Téma: Jaké PA bedny

Ahoj potřeboval bych poradit. Chci si koupit nějaké PA reprobox s 15" basákama. A přemýšlím zda koupit aktivní nebo pasivní. Poslech převážně doma a tu a tam na nějaké venkovní párty. U aktivní se mi líbí že je vše v jednou tedy menší zapojování. Doporučujete aktivní nebo pasivní?
Celkem se mi líbí tyto bedny https://www.conrad.cz/aktivni-pa-reprod … 5.k1306991
Nebo mi doporučíte nějakou jinou alternativu?

(upravil ondra.klofat 9. 10. 2017 6:20)

Re: Jaké PA bedny

ano, aktivka je pro mobilní použití určitě pohotovější, jak píšeš ... ale, jsi si opravdu jistý, že chceš na domácí poslech PA? A ještě k tomu relativně low-end PA? abys z toho zvuku pak nebyl spíše zklamán... záleží co od toho očekáváš a jaký je ten důvod že zrovna něco z této kategorie chceš na doma

Re: Jaké PA bedny

no právě moc zkušeností s tím nemám. Proto si nechám poradit.
Doma mám bedny kde jsou 4x ARN 226-05/4 a vejškáče nějaký pieza. Zvuk nic moc respektive. Asi cokoliv bude lepší. Mám rád hlasitou hudbu. Ale zase na druhou stranu se mi moc nechce investovat... Spíš se na ně bude prášit než že bych je používal:))

Re: Jaké PA bedny

Domácí reprosoustavy s PA osazením nejsou sám od sebe nesmyslnej nápad... naopak, jsou tací co to zkusili a už nechtějí jinak. Ale... pokud nemáš něco naposloucháno, tak tě může projev profi měničů zaskočit... charakter zvuku je prostě odlišný. Druhá věc... pokud profi osazení na "hifi" použití, pak je určitě vhodné sáhnout po něčem jiném než laciným entry modelům.

Průser u tebe budou asi právě ta piezza... ARN 226 není úplně nepoužitelný reprák. Projektů s ním je k nalezení dost, tak si nějaký projekt vyber a postav to (nebo nech si postavit).... investice bude výrazně menší a uvidíš jestli to bude dostačovat nebo ne. Vrazit 15 000,- do aktivního PA s 15" na to abys to poslouchal doma, nebo ještě hůř, aby se na to prášilo, by bylo mnohem méně rozumné.

Re: Jaké PA bedny

Nad stavbou jsem už taky přemýšlel, ale nevím, právě proto že už jsem něco postavil. Když se to všechno spočítá (basáky, vejškáče, koncové stupně, zdroj, dřevo, nějaká konstrukce, chladiče, kabely, výhybky, ochrany, konektory) tak to stojí hodně. Nepočítám vlastní práci, protože mě to vždy baví něco stavě.  Na koupi aktivních beden se mi líbí že už je vše vyřešeno, třeba ochrany na které jsem vždy neměl čas a peníze. A výsledek je že 2x vyhořelo repro.
K těm ARN 226-05/4 chyba je někde ve středech, protože když jsem poslouchal "disco" tak bedny dobře basují a výšky zvládají taky dobře ale když jsem přešel na rap tak není moc rozumět slovu. Tedy možná chyba někde ve výhybce a nebo je reproduktor vhodný do třípásmových konstrukcí.

Dá se vůbec říci, že dnes domácí stavba je levnější a kvalita zvuku je lepší?

Re: Jaké PA bedny

Dá se říci především to, že jak si to postavíš, tak to máš... Dají se postavit bedny, které přehrají srovnatelně drahé zboží z obchodu. Nevýhoda -  pokud si nejsi zcela jist tím co stavíš a jak to stavíš, tak to nemusí dopadnout adekvátně vloženému času a penězům. Samozřejmě pokud chceš stavět i nový zesilovač, je to o to komplikovanější. Určitě tě nechci přesvědčovat že stavba nebo naopak koupě hotového je lepší... oboje má svá pro i proti. Hotové aktivní bedýnky určitě nejsou špatné řešení... spíš mě zarazilo, proč zrovna něco z kategorie PA? Do běžného domácího prostoru, pro běžný poslech pro "běžného uživatele" (pokud teda vůbec něco takového existuje) mi 15" PA soustava nepřijde jako vhodné řešení. Jak jsem psal, jsou lidé, pro které to vhodné řešení bude... ale takový člověk musí přesně vědět proč takové řešení chce wink Pokud ne, tak kromě toho že to nemusí dopadnout k tvé spokojenosti, tak to dost možná bude i dražší než něco s čím bys spokojen byl.

Re: Jaké PA bedny

Jo, míval jsem "kapesní" bedýnky 4*ARN5618 + nějaké výšky a hrálo to jak z praku, na zvuk těch basů (v 60 litrech) vzpomínám málem se slzou u oka. Ono 4 repráčky u sebe zvýší celkovou citlivost až o 6 dB (z 88dB tedy až 94 dB/W) a jde s tím i něco malého ozvučit.
Asi těm tvým schází středy mezi 2 - 4 kHz, to neumí ani ty ARN, ani ty pieza. Jo, přidat k tomu jeden Selenium S220 s hornou, umělo by to asi překvapit a nejspíše by to ten Lowend zválcovalo zvukem i spolehlivostí. Ale výhybku neposkládáš, to začátečník nedá a přes internet se to neporadí.
Napadá mne koupit v bazaru bedny, osazené jako EMI 151, ty jsou docela kvalitní, účinné (hlasité) a dají se sehnat za slušné peníze. A seženou se do nich náhradní díly, pokud se podělají. K tomu nějaký zesilovač, nenapadá mne jaký.

Re: Jaké PA bedny

EM151 je dobrá bedna, nicméně pořád... pokud si jí představím v pozici kdy má nahradit něco na ozvučení pokoje, tak bych jí nevolil... resp. klidně, ale bude jí potřeba víc ekvalizovat.... vždy mi přišlo že většina PA beden (vč. emi151, 121 atd.) prostě potichu hrát moc neumí. Jediné PA z těch co jsem slyšel v "domácích" podmínkách co mě skutečně nadchlo, bylo KV2 EX10... to si umím že bych si z fleku do pokoje postavil. Moje PA satelity s Emi Delta 12 se mi doma taky nikdy moc nezdály... teda jo, ale musej se docela dramaticky ekvalizovat aby se to uchu líbilo...

Re: Jaké PA bedny

Zase omilane thema, otazka temer Hamletovska. Bastlit, ci nebastlit ?
Dnes lze velmi levne koupit hotove a skoro hrajici, nebo na neco si hrajici aktivni bedny.
Doma se ti ale nemusi zdat kvalitni a muzes byti sklamany projevem beden low end PA
Nebo mit stesti a koupit pouzivane aktivni kvalitni bedny, treba EV.
Ale na domaci poslech je to trocha moc.

Dnes se daji udelat levne aktivni bedny i doma z aktivni vyhybkou, pulznim zdrojem a treba nekolika D zesilovaci.
Ale naladit to, je take "jenom prace" ktera nemusi mit vysledek spokojenosti stavitele.

Pokud ale trva idea aktivnich beden, da se to udelat i tak, ze na nejake "lepsi" pasivni bedny se zezadu povesi maly D zesilovac i se zdrojem pulznim na 230V, ktery nepotrebuje nejake silne chlazeni a vznikne bedna aktivni, prepojitelna, na domaci "kvalitni" zesilovac a venku se pak uzivi, jako aktivni, treba na napajeni pres menic, nebo v nejhorsim na autozesilovac, ktery jiz ma DC konverzi, pripadne se prida nejaky sub, aby to melo grady a nepadaly jenom plomby z pisteni, ale chodili i plastove pohary na party po stole.

Idealne se na to hodi, nejake vetsi domaci kvalitni sloupy, na kterych nekdo mel kyticky a zaleval je tolik, az zacla kvest politura na bedne.
Nebo pejska, ktery obcas polituru znackoval.
Pro kutila je jiz jenom chvilkou odhodlani a trochy smradu z alkaprenu, kdyz na to zacne natahovat kozenku, nebo prizehlovat duvilaxem platno.
Doma budou pasivni bedny pasivni, nebo aktivni, podle nalady a nebude jim vadit kocicka, ani pejsek, ani kviti v kvetinaci, kozenka se vycisti a vylesti, platno je na tom hur, pokud se nenalakuje a koberec, no ten se skratka musi vytepovat.
Kociky ale maji radost z okobercovanych beden, jenom bassreflex je lepsi zakryt, aby pak nevyletali jako projektil, nebo kulova puma z mozdire, po prichodu domu a pusteni aparatury.
Venku, pokud se na to natahne, za horsiho pocasi aspon igelit, tak se to nemusi znicit.
Madla, rohy a cylindr na napichnuti na stojan, je dan za univerzalnost.
Doma se ti na to muze prasit, ale nemusis to skladovat v garazi, stodole a pude, pokud si das zalezet na tom povrchu, nemusis se pak stydet to mit v obyvaku.

Pokud to ale nemas na zabavu, ale na nejakou praci, tak vyse napsane neplati.

Re: Jaké PA bedny

koupit starší bedny a předělat je by bylo taky řešení.  Teď už jen jaké? vím něco už padlo. A pak mít trpělivost a čekat až je někdo bude prodávat za rozumnou cenu.

No ty moje ARN měli citlivost jen 86 dB + 6dB no ale teprve když se k nim přidal subwofer s 15  palcovým PA reprem tak jsem s basem byl spokojen. Jenže pak mi odešla jedna bedna:(  A k tomu problém se středy. Tedy než se opravovat a shánět reproduktory, které  se už nevyrábějí přemýšlím o něčem jiným co by udělalo minimálně stejnou práci.
Proto ty PA.

(upravil ondra.klofat 10. 10. 2017 6:25)

Re: Jaké PA bedny

Stejnou i lepší práci ti udělá kdeco i mimo PA kategorii wink

O jakém 15" v jakém subu je řeč? Není 15" subwoofer jako 15" subwoofer...

Ta citlivost ARNek je mizerná no, pokud to má být občas použitelné i jinde než v pokoji, pak máš pravdu, že asi bude lepší se poohlédnout po něčem jiném. Proč třeba nezůstat u konceptu 2+1? 8-10" v satelitech, které třeba budou v pokoji použitelné i bez subu a v případě potřeby tomu pomoct tím subem? S 15" satelity nedosáhneš na spodku takového projevu jako s menšími satelity doplněnými o slušný sub ... a navrchu pak už klidně může být něco rozumně velkého (malého). Jasné mínus je zesilovač navíc, případně (ideálně) koukat po aktivním. Jsou relativně malé, a ne úplně přehnaně drahé sestavičky které mě zvukem překvapily, přehrajou lecjaké levné a větší PA satelity... LD Dave 12... slyšel jsem v porovnání s párem ART315 ... dle mého ucha LD výrazně lepší, cenově dost přijatelné (v porovnání s tím na co jsi odkazoval původně). Dalo by se uvažovat i o menší variantě s 10" subem.. neslyšel jsem přímo vedle něčeho, ale samo o sobě mi to taky nepřišlo vůbec špatné... umím si to představit jak doma, tak i na menší party...

Re: Jaké PA bedny

Ted subwofer jsem si dělal sám je to klasický basreflex osazen CPA PA-15 (nejlevnější repro) Právě že mě výsledek hodně mile překvapil. Bastlit subwofer je znatelně lehčí než celou bednu.

No a když už mám ten sub tak přemýšlím o koncepci stereo plnohodnotné bedny + sub.

Re: Jaké PA bedny

Ten reprák tu mám tu ve dvou zničených exemplářích (CPA 15-400, jestli je to ono, co tam máš ty). Na PA sub to má nedostatečnou zatížitelnost, malou cívku, nízké x-max atd... odejde to prakticky ihned. Pokud budeš uvažovat o skutečně "plnohodnotných" PA satelitech, pak je ten sub bude akorát degradovat, resp. jim nebude stačit... čili tato cesta bude mít smysl pouze pokud budeš řešit satelity na podobné úrovni. Jako levná alternativa na 15" sub na doma, který nebude trápen dejmetomu, ale opět.. v té situaci ho přehraje kdejaký výrazně menší sub s lepším osazením.

Asi se prostě pořád jen neumím vžít do role, kdy bych za každou cenu chtěl na doma 15" PA satelity + 15" sub... a proto mám pořád tendenci řešit to něčím výrazně kompaktnějším.

Re: Jaké PA bedny

Ondro asi ti rozumím. Má o čem přemýšlet. Můžu se zeptat co dělaš? protože máš poměrně velký přehled. Jinak v to sub je tuším CPA 15-200.
Ještě jsem se chtěl zeptat podle čeho se hlavně posuzují PA repra? tedy mimo jejich hudebního projevu což je suběktivní a z letáku se nedá poznat.
Citlivost? Rozsah?

(upravil ondra.klofat 11. 10. 2017 10:40)

Re: Jaké PA bedny

Živí mě grafika, promo a cestovní ruch, audio (někdy naštěstí, někdy bohužel) ne... věci kolem zvuku jsou především bokovky a koníček.

Pokud koukám správně, tak pod 15-400 bylo 15-300, ale to není zas tak zásadní... tak či tak to vhodné repro do subu není... do laciného dvoupásma dejmetomu. Podle čeho posuzovat záleží na konkrétní situaci... většinou je dobré si stanovit, čeho chci dosáhnout (např. v případě subwooferu). Chci co nejvyšší SPL i za cenu že nepůjde tak nízko nebo bedna nebude hrát rovně, nebo chci max. rozsah směrem dolů za cenu nižší citlivosti? Chci především malou bednu nebo jsem ochoten akceptovat velké rozměry.

Většinou nejvíc napoví simulace reproduktoru v dané bedně... ale i TS parametry samy o sobě něco napoví. Pokud to má být PA, pak společným znakem měničů je zpravidla vyšší citlivost. Do Subu určitě něco s vyšším X-max (15" co má 3mm asi nebude úplně ideální), zatížitelnost... nemusí být tím zásadním parametrem ale samozřejmě do subu, který plánuješ pohánět třeba 1kW nedáš repro co zvládne 300W, s tím souvisí průměr cívky (pro 15" PA sub je 4" cívka prakticky standard). Rozsah, přestože charakteristiku pak dělá spolu s reprem hlavně bedna, tak je víceméně samozřejmost, že do subu nedáš repro co končí na 80Hz... ale zas nemá cenu řešit jestli repro končí na 39Hz nebo 38Hz... s rozumem. A pak jsou další parametry: Vas, který především napoví jakou má reproduktor "náročnost" na objem ozvučnice, Qts podle kterého jde odhadnout jestli je repro vhodné spíš do uzavřenky, do BR nebo zvukovodu. Bl, které určuje, jak silný je pohon reproduktoru atd. atd. atd... Vše dost zjednodušeným amatérským výkladem big_smile pro přesné definice bych taky musel zapátrat v literatuře... ale to si můžeš kdyžtak najít taky wink  Navíc... všechno lze hodit do simulace a vyleze ti graf, který už je relativně snadno uchopitelný a porovnatelný.

Nejlepší je, chodit a poslouchat... vůbec není na škodu zajít do obchodu, a nechat si pustit tohle a támhleto, kamarád má tohle, tak si to jít poslechnout... jinde narazím na něco dalšího. Ideální je mít to vyrovnané vedle sebe a porovnávat přímo, což samozřejmě reálně nejde. Ale lepší než nic... získáš tim alespoň hrubou představu co co dokáže nebo nedokáže a co bude pro mě ideální/dostatečné/zbytečné....

Re: Jaké PA bedny

Diky diky, pokusím se podívat po něčem starším. 

Je s PA technikou nějaký inzertní server? na Bazoši nebo na Aukru jsem toho moc nenašel.

Re: Jaké PA bedny

www.midi.cz     www.hudebnibazar.cz.    www.prodance.cz - bazar v horní liště ... několik skupin na FB (hudební bazar, bazar zvukové a světelné techniky atd.)

Re: Jaké PA bedny

Pokiaľ chceš PA čko na domáce pčúvanie zváž aktívne bedne, väčšiná z nich šumí a pri tichom posluchu to na mňa pôsobí dosť nepríjemne, určite by som nešiel do väčšieho rozmeru ako 12" a skôr by som pozeral na niečo v dreve napr DAS AVANT 12A alebo EV ZLX 112P, EKX 12P, ETX12P. Skôr by som si na dma vedel predstaviť niečo ako FBT Vertus, RCF EVOX 8, BOSE L1 II /B2, su aj lacnejšie menej výkonne systémy by mohli vyhovovať dB ES602, či RCF EVOX 5, Bose L1 compact, no tam je iba 1x10" basák.

Re: Jaké PA bedny

Jo, ten šum je pravda... díky velké citlivosti měničů ale bude šum vyšší i v případě pasivních beden. V některých případech nepomůže ani spínání pomocí signálu... někdy sepne "gate" i přesto že reálně nic nehraje, a takové přerušované šumění je snad ještě nepřijemnější než kontinuální šum (bojuji s tím týden co týden s "pracovními" Dynacordy A-115)... i v relativně velkém sále je šum slyšet když je tam prázdno a ticho.

Já jsem zatím na chuť těmto "column arrays" nepřišel (přiznávám, moc šancí jsem neměl) Bose L1 II mi za ty peníze přišlo jako dost velké zklamání, DB technologies (802 mám pocit) taktéž žádné "woow". RCF Evox ani FBT jsem neslyšel,... jak vhodně/nevhodně se takovýto typ reproduktoru bude chovat v malém prostoru jako je pokoj/obývák ale netuším. Osobně bych šel do klasiky ala LD Dave 10/12/15... čili sub + malé satelity... dle mého pro toto použití nejuniverzálnější. Dokonce i hodně nízkorozpočtová varianta v podobě CL serie od Thomanna není úplně nepoužitelná (samozřejmě je to kompromis odpovídající dané ceně)... umím si ale představit, že by někomu posloužila (je pravda že netuším jak na tom bude dlouhodobě s kvalitou.. to z jednorázového poslechu nelze odvodit) wink Ať tak či tak... podobných setů na bazaru stejně příliš nebývá...

Re: Jaké PA bedny

Column array jsem slysel RCF na Demu a Dynacord u nich v tovarne. Jakmile pak pustis normalni 12" aktivky, prestanou te sloupky bavit.

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.