Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 47 z 47]

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Ale nikoliv, jenom to ukazuje, že každé "digitální" zpracování je ztrátové, aniž by si to laicky uvažující posluchač uvědomil smile

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Pak ale moc nerozumím tomu, proč resamplovat, pokud výsledek bude stejný, nebo horší = pro něčí uši "hladší".

(upravil dihalt 13. 8. 2017 19:37)

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Rosak napsal:

Kdy jsi psal o tom, že přehrávání hudby v 44100 na zařízení s HW 48000 (DVD přehrávače, autorádia,..) nezní jako originál, umím si to představit. Ale teď jsi napsal, že je chyba už v přehrávání hudby v 44100 na HW 44100, tak se ztrácím.
Asi se mi líbí idea, kdy na kvalitním HW 44100 přehraji hudbu v 44100 a zní to dobře. Pak stejný hudební vzorek vložím do HW 48000 a něco "nezní". Pak vzorek hudby resampluji na 48000, znovu přehraji na HW 48000 a už je to v pořádku. Ale to bude asi nejspíš jen zbožné přání, že?

  Při přehrání 44100 konzervy na 44100 HW to neudělá onu malou-velkou chybu, při takto širokém impulsu je často zřetelný kvantizační šum jehož jedinou vadou je že tam prostě je, nehodí se k dlouhému vychutnání alba. Pak z téže konzervy pomocí nějakého převodníku uděláme 48000, zkrátíme tím impuls, zvýšíme kvantizák, což je dnes považováno mylně za čistější reprodukci. Kratší impulsy výsledku se sice přesně nekryjí s delšími impulsy originálu ale při vykreslení spojité vlny sedí perfektně právě na té vlně pokud použiji NSN, pokud použiji běžný resampler, něco tam prostě hapruje. Běžný resampler používá velmi rychlé metody dopočítání "něčeho" mezi impulsy - interpolaci - tu zde používám také, jen s tím rozdílem že zpracování, každý průběh zleva doprava, probíhá v celočíselných násobcích, jedině toto zpracování nevnese do výsledku malou-velkou chybu. Asi budu divnej když budu tvrdit že při dlouhodobém porovnávání a zkoušení těchto metod jsem objevil další dimenzi zvuku nebo lépeřečeno možnost škálování. Tato možnost je v běžném resampleru zcela ignorována a to je to co jde slyšet téměř na každém rohu a z každé reprodukce, a to už bych se moc opakoval.

  Podařilo se mi sehnat starou CD-ROM mechaniku do PC, takovou tu s tlačítky Play-Pause a volume kolečkem a výstupem pro Jack 3,5. Nějak jsem už dávno tušil že bude hrát líp jak jakékoliv věže nebo autorádia a další novodobé harampádí. Jako správný pokusník jsem jí porovnal s přehrávadlem ve věži s AUX z té CDROM připojenou přes tutéž věž, né nadarmo se tyto mechaniky připojovaly na zvukárnu extra kablíkem, byla pak možnost nasamplovat AUX schodiště do libovolného vyššího samplerate třeba 48000 bez rozbití harmonií. Jenom to stále není příliš ono, totiž ta přesná matematika diskrétní dělá malé-velké divy.

  Ano, zbožné přání tu bylo ještě dlouho předtím než jsem na tuto problematiku vůbec narazil, viz. začátek vlákna.

(upravil dihalt 13. 8. 2017 21:04)

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

danhard napsal:

Ale nikoliv, jenom to ukazuje, že každé "digitální" zpracování je ztrátové, aniž by si to laicky uvažující posluchač uvědomil smile

Pravda. Tento případ je však zvláštní. Zvýšení samplerate by mělo vést ke všobecnému zkvalitnění, pokud je to jemnější s horší harmonickou strukturou je to špatně, pokud je to hrubší s harmonikou v pořádku je to spíše jen takové demo. Mou snahou je dosáhnout zjemnění bez narušení harmonických. Nakonec i laik houpající se před bednami na to zajisté bude reagovat. A jak rád říkám, z dobré pařby bude odcházet s dobrými pocity - tak jako já ve svých telecích letech.

(upravil dihalt 14. 8. 2017 18:24)

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Rosak napsal:

Pak ale moc nerozumím tomu, proč resamplovat, pokud výsledek bude stejný, nebo horší = pro něčí uši "hladší".

Použil jsem obyčejný resampler neobyčejným způsobem, a to né jen pro nějaké zbožné přání, alebrž pro skrytou logaritmiku celé věci odstraniv po léta ignorovaný všelikými přístroji produkovaný nesmysl. A áno, až příliš často aplikace i přístroje využívají nějaké formy resamplingu a u HW kodeků tomu dokonce nelze nijak zabránit. Jak jsem uvedl již výše přístroj je od výrobce schopen spolykat jak 44100 tak i 48000 na vstupu s tím že 48000 je nativní na výstupu, a to cirka od doby co se trh zaplnil standardem 44100 konzerv, jistota že toto samplerate už nikdo nikdy nevymýtí, dilema o kterém se nediskutuje ke škodě posluchačově. Proč to nechali takto degradovat je otázka na kterou si musí najít odpověď každý sám. Levné technické řešení a univerzálnost v jednom plus ještě něco v pozadí tvoření samotných zvukových norem se započítaným dlouhodobým dopadem. Navíc je to na hranici rozlišení i u sluchaře, takže nesluchař pak vůbec neví čemu se denně vystavuje.

(upravil dihalt 23. 8. 2017 16:50)

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Lamentace pokračuje, i jiní lidé to zkoušejí a někdy ze sebe udělají šašky, jo začátky jsou těžké smile
https://www.root.cz/clanky/analogovy-za … -pocitaci/

Já to sice neumím tak pěkně podložit obrázky, ale tohle... ???

Takto to komentuji na FB "vidím, že někdo vidí analogizaci v přidávání šumu, poněvadž si asi plete šum pásky/gramo s analogem big_smile analog ve skutečnosti znamená souvislý průběh, nepřetržitá změna, narozdíl od digitálu který je vždy po délku impulsu neměnný, pak je tedy kvantizační šum nebo kvantizační zkreslení pouze důsledkem krátkých neměnných impulsů následujících za sebou, lidi vymyslí pěkný kraviny aby zametli pod koberec neduhy digitálu"

Safra, Dustine, důkaz osciloskopem mi chybí, ale stejnak když to tak poslouchám...

(upravil dihalt 19. 9. 2017 21:36)

Re: Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Celou dobu jsem řešil podivné chování resampleru v sox efektem lowpass, kterým je možné zahladit stopy po vysokofrekvenčních nesmyslech. Po několika dalších experimentech s efektem reverse bylo možné lowpass nastavit na Nyquistovu frekvenci bez transition band. Zde je poslední verze synťáku:
https://pastebin.com/BCG5yqKP

tady pro suprdupr nařvaný zvukovky
https://pastebin.com/dcZxsDnY

tady pro mp3 playery, mobily, věže, autorádia a jiná chrastítka typu Pioneer digital turntables 48kHz only
https://pastebin.com/fBQaLGBy

Pozor! Toto rozložení řetězce kromě CPU i značně využívá disk, rychlý SSD lze jen doporučit.

Příspěvky [41 až 47 z 47]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Softwarové laboratorní DSP pro rekonstrukci PCM signálu

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£