Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 14 z 15)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA223 s rychlými trandy

  Stránky: ««« 1 ... 12 13 14 15 »»»

RSS

Příspěvky [261 až 280 z 297]

Re: DPA223 s rychlými trandy

Mnoto jsem velmi rád, ten zesilovač je splněným snem, kdybych o něj přišel, tak by bylo hodně smutku.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Ta původní je černá, ta podložka je silná 0,95mm (část s větším průměrem pod hlavu šroubu), ten osazený průměr byl v jednom místě trochu shrnutý, takže možná blbá montáž... nebo až příliš přitažené - nevím -  ta co jsem nakonec použil je bílá, silná 1,5mm, exhumovaná z tak 15 let starého počítačového zdroje...  Když mi zase vylítla pojistka potom co jsem vyměnil tuslídu, tak už se mi skoro srdce zastavilo, začal jsem teda hledat dál mechanickou vadu a v hlavě se mi honily i takové nápady, jako grot vytažený z otvoru v chladící plošce apod..

Re: DPA223 s rychlými trandy

Po několika letech jsem dostavěl druhý stereo zesilovač DPA223, tentokrát ale s rychlými konci a JFETy. Úprava se mi osvědčila. Vzhledem k tomu, že mám ještě jeden stereozesilovač v originální verzi, mohl jsme porovnat rozdíly. Zvukově je rozdíl mezi zesilovači výrazný, vše je detailnější.

Díky Ondro za zveřejnění úpravy tohoto povedeného zesilovače smile

Web

Re: DPA223 s rychlými trandy

Zdravím všechny,

stavím si DPA223 a koupil bych 4 páry FJP5200 / FJP1943. Pokud je má někdo v zásobě a nebudou mu chybět, budu rád za nabídku. Nejlépe Praha. Díky, Brouk

Re: DPA223 s rychlými trandy

Ahoj, máš mail.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Čaute chalani...dajú sa ešte zohnať dosky na DPA - 220, 222, 223  a podobne?

Re: DPA223 s rychlými trandy

To by mě také zajímalo.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Koukam ze Aldax nema, otazka tedy na nej, zda jeste budou.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Nebudou, P.Dudek nechce..

Web

(upravil j_paseka 26. 11. 2017 19:21)

Re: DPA223 s rychlými trandy

Tak to je velká škoda.

Mám doma postavený zes s deskami 223 od PD. A právě mi loni hned po dokončení zesilovače a po cca 10 min. provozu shořel jeden kanál sad .
Nechápu, postupoval jsem podle návodu, každou součástku jsem pečlivě přeměřil i u oživování žádný problém, kliďák jsem nastavil dle návodu. Dám do krabice a prc. Už přes rok leží ve sklepě pod novinami a ani nevím jestli jej kdy dokončím. Snad s jinými konci.

(upravil ythren 26. 11. 2017 20:40)

Re: DPA223 s rychlými trandy

jo ty origo desky trpěly zřejmě nějaký roblémem co způsoboval občasný studeňák asi někdee v části kolem řízení klidového proudu. mám dvě desky a v průběhu let mi tam konce odhořeli už aspoň 5x. Naštvalo mě to tak jsem odškrabal hromadu nepájivé masky a propájel všechny odhalené spoje a prokovy. jeden modul drží dobře ale druhý mi zase shořel nedávno

Re: DPA223 s rychlými trandy

Jojo, registroval jsem to tady už tolikrát, než aby to byla náhoda nebo se to dalo svalit na neumětelství stavitelů. Holt ani český výrobce DPS nemusí být dokonalý sad

(upravil kaed 26. 11. 2017 22:51)

Re: DPA223 s rychlými trandy

Otázka je, jestli to není třeba následek kmitání zesilovače a tím pádem destrukce příčným proudem. Tam žádná teplotní stabilzace prac. bodu nepomůže. Kontrolovali jste to na osciloskopu? Co by byla nejhorší varianta, tak že to začne kmitat až po zahřátí. Ale i za studena by to mělo být na obdélníku vidět. Já kdysi řešil lineární část lab. zdroje, což je vlastně podobný zařízení jako nf konec, a můj chybnej návrh kmital jenom v určitým rozsahu výstupního napětí, a to se měnilo podle nastavení kompenzací a teploty...

Jako kacíř doporučuju, aby někdo zkusil udělat desky na TPA3255, snadno koupitelný, v podstatě proti AB 100W levný a parametry podle datasheetu taky zajímavý

–  Signal Bandwidth up to 100 kHz for High Frequency Content From HD Sources
–  Ultra Low 0.006% THD+N at 1 W into 4 Ω and <0.01% THD+N to Clipping
–  >65 dB PSRR (BTL, 1 kHz, No Input Signal)
–  <85 μV (A-Weighted) Output Noise
–  >111 dB (A Weighted) SNR

a jelikož to jede standartně v můstku, tak pouze jedno napájecí napětí 50V (12V signálová část) taky zlevní výslednej výrobek.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Mám 4-kanálový 223 a už přes rok hraje bez problémů, jestli není problém někde v dokonalejším propájení obou protilehlých ploch .... třeba je chyba v prokovení a dobré prolití cínem to odstraní
DPA220 určitě udělá Kohout, ale čím nahradit 649/650 .... ostatní by se asi dalo

Re: DPA223 s rychlými trandy

BDX66C/BDX67C

(upravil tubamusic 27. 11. 2017 13:17)

Re: DPA223 s rychlými trandy

Jak to tak čtu, tak podobný problémy jsem měl u podobně osazeného zesilovače jako je 223. Deskou to tedy nebude, měl jsem svůj návrh na jednovrstvě. Tehdy to dělalo to, že z ničeho nic během pár vteřin vyletěl kliďák nahoru tak, že nestačila reagovat regulace. Stálo to hodně koncových trandů, než jsem si to ověřil. Měl jsem snímací trand uprostřed chladiče mezi koncovými trandy. Vyřešilo to až přišroubování snímacího TO126 přímo na jeden z koncových trandů. Z toho usuzuju, že teplotní setrvačnost v zapojení 223 je příliš velká a nestihne se to zregulovat. Po úpravě byl klid a zesilovač slouží několik let bez závady ku spokojenosti majitele, který ho rozhodně nešetří. Jinak nebyl nikde jinde problém, nekmitalo to, chovalo se to úplně normálně, jen prostě při určité teplotě to střelilo.
Pro ty co s tímhle mají problémy, doporučuju Q16 dát na kousek kablíku a přes malou slídu našroubovat přímo na jeden z koncových trandů.

Web

Re: DPA223 s rychlými trandy

kaed napsal:

... Kontrolovali jste to na osciloskopu? ...

Tak to je pro mě samozřejmost a ano kontroloval. Právě že oživování konce probíhalo naprosto podle návodu. Proto ten údiv, že to tak hned vyhořelo.

K mému "štěstí" to zničilo plošňák kolem 1 Ohm rezistorů u jednoho výkonového trandu. Byla vypálená deska, takže šla do koše, neopravitelné.

tubamusic napsal:

Vyřešilo to až přišroubování snímacího TO126 přímo na jeden z koncových trandů. Z toho usuzuju, že teplotní setrvačnost v zapojení 223 je příliš velká a nestihne se to zregulovat. Po úpravě byl klid a zesilovač slouží několik let bez závady ku spokojenosti majitele, který ho rozhodně nešetří. Jinak nebyl nikde jinde problém, nekmitalo to, chovalo se to úplně normálně, jen prostě při určité teplotě to střelilo.
Pro ty co s tímhle mají problémy, doporučuju Q16 dát na kousek kablíku a přes malou slídu našroubovat přímo na jeden z koncových trandů.

Vyzkouším.

Naštěstí se mi podařilo loni sehnat desky na DPA223, není pozlacená ale jinak naprosto shodná s orig. deskou. Omlouvám se, že jsem takto někoho podpořil v jeho byznysu. Ale byl jsem zoufalý a orig. desky už právě k mání nebyly.

(upravil horemic 27. 11. 2017 15:03)

Re: DPA223 s rychlými trandy

tubamusic:Tomu bych i věřil.Kombinace nejhoršího možného pouzdra pro koncové tranzistory(TO-220) a naprosto nevhodná montáž šroubem skrz křidélko.Může být korunováno použitím nevhodné teplo vodivé pasty,nebo použití příliš silné vrstvy.Setkal jsem se i s použitím elektricky vodivé teplo vodné pasty v kombinaci se staršími "vyžvejknutými" podložkami.To byla rychlá smrt zesilovače,ne DPA223 ani jiného DPA.Taktéž absence pérových podložek udělá své.
Jediná správná montáž všech "křidélkatých" pouzder je buď pomocí spony,a nebo pomocí hranolku,alá autozesilovače.

Re: DPA223 s rychlými trandy

Nevím jak DPA223, ale u DPA222 musí být vodivě spojeny s hranolky nejen konce, ale i budiče a předbudiče, jinak to nefunguje, hranolky jsou připojeny na + a - napájecí napětí a to se přes ně dostává na kolektory tranzistorů. S těmi sponami bych nebyl tak rezolutní, záleží na výkonové ztrátě a dalších okolnostech. Samozřejmě přitlačení přes bakelit přímo v místě čipu je nejlepší, ale třeba u DPA222 jaksi není místo na další M3 šroubky mezi TO220 pro přítlačný profil, možná M2, ale ty se nedají tak utáhnout, aby přítlak za něco stál. Jestli to spíš není tím, že DPA223 mají větší výkonovou ztrátu na tranzistor, a tím větší požadavky na přestup tepla (2 páry vs. 4 páry DPA222)

Re: DPA223 s rychlými trandy

kaed napsal:

Jestli to spíš není tím, že DPA223 mají větší výkonovou ztrátu na tranzistor, a tím větší požadavky na přestup tepla (2 páry vs. 4 páry DPA222)

Přesně tak to je. Než to teplo stačí předat TO220 do chladiče, stihne se ten trand lokálně pehřát. To jsem měl použitý kvalitní slídový podložky, velkoplošný podložky pod šrouby a stejně to bylo málo. u 222 je to něco jiného, tam je hranol na kterým je to bez podložky a snímací trand je taktéž na hranolu, proto přestup tepla z čipu je bezprostřední a nedojde k lokálnímu přehřátí.
Vy co máte tento problém  s 223, vyzkoušejte dát ten Q16 přímo na to křidélko TO220 a stáhnout jedním šroubem. Mě to fungovalo pak už výborně. Zajímalo by mě, jestli to pomůže, tak dejte někdo vědět. Před tím totíž se vzrůstající teplotou chladiče šel kliďák nahoru. Po úpravě to bylo naopak. Jak se to zahřívalo, tak kliďák mírně klesl. A tak to má v ideálním případě být.

Web

Příspěvky [261 až 280 z 297]

  Stránky: ««« 1 ... 12 13 14 15 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » DPA223 s rychlými trandy

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£