141 ...editoval kaed (12. 10. 2017 11:46)

Re: Přenosná reprobedýnka

Dík za info, prověřím. Dnes jsem složil výhybku var. 1, hrálo to mizerně, chyběly středy- přehodil jsem polaritu vejškáče a je to ok. nechápu, při měření jsem s bedýnku nehnul ani milimetr, přehazoval jsem vždycky dráty na svorkovnici vyvedené mimo, a pro každý úhel změřil výškáč, středobas. Tohle se mi ještě nestalo.
Výhybku jsem stvořil z toho, co leželo kolem mě, takže cívka pro basák má železoprach jádro, výsledná bude jistě vzduchová.
Po tom přehození polarity výškáče už to hraje pěkně, dokonce na basech srovnatelně s ZV240, ale bez subwooferu je potřeba to notně doekvalizovat na 50Hz, ale v podstatě je to zvukově srovnatelný při 1/3 vnitřního objemu. A citlivost je cca o 3-4dB nižší, i přes použití 4 Ohm repro. Použití 8 Ohm repro s TPA3116 s 24v napájením jistě nebude na domácí diskotéku (další 3dB dolů) a to ty ZV240 jsou o dalších cca 5dB míň ciltivý než klasický TM380... Holt cena za minimální objem.

edit: po odpoledním poslechu a srovnávání s ZV240 jsem trochu přidal výšek odporovým děličem (3.9Ohm s a 5 Ohm p) a řekl bych, že už je to zvukově minimálně srovnatelný, zkoušel jsem i slepej test na příchozích, odkud že jde ten zvuk (na stole v té chvíli byly minibedýnky, ZV240 a TM380, někteří tvrdili že ZV240, někteří že TM380, že takhle malý bedýnky hrát nemůžou (ano, ještě před týdnem s původním čínským reprákem to tak bylo) a jeden mi tvrdil, že mám zapnutej sub a dělám z něj blbce...

142

Tebe funguje STEPS bez problémov? Včera som chcel merať skreslenia, ale po chvíli to vždy zamrzlo, tak som to vzdal.

143

párkrát mi to taky zamrzlo, ale cca jedno z 10-ti měření, možná ještě míň, asi se to přetahuje o zvukovku s něčím jiným...

144

V minulosti som s tým problém nemal, ale teraz to ani po 10-12 pokusoch meranie nedokončilo - nepomohol reštart zvukovky ani compu. Hlavne, že som s tým signálom hulákal a bezvýsledne smile

145

mě se párkrát objevila hláška "program čeká na uvolnění zvukového zařízení", ale jak píšu, z nějakejch čtyřiceti měření to padlo cca 3x, jednou bylo slyšet, že generovanej tón je nějakej divnej, ale stačilo restartovat USB zvukovku vytažením a připojením USB.

146

Dnes mi z L.S.F.eu poslali reklamu na Dayton ND105-4 - to by mohlo být taky zajímavý řešení pro minibedýnky, ve 2l basreflexu by to mělo chodit k 60Hz, holt je ta membrána kousek větší, akorát by to chtělo dělit někde pod 4kHz, a tím pádem větší vejsku (ND20, ND25). Kdyby měl někdo nutkání to vytvořit, tak to rád oměřím, už kvůli srovnání s ND91-4 + ND16.

147

Taky mě to došlo, ale ten reprák už potřebuje oproti ND90 jednou tak velkou bednu - výrobce uvádí 0.3 ft3 (8,5L) s portem na 41Hz ..... ale port mají naladěnej o 10Hz níž jak u 90ky takže určitě do nějákých sloupovek a nebo 2.1 hrombedny kde by byl jako woofer by to asi nebylo zlý , mělo by to zahrát dost nízko relativně

148

Tohle je celkem úlet, police jako reprobedna, i se zesilovačem: visaton TABULA - ty vejškáče by chtěly trochu ubrat na výhybce, spojení výhybky pro basák z L a P kanálu by pro TPA3116 bylo smrtelný, ale jinak zajímavá konstrukce pro "vydyzajnovanej obývák". Co mě dostalo, tak to, že to drží na zdi za závitovku, na kterou se přidělá matka dírou pro ty minirepráčky.

149

kaed napsal:

Kdo slyší prokazatelně vyšší kmitočet než 16kHz ?

Ja počujem 22kHz smile

150

To byla jako řečnická otázka, protože já už neslysím ani těch 15625, co byl řádkovej rozklad televize... Takže tak nějak.
A vůbec ti to nezávidím, to ti musí vadit přivolávací píšťalky na psy, plašiče kun a hlodavců, musíš slyšet PWM leckerýho spínanýho zdroje (green mode, s vynecháním pulsů)... Jestli není jednodušší být polohluchej.

151 ...editoval mechanik (23. 11. 2017 7:50)

Pardon za OT. Ano plašič kun som počul niekde na návšteve. Pýtal som sa čo je to za pískanie, nikto to nepočul a na hornom poschodí mali zapnutý ten plašič... Tiež keď som kreslil DPS v eagle tak s určitím rastrom som počul pískanie z môjho monitoru benq 24" TFT čo som používal. Dnes mám AMVA 32" QHD philips a ten nepíska. Inak žiaden problém nemám. Ono ten kmitočet už začínam byť skôr akosi pocitový, znie to príliš tenko. CRT TV pískali asi o dosť nižšie, to bol o dosť "hrubší zvuk" a vždy som to neznášal. No kto dnes používa CRT? Občas tiež pískajú nejake nabíjačky...

152

řešení "lupance" při vypnutí TPA3116: schéma