Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

Ahoj,
včera mi vyhořel jeden koncový stupeň od tranzistorového zesilovače DPA 1000. A bohužel sebou vzal i jednu bednu. Cca před 20 lety jsem ho stavěl. Ale teď bych potřeboval pomoct s opravou zesilovače respektive nějaký návod jak identifikovat vadnou součástku/součástky? 
Ještě jsem ho nerozdělal, ale pokud tam vevnitř neuvidím něco opáleného tak stejně nebudu vědět. Možná bych našel ještě někde k němu schéma.
Bohužel mám k dispozice jen dva digitální měřáky. Poradí mi někdo jak na opravu?

(upravil Otas 22. 8. 2017 16:09)

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

Vidím, že se k tomu nikdo nemá.
O DPA 1000 jsem jen slyšel, předpokládám, že se kdysi jednalo o složeninu sérioparalelního zapojení koncáků (KD607/17?), jenže asi je jich více typů.
I s pár měřáky lze chybu najít. Ale schéma musí být, jinak je to u dnešních moderních mnohosoučástkových zesů děsná pakárna a stejně se to bude muset namalovat.
Krok první, všeobecný: do série s napájením zesilovače vložit docela obyčejnou žárovku (používám 60W), vše bez signálu. Tím si většinou zachráníš další součástky od lavinové destrukce. Rovněž vložené nové součástky od opětného zničení od zakuklených dalších problémů. A když je odběr v pořádku, přiblíží se vnitřní napětí v zesu k normálu.
A po zapnutí měřit a měřit a myslet u toho. Srovnávat s chováním druhého plně funkčního kanálu. Dovést si představit co vše může dané chování způsobit. Vzhledem ke všeobecné stejnosměrné závislosti všech součástek zesu navzájem to chce nejlépe doplnit desítky změřených napětí do schématu, pak vyměňovat podezřelé.
Obvykle bývá v háji více součástek, je to občas boj.
A když vadné součástky nevhodně nahradíš a zakmitává to, pak teprve začíná ta správná sranda sad.
Ale když se zadaří a hraje to, tak má člověk pocit machra smile... "každej chlap občas potřebuje potlesk".

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

Schéma DPA1000:

https://i.postimg.cc/pymZ8JCR/2288503.jpg

Divím se, že to sebou vzalo i jednu bednu. To jsi tam neměl žádnou ochranu na výstupu?

(upravil Otas 23. 8. 2017 17:47)

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

DPA1000 je jen 200W/kanál? To mi nějak nesedí. Čekal bych dvojnásobek trandů a vyšší napájení...
Jinak by to zapojení ale odpovídalo tomu, co se mi přes počínající stařeckou demenci big_smile k pojmu DPA1000 vybavuje.
Nejsem opravář elektro, nicméně můj postup by byl následovný:
1. Připojit přes žárovku napájení.
2. Změřit výstupní ss napětí a hodnoty na napájení + a -.
3. Předpokládám, že jedna strana bude mít nižší napětí mezi výstupem a napájením. Na této straně oměřit napětí na odporech J2. Významně větší napětí oproti druhému odporu v kaskádě signalizuje problém.
4. Pokud jsou napětí na odporech vcelku stejná, asi to nebudou koncáky a budeme hledat jinde.

(upravil orhore 24. 8. 2017 12:10)

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

Asi bych začal tím, že bych celou desku postiženého kanálu vytáhnul a nejdříve zkontroloval výkonové tranzistory a pak pokračoval ke všem ostatním. Je velmi pravděpodobné, že některé budou proražené - vyměnit. Můžou být i uhnilé přívody od některých KFY trandů. Pak bych připojil na zdroj buď přes žárovky jak píše Otas a nebo přes odpory a měřil pracovní body, případně porovnal s funkčním kanálem. Doporučuju ještě před tím zkontrolovat trimry, kterými se nastavuje nula na výstupu a klidový proud. Tohle je po dlouhé době provozu asi nejporuchovější součástka.

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

Diky za návody teď aspoň mám před sebou cestu kudy jít. Ochrany tam nemám, 20 let fo fungovala:))) Stavěl jsem to za mlada.... Tak asi tak.

Už jsem koncák vymontoval. A dál nemám zatím sílu. Bude to zábava na dlouhé zimní večery.  K výkonu 200 W ono se to dávalo do mostu pak to bylo 500W. A je to uvedené schéma.

Ještě mě napadá zda oba koncáky nevymontovat a neosadit novými jiným lepšími? Třeba nějakou stavebnicí od EZK?

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

schema a popis dpa 880 snad pomuže : http://www.zewel.tuliscz.com/dpa880.php

" Vědět a znát to každý by chtěl, ale učit se nechce ... "

Web

Re: Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

2 jakubadamcik
Ak si na to trúfaš a nemá to pre teba historickú hodnotu, nebolo by márne urobiť z toho "normálny" koniec. Vyhodiť T12 až T15, T22-T25 a  súvisiace zbytočné súčiastky (R31,32,37,41,45,50, 33 až 36, 46až 49,ďalej C13-až C16), konce T17,18,20,21 nahradiť napr. MJ15003/MJ15004. Budiče T16, T19 napr. MJ15030/MJ15031. Samozrejme prepojiť kolektory "dolných" koncov až na napájanie . Takéto sérioparalené radenie je pre výkon 200W (napájanie +-50V) úplne zbytočné pri súčasných súčiastkach. Je to trochu náročnejšie, ale bude to podstatne jednoduchšie, odolné a prakticky nezničiteľné (predimenzované).

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Vyhořel mi jeden koncový stupeň DPA 1000

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£