Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 9)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [41 až 60 z 178]

Re: Přenosná reprobedýnka

zvolil bych spíš 20mm kalotu,  ND20FB-4, nebo ND20FA-6, ta mi přijde vhodnější k těm malejm středobasům, než ND25FA, a snad ji budou mít příští týden skladem... Ale jestli jsi našel hotovej projekt s tímhle, tak proč ne.

Re: Přenosná reprobedýnka

Tak už to míchám taky dohromady. Během simulací jsem si uvědomil, že to DSA115 nehraje moc vysoko a ND16/20 potřebují dělení minimálně na 3500Hz, takže to na sebe nejde jednoduše navázat. Tím pádem musím vybrat nějakou výšku s dělením třeba 1-2kHz. takže se to dá zkombinovat :
- RS100-8 + ND16/20FA-6
- DA115-8 + ?????   fd 3-4kHz
- DSA115-8 + ? ? ? fd 1-2kHz

U toho DA mě trochu št vr ten nízkej RMS příkon20W , když to chci provozovat na Dčko s 25W při max vybuzení (běžně to poběží na 1-2W) , aby někdo neohulil hlasitost do plnejch a nespálil repro

(upravil zuki 22. 8. 2017 11:51)

Re: Přenosná reprobedýnka

ND20 má Fs 2kHz a asi by s 12dB vyhybkou (a více) "neprotestovala" od 2,5-3kHz...   a s DSA115 by to šlo rozumně navázat i na těch 2,5-3kHz
Stejně budeš před výšku dávat nějaký útlum (tj. R dělič - vzhledem k citlivosti středobasů...)

Já jsem dělal 2P s ND20 (nebo 16 -přesně už nevím, včetně vestavěného zesíku s 2x LM1875, viz obr níže )  a 3P s DX19 a jako střed (středobas) jsem tam měl PEERLESS 134  (a 5,25" asi v provedení NOMEX - a i ten dělají(li?) v různých provedeních).

Tyhle středobasy jsou rozumně velká repra... a i na pár W hrají dost nahlas smile   většina z nich má větší citlivost než v předchozím příspěvku uvedená repra...
http://www.d-s-t.com.au/data/Peerless/850488.pdf

V 2P mám ten s tou hladkou membránou (dělají vícero typů)... Dělení u 2P už si nepamatuji, u 3P asi kolelm 3-3,8kHz

Obdobně jako http://www.troelsgravesen.dk/HDS134_DX.htm
http://zuki.hw.sweb.cz/Foto/Audio/PC%20 … C05607.JPG

PS: zkus se zeptat Checka, zda ti neporadí vhodnou kombinaci.... možná bude mít i ty repra

Re: Přenosná reprobedýnka

ona ta DSA115 má po 2 kHz zvlnění a když jsem koukal do simulace tak tam na dělící frekvenci při těch 3kHz vznikal nepříjemnej hrb, když se to dělilo níž tak to bylo ok ale zas to bylo málo na tu ND výšku.
Obě ND mají Fs okolo 2kHz ale doporučenej provoz mají od 3,5kHz , zas bych ju nechtěl moc přetěžovat... Takže k té DAS bych dal něco ,,většího,, co má provoz od těch 1,5-2kHz kde bych dal dělící frekvenci.

Ty 115ky se mě líbí cenou a tím že dokážou zahrát níž, RS100 zas líp na oko vypadá a dá se na ni navázat hodně vysoko (v podstatě jen na posílení vyšších kmitočtů) , a má i pěknou relativně rovnou charakteristiku .... nemám furt čas pořádně k tomu sednout a ponořit se do toho

(upravil zuki 22. 8. 2017 12:05)

Re: Přenosná reprobedýnka

Pošli mi simulace (data - sch vyhybky a v čem to je). Nic neslibuji, ale zkusil bych si s tím možná pohrát, ten hrb by asi měl jít rozumně "srovnat do latě" smile
Ale mám dojem, že jsi nic neměřil přes mikrofon, takže simuluješ jen z dat repráků ? Ono i jen polohou (vzd) repráků od hran bedny se objeví všelijaké jiné hrby a třeba ti tento hrb skompenzují smile Je na to i SW... název už nevím, přece jenom je to už nějaký rok, co jsem to dělal naposledy.

Předpokládám, že tam máš ve vyhybce u středobasu v sérii s reprákem tlumivku a paralelně k němu nějaký RC... atd...

Bohužel min 14 dnů se k tomu nedostanu....

Re: Přenosná reprobedýnka

Navrhovat výhybku bez měření v bedně je dost ošidná záležitost, ostatně data výrobce můžou být série od série trochu jiný, u některejch výrobců i kus od kusu... Když dělám dvě stejný bedny, tak při měření je každá drobek jinačí, tak si data pro návrh výhabky průměruju, nedělám každou zvlášť big_smile

(upravil NO HITS 22. 8. 2017 14:38)

Re: Přenosná reprobedýnka

bral jsem změřený data  importovaný ze FRM a ZMA souborů (jsou k dispozici přímo na webu daytonaudio) do boxsimu. Jak říkám, až se k tomu dostanu tak si s tím pohraju a případně pošlu

(upravil NO HITS 29. 8. 2018 22:45)

Re: Přenosná reprobedýnka

Tak simulace se docela povedly. Zdroj dat jsem bral teda přímo z webu daytonaudio - soubory FRD a ZMA (změřený reproduktor) + doplnil TS parametry dle katalogu. Tak by se to snad nemělo zas tolik lišit. Objem počítán pro jeden kanál o velikosti 6L , naladění má každý reproduktor jinde viz přiložené soubory z boximu. Výšky mám vyšší schválně, zkrátka mám radši charakteristiku do U než vyloženě rovnou, a ty bych si dorovnal už tzv na ucho tím seriovým odporem případně odporovým děličem. Podle směrových grafů se ukázalo že výšku musím posunout co nejvíce k druhýmu repráku, takže platí nákres viz obrázek, na kterém jsou komponentry rozmístěné v přesném poměru, jak budou i ve skutečnosni (ještě není okótovaný)

** Obrázek odstraněn **

Soubory simulací z Boximu:
https://uloz.to/!P4WinSdpqpRc/data-repro-rar

A tady je srovnání jednotlivých verzí
https://s19.postimg.cc/3kjvqwd5r/srovnani_fr.png

Re: Přenosná reprobedýnka

Tak se naskytl jeden problém, dle výpočtů mně vyšly delky bassreflexů pro o40mm cca 15cm ale dělá se jen 11,5 a pro o45mm cca 19cm ale dělá se jen 13. Podle simulace by bylo.řešení zvednout objem ozvučnice o 2,5litru, jenže to už by bylo moc velký.
Nevíte někdo o eshopu kde by byl výběr z delších natrubků? Rozvnou trubku bez zaobleni tam dávat nechci - je to hnus a zdroj pazvuků když bude na čelní štěně

Re: Přenosná reprobedýnka

Jestli nejsou drahé,co slepit ze čtyř nátrubků dva?

(upravil NO HITS 7. 9. 2017 8:26)

Re: Přenosná reprobedýnka

Jistě to mě taky napadlo, nebo nasadit na jeden konec novodurovou trubku šedou odpadní na prodloužení (bez toho krku s těsněním) a slepit , ale nejsem si jistej jestli nehladkej spoj uvnitř nebude vadit proudění, aby se z toho nestal zdroj pazvuků

Re: Přenosná reprobedýnka

Už jsem nějaký basreflexy z novoduru usochal, a celkem bez problému - to , co je vidět, koupím hotový odpovídajícího průměru, aby to bylo pěkný a hrdlo na přišroubování se taky hodí,  novodur nahřeju horkovzduchem, natáhnu na zadní konec basreflexu (rovnej) a když to chci úplně extra, tak vevnitř spoj zaplácám silikonem a zadní konec po nahřátí trochu roztáhnu, ale slyšitelně to nemá vliv, pokud není zvolenej průměr basreflexu extrémně malej - pokusně jsem měl 30mm basreflex pro 8" repro, a to se fakt nedalo, navíc místo zvuku z toho šel průvan smile

Re: Přenosná reprobedýnka

Ok to jsem potřeboval vědět navic to vypadá že budu muset kousek natrubku zahnout kolenem, tam to bude asi chtít kulatý koleno bez vnitřní hrany, nebo 3x 45° .... nebo je to jedno?

Re: Přenosná reprobedýnka

Z novoduru je oblý koleno na trubce od splachovadla k záchodu, jenom teď z hlavy nevím vnitřní průměr, ale asi je to víc než 30mm - prostě jak za starejch časů, model vesmírnýho robota z dózy na máslo...
Hrany by tam pokud možno neměly být, ale asi bych se nebál spojit za sebe několik kolen 45°, 90° raděj ne, to je fakt zprudka. Ostatně i u kanalizace se doporučuje na přechod ze svislé na vodorovnou raděj 2x 45° než jednou 90°. Akorát DN32 (vnitřkem cca 29mm není moc výběr tvarovek, výběr je až DN 40,50 (vnitřkem cca 37, 47mm) což jsou nejběžnější rozměry, dá se koupit i  tzv. segmentový oblouk.
Zajímavej konstrukční materiál je i červená chránička, vnitřkem je hladká, a dá se ohnout...

Re: Přenosná reprobedýnka

Pokud chcete kolena, ktera nejsou uplne v rade zejmena kanalizacni a vodovodni produkce, poohlednete se po jeste stale existujicich tvarovkach PVC, jako chranicky na kabely, existuji dnes i v provedeni PC a daji se lepit.
Nejlepsi ma OBO Bettermann, ty se daji skladat ze dvou pulek, ale i obycejne univolt, nebo Nibco chranicky /vyrabi se v PL, ale dostupne spis v USA, stejne tak vodovodni C-PVC/.
http://www.autoomega.sk/obrazok.php?img=b2JyYXpreS9zaG9wLzE3OTE2MTcxMjM2LmpwZw==

Je to bezny sortiment, dobre se to dale tvaruje teplem, neni to tezke a take se to dobre lepi lepidlem na PVC, jak tekutym Nibco, nebo i gelovym na novodur

Re: Přenosná reprobedýnka

Co takhle Monacor MBR-35 ? Tenhle nátrubek je teleskopickej (11-20cm) a rozměrově bude asi sedět složenej, kdyby bylo potřeba podladit, velmi jednoduše se ladí.

A dal bych ho na zadní stěnu, odstraní se tím ty "pazvuky" a na basech je vzhledem k vlnové délce jedno, na které stěně je, bude fungovat naprosto stejně (představa že musí být otočený ke mně, abych ho slyšel, je jen ničím nepodložený výplod selského rozumu).

(upravil NO HITS 21. 9. 2017 15:25)

Re: Přenosná reprobedýnka

O něm vím jen se mi nelíbí provedení, má ostrou hranu výstupu, já mám rád trumpetu, líp to vypadá a nejsou na ni otvory pro šrouby navíc furt řeším problém že mi vychází delší natrubky než je vnitřní délka prostoru takže se kolenu nevyhnu. Vepředu ho chcu jen z estetickych důvodů, prostě se mi tam líbí, vyplní prázdný prostor. Navic bude hrát ve volným prostoru na rozdíl od klasické reprobedny do místnosti, proto jsem si selsky odvodil, že bude vhodnější jej nasměrovat na posluchače, proto i ta trumpeta /tvar, i když se nakonec zdá že je jedno kam bude nasměrován, pokud bude mít od sebe vzdálenost minimálně velikost sveho vnitřního průměru bez překážky protože vytváří pouze rezonanční obvod a nikoliv ,,podpůrný" zvukový zdroj

Jinak jsem opět pokročil a rozhoduju se mezi

DSA115-8 + ND16FA-6 dokáže zahrát o +2 až 3dB od 60Hz ale je potřeba objem 5.5 - 6 litrů na reprák, problém je velikost a hmotnost, moc přenosný to není, RMS 35W, rozměry 42x20x24cm, max SPL 96dB

ND90-8 + ND16FA-6 dokáže zahrát hodně nízko v poměru k objemu, má mnohem vyšší vychylku, ale hůř vypadá. Objem 3,5-4,5 litrů (podle simulace je 4,5L strop, pak už to níž nezahraje ale vzniká hrb na charakteristice kterej je potřeba vic tlumit). U 3,5L je rozdíl na 50Hz přes -2dB ,RMS 20W, rozměry 36.5x20x19cm, max SPL 91dB

https://s19.postimg.cc/eiqjvccdb/srovnani_fr_4.png

Re: Přenosná reprobedýnka

Nahřát a narvat na trn patřičnýho tvaru, nebo "trumpetu" udělat přímo v přední stěně a nebo prostě koupit trumpetu a spojit s tímhle, jak jsem psal. Já se práskl přes kapsu a objednal si díly na Helium - a true micromonitor bedýnky s celým 1.5l vnitřního objemu... Akorát nevím, kde seženu černý lamino pór nebo perlička v tloušťce 10 nebo 12mm, v rozumným množství, celou tabuli bych nespotřeboval ani za 10 let a dělat to z 18mm, tak bude bedýnka o polovinu větší...

Re: Přenosná reprobedýnka

Na ten Helium projekt jsem narazil, akorát je tam ND91, která nedokáže zahrát tak nízko, a další věc co jsem si všiml tak ty bedýnky nikdo nezměřil, co jsem zkoušel odsimulovat ty kombinace výhybek co tam mají, tak vycházely u toho výškáče šílenosti s těma odporovýma děličema co tam mají, mám trochu pocit že tam ty hodnoty perou od oka podle aktální nálady , navíc ve většině sestavení tam byly nacpaný elektrolyty nebo malý cívečky na feritu .... ty to máš změřený? Já co dnes simuloval a počítal tak u té ND90-8 je potřeba minimální objem tak 4L aby nebyly moc utlumený nízký kmitočty pod 80Hz ( je to téměř rovný už od 60Hz vis grafy) ... taky jsem došel u DSA115-8 k objemu 5,5L , kde ten spodek už je použitelnej, navíc na 6 L už to nemá ani smysl to už je zas moc přemýšlím, že to nahážu ještě do nějákýho LSP CADu nebo WinISD nebo co používáte abych si to ověřil , jestli to nehodí něco úplně jinýho zas

Re: Přenosná reprobedýnka

Co jsem se díval na ostatní projekty toho chlapíka, tak to simuluje podle hodnot co jsou na stránkách Daytonu. Že to nepůjde nějak extréměn dolů je mi jasný, ale zvědavost je hrozná věc, navíc tak malý bedýnky s výjimkou nějakejch geniusů jsem u PC ještě neměl. Já to provozuju se subwooferem 8" takže o basy nemám nouzi...
Zkoušel jsem teď ten ND 91 prohnat amplionem, a v origo verzi 1.4l a basreflex 68Hz (d3cm, l 27cm) to má -3dB na 68Hz, pokud bych chtěl maximum basů, tak mi to vychází na nějaký 3l a basreflex 50Hz (d 3cm, l 24cm) ale pak je to od 50 do 100Hz rovný, ale skoro o 3dB níž než zbytek pásma, to by se muselo kompenzovat ve výhybce a to se mi teda nechce řešit.
Možná bedýnky zvětším na 2l, basreflex 66Hz a mělo by to hrát do 60Hz, vychází i líp ten basreflex (d 3cm, l 20cm) ale stejně je to dycky se zatáčkou. Lákal by mě štěrbinovej basreflex, ale to by ta škvíra musela být vysoká 7mm, při šířce reprobedny 10cm, a musela by být přes celý dno a víc než polovinu zadní stěny, což by bylo strašlivý na výrobu. Ostatně budu dost bojovat s výhybkou, abych ji dostal tak malou dírou do bedny, rozdělávací určitě dělat nebudu. Bude to skoro modelářská miniatura, proti předchozím 35, 70l a podobnejm bednám. Až to otestuju a změřím, tak bude něco na prodej, buď ZV240 nebo Dayton Helium...

Příspěvky [41 až 60 z 178]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£