Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 9)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

  Stránky: 1 2 3 ... 9 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 178]

(upravil NO HITS 5. 3. 2018 8:48)

Téma: Přenosná reprobedýnka

Zdravím, chystám se postavit malou přenosnou reprobedýnku, bude napájena zdrojem nebo baterkami 18650, zesilovač  TDA7492 (ne7492P) v oblasti nízkého zkreslení resp buzený na nízký výkon cca 20W. Potřeboval bych poradit s výběrem širokopásmového reproduktoru.
Nejde mi o nejnižší kmitočty ani o vyvolání boom efektu, stačí běžné naladění bassreflexem ( vzhledem k velikosti reproduktoru to bude docela vysoko), spíš dávám přednost čistému přednesu bez znatelného útlumu na vysokých kmitočtech. Bez vyhraněného hudebního stylu. Vzhledem k tomu že celé zařízení bez reproduktorů vyjde na pár stovek, bych požádal zvolit úměrnou cenovou hladinu reproduktorů.

Parametry hledaného širokopásma:
- 6-8ohm
- průměr 70-95mm
- min přikon rms 30W (ať je rezerva)
- citlivost alespoň 88dB/1W/1m

Ovšem pokud bude výhodnější zvolit středobas + výšku , tak se tomu tolik nebráním. Reprodukován bude stereo signál , takže vše bude 2x

Co jsem pohledal tak jsem narazil na toto:
- http://reproobchod.cz/visaton-frs-8-8-ohm-p3101
- http://reproobchod.cz/visaton-frs-8-m-8-ohm-p3152
- http://reproobchod.cz/monacorspx30m-p2114

Ale raději si nechám poradit. Předem díky wink

==================
****    Edit NO HITS    ****
==================
Pro ty , kterým se vše nechce číst Tady je odkaz na výsledek a finální kombinaci

(upravil wimshurst 16. 8. 2017 9:41)

Re: Přenosná reprobedýnka

Pokud ti mohu doporucit, pouzij menic z vyssi citlivosti, treba monacor SP200X, nebo uplne staci i SP205/8.
Na to ti staci na vybuzeni mensi prikon, polouzavrena ozvucnice /kombo/ a bateriove napajeni.
Mnenic je levny, zejmena ten SP205
Jako zesilovac postaci malicke Decko.
Nebude problem ze spotrebou a  na napajeni postaci pro portable rezim klidne i jeden jediny clanek 18650, nebo kdyz pozadujes opravdu sodu, tak 3clanky v serii na TPA3110. Plati pro SP205
Pokud tomu chces opravdu osolit, tak pouzij menic SP200X/4 a TPA3116 v PBTL Zapojeni.
Cena bude vyssi, ale pokud tomu udelas kombo design, nemusi to byt ani velike, ani hluboke.
Ty menice dokazi pri 95dB a i pri napajeni cca 12V a ucinnem zeslilovaci neskutecne veci.
Pri napajeni toho TPA 3116 v PBTL na cca 20V se dostanes na limit moznosti menice, ale to se da ozvucovat realne i maly koncert.
Vsecho z jedinzm menicem..
Na to sou tyto menice urceny.
Pokud potlacis efekt akustickeho skratu na te bedne, bude to zajimavy aparat.

(upravil NO HITS 16. 8. 2017 10:11)

Re: Přenosná reprobedýnka

Díky za tip, ale ty monacory jsou moc velký , jak jsem psal reproduktory max 95mm a i s tím to bude velký má to být přenosná reprobedýnka se vším na stůl a tomu musí odpovídat i rozměry wink. jinak samozřejmě vím, že čím vyšší citlivost tím líp.

Teď se dívám že ten SP-205 po 6kHz docela strmě padá dolů

Re: Přenosná reprobedýnka

Zkoušel jsem ty visatony nasimulovat ve vituix cadu, a ve 2l bedýnce s basreflexem d 3cm l 9cm by to mělo hrát do 100Hz.
Uvažuju o nějakejch bedýnkách dozadu na 5.1, mám tam ZV240 (publikováno na reprománii) ale zabírají moc místa do prostoru, chtělo by to něco ploššího. Nejhorší je, že ať malá nebo větší bedna, pracnost je dycky stejná...

Re: Přenosná reprobedýnka

visaton má vlastní simulační program se změřenýma hodnotama - Boxsim - já jsem teď v práci, zkusím to nasimulovat doma ... ale přemýšlím jestli by nebyla vážně lepší kombinace středobas + výška nějakých menších rozměrů

Re: Přenosná reprobedýnka

ještě bych možná zapátral i jinde, třeba nějakej dayton: http://loudspeakerfreaks.com/Product.as … t_ID=12396
http://loudspeakerfreaks.com/Product.as … t_ID=11390
nebo 4" http://loudspeakerfreaks.com/Product.as … ct_ID=7658 to už chce ale bedýnku drobek větší, akorát to uhraje pod 100Hz

Zase když se k tomu bude dávat výška, tak je potřeba to aspoň trochu oměřit, výpočtový výhybky jsou k ničemu. No a to je další den až dva práce navíc. Součástky do výhybky by drahý nebyly, protože předpokládám děličku tak na 4kHz, ale jakou bys volil tu výšku? Většinou jsou to 10cm "monstra", až na pár výjimek, http://loudspeakerfreaks.com/Product.as … t_ID=12381 , http://www.bsacoustic.cz/vysokotonove-r … /5dr51441/ - zebra se dá umýt, a po vyloupnutí z desky má cca 85mm.

(upravil NO HITS 16. 8. 2017 15:12)

Re: Přenosná reprobedýnka

Bral bych třeba i něco podle stavebnice ale na repromanii i tady nikdo tak malý dvoupásma nestavěl ... no ještě zapátrám a uvidíme s čím příjdu

Edit: našel jsem vedle na manii low cost projekt 2 pásma ZV 240 se 4'' Zetagem a Vifa výškou, to by ještě teoreticky taky šlo , dohromady vyjdou do 1000,- na kanál. Jen už je to takový větší.

Re: Přenosná reprobedýnka

A dřevo bude zadarmo? Mě dělal stolař ze známosti za 2400 pár z černýho lamina. Nezapomeň na výhybku, sice se dá řešit nízkonákladově, ale když všechno koupíš jako "audio komponenty" tak se jedna na 400Kč nezastaví.

(upravil zuki 16. 8. 2017 18:33)

Re: Přenosná reprobedýnka

Malá výška DAYTON ND20FA-6  (4,5cm, 15W, 6R, 90dB)

Ps.: Možná je má Check ( zde na AW) skladem.

(upravil kaed 16. 8. 2017 20:43)

Re: Přenosná reprobedýnka

Zajímavý vejškáče.
Na reprománii měl TLU nějakej low cost projekt s těmahle vejškama z aliexpresu, ale pak to smazal, co k tomu bylo za středobas si nepamatuju. Možná by to poslal do sz.
Je otázka, jestli má ta bedýnka být co nemenší a jaká za to bude cena, ty ZV 240 k PC celkem stačí, hrají tak od 70Hz, když by se udělaly do 2l bedýnek, tak budou hrát od 100Hz, ať zkouším simulovat basreflex jakej chci - což by mi bylo asi málo. Takže vždycky to bude o kompromisu. Dají se jistě najít reproduktory, co zahrají o něco níž v malým objemu, ale fyzika se obelstít nedá, zase budou mít nižší citlivost.
třeba dayton RS75-4 by měl uhrát s basreflexem 90Hz v 1.5l bedýnce, s citliostí 85dB. Pokud by k tomu byl ten malej daytoní vejškáč (ND20FA, nebo ještě menší ND16FA), tak bych se možná zůčastnil projektu. Jako bedýnky by bylo nejlepší sehnat nějakej "polotovar" a udělat jenom přední stěnu, jinak je to furt to samý, buď hromada peněz nebo ještě větší hromada času...

(upravil NO HITS 16. 8. 2017 20:48)

Re: Přenosná reprobedýnka

Dřevo bych řekl je taky za pár peněz, když jsem stavil ozvučnice pro metrový sloupy z 22mm DTD , cena vyšla okolo 250kč/sloup , tady samozřejmě použiju tenčí materiál a po pravdě nevím jestli masiv , nebo dtd ani jaká bude povrchovka, zatím řeším komponenty.

Výhybku nečekám také nějak cenově vysokou jako když jsem stavěl ty sloupy, kde pro každej sloup vyšla asi na 2000Kč/kus

našel jsem pár zajímavých reproduktorů:

- Visaton FRS8M (má oproti FRS8 o 6dB více ale údajně jen 1mm Xmax podle for, ale podle webu visatonu jsou nastejno)
- 200508 ZETAG +  Vifa 5DR51441
- Dayton RS100-8 ( + případně nějaká výška viz uvedená DAYTON ND20FA-6)

Podle datasheetu se mě líbí nejvíc ta kombinace se zetagem , u těch dayton je trochu vyšší cena ale hlavním problémem bude dostupnost pouze mimo čr. S těma visatonama jsou na netu zajímavý projekty, ale ty ozvučnice jsou docela velký ... ale když stojí necelý 300 kus tak přemýšlím že bych koupil na zkoušku pár bez ohledu na to jestli je pak použiju nebo ne


Kaed: Ono to bude něco jako BT přenosnej ,,reproduktor,, z jednoho kusu  , předpoklad je provoz na stole (hlavně v práci) takže se ani velká ozvučnice neočekává, zajímá mě srovnání s našíma firemníma produktama RIVA , konkrétně s největší verzí - Festival, který dodáváme mimo jiný i do Alzy... ten hraje relativně hluboko (podle apk v mobilu je hrb na 45 Hz), má to 4 pasivní zářiče a 6 repro (3x2 pásma) , ale ten zvuk je jednak přebasovanej, jednak to jsou tkaový ty komerční basy vzniklý kdesi v DSP a výšky jsou taky takový těžko popsatelný a ne moc prokreslený

Re: Přenosná reprobedýnka

dayton RS100-8 by mohl zahrát i dost dolů v malé bedýnce, ale citlivost nějakejch 76dB není výhra, je to holt něco za něco. Repráky si třeba koupíš na Amazonu, když jsem to naházel do košíku, tak mi vychází 86UDS včetně dopravy, tak o co jde. S tím dřevem jsi mě vůbec nepochopil. Asi jsem v jiné kategorii, a broušení skeletů mě už tak nebere jako když mi bylo 20 let, takže si nechám nachystat všechno na 45° spoje, přímo z lamina s dekorem kterej se mi líbí, vyfrézovat zahloubení na repráky, a když mi to i slepí, tak je tam ta cenovka co píšu. A když to budu dělat sám, tak nedosáhnu takovýhoto výsledku ani za 100 hodin, který raděj strávím jinejma činnostma, a ty peníze co to bude stát raděj vydělám prací, a 100 hodin na to jistě nebude třeba. Někdy je dobrý něco nechat udělat někoho, kdo to umí líp než ty a má na to lepší prostředky (třeba NC frézku a formátovací pilu).

Re: Přenosná reprobedýnka

Pokiaľ by nevadilo to že to príliš nepôjde dole, dobré referencie sú na nete na novinku od Beymy 4FR40 a 4FR40Nd, Nd verzia je údajne o malý chlp lepšia. Mali by hrať slušne až niekde k 15Khz, majú na výškach v priamom smere trochu zdvih, je to optimalizované aby to dobre hralo výšky aj pod 45* uhlom, citlivosť na tak malý repro celkom fajn, cena by tam tiež mohla byť prijateľná v anglicku je to okolo 20 libier fe verzia, v PL 20E nd verzia 30E.

Re: Přenosná reprobedýnka

Podobný citlivosti udávají i těch ostatních repro, ale ta citlivost je udávaná v nekonečné desce. Když to zavřeš do malé bedýnky s basreflexem, tak se charakteristika sice dá dole natáhnout, ale celková citlivost +- odpovídá citlivosti v nekonečné desce na kmitočtu basreflexu, aspoň tak nějak mi to vychází ve vituix cadu. Fyzika se nedá obelhat ani obkecat. S tím souvisí "moderní" trendy v reproduktorech - malej reprák s extrémním pohonem, s extrémní výchylkou, zavřenej v malinké bedýnce a krmenej zdánlivě nesmyslně výkonným zesilovačem, aby se dohnala ta malá citlivost. A pak někdo vytáhne ARN712 ve velké bedně a diví se, že stačí pár watů aby to hrálo nahlas...

Re: Přenosná reprobedýnka

Ta beyma vypadá taky zajímavě , i když by se musela taky doplnit nějákým výškáčem, ovšem její dostupnost a cena + doprava ji dost znevýhodňuje

Re: Přenosná reprobedýnka

Bohužel požadavky na vysokou citlivost a malý objem jdou krutě proti sobě (ten na objem dokonce s třetí mocninou ! smile ). Jak píše kead fyzika se obejít nedá. Elektrodynamickej reproduktor docílí pro pokles o 3dB na frekvenci Fr[Hz] v bedně objemu V[litr] citlivost [dB/W] cca 22+10*log(V*Fr^3). Bassreflex tomu může až tak o půl oktávy pomoct, to je vše, víc se z toho nevymačká. Pokud výrobce uvádí něco jinýho, tak si patrně parametry cucá z prstu. Kdysi jsem se pokoušel s dobrým výsledkem o kompromis s tímhle https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=3108 a mám to u počítače dodnes.

Re: Přenosná reprobedýnka

Mozna by stalo za vyzkouseni take mensi menice sirokopasmove Aucharm.
https://www.aliexpress.com/store/produc … df47UNLLvt
https://www.aliexpress.com/item/Aucharm … &tpp=1
https://www.aliexpress.com/item/Aucharm … &tpp=1
https://www.aliexpress.com/item/Audio-L … &tpp=1

To chce ale dobre promyslet a pospekulovat.
Kazdopadne by se usetrilo na vyskovem menici a na problemu vyhybky.
Citlivost je relativne vysoka, je to sirokopasmo, urcene pro podobne systemy.

(upravil Dzin 17. 8. 2017 12:30)

Re: Přenosná reprobedýnka

Z osobní zkušenosti musím obecně zamítnout jako argument ušetření problémů s výhybkou u širokopásmového jednopásma. Jednak baffle-step se musí řešit tak jak tak a další nerovnosti charakteristiky (jako například ohyzdné rezonance typů s kovovou membránou) se taky musí řešit, pokud to má znít nějak slušně. A ve finále jsou to třeba dva RLC články a složitost přinejmenším stejná jako 12dB/okt. u dvoupásma.

A vysoká citlivost reproduktoru dává tušit potřebu velké ozvučnice nebo oželení pásma na basech, jó fyzika je prevít.

(upravil NO HITS 17. 8. 2017 13:15)

Re: Přenosná reprobedýnka

Jak tak nad tím přemýšlím, tak bude stejně jednodušší a i levnější použít dvoupásmo, nabídl se mi jeden člověk z repromanie, že mně zapůjčí na víkend ZV240 ... tak jsem na ně zvědavej . Na poslech se mi nabídl i jeden pán s Daytonama , ale ten je až ze Zlína (Z.i.ll) a tam teď moc cestu nemám, leda bych si udělal o víkendu výlet.

Co jsem uvažoval nad rozměrama celkovýho zařízení tak bych ozvučnici viděl na 4-5L max na kanál. Větší objem už je dost velkej, dost by to např na stole v práci zavazelo a moc mobilní nebo praktický už by to taky přestávalo být .... to že se budu muset oželet o nižší kmitočty to je pochopitelný. Ostatně vzhledem k tomu, že se jedná o low-cost projekt, to bude vždy cesta kompromisů wink

Re: Přenosná reprobedýnka

@kaed jak jsi se dostal na USD 86 s párem Dayton RS100-8? Já jsem na amazonu nenašel nikoho, kdo by prodával repra za rozumnou cenu a zároveň posílal do CZ. Pošleš link prosím? Díky.

Už dlouho jako dočasná nouzovka - Alesis IO2 | Philips CD751 | Dual 510+Shure M75D --  Kenwood KA 8150 -- různé OB experimenty

Příspěvky [1 až 20 z 178]

  Stránky: 1 2 3 ... 9 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Přenosná reprobedýnka

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£