Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 4)

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

  Stránky: ««« 1 2 3 4

RSS

Příspěvky [61 až 71 z 71]

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

k otázce: to budou čistý 328? pokud jo, tak doporučuju nejjednodušej do jednoho arduina (uno, nano...) naládovat sketch "arduinoISP" , propojit s dalším procesorem (piny 10,11,12 a reset, obrázků je plnej net), nastavit programátor: "arduino as ISP" a  pak v ide nahrát bootloader a sketch,- "nahrát pomocí programátoru" a je to hotový, pak už jenom měníš v patici čistý procesory a opakuješ tyhle dva kroky.
P.S. na nejmenovaným vývojovým pracovišti programátoři přepisujou arduino sketche a knihovny do C++, aby to vypadalo, že to udělali sami...

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

...namátkou jsem použil hned první schéma propojení dvou desek Arduino UNO z odkazu https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP, ale jednak nerozumím zdánlivě prosté informaci, že po nahrání sketche ArduinoISP mám mezi reset a zem (které desky - programovací nebo programované?) zapojit 10uF kondenzátor, a za druhé propojím-li desky podle obrázku, kupř. nejjednoduší program na blikání LED 13 pak běží na obou deskách najednou, synchronně a jaksi zdivočele, s chybami - t.j. bliká si to poněkud nahodile, obojí synchronně. Tudíž nezdá se mně cosi. Obě desky samostatně programované přes USB fungují dobře, jakmile je zapojím k sobě podle prvního schématu propojení, je to divočina. Zkusil jsem desky i prohodit v gardu master-slave, ale stejně nefunkční.
Zatím mohu konstatovat, že mě nespasil žádný z prajednoduchých návodů na internetu, neboť např. chtěl-li bych programovat jen samotný ATmega328PU podle obrázku nazvaného "Using an Arduino board to program an ATmega, with external crystal and associated capacitors (18 or 22 picofarads)", v /Nástroje/Vývojová deska/... nemám nikde nabídku jen samotného čipu ATmega328PU nebo čipu na breadbordu, atd. nýbrž jen samých desek. Pro dnešek tak zůstávám poněkud cíle vzdálen a zmaten, jak se vlastně vypaluje bootloader do zcela nového čipu ATmega328PU, ať již pomocí druhé desky UNO s paticí nebo s čipem na breadbordu - propojeným s UNO.
Ráno moudřejší večera.

(upravil kaed 26. 6. 2017 20:57)

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

tak od začátku: pokud propojíš arduino 2 s arduinem 1 v kterém máš nahraný sketch arduino as isp a připojený do PC přes USB, tak potom arduno 2 programuješ z IDE přes volbu "nahrát pomocí programátoru". Pokud klikneš na značku na liště pro nahrání programu, přehraješ si program v arduinu 1. Aby fungovalo jako programátor, musíš znovu nahrát  sketch "arduino ISP" , nastavit programátor arduino as isp a zkusit to znovu správně - taky se mi to stávalo, a jelikož programuju kde co (attiny85, arduino pro mini) pře ISP, tak jsem si za 2USD koupil USB ISP programátor.
Samotný procesor atmega 328 v IDE nenajdeš. Ale najdeš několik desek, který ho obsahují.
1.) arduino UNO - atmega328, 16MHz krystal
2.) arduino nano atmega 328 16MHZ krystal
3.) arduino pro or pro mini , atmega 328, několik voleb napětí a kmitopčtů oscilátorů (krystal, ne interní) -
pokud tam tohle nemáš, je tam taky manažer desek, kde si můžeš doinstalovat co je ti libo, třeba ty ATTINYxx, nebo ESP8266-xx (cosi, co programuješ jako arduino, co má wifi a není pro ně problém web. rozhraní  a to celý za 2USD, třeba takhle nebo jak je komu libo: bazéntermostat, zkus kliknout na střed vrtulky ).
Ale tohle všechno jsem načetl na webu, a moc jsem se s tím nenatrápil. Před dvěma lety jsem jenom věděl, že arduino existuje a nikdy před tím jsem nic bez donucení nenaprogramoval, a dnes už mám na kontě pár užitečnejch výrobků - třeba termostat do udírny s webovým rozhraním smile

(upravil Digiting 26. 6. 2017 21:52)

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

... moc a moc děkuji za reakci, ale "moje železo" funguje nějak divoce. Jakmile spojím dvě desky podle hned prvního schématu propojení na https://www.arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP, začnou obě LED(13) na deskách (obě UNO) poměrně divoce, synchronně blikat. Už to se mně nezdá. Pak se příliš nedivím, že nelze ani vypálit bootloader ani program. Než učiním víc věcí jinak, ten obrázek ve zde mnou uvedeném odkazu na propojení obou desek UNO je správně? S díky a s úctou zdravím.
Edit: To synchronní divoké a poměrně nahodilé blikání LED (13) obou desek je podobné, jako když např. u logických (klopných) obvodů zůstanou "v luftu" právě ty piny IO, které musí být uvedeny jednozančně na některý z potenciálů, aby si obvod nežil vlastním životem. Proto mám pocit, že ono schéma propojení desek UNO 1 a 2 může být chybné. Ale nemám se zatím o co opřít. Musím najít alespoň jednu funční kombinaci, abych měl jak vylučovat chyby, pochopitelně včetně vlastních, hawdwaru, kabelů, atd..

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

zapojení je správné. 11,12,13 - 1:1, 10 na reset toho co je programováno, nezapomenout na napájení a GND. Začal bych tím, že do toho spodního (arduino 1) si nahraju "arduino ISP", pak to propojím, a pak jak jsem psal výše. Doporučuju důkladně zkontrolovat kontakt GND a +5V, může to být celej problém, že ty drátky v tom konektoru moc nedrží...  Na vývodu 13 je zapojená led přes nějakej odděl. IO, takže pokud je tento výstup u obou ve stavu vysoké impedance, tak se něco takovýho může dít, a nebo to dělá sketch nahranej v arduinu 1 nebo 2... Takhle jsem to dělal mockrát, akorát arduino 2 obvykle byl čínskej klon arduina pro mini  5V 16MHz.
Ještě mě napadá elektrická nedostatečnost USB pro dvě arduina, je to přímo do PC nebo přes nějakej USB HUB? zkusil bych možná do arduina 2 zapojit DC adaptér 7-9V...
Proč potřebuješ do toho arduina něco nahrát přes SPI? obvykle stačí jenom bootloader po nějaké SW nehodě a pak sketch po sériovce přes usb... Všechny arduina od číňana co mám měly bootloader ok a na všech byl nahranej sketch blink, takže blikaly tou led na pinu 13. Pozor na pin 13 u arduino pro mini a arduino nano, je tam ta led přímo, jen s odporem, může to dělat problémy při použití tohohle pinu jako vstupu...

(upravil Digiting 26. 6. 2017 23:32)

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

Vás mně seslalo samo nebe! Děkuji, vyřešeno. Pomohlo: Začal bych tím, že do toho spodního (arduino 1) si nahraju "arduino ISP". Tak jsem učinil, aniž bych měl UNO2 s UNO1 propojené. Pak odpojit UNO1 z USB PC, propojit oněch 6 vodičů s UNO2, a pak již vše stejně, jako jsem se s tím mořil takřka celý den, jen s tím rozdílem, že teď to napoprvé fungovalo správně, bez chybových hlášení, t.j. jak vypálení zavaděče, tak i programu. Tím mám částečně vyřešené rozkopírování programů pro mláďata, resp. nahrání zavaděčů do všech jejich CPU. Jelikož takto by to bylo poněkud krkolomné, vyzkouším brzy nějakou sériovější metodu. Každopádně jsem "vděčníkem" za popostrčení až kopnutí, jež vedlo rychle k cíli.
Edit: Již to funguje i bez vzájemného rozpojování UNO a CPU na breadboardu, takže se ZIF paticí to bude vypalování a nahrávání jedna báseň.

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

doporučuju na "sériovku" tohle nebo podobný, nehrozí přehrání programu omylem: usb isp  a je to i na 3.3V procesory. V ide se potom nastaví programátor USB ASP, a pak už jenom měnit procesory v patici. Když programuju arduino pro mini (levnější než samotnej atmega328) tak to někdy zapojuju pod napětím, a nic zatím neumřelo.

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

... děkuji za dobré rady a přeji obrodnou noc.

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

Zdravím, též jsem si začal hrát se samotnými atmega328p + krystal, naprogramovat to pomocí "plného" Arduina přes ArduinoISP není problém - viz youtu.be/muP1dp73Mdg (v angličtině), nebo - obšírněji - o tom mluví i Petr Stehlík - youtu.be/6_1VQvVuFf8

a teď k mé otázce: co udělat s piny, které nevyužívám? Musím to nějak ošetřit? Podobně jako klasická HCMOS hradla? Nebo se to dá nějak elegantně obejít, abych to nemusel drátovat? Pokud ano - jak?

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

pokud to arduino nefunguje poblíž indukční pece nebo tak něčeho (pozor, třeba RFM moduly nebo wifi na stejné desce stačí) , tak to neřeším, spíš se mi stává, že je těch vývodů málo. (A to co můžu, připojuju přes I2C nebo SPI) V jakým stavu jsou nedefinovaný piny arduina defaultně netuším. Ale v zásadě by s tím neměl být problém, vevnitř jsou ochranný diody a mělo by to snad být v režimu velké impedance. Pokud by jsi chtěl mít jistotu, co na pinu bude, tak do SETUP třeba takhle  : pinMode(číslopinu, OUTPUT);  digitalWrite(číslopinu, HIGH); a nebo pinMode(číslopinu, INPUT_PULLUP);
Spíš se mi stává, že při delších drátech při použití INPUT_PULLUP tam leze rušení, takže stejně dávám externí odpory tak 1k.
Pokud ti vyzbejvá moc nožiček, zkus třeba attiny85, tam jich můžeš použít jenom 5, jede to bez krystalu a na malý věci je to dost dobrý. Programování je stejný přes SPI a jenom si doinstaluješ do seznamu desek, doporučuju "attiny by David A Melis" připadá mi nejlepší.

Re: Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

kaed: no jo vlastně,  ono to má vnitřní pull-up rezistory!  Díky

Příspěvky [61 až 71 z 71]

  Stránky: ««« 1 2 3 4

Audioweb.cz » Nezařaditelné » Arduino - zkušenosti, nápady, reference, postřehy, tipy, projekty

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£