Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 9)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 9 »»»

RSS

Příspěvky [121 až 140 z 178]

Re: Přenosná reprobedýnka

Zajímavý

Re: Přenosná reprobedýnka

Asi jsem přišel na to, proč je basreflex tak "slabej" - zkusil jsem profouknout bednu přes basreflex, a ti ťamani vůbec nepřilepili přední a zadní stěnu, jenom je vložili do drážek, takže asi tak... odpoledne tam naplácám vypěňovací lepidlo a pak zkusím změřit znovu. Ale zvukově se mě to celkem líbí i bez toho vejškáče, doporučuju udělat test i toho ND 90. Sice ho tam určitě dám, ale otázka je, jestli přínos aspoň trochu bude odpovídat vynaloženýmu úsilí s měřením a výhybkou.

Re: Přenosná reprobedýnka

Bedýnku jsem dotěsnil, a zjistil, že basreflex je naladěnej úplně jinde. Koleno bylo úplně zbytečný, teď je to cca 8cm průměr 27mm, a naladění v bedýnce bruto 3l (čistý objem odhaduju na 2,5l), takže dost jinak, než simulace s továrníma TS parametrama...
https://s1.postimg.cc/3y46wpl2cv/ND91-4_basreflex.png

Re: Přenosná reprobedýnka

zkoušel jsem měřit repráky, a mám z toho hodně divný dojmy. V artě nějak netuším, jak nastavit okno pro měření, aby to nebylo i s odrazama. V HOLMimpulse je nastavení i měření v pohodě, akorát mi nejdou uložit .FRD, podle návodu stačí u měření dát export, zadat název souboru a stisknout "frequency response", ale to se mi nic neuloží, nevím proč. A poslední pokus byl s REW, když jsem nastavil okno 1ms před a 8ms za maximem, tak jsou ty frekvenčky na můj vkus moc "vyžehlený", tak nevím... Kdysi jsem  zkoušel měřit v LIMP ale to není bez odrazu (měřil jsem venku) a hrozně to trvá...

Re: Přenosná reprobedýnka

Ja je dnes rozehrál ve skeletu bez výšek s přiloženou čelní stěnou a prekvapilo mě co ta malá potvora umí už se těším až to bude zavřený a naladěný, jsem vážně zvědavej

(upravil kaed 8. 10. 2017 20:47)

Re: Přenosná reprobedýnka

Tak jsem dnes pokročil s měřením a simulací - a v podstatě výhybka, co je u projektu HELIUM micromonitor na parts experts je to správný, sice není dokonalá, ale každej pokus o zlepšení to ve výsledku zhorší, pokud to nemá být neúměrně složitý. Zkoušel jsem nasimulovat výhybku vyššího řádu, ale nějak se mi to nedařilo, dokonce ani RC kompenzace u basáku nebyla k ničemu, rovný jak když střelí to není, ale asi to tak vyrobím.
https://s1.postimg.cc/6gpilsk2uz/Vituix_CAD_XO-schema.png
basová část
    R1011    0,51    ohm - odpor cívky
    L1011    1    mH
    R1021    2,4    ohm odpor + ESR kondenzátoru
    C1021    3,9    uF
výšková část
    R2011    0,12    ohm ESR kondenzátoru
    C2011    2,2    uF
    R2021    0,56    ohm odpor cívky
    L2021    0,2    mH
    R2031    3,6    ohm odpor
    R2041    3,0    ohm odpor
jediný, co mi vyšlo jinak, je odporovej dělič u vejškáče, s tím origo to bylo u 15kHz ještě víc rozházený, ale to už já neslyším...
https://s1.postimg.cc/662osn4mzv/Vituix_CAD_Six-pack.png
Zajímavý je, že ten vejškáč skoro nesměruje, naopak mimo osu je díra na 15kHz menší.

Jenom poznámka k těm měřením - jak jsem psal před tím, nakonec jsem měřil "skutečnou" frekvenční charakteristiku venku, zkoušel jsem různý směry k živýmu plotu, a ty "kudrlinky" byly v podstatě pořád stejný, takže to je asi realita, oproti nějakýmu krátkýmu oknu z impulsní odezvy, čímž se to "vyžehlí" a vypadá moc krásně...fázi jsem kompenzoval jenom "tak nějak odhadem" aby se mi moc rychle neměnila okolo dělicího kmitočtu, ale asi jsem si s tím měl víc pohrát. V měření není zahrnuto to, co jde vzadu z basreflexu, v reáliu bude bedýnka na stole kousek od zdi, takže v té spodní části pásma to bude o dost lepší.
Možná vezmu hotovou bedýnku do bezdozvuk komory ke kontrolnímu měření, ale otázka kdy.
Edit: ještě jsem trochu změnil odpory u vejškáče, aby to nahoře nešlo pod 4 Ohmy. Ale to se stejně bude muset doladit "na ucho"

(upravil NO HITS 8. 10. 2017 20:51)

Re: Přenosná reprobedýnka

Zkoušels aspoň odsimulovat tu verzi pro ND91-4 co jsem Ti psal do zpráv?

...kompenzaci impedance (6,5R + 19,2uF) a udělat ji 12dB (0.2mH + 3,3uF)

(upravil kaed 8. 10. 2017 22:26)

Re: Přenosná reprobedýnka

teď jsem to zkusil, https://s1.postimg.cc/75gdc38ogr/ND91-4_DN16_pokus_Six-pack.png
můžeš posoudit sám. Dělička utekla někam nad 8kHz, hrb na středech a celý je to víc "rozházený" Sice dokonale sedí fáze okolo děličky, ale to bych asi tolik neprožíval, stačí 15st. horizontálně a je všechno jinak. Prostě simulace z dat v nekonečné desce nebo v nějaké normované bedýnce nesedí s měřením ve skutečné bedně.
Ten vejškáč vypadá víc rozházenej než z dat výrobce, ale je to trochu měřítkem a trochu bedýnkou, prostě realita a něco, co se dává jako příslib před prodejem bejvá různá. samozřejmě, když to vyfiltruju na 1/6 oktávy, tak to taky budou ladný křivky.
Zkoušel jsem kompenzovat tu díru u 15kHz, a tím se rozhodila fáze okolo děličky, zkoušel jsem ostřejší dělení (12/18dB/okt) - tohle je "skoro" 12dB/okt - a zase to bylo horší, rozjely se fáze na děličce a nedokázal jsem je dostat k sobě (asi dokázal, ale byla by ta bedýnka na výhybku malá smile ). Prostě někdy míň je vlastně víc. Zvuk samotnýho ND 91-4 je celkem příjemnej, viz naměřený zkreslení https://s1.postimg.cc/6y1o0b7aej/nd91_zkreslen.png
pod 100Hz je to v podstatě předpokladatelný u maličkýho velkovýchylkovýho repráku, takže asi nemá cenu dělat nějakou kosmicky složitou výhybku. 1mH je celkem cívka řešitelná na vzduchu, na kostřičce s průměrem 16m a šířkou 20mm je to 230 závitů jedničkou drátem, vnější průměr 45mm, 0.5 Ohm (jak se znám, tak závitů bude míň, ale vnější průměr větší smile ).

Re: Přenosná reprobedýnka

ještě jsem zkusil "kosmickou" variantu:
https://s1.postimg.cc/5kdzjuavyj/ND91-4_DN16_v3_Six-pack_v3.png https://s1.postimg.cc/9lpyy8f717/Vituix_CAD_XO-schema_v3.png
bez RLC členu to nad 15.5kHz začně utíkat nahoru, otázka je, jestli to řešit, když už to neslyším. Kdo slyší prokazatelně vyšší kmitočet než 16kHz ? ale sfázování je u téhle varianty skoro dokonalý.
Něco v týdnu vytvořím a zkusím to trochu naposlouchat a v dohledné době i oměřit.

Re: Přenosná reprobedýnka

Takže bude lepší i u te me ND90-8 udělat radši 6dB variantu vyhybky a pro ND16 v podstatě něco podobnyho co máš ty.

(upravil marcin 9. 10. 2017 17:07)

Re: Přenosná reprobedýnka

kaed: máš príliš dlhé okno, v tých meraniach sú aj odrazy. V poslednom návrhu výhybky môže impedancia nad 20kHz klesnúť nebezpečne nízko.

(upravil kaed 9. 10. 2017 23:30)

Re: Přenosná reprobedýnka

nemám okno, nic jsem nepil smile - jak píšu, je to změřeno programem STEPS, kmitočet po kmitočtu 1/48 okt, na volným travnatým prostranství, s cca 10m vzdáleným živým plotem. Výše píšu o tom, jak mi naopak připadají všechny měření co moc spoléhají na výpočetní výkon "uhlazený". Ostatně když to proženu přes 1/6 oktávový filtr, tak to bude taky hladký jak dětská prdelka. Holmimpulse mi celkem pěkně měří, ale nechápu proč, když kliknu u měření na export, tak se žádnej soubor nevytvoří. Mám 64bit win7, možná že to je ten problém.
Spíš mě překvapily ty "díry"   na 0° u středobasu, jinak ND 16 v podstatě vůbec nesměruje,  0° oproti 60° rozdíl na 15kHz jenom pár dB. Tak nějak rozumně to vychází na 15-30° od osy, což je ok, bedýnky budou u PC, a budou moct stát kolmo ke stěně.
Tu poslední variantu nebudu dělat, ale naopak tu první, protože dnes znovu jsem si ověřil, že nad 13kHz už mám ticho, a dělám to pro sebe. Rozdíl fáze 15° okolo dělícího kmitočtu neřeším, stačí pár stupňů horizontálně a je všechno jinak, hlavně při tak vysokým dělicím kmitočtu (skoro 6 kHz)
Otázka je, co je nebezpečně nízko? pořád je tam v sérii s LC odpor 3 Ohmy paralelně s 4.3 Ohmu odporem, vejškáč už je řádově jinde, takže to neovlivní, navíc ten LC má rezonanční kmitočet někde na 19kHz a to je zrovna ten konec impedanční charakteristiky, a i ten TPA3116 bez problémů funguje do 2 Ohmů. Naopak nad 20khz to jistě půjde nahoru.
Ostatně funguje ten export .frd i v demo verzi arty, nebo je potřeba mít nějakou "otevřenou" verzi?

(upravil NO HITS 10. 10. 2017 6:47)

Re: Přenosná reprobedýnka

Ja bych.to takhle venku měřit nemohl, 1km na západ mam od sebe D2 a 4 km D1, kde furt jezdí auta, z města jde i přes noc hluk a kousek na východ je letiště tuřany

Tady mate klasický noční ,,ticho,, big_smile
https://s19.postimg.cc/yviw7ak6r/Screenshot_20171010-064344.png

Re: Přenosná reprobedýnka

Ale mohl, 0.5m od tak malé bedýnky stačí, a tam máš z reproduktoru o 50dB víc i když to krmíš jenom ze zvukovky. Mě tady taky občas projede kolem auto, (za živým plotem) a zkoušel jsem, jestli to něco naměří - a nic jsem nepostřehl. Co to jistě ovlivní, tak měření zkreslení, ale to  není to hlavní, proč to budeš měřit. Schválně ještě vyzkouším měření Artou s nějakým rozumným oknem venku, ale doma mi to přišlo nepoužitelný. Díval jsem se do  Arta handbook, str. 99 a i při použití gatingu je nakonec nejlepší filtr 1/3 okt filtrování, aspoň tak mi to vychází. Spíš bych se rád naučil spojovat měření blízko repro a basreflexu s tím z metru, ale co když je třeba basreflex zezadu, to se asi musí přidat nějakej časovej posun, a to taky nějak nevím jak.

Re: Přenosná reprobedýnka

Spíš bych potřeboval ještě jednu radu , jak dáváte do grafu např impedance v limpu druhou křivku/měření , většinou je bílá , např když srovnáváte 2 stejný repro , přiznám se hledal jsem to krátce a už jsem kvůli přítelkyni musel vypnout PC protože šla spat proto jsem to tolik nezkoumal, díky wink

Re: Přenosná reprobedýnka

Zmeriaš prvý reprák, hore v lište klikneš na Overlay -> Set as overlay a potom zmeriaš druhý reprák.

kaed: impedancia nebezpečne nízko je myslené pod cca 2.5ohm, navyše ak by to nebolo iba lokálne. Neviem ako sa to správa nad 20kHz, nie je to vidno. V akej výške boli umiestnené bedne pri meraní a v akej vzdialenosti bol mikrofón?

Re: Přenosná reprobedýnka

bylo to cca 1.2m, mikrofon 60cm daleko, na střed mezi reproduktory (u tak malé bedny skoro hodinářská práce. Podlaha je měsíc nesekanej trávník, tam jsem si téměř jistej absorbcí zvuku nad 200Hz v takové míře, že by to nemělo měření nijak závažně ovlivnit. Ale znovu píšu, budu dělat tu výhybku v tom nejjednodušším provedení, bedýnka má vnitřkem 2.5l, tak aby tam nějakej vnitřní prostor zbyl. Já se snad příští týden domluvím s chlapíkem na to měření v bezdozvuk. komoře, aby bylo aspoň nějaký srovnání s tím, jak vypadá skutečný bezodrazový měření. Ale ještě budu potřebovat trochu popichovat smile

Re: Přenosná reprobedýnka

To vychádza na prvý odraz cca 230Hz, ale ten trávnik tomu mohol pomôcť. Meranie v bezdozvukovej komore by bolo super smile
Ak to nevyjde môžeš v ARTA zmerať nearfield zvlášť stredobas a BR. Merania spojiť, aplikovať kompenzáciu bafflestep a spojiť z farfield so STEPS, niekde nad 200Hz, to už uvidíš kde to nadväzuje. Tu je k tomu pokec: http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.ph … ;start=120

Re: Přenosná reprobedýnka

Asi se ti ten odkaz úplně nepovedl, na celé stránce jsem nic rozumnýho nenašel.

Re: Přenosná reprobedýnka

Pozri predposledný príspevok od checka na 5 strane, vyššie je príspevok od godza aj s obrázkami. Aby si ich ale videl musíš byť prihlásený.

Příspěvky [121 až 140 z 178]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 9 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£