Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 9)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 178]

(upravil kaed 13. 9. 2017 0:01)

Re: Přenosná reprobedýnka

Zkusil jsem v Xsim simulaci té kombinace ND91-4 +ND16 s výhybkou "helium" s firemníma datama dayton, a krom toho, že bych trochu ubral na vejškách (asi chyba tisku, paralelně s ND16 by mělo být 3.9 ne 39 ohm)  -jestli ty repráky odpovídají aspoň trochu těm hodnotám - mi to celkem sedí pro 0° 15° a dál jsem si s tím nehrál. Takže jsou dvě možnosti - prostě to udělat podle návodu, a pak změřit, zjistit, že je všechno jinak, změřit repráky a udělat výhybku podle sebe, nebo to jenom udělat podle návodu, nic neměřit a říkat si, jak je to super...

Re: Přenosná reprobedýnka

Stejně chci použít ND90-8 což je parametrama jiny repro navic 8 ohm, dokáže zahrát níž a má vyšší citlivost tuším takže ten projekt můžu použít jen pro inspiraci. Dá se ten Xover někde teda stáhnout nebo ne? V originálním vlákne už odkaz neni

(upravil kaed 13. 9. 2017 0:07)

Re: Přenosná reprobedýnka

Upsal jsem se , používám jednoduchej XSIM ke stažení sice se musí ručně přehazovat FRD pro jednotlivý úhly, Vituix cad je lepší , většina ladičů používá tenhle, ale má dost jinou filozofii ovládání, možná lepší začít rovnou s ním. zajímavá věc je i ARTArecorder, měl by dost urychlit měření, teprve se ho chystám vyzkoušet.

K té simulaci - ND16 má propad nad 10khz, a vlastně všechny ta malinký daytony - tohle kdyby se mělo řešit ve výhybce, tak bude větší než reprobedna, jedinej, kde je to nahoře rovný , je ND25FA-4  . Mě už to může být skoro jedno, nad 13kHz už mám jenom ticho...

(upravil marcin 15. 9. 2017 13:02)

Re: Přenosná reprobedýnka

Takto reálne vyzerá ND25FA-4 zapustený v čelnej stene:
https://s26.postimg.cc/4ny6jh305/nd25fa-4.png

Zapustený RS125-4 je pekná divočina:
https://s26.postimg.cc/bsfzsia9h/rs125.png

Z tohoto vidno, že simulovať podľa datasheetu, je nezmysel, lebo od reality je to značne vzdialené.

Výsledok s jednoduchou výhybkou (zložitejšiu asi ani nemá zmysel robiť), v 6 litrovej búdke s ladením BR na 72Hz. Osobne by som do menšieho rozmeru ako 5'' nešiel, pretože už toto má citlivosť cca 81-82dB, ak to má aspoň trochu zahrať spodok. RS125 zvláda aj keď sa mu naloží (nič nedrhne, ale na zvuku to už počuť) a na svoj rozmer a v tomto objeme podá slušne aj basy - pri jemnom použití korekcií.
https://s26.postimg.cc/felt55gmt/f_15.png https://s26.postimg.cc/x5xfjlw1h/f_0-90.png https://s26.postimg.cc/897u7xbp1/f_15_inv.png https://s26.postimg.cc/honpl4tpx/imp.png

Re: Přenosná reprobedýnka

Já to simuluju podle FRD a ZMA souborů ... který by měly obsahovat reálný změřený data ... ono alespoň papírově z těch RS jediná zajímavá vypadá RS100-8 ... alespoň podle mě ... zkusím přes víkend ten Xsim , ARTA mně nějak nesedla ... s tím Boxsime mse pracuje parádně ... škoda jen že nemůžu ověřit jak moc je mimo realitu

Re: Přenosná reprobedýnka

FRD a ZMA súbory (od Dayton-u) obsahujú to isté, čo vidíš v datasheete. Áno, sú to zmerané dáta, ale za určitých podmienok. Ty budeš mať podmienky iné: rozmery prednej steny, ostré hrany/skosenie/zaoblenie, umiestnenie meničov na čele a z toho vyplývajúce fázové pomery. Kľudne sa môže stať, že okolo deličky budeš mať zdvih, alebo prepad pár decibelov.

Skús si nasimulovať výhybku pre RS125 a ND25FA z dát od Dayton-u, potom ti pošlem dáta zmerané v konkrétnej búdke a skúsiš ich nahradiť tými, z ktorých si simuloval, pričom zachováš výhybku. Sám som zvedavý aký bude rozdiel. Takéto porovnanie tu myslím ešte nebolo.

(upravil marcin 15. 9. 2017 19:15)

Re: Přenosná reprobedýnka

Frekvenčka s jednoduchou výhybkou a s dátami od Dayton:
https://s26.postimg.cc/mvmqvmp9x/zle_f_15_sim.png

A takto vyzerá frekvenčka zmeraných meničov v bedni, pri použití rovnakej výhybky ako vyššie:
https://s26.postimg.cc/ai9wopzlh/zle_f_15_real.png

(upravil kaed 17. 9. 2017 20:51)

Re: Přenosná reprobedýnka

to NOHITS: Arta/limp je na měření, ne na simulaci výhybek.
Moje dilema je vyřešený, napřed to změřím a pak zkusím naladit, zatím mám problém, kde sehnat materiál na tak malou bedýnku, chtělo by to překližku tl. cca 10mm nebo černý lamino 12mm, dá se to někde koupit v menším množství než tabule? V mým okolí žádnej stolař tohle nemá, lamino 12mm pouze bílá, a to se mi zrovna nelíbí.

Spíš by bylo fajn, kdyby někdo udělal českej návod na artu, v anglickým návodu jsou nějaký termíny kterejm úplně nerozumím, sice jsem už někdy něco naměřil, udělal podle toho výhybku a podle mě to hraje dobře, ale prej se to dá udělat i líp, nějak jsem nepochopil, jak a kde se nastaví "bezodrazový okno" a jak se udělá kompenzace měření fáze, jako by se měřilo přímo na repráku a ne metr daleko. (zdrovna ND16 má .frd pro 0st. bez kompenzace fáze a další s kompenzací.)

(upravil NO HITS 21. 9. 2017 15:22)

Re: Přenosná reprobedýnka

Zajímavý, to jsem si neuvědomil.

K tomu materiálu, já budu brat masiv spárovku buk 15mm tady, ceny mají slušný:
http://www.kovaninabytkove.cz/cs/sparovka

Zajímalo by mě ještě, proč se v projektech používá ND91-8, když mě vychází líp ND90-8 která by měla zahrát níž, jistě 91 má vyšší zatížitelnost , ale je i nějákej jinej důvod? pro můj projekt je těch 20/40W dostačujících. jinak už mám finální návrhy ozvučnic, jen pořád nevím kterou vybrat, každá má svoje využití

https://s19.postimg.cc/9g980k333/Vizualizace_2.jpg

(upravil kaed 18. 9. 2017 12:46)

Re: Přenosná reprobedýnka

já bych raděj použil nějakej "inertní" materiál, ta spárovka s vlhkostí dokáže kouzla. Předpokládám řezy na 45° a jenom slepený, bez hranolků a vrutů zevnitř, pokud se to rozhodne, tak i na těch 15cm se to dokáže utrhnout

Zkus se zamyslet nad tím, jak může mít stejnej reproduktor (stejná plocha membrány, jedinej rozdíl je průměr cívky a magnetu) vyšší citlivost na daným kmitočtu? Fyzika je jasná, pokud chcě rozhejbat danej objem vzduchu, tj plocha membrány x zdvih, potřebuješ na to vždycky stejně energie, pokud nezvětšíš plochu membrány. Já to vidím podle parametrů výrobce jinak, ND90-4 od 80Hz, ND91-4 od 65Hz. No a vyšší zatížitelnost je daná větší cívkou, a měl by mít i větší zdvih. Spíš se trochu děsím toho ND16, jestli to vůbec k něčemu bude, musím už usochat z něčeho ty bedýnky.

(upravil NO HITS 21. 9. 2017 15:23)

Re: Přenosná reprobedýnka

O tom pohlcování vlhkosti vím, proto mně bylo doporučeno materiál po vybalení co nejrychleji zpracovat a zalakovat / zapenetrovat zevnitř aby to tu vlhkost netahalo.

Ten rozdíl je nepříjemnej. Protože já na základě těch dat vybral právě tu 90ku která i když papírově nedokáže zahrát tak nízko tak v simulaci mně vyšel opak viz:
https://s19.postimg.cc/hob5ljuzj/srovnani_fr_2.png

Teoreticky i když to realitě neodpovídá, tak poměr mezi.nima by nemusel být zas tak rozdílnej,ale jestli je opravdu nakonec lepší ta 91 tka bych vzal tu... škoda že ty repra tady v podstatě nikdo obě nemá pro srovnání

(upravil kaed 18. 9. 2017 20:15)

Re: Přenosná reprobedýnka

Mám doma ND91-4, když slíbíš, že se k nim budeš pěkně chovat, tak ti je na změření můžu půjčit, ale můj dojem je ten, že ND91 je evoluce ND90, otázka je, jestli správným směrem. 4 Ohm verzi mám proto, že to hodlám provozovat se zesilovačem TPA3116 a ten dá do 4 Ohm větší výkon.
Jinak ke koupení je to https://www.soundimports.eu/en/search/ND90/ 26.5E kus +10E doprava, měl jsem je doma za 4 dny. ND20 mají v obou variantách za 13E
A nebo to můžu změřit já, když si koupíš ty ND90 ale dost bojuju s časem. Samotnýho by mě zajímalo, jestli bude vůbec rozdíl stát za ty 4.5E vyšší ceny u ND91.
Z té simulace je jasně patrný, že ty mikro repráky mají fakt zoufalou citlivost, pro SPL 86dB bude potřeba 10W, 89dB 20W a dál už z toho nepůjde nic dostat, takže fakt jenom k PC, ani na malou místnost na koncertní hlasitost. Hned je vidět, že ND115 jsou na tom o nějaký 3dB líp. Prostě cena za minimální rozměr. ARN5604 je na 88dB s 1W příkonu ve 20l uzavřence, stejně jako většina 6.5" repro...

Re: Přenosná reprobedýnka

Trochu jsem zapátral na foru parts-express a už vím proč je používají. Mají vyšší citlivost a stačí jim menší ozvučnice protože nezahraji tak nizko takže jsou pro stavbu malých bedynek vhodnější. Pokud chcete něco malyho co zahraje níž, tak jsou vhodnější 90ky, ale potřebujou alespoň 4litry objemu.

Teď se dívám,že 4ohm verze ND90-4 (20/40W) ma o 4 dB vyšší citlivost, tak přemýšlím jestli nepoužit spíš ji, ale v kombinaci s 3116D2 by to mohlo shořet protože da okolo 60W při 24V, takbych potřeboval poradit jestli to ma smysl a nebo zůstat u bezpečnější 8ohm verze

Objednávku chcu dělat v holandsku u loudspeakerfreaks, ale kouknu i na ten uvedenej odkaz diky.

Re: Přenosná reprobedýnka

nevím co máš k TPA za zdroj, ale tohle je věc, na které to skončí, 2x50W při téměř dokonalé účinnosti je 10A ze zdroje, já mám zdroj 6A a baterii kondenzátorů na špičky, když jsem dělal "diskotéku" s TM380/4 Ohm tak několikrát vypnula nadproudová ochrana a basáky ani nenaznačovaly, že by se jim to nelíbilo. Se ZV240 /8 Ohm se k tomuto nikdy nedostanu, že bych si shodil zdroj na proudovou ochranu, začne zkreslovat zesilovač, ne repráky.  Ostatně pravděpodobně do toho nebudeš pražit 50W sinus, to už má to TPA otřesný zkreslení, takže bych bez obav použil 4 Ohm verzi. Rozdíl citlivosti je fiktivní, protože správně by to mělo být měřeno při 1W příkonu, ale tohle je měřeno při 2.82V, což je 1W do 8 Ohm, a tím vychází 4 Ohm o 3dB lepší (P=U*U/R), 2 Ohm repro dokonce o 6dB... častá finta prodejců autorepráků...
Ty DSA115 asi nikde v evropě nekoupíš, možná RS125, což by v 5l bedně zahrálo určitě líp, ale to jsme zas na začátku, fyzika, nejnižší kmitočet:objem:citlivost:SPL a teď si najdi svůj kompromis, navíc ještě aby takovej reprák byl koupitelnej...

(upravil NO HITS 21. 9. 2017 15:23)

Re: Přenosná reprobedýnka

Mám k tomu cca 24V/120W zdroj ale vzhledem k tomu, že to má být přenosná bedýnka co bude mít někdo kousek od sebe  tak se to na maximum stejně hnát nebude, , ale spíš to řeším, protože mám raději , když má repro rezervu a kdyby to náhoudou nějákej blbec co jde okolo vyhulil tak aby to vydrželo.

O té fintě vím, jen jak se tady v tom furt dokola přehrabuju a furt jsem řešil 8Ohm repro tak jsem si to neuvědomil.

Ty DSA115 bývají jednou za čas skladem u holanďana (cca před týdnem byly) jinak je čas dodání od výrobce přes prodejce cca 2týdny + týden doprava navíc jsem od nich upustil i když se mě z celýho výběru líbily zatím nejvíc , protože bedýnka s nimi by byla největší , musel jsem se rozhodnout jestli dám přednost velikosti a nebo repráku a protože se snažím o ,,přenosný repro,, zvolil jsem menší o polovinu lehčí repro a poloviční hmotnost materiálu.

Jinak k tomu srovnání, je to jen v podstatě teorie ale třeba na tom alespoň z části něco bude, vše je 4L, ladění ND90-8 / 60Hz ostatní 70Hz:
https://s19.postimg.cc/6fwyxrh5r/srovnani_ND90_91.png

Re: Přenosná reprobedýnka

Takže jsou to v podstatě všechno stejný repráky, ty 3dB dělají 4/8 Ohm a dál to může být v rámci rozptylu výroby/ nepřesnosti měření, ostatně moc mě to nepřekvapuje.  2x4l není moc přenosná bedýnka, to je s dřevem a vůbec víc než 10l, a to je kýbl, ale přenosný jsou i třeba AKR, ale musí na to být dva smile

(upravil NO HITS 19. 9. 2017 12:12)

Re: Přenosná reprobedýnka

Takže to, že ta 90-8 dokáže zahrát na 50Hz ,,hlasitěji,, je jen nepřesnost?

Teď se dívám že na webu daytonaudio píšou:

ND90-8:
- vented 4.3L (0.15ft3)
- F3 50Hz

ND90-4:
- vented 4.5L (0.16ft3)
- F3 48Hz

ND91-8:
- vented 1,1L (0.04ft3)
- F3 75Hz

ND91-4:
- vented 0,8L (0.03ft3)
- F3 73Hz

Takže ta 90 bude určená asi do dvoupásma jako středobas a 91 jako širokopásmo. Já bych vzal ND90-8 a dal ju do 4,5L /55Hz.

Ta bedýnka bude mít okolo 5,5kg - 3,5kg dělá ozvučnice a 1,5 repro plus něco málo zbytek věci ... jestli já to nakonec neudělám z MDF nebo DTD, ale ty desky jsou podle mě zas pružnější jak masiv v 15 (16) mm, vnější objem je 16.4L (4.5L/kanál)

Ještě by mě zajimalo ubassreflexu, objem co zabere.se počítá celkovej a nebo jen objem vlastního materiálu?-

Re: Přenosná reprobedýnka

ne, basreflex musíš z vnitřního objemu bedny odečíst komplet, stejně jako kužel membrány a objem magnetu, případně výhybku, pokud je rozsáhlejší a je uvnitř bedny. Já se s tím moc nemažu a tak nějak to odhadnu, stejně se dycky musí basreflex doladit podle měření.
Asi je ten ND 90 lepší do většího objemu, odpovídá tomu i menší průměr cívky, ale já chci ty bedýnky co nejmenší. V zásadě nikdo neříká, jakou to bude mít na tomhle kmitočtu citlivost, aby to ještě bylo použitelný aspoň k tomu PC, a nemuselo se to dávat přímo na hlavu jako sluchátka smile
7l bedýnky mám na stole teď, tak abych měl srovnání. Když se to nepovede, dám to děckám na hraní, mají jakousi degeneraci z mobilů a tabletů, na zesilovači mají úplně stažený výšky i basy, asi se ta úchylka za posledních 30 let otočila, já měl zamlada oboje naplno smile
Momentálně jsem vyhlásil pátrání po nějakejch geniusech nebo tak něčem, co má ty cca 2l vnitřkem, udělat jenom nový předky a je hotovo, můžu to změřit, ať už to není jenom teoretická debata.

(upravil NO HITS 19. 9. 2017 22:09)

Re: Přenosná reprobedýnka

Ok tak tím pádem má smysl co nejmenší průměr BR a tím pádem vyjde i kratší délka. Zajímá mě jestli má větší průměr nějákej přínos pro nižší kmitočty? Za předpokladu že minimální průměr je potřeba 25mm, aby to moc ,,nefunělo,, a použije se 45mm - mě se líbí větší průměr a hlavně zaoblený nátrubky , vypadá to pak nabušeněji, jenže u těchto malých bedýnek to vychází na nějákých 30cm což by taková trouba sežrala skoro polovinu objemu ozvučnice (když to přeženu) . Navíc zaoblený BR se dělají od 30mm viz Monacor, prodloužit to obyč trubkou uvnitř už není problém.

Já mám doma na zesilovači vše uprostřed na 0, ale pamatuju si že bývala móda to nejvíc ohulit na basech ... hlavně v autech .. no asi se to zas změnilo jak říkáš ... divná móda

Já teď po spolubydlících vyhrabal ve sklepě 2.0 nějáký redstar se 4" reprama a pseudovýškama, tak jsem do toho dal 3116D2 BR naladil z 80Hz trochu níž cca na 65 (byl tam strašnej hrb) a dal kousek geofilcu dovnitř na boční stěny aby to nedělalo ozvěnu jak prázdnej sud a docela mě to překvapilo jak to hraje ,,za ty prachy,, big_smile

Mimochodem na tom Soundimports ty 4 reproduktory vychází skoro o 400 dráž jak na LSF, což dělá 20% ceny .... jistě je to za pár dní doma , ale u takové malé objednávky je to velkej rozdíl, to je pro mě vhodnější ty 2 týdny dodání + cca 3 dny vyčkat

Re: Přenosná reprobedýnka

Jenom jestli to bude pravda, počti si v jinejch příspěvcích, (hlavně na repromanii) jak jim některý věci trvají dodat, já mám jednu zkušenost 3 měsíce když bylo napsaný skladem u dodavatele...

Příspěvky [61 až 80 z 178]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 6 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£