Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 8 z 9)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 »»»

RSS

Příspěvky [141 až 160 z 178]

(upravil kaed 12. 10. 2017 11:46)

Re: Přenosná reprobedýnka

Dík za info, prověřím. Dnes jsem složil výhybku var. 1, hrálo to mizerně, chyběly středy- přehodil jsem polaritu vejškáče a je to ok. nechápu, při měření jsem s bedýnku nehnul ani milimetr, přehazoval jsem vždycky dráty na svorkovnici vyvedené mimo, a pro každý úhel změřil výškáč, středobas. Tohle se mi ještě nestalo.
Výhybku jsem stvořil z toho, co leželo kolem mě, takže cívka pro basák má železoprach jádro, výsledná bude jistě vzduchová.
Po tom přehození polarity výškáče už to hraje pěkně, dokonce na basech srovnatelně s ZV240, ale bez subwooferu je potřeba to notně doekvalizovat na 50Hz, ale v podstatě je to zvukově srovnatelný při 1/3 vnitřního objemu. A citlivost je cca o 3-4dB nižší, i přes použití 4 Ohm repro. Použití 8 Ohm repro s TPA3116 s 24v napájením jistě nebude na domácí diskotéku (další 3dB dolů) a to ty ZV240 jsou o dalších cca 5dB míň ciltivý než klasický TM380... Holt cena za minimální objem.

edit: po odpoledním poslechu a srovnávání s ZV240 jsem trochu přidal výšek odporovým děličem (3.9Ohm s a 5 Ohm p) a řekl bych, že už je to zvukově minimálně srovnatelný, zkoušel jsem i slepej test na příchozích, odkud že jde ten zvuk (na stole v té chvíli byly minibedýnky, ZV240 a TM380, někteří tvrdili že ZV240, někteří že TM380, že takhle malý bedýnky hrát nemůžou (ano, ještě před týdnem s původním čínským reprákem to tak bylo) a jeden mi tvrdil, že mám zapnutej sub a dělám z něj blbce...

Re: Přenosná reprobedýnka

Tebe funguje STEPS bez problémov? Včera som chcel merať skreslenia, ale po chvíli to vždy zamrzlo, tak som to vzdal.

Re: Přenosná reprobedýnka

párkrát mi to taky zamrzlo, ale cca jedno z 10-ti měření, možná ještě míň, asi se to přetahuje o zvukovku s něčím jiným...

Re: Přenosná reprobedýnka

V minulosti som s tým problém nemal, ale teraz to ani po 10-12 pokusoch meranie nedokončilo - nepomohol reštart zvukovky ani compu. Hlavne, že som s tým signálom hulákal a bezvýsledne smile

Re: Přenosná reprobedýnka

mě se párkrát objevila hláška "program čeká na uvolnění zvukového zařízení", ale jak píšu, z nějakejch čtyřiceti měření to padlo cca 3x, jednou bylo slyšet, že generovanej tón je nějakej divnej, ale stačilo restartovat USB zvukovku vytažením a připojením USB.

Re: Přenosná reprobedýnka

Dnes mi z L.S.F.eu poslali reklamu na Dayton ND105-4 - to by mohlo být taky zajímavý řešení pro minibedýnky, ve 2l basreflexu by to mělo chodit k 60Hz, holt je ta membrána kousek větší, akorát by to chtělo dělit někde pod 4kHz, a tím pádem větší vejsku (ND20, ND25). Kdyby měl někdo nutkání to vytvořit, tak to rád oměřím, už kvůli srovnání s ND91-4 + ND16.

Re: Přenosná reprobedýnka

Taky mě to došlo, ale ten reprák už potřebuje oproti ND90 jednou tak velkou bednu - výrobce uvádí 0.3 ft3 (8,5L) s portem na 41Hz ..... ale port mají naladěnej o 10Hz níž jak u 90ky takže určitě do nějákých sloupovek a nebo 2.1 hrombedny kde by byl jako woofer by to asi nebylo zlý , mělo by to zahrát dost nízko relativně

Re: Přenosná reprobedýnka

Tohle je celkem úlet, police jako reprobedna, i se zesilovačem: visaton TABULA - ty vejškáče by chtěly trochu ubrat na výhybce, spojení výhybky pro basák z L a P kanálu by pro TPA3116 bylo smrtelný, ale jinak zajímavá konstrukce pro "vydyzajnovanej obývák". Co mě dostalo, tak to, že to drží na zdi za závitovku, na kterou se přidělá matka dírou pro ty minirepráčky.

Re: Přenosná reprobedýnka

kaed napsal:

Kdo slyší prokazatelně vyšší kmitočet než 16kHz ?

Ja počujem 22kHz smile

Re: Přenosná reprobedýnka

To byla jako řečnická otázka, protože já už neslysím ani těch 15625, co byl řádkovej rozklad televize... Takže tak nějak.
A vůbec ti to nezávidím, to ti musí vadit přivolávací píšťalky na psy, plašiče kun a hlodavců, musíš slyšet PWM leckerýho spínanýho zdroje (green mode, s vynecháním pulsů)... Jestli není jednodušší být polohluchej.

(upravil mechanik 23. 11. 2017 7:50)

Re: Přenosná reprobedýnka

Pardon za OT. Ano plašič kun som počul niekde na návšteve. Pýtal som sa čo je to za pískanie, nikto to nepočul a na hornom poschodí mali zapnutý ten plašič... Tiež keď som kreslil DPS v eagle tak s určitím rastrom som počul pískanie z môjho monitoru benq 24" TFT čo som používal. Dnes mám AMVA 32" QHD philips a ten nepíska. Inak žiaden problém nemám. Ono ten kmitočet už začínam byť skôr akosi pocitový, znie to príliš tenko. CRT TV pískali asi o dosť nižšie, to bol o dosť "hrubší zvuk" a vždy som to neznášal. No kto dnes používa CRT? Občas tiež pískajú nejake nabíjačky...

Re: Přenosná reprobedýnka

řešení "lupance" při vypnutí TPA3116: schéma

(upravil NO HITS 13. 3. 2018 10:03)

Re: Přenosná reprobedýnka

Tak to pánové vypadá že mám hotovo (teda kromě povrchovky big_smile ) Nakonec jsem použil TPA3116D2 bez korekcí - než čekat na modul měsíc tak jsem je na prasáka vyříznul - je to holt prototyp. Místo korekcí jsem použil bassboost modul, inspirovanej zapojením z nějákýho pioneera, kterej pomáhá dorovnat spodek resp dovoluje zahrát níž. Z hlediska audiofila je to trochu prasárna, ale furt je to z mýho pohledu menší zlo než DSP prznič signálu. Po vyhození korekcíí bylo potřeba upravit (odstranit) zatlumení výšek .... mám rád charakteristiku do mírnýho U než ,,plochou,, ale jen decentně, přijde mně to živější.
Povrchovku zatím dělat nebudu , chtěl bych to nechat stříknout do lesklé klavírní černě , na to zatím nejsou finance díky plánovanýmu stěhování a dalším podobným ,,akcím,, big_smile takže to bude až časem.

Dle subjektivního hodnocení to hraje příjemně v rámci daných možností. Měl jsem se tenkrát spíš rozhodnout pro soundbar pod TV než asi přenosnou bedýnku, získal bych víc prostoru. Tady to byl docela hardcore ten neustálej nedostatek místa. Kdybych to stavěl znovu tak díky odladění bych dal už repro zevnitř a zvenku hrany zafrézoval do kulata.

Výsledná charakteristika dle poslechu s generátorem signálu  je 48Hz - 16.5kHz , takže to není žádný terno ale víc z repra v rozumných mezích nedostanu , navíc je to lepší než většina vyrobených hrombeden / boomboxů , kde jsou komponenty hozený stylem pat a mat a výhybka řešená jedním elektrolytem na výšku, napájený autobaterkou.

Cena v materiálu vychází na cca 4700 bez lakování

Seznam komponentů:
Zesilovač - TPA3116D2 2.0 PBTL
Modul vstupů - AUX, BT, USB, SD, FM tuner
ZDroj 24V/6A
Reproduktor Dayton ND90-8
Repro Dayton ND16FA-6
Bassreflex Monacor BR-30HP
Prodloužení BR
BassBoost modul 50Hz/13.5dB, + subsonic filter 32Hz s OZ LME49720, samozřejmě postačí i NJM4580


Nějáká galerie za stavby je tady:
https://www.zonerama.com/Link/Album/3586526

... a teď do mě big_smile

Re: Přenosná reprobedýnka

Díky tobě jsem si postavil ty minibedýnky, prostě jsem potřeboval nakopnout. Myslím si, že ty tvoje  by mohly být trochu "rovnější" ale proti gustu žádnej dišputát, ten hrb na vejškách by mi asi vadil. Ale to asi příjde s věkem. Tady je moje konstrukce i s měřeníma: minibedýnky Helium. Basreflex mi nečekaně vyšel o hodně kratší než na simulaci - ostatně měřil jsi, jak to máš doopravdy naladěný? Jinak s EQ na 50Hz je to použitelný samostatně, ale mám k tomu trochu "overkill" 110l sub s LAB12, takže žádnou equalizaci nemusím používat.

(upravil NO HITS 30. 8. 2018 18:33)

Re: Přenosná reprobedýnka

Ona simulace je jedna věc a realita druhá, po vyhození korekcí a instalaci boost modulu to hralo jakoby pod dekou, i když ten modul by od 200Hz neměl mit prakticky vliv na zvuk, takže to vypadá že výšky mám strašně silný ale realita tak extrémní zdaleka není. Ještě v obrazcich musím dat schéma výhybky bez těch odporu aby zapojení sedělo.

Neměřil jsem to, nemám kde, místnost tady dělá sama o sobě dost bordel na zvuku, před par rokama jsem to tady v nějakým vlákně řešil.

Celkem mě překvapilo co se dá z tak malých repráčků dostat. Nebyt boost modulu tak by to hralo až cca od 60Hz cca. Jinak úplný maximum se z toho da dostat v 6L s BR na 50Hz.

Docela mě zajímá jak hraje ten jejich největší neodymovej reprak ND140-8 , ten by měl v 35-40L bedně s BR na 35Hz zahrát relativně hodně nízko na svou velikost. Uvidíme, třeba jednou se zas budu nudit a nebudu vědět co s penězama big_smile

Helium znám je to jeden z projektů co mě inspiroval jen ND91 nezahraje tak nízko:
https://s19.postimg.cc/b6ef5vq43/Dayton_ND_series_srovnani.png

(upravil kaed 1. 3. 2018 10:24)

Re: Přenosná reprobedýnka

Máš kde, přečti si něco o měření tady nebo na reprománii, stačí trochu větší místnost, moc k tomu nepotřebuješ, stačí něco sw (arta, rew...)  a mikrofon.
Bez měření není vědění.
K ověření naladění basreflexu ti dokonce stačí zvukovka, jeden odpor a pár drátů (LIMP). Mě třeba překvapila prakticky poloviční dýlka basreflexu oproti simulaci a strašlivej vliv i drobné netěsnosti, holt jsou to fakt malý repráčky.

Dávat 140mm reprák do 40l bedny mi přijde trochu mimo, když už mám ten objem, tak v tomhle objemu zahraje dobře spousta různejch 8" a tím pádem s vyšší citlivostí. Mám třeba sub s daytonem RSS210HO , bedna má čistej objem 27l a chodí od 28Hz. Ale zase je to na třípásmo, tohle se nedá dělit na víc než 300Hz...

Re: Přenosná reprobedýnka

Ten BR mám ověřenej v Limpu přesně tímto způsobem viz obrázek v galerii , nicméně mikrofon nemám a snímat to mikrofonem z notesu, to už si to rovnou můžu rukou čmrknout na papír dle chuti.
https://s19.postimg.cc/4mfcxo343/BR50_Hz.jpg

Re: Přenosná reprobedýnka

Celkem pěkný, akorát co ta vlnka na 400Hz? tipoval bych to na vlastní rezonanci BR. Máš v té bedýnce nějaký tlumení? Sice to trochu ubere BR, ale odstraní se tyhle někdy dost slyšitelný "zádrhele", obzvlášť, když máš BR dopředu.

Re: Přenosná reprobedýnka

Já bych řekl že to dělá kabel ať už od repra zesilovače nebo vstupů, vzhledem k tomu, že mám BR otočený dozadu tak žádný pazvuky slyšet nejsou wink Měl jsem z toho trochu obavy, ale při poslechu jak při nízké tak vysoké hlasitosti to prostě slyšet není tak to neřeším. Rezonance BR dle amplionu je nějákých 960Hz takže ten to určitě nebude. Navíc je to měřený v době, kdy na koncáku byly ještě korekce s poťákama, který tam teď nejsou tak to mohly být i ty poťáky, případně někde jsem u ND91 na netu viděl že tam ten hrb byl taky a bylo to něco souvisejícího s měničem wink

Re: Přenosná reprobedýnka

Koukam na simulaci vyhybky, oblast kolem delicky. Tam je to divny.
Jinak, je to zamerne nejaky Butterworth nebo tak? Faze se nesbihaji, a scita se to jen asi 3dB.
Pokud je to nekde vysvetleno tak ok, vsechno jsem to necetl.

ruzne DIY repro

Web

Příspěvky [141 až 160 z 178]

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£