Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Brum v zesilovači prosím o radu

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 28 z 28]

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Ahoj, nechce se mi zakládat nové téma, tak dám dotaz sem:

Už se blížím k dokončení koncového zesilovače, ale řeším jak udělat propojení zemí (0V). Je to koncák, který bude připojen ke zdroji dráty. Obsahuje napájecí svorkovnici (4-pin) a svorkovnici pro repro (2-pin).
A přemýšlím nad různými variantami:
1.) spojit všechny GND (signálové a napájecí) a zapojit do hvězdou do svorkovnice a sem napojit i zem pro repro
2.) spojit všechny GND (signálové a napájecí) a zapojit do hvězdou do svorkovnice a zem pro repro vzít přímo u 0V zdroje
3.) na svorkovnici zesilovače můžu dotáhnout od zdroje 0V dvěma dráty a zde nějak rozdělit GND napájecí a signálovou

Nebo jak to zapojit, aby vzniklo co nejmenší zlo?

Rád si v tomto nechám poradit, propojení zemí není můj šálek kávy smile

Web

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

S odstraněním brumu u zesilovačů jsem si užil svoje. Jednoznačné paušální řešení propojení zemí podle mně není, závisí to třeba už i na navržení DPS zdroje i zesilovače a řadě dalších věcí. Dobrý způsob je použít už osvědčenou koncepci a té se držet. No a jinak - brum se samozřejmě odstranit dá, ale chce to asi vyzkoušet všechny možné varianty zemnění.

(upravil kaed 31. 8. 2017 18:13)

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Zkusil bych to trochu jinak, zamyslet se nad tím, jestli má každej konec svůj zdroj nebo ne, a taky nad tím, aby ti proud tekoucí do reproduktoru (úbytek napětí na vedení) nezhoršoval přeslechy mezi kanály.
Pokud je zdroj jenom jeden, je problém neudělat si na signálové zemi zemní smyčku.
A nebo řešení ala vf technika: 3mm tlustej měděnej plech a spojit všechno na něm, a zrovna to na něj namontovat lol
Určitě bych na desku zesilovače přiváděl země obě, jak napájecí tak signálovou, proud tekoucí do blokovacích kondíků by mohl udělat nějakou neplechu v signálu.
Pokud by konce měly společnej zdroj, tak by měly být -pól reproduktorů připojený co nejblíž středu filtračních kondíků, aby úbytky napětí na drátech nevnášely rušivý napětí kam nemají. Pak ale vzniká poměrně velká smyčka na výstupním obvodu, a to je taky problém - doporučuju otestovat: k reprobedně zapojit 2m drátu na obou koncích a doprostřed smyčky dát trafopájku...
Ale věřím tomu, že se najde ještě mnoho jinejch názorů.

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Záleží to samozřejmě i na tom, zda je to mono nebo daleko složitější stereo, pak na vzdálenostech mezi zesilovači. Je potřeba řešit uzemnění kostry, zvláště pokud mají trandy na kolektoru výstupní napětí (kvazikomplementáry, Texan apod.). Dále je obvykle potřebné odizolovat vstupní konektory od kostry přístroje atd.
Konkrétní popsaný případ má konkrétní řešení. Jsou samozřejmě zásady, jenže život a zapojení zesilovačů a předzesilovačů přináší mnohé rozmanitosti.
Ke konkrétnímu popisu - pochopil-li jsem to správně - se mi to jeví (mono zesilovač s popsanými konektory navenek), že je to vlastně dáno.
Připojíš napájení k zesiku a samostatně vyvedeš na konektory repro. Zemnící vedení je uvnitř spoje, snad třeba správně. Jen uzemníš pořádným drátem kostru, jak jsem popsal (odbočka z konektoru napájení na plošáku) a u signálu pro jistotu izoluješ zem.
Pokud je to jinak, popiš to.

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

Vasi, to si teda celkom sklamal, čakal by som že v tom máš jasno smile Toto je perfektná téma o zemnení   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 66#p272366   .Doporučujem si ju prečítať celú. Ono návrh zemí má klúčový dopad na THD a spektrum, či už bez zátaže alebo so zátažou...

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

mechanik: v tom pospojování zemí zcela jasno nemám a je to často řešené téma smile Ale tak zhruba nějaký nápad mám. Spojení do jednoho bodu na přívodní svorkovnici 0V bude.
V podstatě zkusím dodržet pospojováni podle tohoto: http://www.bvaudio.sk/TEMP/PWR.png

ALE, zvažuju, jestli nebude lepší vzít GND pro repro přímo z 0V zdroje...?

Jinak budou to dva stejné zesilovače v aktivní bedně.

Když jsem dělal stero zesilovač, kde bylo jedno společné trafo, dva samostatné zdroje (usměrňovač+filtrace) a dva koncové zesilovače, tak tak jsem se brumu nemohl zbavit. Pomohlo až kompletní oddělení obou koncáků (dual mono).

Jinak díky, prošel jsem tu užitečnou diskuzi, která je inspirací smile

Web

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

jeden obrázek řekne víc než 100 slov - přesně takhle jsem to myslel. Ještě doporučuju minimalizovat plochy smyček napájení a gnd, a smyček gnd a výstup. Prostě ty dráty zkroucený do sebe tam obvykle nejsou pro parádu.
Bez brumu jde udělat i pětikanál s jedním napájecím zdrojem, ale už je to trochu o kompromisech v parametrech uvedených výše.

Re: Brum v zesilovači prosím o radu

http://hifisonix.com/wordpress/wp-conte … osaved.pdf

Hezké povídání s obrázky.Doporučuji str.21 - 25.

Příspěvky [21 až 28 z 28]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Brum v zesilovači prosím o radu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£