Téma: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Ahoj,
mám dotaz:

Chci místo věnečků a klasické osy na kole ESKA použít zapouzdřený střed. Ten již mám, ale jeho vnitřní stěna viz obrázek je v podstatě krátká na to, aby šla levá miska dotáhnout a zároveň byl střed 100%ně uchycen. Levá miska zapadne až do rámu trubky a nelze tedy utáhnout pojistnou maticí.

Jak se toto řešilo kdysi, kyž chtěl člověk vyměnit věnečky za zapouzdřený střed ? Dávali se k zapouz. středu nějaké vhodné podložky ? Případně se prodával zapouzdřený střed se širší vnitřní částí ?
U Favorita sem též měnil a tam problém nebyl.

http://img23.rajce.idnes.cz/d2301/13/13418/13418530_f58bd48df50219298b65728a72cfb78a/images/osa.jpg?ver=0

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Středů jsem osazoval několik, liší se jen délka vnitřní osy. Pokud je rozměr díry na pouzdro větší je potřeba opravdu dát podložky s průměrem díry jako má vnitřní osa. Měl bys je dávat symetricky, aby pouzdro pořád sedělo ve středu. Ale je otázka, jestli Ti nebudou drhnout někde kliky o rám, pokud je osička krátká.

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Ahoj,
osa je správně dlouhá. Kontroloval sem podle původní nezapouzdřené. Jen je menší = kratší vnitřní zapouzdřená část.

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

A co to je za kolo? Měl jsem Esku silniční a tam to šlo bez podložek.

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

http://www.retromuseum.wz.cz/kola/sklad/5.jpg

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Matně si pamatuji, že mi prodejce půjčil několik středů různých délek, abych si mohl vybrat a zakoupit ten správný, takže zkus popátrat. Ale já mám střed na čtyřhrannou hřídel, viz #911 https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 75#p238475

(upravil voltik 13. 9. 2017 18:06)

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

hmm, to je zajímavé.
Myslel sem, že to dělali soudruzi tak, aby to bylo komponenty co nejvíce zaměnitelné, a ono ne.
Tak buď seženu délší zapouzdřený střed nebo to vymyslím těmi podložkami. Uvidíme.

P.S. zatím sem tam dal zpět věnečky, tak uvidím jak to dlouho vydrží.

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

poznámka mimo - obecně to soudruzi dělali hlavně z toho, co se v rámci RVHP dalo sehnat, takže často byly použity už ve výrobě podobné díly odjinud, pokud se daly aspoň nějak přizpůsobit. Jinak celá výroba stála kvůli nedostupnosti jedné součástky (na vlastní oči jsem viděl na lince v Tesle stát desítky TV kvůli nedostatku jednoho kondíku a dělnice, co je kompletovaly, seděly s rukama v klíně)

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

To je muzejní exponát, když jsem byl malej, tak jsem si ho přál, ale nic z toho nebylo. Jinak, proč by věnečky nevydžely? Horší to bylo vždycky s hliníkovejma klínkama.

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Protože středy nedokážu dotáhnout tak, aby v nich nebyla vůle. A když ano, tak se mi věneček po pár jízdách rozsype.

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Rozsype se proto, že hřídelka ani misky už nemají ten původní tvar, jsou vymačkaný. A klínky byly dycky železný, z hliníku jsem je kdysi vypiloval, ale nebylo to ani na jedno odpoledne ježdění.
Dnes je to tak, že když jsem potřeboval vyměnit na kole převodník za větší, musely se vyměnit nejenom kliky, ale i střed, protože ty čtyřhranný kužely jsou různejch rozměrů, což nechápu.

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

No mě se tedy podařilo několik klínků doslova roztrhnout vejpůl při šroubování, proto jsem měl dojem, že nemohly bejt železný.
Vymačkávaly se mi hlavový složení, ale středový nikdy.

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Klínky byly z obyčejný oceli, musely se dotáhnout s citem a pak ještě dotáhnout, když si to sedlo po ježdění.
Utrhnout ten závit není problém:)
https://www.cyklomania.cz/imgs/products … _large.jpg

(upravil Jupi 10. 10. 2017 10:51)

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Známy ešte za socíku robil generálku bicykla a tiež všetkých ložísk a uložení. Nepamätám sa presne či vyrábali nové osky alebo sa len opravovali pôvodné, ale uloženia pre ložiská vo finále dal cementovať.
Jedna možnosť pre teba je dať si niekde vyrobiť zapúzdrený stred, ale to sa oplatí iba po známosti...
Poprípade nedala by sa upraviť vrzia s dlhším zapuzdreným stredom?

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Mám takovou skládačku na chatě, už jsem tam asi 15 let nebyl a mezitím se chata poněkud rozpadla.
Takže kolo asi bude v zoufalém stavu, ale kdyby jsi ho chtěl na náhradní díly, tak to dopravím domů.

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

Ahojky díky, ale nechci. Jestli bylo kolo 15let ve vlhku, tezko bude něco použitelné.

Web

Re: KOLO: skládačka ESKA - střed věnečky x zapouzdřený

voltik napsal:

Protože středy nedokážu dotáhnout tak, aby v nich nebyla vůle. A když ano, tak se mi věneček po pár jízdách rozsype.

Vyhoď věnečky a dej samotné kuličky bez věnečku. Samozřejmě je těch kuliček víc. Přesný počet zjistíš tak, že si na čelisti pootevřeného svěráku
položíš misku, částečně do ní zasuneš hřídelku a přihazuješ kuličky. Až to bude akorát, tak ještě zatlač hřídelku do misky a pootoč. Někde mezi kuličkami vznikne mezera do dvou mm. Už si to nepamatuji, ale myslím, že u průměru kouli 6,35 jde přidat jen jedna. Pro montáž vypatláš misky vazelinou, do ni nalepíš kuličky a smontuješ. Věneček se ti už nerozsype, ale pokud už máš projetou cementační vrstvu na hřídelce a v miskách, půjde to stejně rychle do kopru.

Add klínky: Ty neutahujte, ale zaklepávejte kladívkem. Až po doklepání dotáhněte matku pro zajištění klínku. A po dalším doklepání zjistíte, že je matka opět volná, tak ji zas jen dotáhněte. Prostě matku nepoužívejte pro zatažení klínku, ale jen pro zajištění. A směr klínků- je jedno, z mechanického hlediska, jestli je dáte tak, že při pohybu kliky vpředu dolů je matka nahoře nebo dole, ale pokud je nahoře, tak celkem obstojně trhá nohavice ...