Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Ostatní technika » Délka repro kabelů

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 29]

Téma: Délka repro kabelů

Řeším novou kabeláž k domácím reproduktorům (jedná se mi teď hlavně o reprokabely od zesilovačů k bednám) a tak mě napadlo... vždycky jsem dělal automaticky všechny kabely stejně dlouhý pro L a P stranu.. spíš tak nějak z principu.... teď ale přišla změna rozmístění a s tím i dilema!!! Jasně když je zesilovač uprostřed tak je to bez problému. Teď jsem ale umístil zesilovače ke straně tzn. na jedné straně mi vycházejí kabely (jedu na Bi-Amp) asi 5m včetně nějaké té rezervy... na druhé by mi stačily cca 2m.

Má někdo prakticky vyzkoušené, jestli je znatelný rozdíl mezi rozdílně dlouhými kabely pro obě strany?? Navíc chci aby byly pokud možno nějak nenápadně schované což by znamenalo je za zesilovačem smotat...což by mohl být taky problém. Co se týče konkrétního kabelu tak je to na každou stranu dvojice relativně obyč. kabelu 2x2,5mm.

Dík za rady a postřehy...

Re: Délka repro kabelů

Mám to podobně. Myslím, že bych nic nepoznal, kdybych dal oba kabely stejné. Pro klid duše mám kratší z průřezu 2,5mm2 a delší z 4mm2.

Re: Délka repro kabelů

2m a 5m ? Poslechem nic nepoznáš, pro klid duše můžeš dát oba stejně dlouhé ale rezervu nesmotávej do kruhu malého průměru, ten by mohl (teoreticky) zafungovat jak tlumivka nedefinovaných vlastností a osekat výšky...teoreticky.

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Délka repro kabelů

Když použiješ kabel vyrobený z digitální mědi, plněný dusíkem, motaný 3x bifilárně tak to bude dobrý.....ale musí stát min 250,-/m. 

To ber prosímtě jako radu před koupí předražených speciálních kabelů. A taky si myslím že rozdíl bude daleko za hranicí postřehnutelnosti posluchačem. Dalo by se teoreticky vypočítat odpor-úbytek napětí-úbytek výkonu-rozdíl v dB ale fat to bude jen teoretizování. Daleko větší bude rozdíl způsobený nelinearitou poťáků ap.

Re: Délka repro kabelů

Tolerance součástek v zesilovačích a v celém řetězci bude řádově větší, než rozdíl v délce kabelů...ale určitě udělej oba stejné, rozhodně bych nedával jeden tenčí.

(upravil Power of Bass 24. 1. 2015 19:05)

Re: Délka repro kabelů

možná bych zapřemýšlel jeslti i ten kratší neudělat delší.. nebo se pak rozhodneš to znova přemístit a budeš ho mít krátký a budeš se s tím dělat znova.. smile
btw taky mám u menších 2p bedýnek k jedné cca 0,5m 1,5ky k druhé asi 3m 2,5ky (nejsou od sebe tak vzdálené ani to není umysl,bral jsme co jsme měl, ale nechtěl jsem ten kabel kratit ponevadž stejnak nejde o definitivní umistění).. no vsadím se ,že rozdíl žádný (měl jsem i tu té hned vedle zesilovače dlouhý silnější kabel,ale zavazel..)
k velkým bednám s většími výkonovými nároky bych volil 6tku..no dobrá,aspon 4ku (nebo zdvojit 2,5ku) na těch 5m by to možná něco udělat i mohlo (odpor se dá spočítat snadno a porovnat kolik to udělá rozdíl : R = 16.78 x délka/průřez. ... )

Re: Délka repro kabelů

už to stříhám potřetí a furt je to krátký...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil ondra.klofat 25. 1. 2015 18:49)

Re: Délka repro kabelů

Tak jsem to nakonec udělal "prozatím big_smile" oboje stejně dlouhé právě kvůli tomu, kdybych to zas stěhoval... na jedné straně jsem to smotal a nezdá se že by to zlobilo. A přesně jak psal Miro... stejně musím na mixu trošku ladit balanci mezi LP protože už na vstupu mám rozdíl v signálu pro oba kanály... pravděpodobně mizernej poťák ve zvukovce (lex. lambda) ale zatim je stále v záruce, tak se mi do toho nechce vrtat a měnit to.

Kabel je to víceméně dost obyčejnej CYSY (pokud se nepletu, v těch označeních je občas guláš) ... nakonec jsem pro středobasy dal 2x4mm2 a pro vršek 2x2mm2... pro spodek je cca 80W/8ohm zesilovač, tak by to mělo i s nějakou rezervou bohatě stačit... resp. doteď tam byly 2x2mm pro celou bednu (s asi poloviční délkou teda) a rozdíl jsem asi zatim nepotstřehl wink

Re: Délka repro kabelů

Ahoj, abych nezakládal nové téma...
V jedné domácí instalaci se nemohu vyhnout tomu, abych měl k pravé reprobedně kabel dlouhý cca 11 metrů, zatímco k levé mi stačí metry 4.
Mohu to nechat tak, nebo bude rozdíl 7 metrů nějak postřehnutelný?
Jedná se o kvalitní regálovky a kabel uvažuji kvůli snadné instalaci 2,5qmm.

Předem díky za doporučení.

Re: Délka repro kabelů

11m je kolem dokola místnosti? Kvůli dveřím? Jestli jo, tak se dá zafrézovat drážka do prahu, provrtat obložka v úrovni prahu a dál pokračovat ve stávající liště kolem podlahy, ale je to práce, koupit kabel je jednodušší... 22m CY 2.5mm2 má odpor cca 0.15 ohm, jaký odpor má asi cívka před basákem, a jaký ESR kondík před výškou? spíš jde o indukčnost dvoulinky, to bude páchat větší škody. Kabely by měly být stejně dlouhé, ale stočit jeden do kruhu je ještě horší než ten dlouhej vedenej poměrně rovně...

Re: Délka repro kabelů

Jde o balkonové dveře, které při otevírání "lícují" s podlahou

(upravil check 19. 8. 2017 14:14)

Re: Délka repro kabelů

Dal bych obojí 4mm2 a s klidem to tam nainstaloval.

Ale jestli to není hifi za 30 a více tisíc, tak klidně i 2,5mm.

Web

Re: Délka repro kabelů

Pokud ti nebude vadit zpoždění signálu u bedny s delším kabelem 0,000000013s, pak to bude OK.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 12:58)

Re: Délka repro kabelů

smile

(upravil Crifodo 19. 8. 2017 21:58)

Re: Délka repro kabelů

Klubkem rezervního kabelu zhoršovat činitel tlumení reproduktoru mi připadá nemoudré. Stačí si uvědomit, že celkem průměrný DF 100 pro 4 Ohm bednu posune ten 11m kabel 2.5ky na čtyřikrát horší hodnotu. A to už by měl netopýr kurva poznat.

Re: Délka repro kabelů

Díky za odpovědi. Doufal jsem, že bude více shody wink
Nakonec po přeměření na místě potřebuji délky 4 a 8 metrů, odhad byl nepřesný.

Re: Délka repro kabelů

To je bezva, vyprovokuješ tady půlroční diskusi(mimochodem asi zbytečnou) a ani nezměříš správně délku kabelů? To myslíš vážně? Vím, že to na výsledku nic nezmění, ale docela bych si vážil kolegů na fóru.

Re: Délka repro kabelů

Od 19.8.2017 do dneška jsou to 3 dny a nikoli půl roku. Krom toho mě stále zajímá, jestli a jak se negativně projeví dvojnásobná délka (4 vs 8 metrů) kabelu k jedné z reprobeden, takže odpovědi k tématu zbytečné rozhodně nejsou.

A pokud je to opravdu nutné omlouvám se (pokud to urazilo ještě někoho dalšího, tak i jemu) za to, že jsem si nepočkal ty tři dny a vycházel pouze z odhadu z fotografií.

Re: Délka repro kabelů

Já bych dal na kratší kabel křížovou čtyřku z CYSY 4x1,5mm2 a na delší z 4x2,5mm2 a víc bych neřešil.

(upravil zdenek00 22. 8. 2017 15:24)

Re: Délka repro kabelů

Pokud se použije na oba kabely průřez 2,5 mm2, pak při délkách 4 a 8 metrů bude rozdíl v jejich odporech 0,057 Ω, podle mně jsou diskuze ohledně tak nepatrného rozdílu zbytečné, toto není nikdo schopen sluchem rozeznat.
Edit.: kdyby to někomu přece jen vadilo, ať si koupí oba kabely stejně dlouhé a jeden smotá, je to bifilární trasa a indukčnost se nezmění.

Příspěvky [1 až 20 z 29]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Ostatní technika » Délka repro kabelů

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£