojí obě, tak je to jasnej zkrat...

Re: Stavba baskytarového komba

Změřil jsem napětí mezi PE a signálovou zemí, které bylo 1,75 V stejnosměrných. Tudíž napájecí napětí tam není.

Re: Stavba baskytarového komba

dobře, ale proč je tam 1.75V? když se to propojí přes odpor třeba 100Ohm, tak se to napětí sníží? a na kolik? Pokud k tomu zesilovači není nic připojeno, tak by to mělo být +-0V, s digitálem s velkým vnitřním odporem by prostě měly skákat nějaký mV semo tamo. Ostatně zkdyž tě kopne ten mikrofon nebo kovová část jacku (předpokládám na kytaře) tak proti čemu, proti strunám? Někudy se tam to napětí musí dopstávat, nejpravděpodobnější je ten chladič. Taky bych si zkusil změřit to napětí co tě "kope".

Re: Stavba baskytarového komba

Vyřešeno. Připojil jsem PE na střed trafa a chladič odzemnil. Borldel i probíjení je pryč.

Re: Stavba baskytarového komba

Odstranil jsi následek, ne příčinu. Dobrý je se taky podívat na tenhle problém z pohledu ochrany před úrazem el. proudem. Zrovna u muzikantů se tohle asi podceňuje, viz případy skupin Argema a Cirkus...

Re: Stavba baskytarového komba

Nebezpečí nehrozí, chladiče se nikdo nedotkne, je zavřený v bedně.