Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » EL84 UL jaký výstupák ?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 26]

(upravil el34 22. 8. 2017 8:52)

Téma: EL84 UL jaký výstupák ?

Zdravím,
Budu si navíjet výstupák pro dvojici EL84 AB, UL, +300V, 13W, 8k/8R, Fixed bias. Odbočky dám na 20 a 43% od středu.
Inspiroval jsem se návrhem na http://mujweb.cz/pjenicek/radioprevzate/ulinearzp.html
V návrhu je primár 2x1940z

Potom jsem ještě vypočítal trafo dle Lukeše a tam vychází primár 2x1014z,  kostra EI32
Vinutí by bylo: 507z + 66z (sek) + 1014z + 66z (sek) + 507z. Průměr drátu 0,2/0,8mm.

Není to nějak moc velký rozdíl v primárních závitech?? Nemá někdo něco odskoušeného?
Já to trafo dle pjenicka už motal na EI26x32 plechy a moc to spodky nehrálo.
Znova bych to vinul asi na EI32x25 což stačí pro fd 30Hz.

Jaké trafo by byla lepší volba??
Díky

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Pokud jádro EI26x32 nestačilo, pak EI32x25 asi taky moc nepomůže, plocha sloupku bude prakticky stejná... Taky záleží, jaké plechy to jsou (tloušťka a materiál).

Web

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Jasně. 32x25 asi ani neseženu. Spíš bych použil 32x32, které se myslím vyskytují častěji. (Třeba trafo v mgf B115)
V těch trafech 26x32 byly plechy 0,5 a snad to by ještě k tomu nějaký dynamoplech s 2,6W/kg ztrát. Na výstupák nic moc.
Je potřeba opravdu ty trafa tolik dimenzovat? Návrh trafa na pjenicek je asi počítaný na jádro 25x32. Těchto plechů mám dost, ale 32x32 bych musel schánět.
Teď mi šlo spíše o ten návíjecí předpis.moc nechci vinout 2x1940z. To se skoro na kostru 25x32 nevejde.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Je to potrebne, ak chces preniest plny vykon pri napr. 30Hz.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Tak jsem sehnal plechy a budu to vinout na EI32x32. Navinu to spíš podle výpočtu v Lukešovi. To trafo na pjenicek je myslím počítaný na jádro EI25 tak by na EI32 výpočet neseděl. Ale pořád mi nesedí ta primární impedance. Trafo s 1940z bude mít daleko větší impedanci než trafo s 1014z.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Jestli na to třeba nemá vliv počet závitů na sekundáru (převodní poměr trafa) a impedance připojenýho reproduktoru? Předpokládám, že základy elektrotechniky fungují i v lampovejch koncích.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Ano ma, samozrejme. Literatury ohladom navrhov VT je aj na internete kopu, len treba hladat a studovat.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Tady je nově navržené trafo pro fd20Hz EI32x32 a 8k/4R. Odbočky na 20 a 43% od středu +Ua
Mám dobře spočítáné ty odbočky 107z a 457z?

http://leteckaposta.cz/471848048

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

a) převodní poměr mezi prim a sec vinutím je dán poměrem požadované prim impedance s ohledem na zátěž koncové lampy a požadovanou výstupní impedanci podle repro
b) počet závitů prim neudává jen indukčnost prim vinutí, která při daném Fd dává pak min zatěžovací impedanci, ale i další parametry (rozptylovou indukčnost, kapacitu, ss odpor vinutí atp., sycení) které ovlivňují vlastnosti VT (frekv. charakteristiku, ztráty, zkreslení atd.) Fd je udáváno většinou pro pokles -3dB, což může už vadit.
Doporučuji proto, pokud chceš navíjet VT sám, pročíst si Lukeše poctivě a ještě lépe např "Výstupní transformátory" z r. 1964 od Luboše Slezáka, kde jsou teorie i návrh rozebrané dostatečně podrobně

Web

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Jo díky za tip. Slezáka jsem si stáhnul. To je na další hodiny studia...
Nechci to vinutí vinout složitě v mnoha sekcích. 3 primáry a dva sekundáry jsou moje maximum.
Nějak to hrát musí. Mám rozděláno více projektů a není čas...
Navíjel někdy někdo něco podle Lukeše?

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

3 prim a 2 sec jsou minimum, jistě, nějak to hrát bude i v této konfiguraci... smile ono by "to nějak hrálo" i s trafem na 2x240V / 12V, nakonec takové "konstrukce" se po netu taky najdou big_smile

BTW. Mě se osvědčilo sekundár zapojovat paralelně, můžeš vinout pak drátem s menším průměrem, což se líp ukládá a je to lepší i pro skin efekt (na 20kHz je hloubka vniku 0.46mm, takže 0.8CuL je sice ještě ok, ale i tak, nevím pro jakou zatěžovací impedanci to navrhuješ a jaký max. proud sekundárem poteče)

Web

(upravil el34 23. 8. 2017 12:25)

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Měl jsem chybu ve výpočtu průměru sekundárního drátu. Budu mít dvě sekce sekundáru, takže vypočítaný průřez drátu z výkunu a impedance zátěže je 1,2mm2,to je děleno dvěmi 0,6mm2 čemuž odpovídá drát průměru 0,9mm. Sekundáry budu mít paralelně pro 4ohmy. Při dvou sekundárech ale nějak nelze získat impedanci 8ohm.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

el34 napsal:

Při dvou sekundárech ale nějak nelze získat impedanci 8ohm.

Proč by to nešlo??

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

PB napsal:
el34 napsal:

Při dvou sekundárech ale nějak nelze získat impedanci 8ohm.

Proč by to nešlo??


Jako zapojit jenom jeden sólo?

(upravil PB 23. 8. 2017 12:52)

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Když spojíš dva sekundáry na 8 Ohmů paralelně tak je to furt 8 Ohmů. Pokud potřebuješ 8 Ohmů i 4 Ohmy, musíš s 8 Ohmovýho vinutí udělat odbočku na cca 70% závitů. Zatěžovací impedance sekundárního vinutí je dána poměrem počtu závitů primáru a sekundáru viz Lukeš str. 169.

Vinutí transformátoru je docela pracná věc, raději si to pořádně všechno rozmysli, není to úplně triviální záležitost.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

To jsem si neuvědomil, takže trafo přepočítám pro 8ohm zátěž a u obou sekundárů vyvedu odbočky na 70% závitů.
Mám dobře spočítáné ty primární odbočky pro G2 na 20% a 43% u vrchního vinutí? Jsou to ty 107z a 457z. Počítal jsem to jako u středního vinutí tj. 20 a 43% z 1522z. U toho vrchního vinutí je 100% taky 1522z ale vine se vlastně od poloviny tj. 761z.
Vše viz obrázek..

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

No má to být 70,7%. Sice to stejně zaokrouhlíš na celý závity.

Raději tu uveď celý výpočet jestli tam není nějaká zjevná chyba.

Neuvažoval si taky o vazbě pomocí katodovýho vinutí jako je např. Lukeš str. 212 ??

Potřebuje to větší budící napětí, ale jinak je to lepší než ultralineár.
To trafo se dá navrhnout univerzálně tak, že to jde použít pro obě varianty, akorát ta sekce pro katodový vinutí musí být odizolována od primáru, podobně jako sekundár.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Jo večer ten výpočet naskenuju a pošlu, teď nemám scanner.
Ta vazba katodovým vinutím je spíše na str. 165 ne?
Jestli by to bylo jenom jedno vinutí tak bych do toho i šel.

Na stránce : http://mujweb.cz/pjenicek/radioprevzate/ulinearzp.html
je ale na obr 8. ten druhý způsob vinutí. V textu vedle je, že není vhodný na ultralineár, ale takto to je v lukešovi na str 181. a tak to chci vinout. Tak nevím čemu věřit..

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

Ano na straně 165 je to taky.

Na tom obr. 9 jde asi o to aby rozptyl mezi sekundárem a sekcí vinutí pro g2 byl co nejmenší, to vypadá rozumně.
Lukeš to asi do takových detailů nepromyslel. Spíš bych asi volil variantu podle obr. 9.

Re: EL84 UL jaký výstupák ?

On tam taky Lukeš nemá přímo napsané, že příklad výpočtu je pro ultralineární konec, ale je tam, že výstupní odpor je zmenšen místní zpětnou vazbou, což je myslím právě ultralineár. Ve příkladu v knize od Slezáka se sice počítá trafo pro ultralineární konec, ale odbočky tam nejsou vypočítány vůbec.
Šlo by nějak přepočítat ten příklad trafa z : http://mujweb.cz/pjenicek/radioprevzate/ulinearzp.html na trafo EI32x32? Originálně je to myslím pro 25x25.

Příspěvky [1 až 20 z 26]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » EL84 UL jaký výstupák ?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£