Téma: stojany k reproduktorům

Dobrý den,

začal jsem s výrobou vlastních stojanů ze dřeva a zajímalo by mě pár věcí.  Stojany jsem se rozhodl udělat masivní -
horní podstava: tloušťka 6 cm, délka 30 cm, šířka 21 cm
dolní podstava: tloušťka 6 cm, délka 40 cm, šířka 21 cm
Připojeny k sobě budou trámkem 11x11 cm (dlouhý zatím 110 cm ale zřejmě budu zkracovat na 100 cm).
Nyní mě trápí jedna věc, a to sice jestli bylo dřevo vhodnou volbou pro výrobu stojanu pod reproduktory.
Chci dokoupit ještě antirezonanční hroty a nějaké podložky pod reproduktory. Než tak učiním, chci vědět jestli má smysl v díle pokračovat. Jsem úplný začátečník, tak na mě buďte hodní. Budu vděčný za každou radu.

Pěkný den.

Re: stojany k reproduktorům

Není dřevo jako dřevo... takže takhle těžko říct. Dolní podstavu být tebou udělám čtvercovou... záleží jak těžké bedýnky budou na stojanech, ale obecně bych metrový stojan s 20cm širokou podstavou viděl jako ne úplně spolehlivě stabilní...

Re: stojany k reproduktorům

Drevo, prečo nie. Antirezonančné hroty neamjú zmysel.

Re: stojany k reproduktorům

boxy mám Pioneer CS-901 co stoji přímo na podlaze místnosti, tedy stojany, dobrá...
2 prázdné cívky (tvrdý papundekl) Φ 200 mm x výška 200 mm použity ze silonové pásky
do balicího stroje, 2 + 2 desky z odřezů překližky rozměrů základny beden a tl. 5mm (přilepit lepidlem Pattex z Lidlu)
možno podlepit tabulí molitanu (tlumení) stříknout černým matem a hotovo

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: stojany k reproduktorům

No každý má laťku jinde.
Finance, vkus, interier, inspirace, technické možnosti - faktorů je strašně moc.
Stojánků jsem vyrobil desítky a pokud můžu sáhnu po dřevě.
Určitě stabilní základnu jak píše Ondra, výška 1 metr ?? asi víš proč, horní desku na které bude stát reproduktor bych udělal slabší, tak 3cm.
Někde píšou o pohlcování rezonancí, ale slabší deska bude vypadat líp.
Když dřevo, tak listnaté a řádně vysušené. Trámek by byl vhodnější z lepeného dřeva, ale z jednoho kusu to bude větší frajeřina. 
Předpoklad je řádné vybavení a zručnost. A když dřevo začne nudit, stříknout na černo se dá vždycky.

Re: stojany k reproduktorům

Podstavu udělám čtvercovou (40x40 cm). Antirezonanční hroty určitě vyzkouším, protože mi je známý nyní dělá na soustruhu, takže počkáme a uvidíme (vím,že existují i jiné varianty tlumení a dřevo samo o sobě taky pohlcuje ale chci to zkusit podle svého). Trošičku jsem se obával jaké dřevo je vhodné a radši jsem ani nepsal, že to dělám ze smrkovýho (byl jsem u řezání a ukládal jsem si ho sám, takže vysušené je naprosto perfektně). Asi to nebude nejlepší volba ale zkusím (jinak s tím dřevem z listnáčů souhlasím). Děkuji všem za rady a pozitivní přístup.