(upravil Kamca 3. 9. 2017 12:23)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Oto diky za reakci,natrubky zkraceny ladění zatim na 40Hz vypadá to slibně už jen na ucho:-) výhybka objednaná a cekani zkracuji dalšími detaily ...

https://s26.postimg.cc/a4a68qmbd/IMG_20170903_122930.jpg

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Konečně jsem se dostal na tu Jožiho výhybku (stále si ve slabší chvilce nevšímám čárky v odkazu navíc), mno, je to hodně jednoduché a nemá výstup na středovýšky - satelity, hraje s nimi v souběhu (to, co jsem nazval "přicmrdovač"). Pokud to postačí, pak fajn (jen se vymění kondenzátory v subsoniku za poloviční, aby se filtr pohnul na 40 Hz). Stavebnice od A. Krause - z mého návodu měla navíc jen parametrický ekvalizér (což je hodně šikovné na poladění skutečného projevu bedny, měl jsem ho postavený a byl jsem spokojen).
Pokud potřebuješ skutečné rozdělení signálu na basy a středovýšky, pak platí to směřování na EZK: http://www.ezk.cz/e-shop/select.php?odd … p;rozsah=1
Samozřejmě ty FSN 1269 nebo 1212 podle napájení sym/asym.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Jak jsem už jednou psal dostávám se do fáze kde nejsem moc kovaný a proto si nechám rád poradit.Moc jsem nepochopil proč crossover s vystupem na satelity ty mám aktivní.Subsonicky filtr nastavit na 40Hz ? neni to na škodu neokradem se o část kmitočtu pod 40Hz nebo tím naladěním se už pod ní nedostanem a proto ten subsonic můžeme zvednout?

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

ve chvíli kdy není crossover s výstupem na satelity, hrají satelity celé pásmo a subwoofer "pomáhá" tím že se přidává v jeho pracovním rozsahu.. čili třeba těch 40-120 Hz. U jednoduchých aplikací se to někdy používá, a do určité míry to funguje... avšak se může stát, že se ony frekvence, kde se pracovní pásma překrývají budou namísto sčítání někde spíše odečítat... prostě pokud to má být zcela "správně" pak se to takto nedělá, ale oddělí se to právě tak, aby suby hrály to svoje a satelity zbytek nad tím. Pokud není naprosto nezbytné aby crossover byl součástí modulu subu, bude nejjednoduší koupit nějaké hotové zařízení.. klidně jednoduchý analog, i takový CX3400 podle mě poslouží relativně dobře... na bazaru se to občas objevuje.

(upravil Kamca 4. 9. 2017 16:38)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

pokud tedy moje stará hlava chápe,tak satelity které mám můžou zahrát frekvenci ,kterou zahraje i sub a tím se můžou navzájem ovlivnit..
to jsi myslel Ondro?
https://m.muziker.cz/behringer-cx-3400- … oC5CXw_wcB

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ano, pokud mezi zesilovač satelitů a zesilovač subů nedáš crossover, pak se budou vyzařovací spektra překrývat... a zjednodušeně: ve chvíli kdy se takto překrývají dva odlišné zdroje, které jsou ještě k tomu v určité vzájemné vzdálenosti, bude tento překryv způsobovat neplechu.

Ano, přesně tento crossover jsem myslel. Nemá to pokročilejší funkce které někdo (včetně mě) může postrádat a pro které by člověk musel sáhnout po nějakém DSP, ale i tak je to podle mě za ty peníze relativně dobře použitelný crossover.

(upravil Otas 4. 9. 2017 17:39)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Jo, jo, určitě to tak Ondra myslel, dobře tomu rozumí. On je totiž problém, že na satelitu a na subu dochází k rozdílné kmitočtové závislosti doby, kdy vrcholí křivka akustického tlaku. Tak si na nějakém kmitočtu (mělo by být na dělícím výhybky) sub se satelitem navzájem pomohou (sečte se vrchol akustického tlaku), ale snadno se stává, že o něco výše/níže už se vzájemně částečně vyrušují. Proto má být výhybka co nejstrmější (12-48 dB/oktávu), aby k tomu nedošlo. Pokud je na basech necháme hrát spolu, může nám to krásně nasimulovanou křivku nepříjemně přeorat a ubrat -jako na motyku- ty kmitočty, které jsou pro hraní basů nejvíc potřeba.
Kmitočty pod 40 Hz doporučuji uříznout (viz řezat, řezat, řezat), protože pod naladěním basreflexu dochází k tzv. akustickému zkratu - vzduch prochází basreflexovou trubkou, aniž by se brzdil rezonováním a membrána, zcela nebrzděná snadno překračuje nejen Xmax, ale i Xdamage, což často skončí likvidací membrány sad. Neboj se, pořádné basy, rezonující hrudní kostí nejsou pod 40 Hz, spíše mezi 60 - 70 Hz smile.


Edit: Odeslal jsem to trochu později, nicméně se shodujeme smile.

Edit 2: Naladění může být i lehce pod 40 Hz, ale 12dB/oktávu není nic oslňujícího. Oktáva znamená dvojnásobek kmitočtu. Je-li tam 12 dB na oktávu, tak na daném kmitočtu již bude mírný pokles (záleží podle typu filtru).

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Souhlas... subsonic je slabší částí toho crossoveru, nicméně při rozumném použití + v případě použitých měničů to zaručenou katastrofu znamenat nebude... ta 15PS100 určitě něco snese.

(upravil Kamca 4. 9. 2017 19:11)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

to jsou tak vyčerpávající odpovědi, že nevím co už napsat... máte prostě pravdu vše logicky do sebe zapadá. Snad jen kde testujete takové bedýnky?

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Občas jsou snahy "testovat" to na louce za barákem, ale většinou se pak skutečně ukáže až na ostrých akcích, co to vážně umí/neumí big_smile Přes zimu bych se rád dopracoval k nějakým pokusům o vlastní měření (spíš pokusům o to, naučit se vůbec měřit)... Do té doby jsem odsouzen víceméně na uši a metodu pokus/omyl.

(upravil Otas 4. 9. 2017 20:36)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Já k tomu mám zmíněný Sabine Power Q a měřící mikrofony, jenže na nejhlubších basech už měřící mikrofon (ať oměřený Megaton M1 nebo Behringer) není ta pravá jistota, oba poněkud proměřují. Jinak bych jen opakoval Ondrovu první větu.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ono vlastně to Alto má taky výhybku pro sat.asi nad děličku subu.

https://s26.postimg.cc/pnn84ce15/Screenshot_2017-09-05-07-30-42-985_com.adobe.rea.png

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ano přesně tak, při sepnutém spínači "output full-range" se do satelitů pošle celý signál, při vypnutém pak pošle do satelitů vše nad děličkou subwooferu. Rozsah u subu píší 35-95Hz (-10dB), čili dělička je relativně nízko a bohužel nepřeladitelná, ale s tím stejně neuděláš nic ani tím, že přidáš externí crossover před... bude potřeba dělit takto.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ten nový sub naladit na stejnou děličku jako origoš?

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Ano wink

(upravil Kamca 6. 9. 2017 16:31)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Dnes jsem si vyzvednul mříž :-)Nahodou nějaké schematko na vyhybku kterou bych ořezal sub od 100Hz nahoru pro satelity...

https://s26.postimg.cc/cjk3xbsop/IMG_20170906_164137.jpg

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Našel jsem toto schéma co myslíte a ještě by nebylo naškodu kdyby vystup pro sat. byl symetrický

https://s26.postimg.cc/iwmon8vll/subwoofer-filter-diagram.gif

(upravil Otas 6. 9. 2017 17:54)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Principem asi ano, symetrický výstup se přidělá snadno (jeden TL072 navíc).
Ale:
- Nevycucám si teď z palce vzorečky, abych určil - prověřil dělící kmitočet (ani z literatury, nejsem doma). Známe ho?
- V zásadě by postačilo dělení jen pro jeden kanál (tedy bez tří OZ), každá strana beden by měla mít své rozdělení; pokud ovšem neplánuješ jezdit jen s jedním subem a to právě s tímto.
- Když po návratu  (v po) doma pohledám, někde najdu i jiný návod - kde úzce spolupracuje rozdělení na basy a výšky (R-L) od spoluautora actidampu (jméno - ta skleróza, přitom byl guruem teorie hifi). Ten se mi líbil více.

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Mám aktivni satelity jeden origo aktivní sub s vestavěnou děličkou pro satelit.dělení na 100Hz takže potřebuji vybavit tu moji kopii vyhybkou pro satelit to vše.Vpohode stačí jak se vrátiš...:-)

(upravil ondra.klofat 6. 9. 2017 18:11)

Re: Druhý SUB do sestavy-kopie Alto TS215

Teoreticky by zde opravdu postačil jeden kanál. V případě že by chtěl použít jen jeden sub, umožňuje to ten origo (má dva vstupy, předpokládám tedy že si z nich sub udělá "pro své potřeby" sum, podobně jako v tomto schématu, a rozdělené pošle ven). Přesto, když už, tak bych to i na druhém subu udělal takto. Stereo suby jsou zbytečnost a přínos spojení L+R pro sub bývá docela výrazný.