Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač pro elektrickou kytaru

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

Téma: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Před rokem jsem se rozhodl pro hraní na elektrickou kytaru. A přesto že jsem spolu s kytarou koupil i kombo, pustil jsem se do stavby kytarového zesilovače abych měl na co hrát v případě poruchy komba.
Hledal jsem všude možná zapojení nástrojových - kytarových předzesilovačů a korekcí až nakonec padla volba na zapojení předzesilovače a koncového zesilovače uveřejněných v časopisu Elektor ročník 1985/2 .
Předzesilovač umožňuje přes zabudovaný integrovaný zesilovač LM386 (1W) budit pružinový reverb, zakoupený u fy. GES typ 8DB2C1D značky Accutronics. Jako koncový zesilovač je použit integrovaný obvod STK077 o výkonu 30 W / 8 Ohm.
Pro upevnění modulů jsem opět použil plexisklo o síle 4 mm, ve kterém jsou zapuštěny šrouby a ze strany závitu opatřeny šlicem pro šroubovák na jejich dotažení.
Zesilovač jsem zabudoval do plechové krabice výšky 2U zakoupené u fy. Modushop. Přední panel jsem si opět nechal zhotovit u fy. Quickpanel.
Pamatoval jsem i na efektovou smyčku a tak jsou na předním panelu umístěny konektory SEND a RETURN pro připojení efektů a přepínač pro vyřazení efektové smyčky z cesty signálu.

http://www.rajce.idnes.cz/f1222564492/600pxhttp://www.rajce.idnes.cz/f1222564502/600pxhttp://www.rajce.idnes.cz/f1222564525/600px


Další fotky - https://pasecka.rajce.idnes.cz/Zesilova … ou_kytaru/ .

(upravil Otas 7. 10. 2017 10:15)

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Hezká věc, věřím, že i praktická. Ani jsem nevěděl, že je stále užíván pružinový reverb.
Trochu bych na základě svých zkušeností váhal s použitím LM386, ale je fakt, že pružina asi mnoho šumu nepřenese. To plexi vypadá jako dobrý nápad, já bych se bál "ran osudu". Až čas ukáže, zda oprávněně. Prvoplánově to zřejmě není na live koncerty, kde se to cestou pohazuje v kufru auta a při skládání padá bedňákům z ruky.
Zvnějšku samozřejmě - Quick panel je maximálně profická záležitost, nádherně to vypadá a rozmístění ovládacích prvků se ti povedlo. Trošku to sice vyvolalo problém s kabeláží na druhé straně, ale podívám se na svá dílka a rychle zmlkávám sad
Vypínání napájení odzadu zjednodušuje konstrukci a snižuje nebezpečí rušení od sítě.
Kombinace černé, bílé a stříbrné je doopravdy vkusná, velmi pěkné knoflíky a nepřeplácané. Nemůžu se na to vynadívat, jak je to krásné.
Pěkná práce, hodně se mi líbí smile.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

j_paseka: Máš to pěkný. Kytarových zesilovačů postavených bez lamp jsem moc neslyšel. Zajímalo by mě, jaký to je zvukově. Každý kytarista ale řekne, že nejlepší je celolampa. Asi bych s tím souhlasil, podle toho co jsem měl možnost slyšet i točit ve studiu.  Kdybys to do budoucna ještě vylepšoval, asi bych šel cestou delšího plošňáku, do kterého by byly zapájený potíky přímo, s těmi kablíky k nim je někdy potíž. Pružinový reverb umístit co nejdál od trafa, dokáže to hezky bručet. Zesilovač použít diskrétní. Ty STKáčka nejsou špatný, ale nějak mi nejdou pod fousy. Něco kolem 30W nebude zas tak náročný na návrh a stavbu. Třeba na způsob DPA, využít "měkký limitace", mohlo by to mít nějaký zvukový přínos. Chladič umístit do větracích otvorů. Jako výstup, bych raději použil speakon, než se při každým hraní šroubovat se svorkama. Je to ale hezký, že se něco staví.

Web

(upravil jik 8. 10. 2017 13:50)

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Teda vzhledově moc pěkné. Send/Return - pamatoval jsi na všechno. Pokud mě paměť neklame, tuším že jsi už nějaké krabičky tady na fóru v minulosti prezentoval.

Ten černý obdélníkový boxík uvnitř je pružinový hall?

Edit:
Už to vidím na tom Rajčeti - 8DB2C1D - je.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Díky za pochvalu.

tubamusic: Lamp se trochu bojím, ne kvůli napětí ale že jsem s nimi nikdy nepracoval. Nevím jak je použít.
Stékáčko jsem zvolil pro jednoduchost zapojení a chtěl jsem vyzkoušet zase trochu něco jinýho než právě diskret.
Reverb bohužel tak vyšel, blízkost u trafa není ideální. Bál jsem se že to bude mít negativní přínos, naštěstí se rušení nekoná. Můžu s čistým svědomím prohlásit, že zesilovač nebrumí smile .
K tomu speakonu, nejsi jediný kdo to zmínil smile . Ale zase jsem si řek, že pro těch 30W je to jak s kanónem na vrabce. Navíc zesilovač je pro domácí vyhrávání - neměnná instalace (bedna připojená trvale), proto i ten nízký výkon.

Pro hraní v "terénu" bych volil vyšší výkon 100 - 200W a koncipoval bych to jako kombo.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

JJ, nejmíň 300W na kytaru, aby tě pak každej zvukař měl rád. (Tohle fakt miluju, když se někde občasně dostanu ke zvučení nějaký barovky...)

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Mas to krasne, jako vse, co si tady prezenoval.
Pokud si se ale nebal pouzit STK, jako konec, tak si si mohl usetrit spoustu vahy a take neco penez, pokud by si tam dal hotovy modul D zesilovace a jako napajeni primo pulzni zdroj.
Na napajeni symetricke, pro korekce a ostatni, postacilo i male trafo.
Pokud mohu nesmele doporucit, do komba se hodi spis SVF filtr, ktery se da nastavit, bud jako klasicka korekce /vysky, stredy, basy/ ale da se nastavit Q vyrez a snim jeste i sire pasma a cestovat v pasmu vyrezu.
Kdysi to bylo v modrem amaru, staci tomu jediny ctverity OZ a par soucastek okolo.
Ten pruzinovy reverb je fajn vec, ma to sve kouzlo.
Dnes bych ho tam dal take, ale ku tomu jeste nejaky modul z dozvuky na vic, kdyz tam uz mas i overdrive, je to pak kompletni nastroj, bez nutnsti dalsich krabicek.
Ale ty mas i krabicky, takze chapu, proc si to takto koncipoval.
At se ti dari, preji hodne zdaru!

(upravil george 9. 10. 2017 9:58)

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Klasicky dobře vybraná varianta domácího zesilovače. Pár připomínek bych ale měl z mého pohledu. Vyhodil bych ty levné cinche zapíchlé do reverbu, místo svorek nebo speakonu určitě 6,3 jack a pak věci, které konstrukci prodražují. Trafo by stačilo klasické, krabice z Modushopu a panel bych si napsal sám. Výhodou je jistě výstup na sluchátka. Na lampový aparát máš čas, zatím bych to řešil multiefektem.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

j_paseka napsal:

Lamp se trochu bojím, ne kvůli napětí ale že jsem s nimi nikdy nepracoval. Nevím jak je použít.

Lampy jsou vpohodě . Je to součástka jako každá jiná . Mají výhodu v tom že když to blbě zapojíš tak to většinou vydrží (pokud to vypneš včas) trand bouchne hned jako popcorn.

super stránka co se zabývá lampama http://www.valvewizard.co.uk/
nějaký ozkoušený konstrukce https://www.ax84.com/

I když víš o lampách kulový tak se nechá postavit hezkej zesík big_smile big_smile http://core88.rajce.idnes.cz/AX84.com_20W_SEL/

K Tvýmu zesíku : zpracování máš moc pěkný . Snad jen ty potenciometry by sem montoval přímo na čelní desku takle je to zbytečně složitý. K potenciometrům netahej zbytečně dlouhý dráty tohle je celkem chobotnice. taky by  stálo za zvážení jestli všechny vodiče k potíkům musí bejt stíněný . Někdy to je spíš na škodu protože se v tom můžou indukovat různý bordely .

Kdyžtak udělej video .

Web

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Core88 napsal:

.. Taky by  stálo za zvážení jestli všechny vodiče k potíkům musí bejt stíněný . Někdy to je spíš na škodu protože se v tom můžou indukovat různý bordely. ..

Právě, že ty kabely nemám stíněné na obou koncích. U potenciometrů je centrální zem napájecího zdroje. Na ni jsou zemněné jak potenciometry, tak stínění kabelů jdoucích do desky předzesilovače.
Pouze kabely jdoucí k vstupním svorkám (Hi/Low input), mají stínění připojena na obou koncích. Použití stíněných kabelů je podle mě OK, koneckonců prochází jimi NF signál, tak jsem použil raději stíněné.

Těla potenciometrů jsou připojena na PE síťové zásuvky. Předzesilovač má také svoji zem připojenou přes rezistor 10 Ohm na PE. Eliminoval jsem tak rušení od snímačů kytary. Bez signálu je zesilovač zcela zticha.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

No jasně , to by pak bylo klubko zemních smyček . Ale mysle sem to spíš tak že někdy ty stíněný vodiče nejsou nutný . Jde taky o to co je ten zesilovač zač . Jestli je to něco ve stylu Marshall JCM 800 tak tam to stínění nemusí bejt takový . Ta stačí odstínit vstup od kytary a pak vodič k Volume a ještě od efektový smyčky . Takle jak to máš udělaný ty tak to by sem čekal v něčem jako je mesa boogie kde už to zesílení je veliký. Ale jestli to hraje a nedělá bordel tak by sem to nechal bejt .

Zem preampu připojenou na PE přes 10ohm odpor to sem  nike asi zatim neviděl .  Co máš na kytaře za snímače ?  singly , HB nebo oboje ?

Web

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Mám Fender Squier Standart Series, model Stratocaster. Kytara s dobrým poměrem cena kvalita se singly snímači.
To rušení není žádna katastrofa, akorát při hře na jeden snímač vzroste šum, než při hraní na dva. To moje uzemnění přes rezistor toto bezpečně odstranilo.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Mam drobny tip, jak vylepsit strat.
Dnes existuji levne dostupne humbuckery, ktere se daji na misto single snimacu.
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRd40hB34KdrSruVaRbMabc1l3zzaqOhZUMAG_nnKZv32gzOCaTIw
Potenciometry lze nahradit  takovymi, kterymi pak lze v pripade potreby prepnout humbucker na single, kdyz vytahnes knoflik.
Je to takove na prvni pohled divne, ale strat, se da pak promenit na uplne jiny zpusob snimani.
http://www.duhvoodooman.com/musical/humbucker_mods/pp_pot.jpg
https://www.aliexpress.com/item/Guitar- … &tpp=1
https://www.aliexpress.com/item/Excelle … 8a168efb49
potenciometry
https://www.aliexpress.com/item/A500K-B … 10276eb907
https://www.aliexpress.com/item/A250K-B … 10276eb907

V pripade pouziti tohoto systemu, muzes ozelet tonove clony, 3 potenciometry budou jenom vol. pro snimace a zaroven prepinace systemu single/humbucker.
Fender dostane bud stejny zvuk, jako mel pred tim, pokud zapnes pouze single, nebo bude mit hutny zvuk, jaky neznas.
Je to na dlouhe zimni vecery se pohrat, nic neni potreba vrtat, pokud by se ti to nelibilo, muzes to zase uvest do puvodniho stavu.
Nejjednodussi, je, pokud si ku tomu prikoupis i desku, na ktere je to cele prisroubovane, vymenis to cele a je to rychle.

(upravil wimshurst 16. 4. 2021 18:24)

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Pardon, prispevek, sem omylem napsal do nespravneho vlakna.
Presunul sem ho spravne.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

tubamusic napsal:

.. Kdybys to do budoucna ještě vylepšoval, asi bych šel cestou delšího plošňáku, do kterého by byly zapájený potíky přímo, s těmi kablíky k nim je někdy potíž. Pružinový reverb umístit co nejdál od trafa, dokáže to hezky bručet. Zesilovač použít diskrétní. ..

Už jej nemám, prodal jsem jej. Takže k vylepšování se už nedostanu.
Ale asi už na podobné věci kašlu, dnes se nic takového nevyplatí stavět. Komerce má velké portfólio a při nabídce různých komb a zesilovačů pro kytary ale i baskytary, se to podle mě nevyplatí.
I tento zesilovač jsem prodával dlouho a nakonec jsem rád, že jeho prodejní cena pokryla alespoň součástky. Tož tak.

Chce to prostě bastlit to, co se nedá koupit a nebo obtížně. Případně je to už nesehnatelné.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

tubamusic napsal:

.. Kdybys to do budoucna ještě vylepšoval, asi bych šel cestou delšího plošňáku, do kterého by byly zapájený potíky přímo, s těmi kablíky k nim je někdy potíž. Pružinový reverb umístit co nejdál od trafa, dokáže to hezky bručet. Zesilovač použít diskrétní. Ty STKáčka nejsou špatný, ale nějak mi nejdou pod fousy. Něco kolem 30W nebude zas tak náročný na návrh a stavbu. Třeba na způsob DPA, využít "měkký limitace", mohlo by to mít nějaký zvukový přínos. ..

Ikdyž jsem zesilovač prodal, přesto zvažuji revizi desky předzesilovače. Udělal bych to jak píšeš, Petře. Potenciometry přímo na desce, minimalizace drátování. Navrhl bych jednu dvouvrstvou DPS i s koncovým zesilovačem a zdrojem. K desce by se tak připojilo pouze trafo, kytara, reproduktor a hotovo.
S výběrem koncového zesilovače se přikláním k Jožiho UNI50 (50W/4) s jedním párem BD911/12 na konci. Nebo zvolit jinou topologii diskrétního konce?

Co si mám představit pod tím co jsi napsal? ".. využít "měkký limitace" ".

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

j_paseka: No už je to pár let, co si to stavěl. Já se teď snažím dokončit baskytarovou hlavu s deskou, kterou také máš, protože jsem si pořídil dvě nové baskytary.
Pokud chceš dělat něco pro kytaru, zkus lampy. Já umět na kytaru, tak už jsem si dávno lampáč postavil. Ale takhle mě to nenutí se snažit o elektronkách něco víc dozvědět. Poptej se tady na fóru místních lampoznalců a zkus vyvinout něco čistě lampového, nenáročného s výkonem 3-5W s jednoduchými korekcemi (hloubky,výšky) a k tomu pěkný 8-10" citlivý širokopásmový repro.  Věř, že to bude zvukově úplně jiné, než cokoli s tranzistory a uhraješ tím i menší sály. Odměnou bude zvuk, který ti nic hybridního natož čistě tranzistorovýho nedá. Pokud se pak hrajou větší pódia, stejně se to zvučí, tak proč mít 50W kombo. Zjistíš, že nepotřebuješ žádné další efekty, reverby a podobný mršítka.

Web

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Prave resim, co sem nedoresil posledni 2 roky a mam nekolik typu, jak to udelat lepe.
J. Paseka me inspiroval.
To napisu hned na zacatek.
Prochazim obdobim, kdy sem nenavidel krabicky, ale take vsemozne pedalboardy.
Vetsinu toho, umel a dnes daleko lepe umi digitalni efekty a pripadne digitalni komba.
Ale vyskytli se problemy..
Treba marshall 100 (Hlava nebo kombo) nema efektovou smycku.
A zjistil sem, ze ja tu efektovou smycku potrebuji, ponevac mam klon kentaura a tube screamer, a.. skratka vsechno neumim nasimulovat.
Nebo take neumim hrat a hrat si tak dobre, abych tyto zazraky nastavil..
Tak sem sahnul po little tank, ponevac sem si myslel, ze kdyz pripojim smycku do maleho modeleru, tak sem vyhral..
Jenze..
Zjistil sem, ze mam problem, ponevac na doma, je to fajn, jeden kytarovy box a funguje.
Jenomze produkcne to sice funguje, ale kvalita signalu na vystupu, mi napadne pripomina neco jako pandora mini.
Dobry efekt, ve sve dobe, kdyz se propojil pres oddelovaci trafo, do mixu, nebo doma do maleho komba.
Na zkouseni ok, na hrani na hlas, to je horsi.
...
Tak sem ozelel zesilovac a modeler little tank a vrhnul se na externi zvukovku, kde sem pripojil smycku a nastroj a .. zjistil sem, ze bych potreboval jeste jednu zvukovku, abych mohl rozdelit smycku a dat tam i expresion pedal a tak porat nejak mi u toho vadilo PC a taky notebook.
Porad na konci byli nejake monitory a nejaky zesilovac.
..
Tak sem se vratil zase na strom a vytahnul malou hlavu JCM a reprak a zapojil krabicky.
Ale neuspokojlo me to, ponevac sem se rozmlsal nizkemu sumu a brumu od PC karet.
A take mi zacalo chybet IR, a take sem zjistil, ze stereo efekty v PC, treba leslie a jine, zni lepe.
Reseni "stereo"..

Ted stojim pred tim, ze bych potreboval (chtel bych) na doma male dvou kanalove kombo, ale dvou kanalove, jako dva kanaly stereo.
Na zkusebne sem to vyresil prach sproste, mam dva pasivni monitory... asi 200W a dvoukanalovy zesilovac. Asi 200W.
Lituji ze sem si nechal ujit Behringer kombo 2 kanalove, kde by stacilo pripojit druhy reprak.
Na monitorech sem udelal sprostarnu, dal sem vypinac na vysky. Zjistil sem ze je to jedno, ponevac na multiefektu se da nastavit orezani a vyrez signalu i bez vypnuti vyskove sekce na monitorech.
...
Na doma ale pokud nechci trapit domaci vez, ale zalezt do kutlochu pod schody, ale take na minimalistickou produkci, budu muset postavit kombo, ponevac sem nenasel to, co bych mohl vzit do ruky a hrat treba na trucovne v lese (vyhanet cervotoce) bez nutnosti sitoveho napajeni.
Tudiz budu delat male dvoukanalove kombo, kvazi stereo boom box (zkousel sem i tyto aparaty, jako repraky boom boxy, ale to je opravdu velmi nouzove reseni)
Zatim mam predstavu takovou, ze vzhledem k efektu, ktery pouzivam doma amero, ve zkusebne DNAfx GiT Pro, na konci nemuze z principu vadit koncovy zesilovac D.
Tudiz zkusim udelat bednu, takove spis kombo-nekombo, boom box, ale ne tak celkem.
Reproduktory tam mohu dat ze zasob SP200X, ale to je asi i skoda, pravdepodobne moc tezke a neprakticke, by byli HWC8, mozna z amputovanym trychtirem, ale najpravdepodobnejsi je, ze vyuziju 2x 2 ks ARO6608, nebo 6604, nebo mozna pro "Jensenove-celestionovy" vintage sound, ARO 689, kterych mam zasobu. Vznikne tak 4x8" bedna, kde budou mozne pouzit bud dva kanaly, nebo sloucit do jednoho, vsechno jen pomoci jacku prepinacich samic.
Urcite tam ale dam preamp, jako single vstup pro kytaru, tak se to bude dat pouzit i jako samostatne kombo. Bez pedalu, bez krabicky.
Jako napajeni bych to videl na bud sprosty spinany zdroj ku PC, pripadne na snizene napeti i pro 12V z auta, ale take na 3D tiskarne vytlaceny drzak pro Aku naradi, (u me asi ryobi, nebo parkside*)
Mam upravene a odladene funkcni DC DC menice, ktere umi tvorit symetricke napajeni, pro nizkou spotrebu, do 100-150mA, tudiz neni problem u napajeni vstupnich korekci, predzesilovace.

Dokonce mam upraveny modul cinskeho menice, ktery dokaze davat stabilni napeti 6,3V ( symetrickych 3,15 GND uprostred) a asi 180-200 V pro anodu. Dosazeno jedinym toroidnim malym trafem, ktere ma dovinuto (pracne) oddelene dalsi sekundarni vinuti, krome mereneho a stabilizovaneho out 9V.
Tedy by bylo mozne, ze bych zase povylezl na strom a jenom tak z pleziru, bych tam mohl dat do predzesilovace lapmpu, ECC83
Prijde mi to ale zbytecne a zrave, na portable brnkani.
..
No a tady vaham, zdali ne-pouzit jednoduche korekce, nebo tam dat SVF filtr, ktery sem cpal snad do vseho, co se melo podobat na zesilovac ku kytare, nejenom elektrice, ale i ku akustikam.
Prolezam vsechny mozne variace, uvidim co stoho vyleze.

Pokud ale nad tim premyslim, mozna se na korekce uplne vy.. ponevac vzdy je ravdepodobne, ze vytahnu pandoru mini a ze sluchatkoveho vystupu, mohu pustit stereo primo do toho "kytaroveho boom boxu".

Mam otazku, zkousel nekdo v posl. dobe delat kytarovy box z ARO repraky?
TAkovy ten vintage look ala PPU, 8x8, nebo 12x8" kdysi kuchanych, nebo primo na zesilovace MUSIC70, 130, pripojovane sloupy ARS 503 a pod.
Ja sem jako jednu zachrannou akci, nedavno znamemu, vymenil upaleny 6.5" reprak v kombu washburn, nejdrive za ARO689, ale to neprezilo dik zesilovaci moc dlouho, i kdyz sem dal do serie zarovku 12V 15W a myslel si, ze tak uchranim to ARO pred zlymi duchy metalu.
Zvukove to bylo dobre, ale nakonec tam sel ARO6608, ponevac ten ma sanci prezit asi 15W (ALL RIGHT asi 20W) Je tam na konci TDA2030..


*Parkside akumulatory mam v oblibe, pro levnou dostupnost a treba na YT kanalu Jiriho Bekra, inspirace pro upravy, nabijeni, tvorbu vypinaciho obvodu, pri nizkem napeti.

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

Tubamusic: Se zvukem tohoto kytarového zesilovače jsem byl spokojený. Já spíš, že ten první obsahoval pár konstrukčních nedostatků, které jste tu zmínili. Tak jsem si říkal, že bych na něj navrhl komplet novou DPS. Kde bych tyto nedostatky odstranil (např. potenciometry přímo na desce, atp.).
Lampové kombo mám. Blues Junior 15W a jsem s ním max. spokojený. Takže kdybych stavěl lampový aparát, tak spíš z důvodu, že bych se chtěl naučit s lampami.

Ale nedozvěděl jsem se, jak je to s tou "měkkou limitací", co si mám pod tím představit?

Re: Zesilovač pro elektrickou kytaru

j_paseka napsal:

Ale nedozvěděl jsem se, jak je to s tou "měkkou limitací", co si mám pod tím představit?

Mozno myslel diody v diferaku rozkmitu ako malo dpa, je to taka velmi jemne zaoblena limitacia ale s elektronkovou to nema vela spolocne... ako ti pisal lampove kombo je na gitaru najlepsie.

wimshurst napsal:

Mam otazku, zkousel nekdo v posl. dobe delat kytarovy box z ARO repraky?
TAkovy ten vintage look ala PPU

Nedavno som cosi take robil... https://www.elektrolab.eu/blog/retro-vox-trochu-inak hra to super, ak to chces na klasicku gitaru urcite sprav otvoreny box, tie ARO su dost basove

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Zesilovač pro elektrickou kytaru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£