Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tesla 2 AN 63605

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [17]

(upravil DPecka 18. 5. 2023 15:32)

Téma: Tesla 2 AN 63605

Ahoj,
dostal se mi do rukou jeden kus této bedny. Zajímalo by mě, k čemu to patřilo popřípadě k čemu se to používalo. Na internetu jsem se nic nedozvěděl.
https://s2.postimg.cc/dbva72a7t/2024616 … 3657_n.jpg
Výkon je 6 wattů, možno zapojit jako 5ohmovou reprobednu nebo do 100V soustavy. Za boha nemůžu sehnat druhý kus. to

Web

Re: Tesla 2 AN 63605

taková almara a jenom 6W ? dnes by měla v papírech nejmíň 50W, fiktivních, že jo
druhý kus, hm, to je ořech, v naši galaxii asi k nesehnání nicméně zkoušej, mnoho zdaru

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil mechanik 3. 8. 2017 7:30)

Re: Tesla 2 AN 63605

V dnešnej dobe 50W bude mať tak 8l 2 pásmo s 4" stredobasákom. "Almary" polovičnej velkosti budú mať tak 100-150W. Je to uplný štandard. Ked niečo bude mať menej tak nejake čínske šunty za minimalnu cenu. Ono dnes sa už nepoužívajú malé cievky vinuté na papier, plechové koše bez vetrania a magnetické obvody bez prúdenia vzduchu. Ono to je tým že pri každých 3db zvýšenia príkonu je možno objem zmenšiť na polovicu. Takže 90L a 6W je to isté ako 45L a 12W alebo 22,5L a 24W alebo 11,25L a 48W. Pochopitelne vzhladom k tomu že zosilňovače už dávno niesu elektronkové a velké výkonné polovodiče sú relativne malé a lacné sa doba uberá smerom malého objemu a vysokého príkonu na vykompenzovanie mizernej citlivsti. Prípadne sú tu už Dčka so spínanými zdrojmi kde nie je problém výkon do 400-500W takmer bez chladenia za smiešnu cenu. Citlivosť a objem idú dole a príkon hore pri PA aj HiFi. Citlivosť 85db  pri HiFi basákoch začína byť už celkom štandard.

Re: Tesla 2 AN 63605

Já zase hodnotím tuhle techniku, z toho důvodu, že bedny měly citlivost víc než 95dB, protože získat 10W z lamp bylo ještě celkem ok, ale získat 100W už bylo hodně železa  a mědi...
Tomu potom odpovídá konstrukce repro, co nejlehčí kmitačka a nic co by brzdilo v magnetickým obvodu, hliníkovej former nikoho v té době ani nenapadl, protože nebyl důvod. Tím, že repro mají vyšší citlivost a slabší pohon, vychází do velkejch beden.
Každá doba nese svoje, a to že dnešní je lepší bych netvrdil. Všechno "vyhnaný práškama" a aby to co nejdřív zdechlo. A extrémní zvyšování zdvihu subbas repro přináší ještě jiný problémy, třeba  nelinearitu výchylky, a vznik "pazvuků"  díky tomu, že to funguje spíš jako pumpa, než reproduktor...

Re: Tesla 2 AN 63605

no právě...někdy mám dojem že u šikmookých asijských parchantů platí jiné fyzikální zákony, no čo už
byznys is byznys

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil mechanik 3. 8. 2017 12:42)

Re: Tesla 2 AN 63605

V prvej časti píšeš vlastne to isté čo ja, len trochu z inej strany. Inak former môže byť aj kaptonový, nie len hliníkový. S tymi pazvukmi to nie je tak jednoduché. Mal som doma mnoho PA reproduktorov od Xmax tušim 5.5mm/peak po 14mm/peak, od 10" do 18". Nejake "pazvuky" lezú často už z tých vlnkových závesov. To bol problém takmer každého typu pri vysokých výchylkách v rámci Xmax. Hlavný vplyv má na to hlavne riešenie prúdenia vzduchu. Niektoré dnešné HiFi reproduktory to majú vyriešené špičkovo. To že má tá tesla nízku výchylku ešte neznamená že v rámci nej bude linearnejšia než dnešný reproduktor s vyššou v rámci svojej.

Hifi študií som navštívil viac a jedno aj mimo CR a SR a viem akým smerom sa dopyt uberá. Ono to v študiách vyzerá uplne inak než na high end Praha alebo Bratislava pre to že predajcovia pracujú s tým čo sa reálne predáva. Je to tak že každý upredností malú reprobednu s velkým zvukom než opačne. Dokonca ani keby tá velká hralo dobre tak by si ju velké percento ludí nekúpil. Samého ma prekvapilo ako dobre vedia niektoré malé "nadupané" reproduktory v reprobedniach zahrat plnohodnotný zvuk. Koncertné hlasitosti to nedosahuje ani 25Hz kde by "vlali" nohavice big_smile Ale pri bežných nahrávkach a bežnej hlasitosti nie je väčšia reprobedna vôbec ničím prínos. Ale to je v kategorií okolo 10 000e a viac, myslím tie "malé" stlpové. Ono reprobednu s 12" som ani nevidel, dokonca ani 10" a modely s 8" prípadne viac kusmi 8" stále neboli tým čo by sa dobre predávalo. 

Ale nebaví ma že sme stále v rozpore...

Re: Tesla 2 AN 63605

Ani tohle nejde brát obecně... samozřejmě se vyrábí i velké množství šmejdů ale zároveň postoupily technologie... takže bych nebral uplně dogmaticky že nový reprák = špatný reprák. Konec konců... přesto že nekvalitních výrobků je třeba procentuálně více, nikdo nikoho nenutí kupovat šmejdy, a kvalitní audio je určitě dostupnější než v dobách ze které pocházejí výše zmíněné bedny. V té, tamté, době bychom určitě ne všichni tady měli možnost mít zvuk takový, jaký máme.

Mě osobně tyhle staré almary (ať už různé kino bedny Tesla, ARS i starší ARN) nikdy nějak nezaujaly, z těch co jsem tak po různu slyšel. Nebo spíš lépe vyjádřeno... ne že by to hrálo špatně, ale nesplňuje to to, co od zvuku dnes chci a můžu relativně snadno získat.

Re: Tesla 2 AN 63605

To vyzerá na bedňu aká bola v kinách za plátnom, niečo podobné som videl v kine keď winnetou a old shatterhand mali slovenskú premiéru smile

(upravil mechanik 3. 8. 2017 13:35)

Re: Tesla 2 AN 63605

Nechcem som za každú cenu kritizovať "vintage". Mám vintage rád, ale nie na vážne počúvanie. Skôr už som alergický na to ked niekto píše:

maxell napsal:

taková almara a jenom 6W ? dnes by měla v papírech nejmíň 50W, fiktivních, že jo


Presne tak, dnes sa dajú kúpiť špičkové veci, tomu odpovedá ich cena. Dá sa kúpiť PA reproduktor s výkonom cez 1kW a nebude to vôbec "fiktívne". Len bude stáť od 400e hore. Alebo HiFi reproduktor s výkonom 200W, ale tiež bude stáť cez 150e a bude malý. Tým myslím ceny samotných "meničov" nie reprobední. Jasné kto mal možnosť počuť len lacné veci z trhu, vlastne nie, trh sa dnes presunul na alliexpress, tak má potom dojem že takáto vintage reprobedna je ktovie čo, ale nie je.

Re: Tesla 2 AN 63605

ať mně teda nikdo nevykládá báchorky že nablýskaná regálovka bedna Technics SB-CS9 vnějšího objemu 35L
třípásmo utáhne trvale 200W hudebních (100W DIN) dyť to odporuje všemu co za ta léta znám

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil mechanik 3. 8. 2017 18:43)

Re: Tesla 2 AN 63605

Mám tu 200W sinus 10" v každej reprobedni. Ide do každého 300W hudobných a väčšinou to ženiem až do limitacie a vydrží to aj veci kde sú nizke basy ktoré skôr pripomínajú preladovaný sinus a pauzy tam velmi niesu. Pustím si takú prebasovanú skladbu elektronickej hudby viac krát a potom dalšie a po pol hodine je sice teplý masivny hliníkový koš aj prachovka ale viem že to vydží a nikdy nezhorel. Na cievku vidím okom, nič jej nie je. Má 76mm cievku. Okrem toho dosť basákom dajú tepelne zabrať aj také basové gitary a tam má reproduktor ešte aj nižšiu výchylku pre to že je to kmitočtovo vyššie. Elektroniku primárne nepočúvam, mám rád žánre s realnymi nástrojmi a ked má hudba aj kludné pasáže.

Ten technics je nejaka stará komercia. Od toho by som zázraky nečakal. Dnes sú reproduktory na inej úrovni, nie je to dobrý príklad. Ale aj tak verím že ked blbé ARN mali 60W sinus tak toto môže mať 80W. S hudobným príkonom by som išiel na 100W alebo niečo cez.

Re: Tesla 2 AN 63605

Ono ta bedna společně s tou malou fakt dobře hraje ale chce to stereo. Ta malá se prý vyráběla jen v roce 1960 ale o té velké jsem fakt zjistil kulový. Nicméně už dva lidi mi řekli, že to bude asi z kina. Mě ten výkon příjde na kino malý ale tenkrát to asi stačilo. No nic, zkusím bazoš. Ty bedny potřebuju!

Web

Re: Tesla 2 AN 63605

Nějak se mi nezdá to označení, jseš si jist? Zkus i s mezerama jak to je na štítku.
To dole jsou ARS 751 do bytu do rohu, nejvíc by věděl sinclair.

(upravil DPecka 18. 5. 2023 15:33)

Re: Tesla 2 AN 63605

Teda zírám, opravdu je to ono nicméně na štítku je 2AN 636 05. Díky, podle tohoto typu se to bude snad lépe shánět.

Web

Re: Tesla 2 AN 63605

Pokud si vzpomínám, tak ta malá bedna bývala součástí rádia Traviata 534A, ale tu velkou jsem asi nikde neviděl.

Re: Tesla 2 AN 63605

Je to tak. Malá bedýnka snad brzy bude, sic ve velkém stádiu rozkladu ale opravitelná. Velká zatím nesehnána.

Web

Re: Tesla 2 AN 63605

Tých 5 watt je reálnych.
Tesla AKR 153 má 15 ohmov, 15 wattov.
Ťahala celkom veľké kino.
Mal som ju začas doma. Na 5 watt vypadávali kamienky za 40 cm hrubým tehlovým múrom a steny baráku sa chveli v pivnici o tri poschodia nižšie.

Příspěvky [17]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Tesla 2 AN 63605

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£