Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Závisí, z jaké směsi a jak ty řemínky upekli, dále jestli to nějaký dement nemazal obyčejnými oleji a jakým teplotám byl ten kazoš vystaven. Současná produkce řemínků je možná z 90% špatná už složením směsi, většinou je výsledný produkt tužší nebo naopak velmi tažný.

Web

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Jo jo, je to tak. A taky jsem při opravování viděl v jednom kazeťáku roztroušenou hmotu jakoby nějakou černou vazelínu. A pak jsem si uvědomil, že to byl řemínek. Z plochých párátek (taky už nejsou běžně k sehnání, ale někde pořád jsou) jsem nadělal miniaturní špachtle a čistil a čistil, bylo to zalezlé všude. A byl to japnský Tape deck Aiwa.

Sendy, já si tohle spojuji s nějakými ekologickými aktivitami, ale je docela možné, jak jsi napsal, že fakt jde pouze o špatnou směs. Totiž zaráží mě, že v úplně starách kazeťácích jsou spíš zteřelé, kdežto v novějších (relativně - jinak už také pěkně starých) jako žvýkačka až rozteklé.

Jinak i já bych měl dotaz. Řemínky se dnes těžko shání, ale na vybraných e-shopech pořád jsou. Sice za ceny odrážející jejich vzácnost, ale jsou. A k tomu samozřejmě většinou "plné" poštovné.

Jednou se mi povedlo vyrobit řemínek z většího jeho zkrácením a slepením nějakým dobrým vteřinovým lepidlem. Bylo to krátce po revoluci, to lepidlo bylo spíš nějaké průmyslové - slengově mu říkali "tyxo" nebo "tixo" nebo tak nějak. Byl tam pouze nápis ve smyslu "pozor obsahuje kyanid" a bylo v takové miniaturní plechovičce - konzervičce. Měl jsem čest "jednu kapku" dostat a potřebný rozměr řemínku vyrobit. Spoj byl perfektně pevný a průchod slepu řemeničkami kupodivu neměl na zvuk snad ani žádný vliv. Byla to určitě náhoda, jak se mi to podařilo zrovna střihnout.
No a po této zkušenosti jsem to chtěl po mnoha letech zopakovat, ovšem s běžným vteřinovým lepidlem, jednak výronek lepidla už na zvuk vliv měl (to by šlo ošetřit množstvím lepidla eventuálně obroušením Proxxonkou), ale hlavně se v tom místě později strhal. Několik řemínků nevhodných (větších) rozměrů v dobrém stavu mám.

Neznáte nějaký fígl? Pro takovou nouzovou rychlou, ale aspoň trochu spolehlivou opravu?

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Slepení řemínku vietnamským "superbondem" za 15 Kč má samozřejmě jiné kvality než lepení Loctitem za tři stovky. Chce to vybrat správný výrobek, líp se mi osvědčily gelové verze než ty řídké. Řemínek nestříhat, profil se střihem deformuje a řez není rovinný, lepší je malým tlakem řezat na podložce ostrou žiletkou. Kolmý řez. Větší řemínky se daly i provrtat a sešít k sobě, ale to je pro větší průměry k cívkáčům, a ty největší pro staré elektronkové stroje s motorem výkonnějším než čerpadlo ÚT, se nahrazovalo tavným plastovým řemínkem dodávaným v metráži, olivové barvy, k textilním strojům - konce se spojovaly natavením zapalovačem.
Párkrát se mi stalo, že lepší výdrž než ten novodobý asijský "kaučuk" měly gumičky od ředkviček pastelových barev, nebo těsnicí O kroužky vhodného průměru.
Chtělo to nadělat si zásobu, jeden čas se neuctivě vyhazovaly do SD nemoderní videa japonských výrobců s kvalitními řemínky (nejen), i další komponenty nesnesou srovnání s dneškem. Třeba komutátorové nebo krokové motorky, tento týden jsem řešil moderní multifunkci Canon (inkjet/skener/kopírka). Tak strašnej humus jsem neviděl, ten nejhorší černý plast - recyklát použit tady jako konstrukční, motorky odporná čína s pouzdrem z nepřesně lisovaného konzervového pozinku. Proti tomu je to, co se před 15 lety vozilo do odpadu, jako rollsroyce.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

S tím přesným řezáním žiletkou - dobrý nápad. Možná taky už konečně koupím nějaké lepidlo gelové.

Od ředkviček jsem svého času zkoušel také, ale tam to vlivem pružnosti houpalo s otáčkama (rychlé vibráto). Na druhé straně je fakt, že jsem aspoň tu mechaniku tou gumičkou ověřil. Byl na místě hlavního řemínku na setrvačník. Ale možná by to šlo použít do nějaké mechaniky jako ten druhý sekundární řemínek obsluhující unašeč a převíjení, ikdyž i tam mám strach že to houpání by se přeneslo.

Řemínky, jak někde vidím a jsou funkční okamžitě vyndávám a schovávám.

Canon multi jsou nevyzpytatelné, po nějaké době zahlásí nějaké číslo erroru a je konec. Takhle skončila multifunkční tiskárna jako vánoční dárek rodičům, po dlouhém pátrání na internetu hlavně v angličtině (údajné kombinace různých tlačítek, různé sekundy atd.) jsem to vzdal, prostě kurvítko.

(upravil stiglitz 26. 12. 2016 19:43)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

jik: to už se mi taky stalo, že to bylo zvulkanizované, ty řemeny. A nedostaneš to odtud. Je to všude.
Jo, a zjistil jsem proč tam nedrží klobouček. Je prasklý. Takže jsem teď našel klobouček jiný, takovou záslepku k nábytku. A tenhle do toho vlepil. Uvidím.
Upravuji - tak už to drží.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Tak mám chuť brečet. Všechno, všecičko jsem rozchodil, ale nevšimnul jsem si, že na boku je přepínač na 110V, který jsem musel při čištění přehodit. Trafo zabzučelo, a je konec.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Takže je asi v háji vinutí.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Myslíš u toho jezevčíka? No nechci tě strašit, ale nezapomeň, že když je to přepnuté na 110 V a ty tam pustíš 230 V, tak se na chvíli (než jsi to vypnul) objeví větší napětí i na sekundáru? Měřil jsi primár? Je tam šlus, nebo přerušený? A nebo jen odešla pojistka (pokud tam je)?

(upravil stiglitz 27. 12. 2016 18:28)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Trafo je v pytli. Nejde z něj nic. Mám tu i jiná trafa, která jsem vykuchal, ale tohle je se čtyřmi vývody, a já mám se dvěmi, a navíc nejsem schopen určit napětí, kterým to krmilo zbytek. Je tam ještě ale něco: Další tři vývody z toho, kam se strká kabel. To už nedám. Panebože, já jsem idiot! Už to jelo!!! A já to tak zkurvím, školáckou chybou. Takže teď mám tisíc chutí to odnést do kontíku, abych zapoměl.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

To trafo jsem tutově někde měl na 9V, ale najít......

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Trafo mám, jedno na 13, druhé na 10V, děkuji moc, budu na tom dělat zítra, odcházím do nálevny.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Gumové řemínky z některých směsí - ty černé, na kterých není povlak otíratelného šedého svinstva a nejsou mastné - slepit jdou, používaly se nějaké průmyslové gelové vteřiňáky od Vary Bondu. Zkracovaly se tím třeba i ploché řemínky pro gramofony, musí se to udělat čistě, kvalitní řez a hlavně to není vhodné tam, kde je malý poloměr ohybu přes řemeničku (což jsou právě ty gramofony). Nedělám to, nemívá to moc velkou životnost, ale u některých audioservisů to byla běžná praxe, záruku to vydrží a klient přijde zase :-/.

Web

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Jezevec už běhá. Vyřešilo  to trafo z nějakého DVD přehrávače od kotejneru.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Což mi připomnělo prastarý článek z AR z dob kdy byla nouze o řemínky (tenkrát odůvodňovaná růstem přednostně těžkého a obranného průmyslu, blbnutí se spotřebkou musí počkat) tak zveřejnili postup jak si řemínky péct (vulkanizovat) doma. Vysoustružená forma - dvě poloviny s položlábkem příslušného průřezu, vedle tenké žlábky na odtrh odtokové spáry, v protektorovně se vyškemral surový kaučuk, řemínek se upekl a pak zatažením šroubů se půlky formy otveřely a hotový řemínek vyloupl. Koho by tenkrát napadlo, že sem za 50 let číňan bude schopen přivézt miliardu všech možných řemínků ale z bláta.

(upravil stiglitz 29. 1. 2017 19:41)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Konečně!
https://www.aliexpress.com/item/Free-sh … M8Fkc&
Je zajímavý, že jsem po delaboraci Fugisonu našel všechny řemínky v něm ve výborné kondici. Na rozdíl od značkových mladších strojů. (Thomson, Fisher, Sony).

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Já zatím s řemínkama problémy nemám, patrně jsem nafasoval ještě staré zásoby a taky mi ještě žádný nerozblemtal.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Pokud by ještě někoho zajímalo seřizování kazetových magnetofonů, tak jsem nakoupil kazety pro nastavení azimutu hlav a úrovně výstupu. Kazety jsou nové, na zakázku vyrobené od A. Nikitina. Více zde: http://www.ant-audio.co.uk/index.php?ca … ment_tapes
Cena £100 včetně dopravy je úměrná kvalitě, která je opravdu vynikající. Na ebay se dají také nějaké sehnat i za lepší ceny, ale 100% kvalita není zaručena.

http://s3.uploads.ru/d/emtAZ.jpg

http://sd.uploads.ru/d/CvsuL.jpg

(upravil tomil2002 28. 9. 2017 11:27)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Cena £100 včetně dopravy je úměrná kvalitě, která je opravdu vynikající. Na ebay se dají také nějaké sehnat i za lepší ceny, ale 100% kvalita není zaručena.

Pokud si opravdu dobře seřídíš svůj stroj tak můžeš defakto taky vyrobit referenční kazetu. Ono je to ale ošemetné . Já mám docela hodně kazet nahrávaných někdy od doby kdy mi bylo cca 17.Ne všechny stroje byly přímo z výroby nastaveny úplně na 100% Nahrávky jsem nechal tak , ale nejvíce se mi pro přehrávání osvěčili stroje (používám dodnes) s reversem . Ty mi přehrají všechny kazety  včetně hezkých výšek .Do hlav s reversem jsem nikdy nazasahoval , nezkoušel je seřizovat.Prozatím každý kazeťák (deck) který se mi dostal do rukou s reversem přehrával dobře.No , ale já už neslyším jako dříve. Kdysi jsem opravdu dobře slyšel a seřizoval to klukům široko daleko v okolí jen tak.Vím , že ani originálky Emgeton nebyly vždy nahrané na 100% seřízených mašinách .
Stejně je to ale krása když se člověk podívá na ty kazety. Poslední dobou nahrávám když něco potřebuji na Tascam DR-05.Zvukově super , navíc to můžu upravit v počítači ale něco tomu chybí . Nemám ani přehrávač který by byl přesně podle mých představ

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

To že bych pak mohl po seřízení vyrobit referenční kazetu není až tak pravda. Tyhle nastavovací kazety jsou nahrávány přes celou šířku pásku a v běžném kazeťáku takové hlavy nejsou. Pak to jsou navíc speciální kazety pro takový záznam. Takže bych jen vyrobil přibližnou kopii, která navíc nebude v žádném případě splňovat podmínky pro kvalitní nastavení na jiných přístrojích. Proč? Protože díky interakci běžné kazety a mechaniky různých magnetofonů dochází k ovlinění správného vedení pásku a tím i azimutu.

A.Nikitin ma na tohle upravený Revox B215 a hlava kterou používá pro tento záznam stála více než celý magnetofon i s úpravami: http://www.jrfmagnetics.com/

(upravil stiglitz 24. 12. 2017 18:18)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

tomil2002: já asi do magnetofonu s reversem zasáhnout budu muset - protože je opravdu rozdíl při téže kazetě, která je přehrávaná v šachtě A a potom v šachtě B. Yamaha KX-W392. Vím přitom, že je to prakticky nový, no nový, nepoužívaný stroj, který jsem dostal darem, neměl naběháno prakticky nic.
Budu se opakovat - i když budeš mít bezvadně nastavený a seřízený stroj, použiješ kazetu, nahranou jinde, oficiální vydavatelství nevyjímaje, a nebude to hrát. Možná jo...