(upravil mechanik 26. 7. 2017 9:36)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

To by som neriešil, stavať to určite budem. Proste rád niečo robím, o tom je DIY. Dčko a spínaný zdroj to je fakt výzva big_smile Už som to tu písal červeným na prvej strane.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Mechanik, Mechanik..
Ty ma vobec nerozumies.
Ak chces uspesne zvladnut podobny projekt, ked kracas do neznama, je dobre, alebo pre uspech zaruceny, si zobrat hotovy modul a zariadenie.
Od toho modulu, mozes riesit vlastnu topologiu dosky, korigovat chyby, ktore vznikli pri navrhu, trebars takej odpadovej firmy, ako je Bang Olufsen.
Mozes pri vlastnom navrhu v konecnom dosledku porovnavat tento modul z vlastnym skonstruovanym vytvorom a korigovat, komparovat vysledok, pripadne ak mas gule, tak ho mozes aj zverejnit, nieje to ziadna blamaz, ak sa ti to nepodari na prvy sup.
Ak si zoberes cenu suciastok, plus dosku a kus chladiaceho profilu, tak 60 eur, ta vyjde len snaha tie suciastky dat na kopu a osadit.
Ak chces pracovat na leveli profesionala, nieje hanba, komparovat konstrukciu z hotovym zariadenim.
Neviem ako u vas, ale ked idem v Blave z mojou pani na veceru, tak obucham viac, ako stoji jeden ten modul.
Ak by sa ti nepodarilo vyrobit vlastny system a vlastnu konstrukciu, stale ti ostane /mozno este funkcny/ modul, ktorym to mozes nakoniec sprevadzkovat.
Mozno sa ti budu smiat, ale na rozdiel od tych, co im ostali len smeti na stole a v krabici, mas ovela vyssiu sancu na ozivenie a dokoncenie.
Aj ked to nebude uplne cisto bastlenec a DIY, ale bude to aspon fungovat.
Aj tak tam je este vela premennych a projekty trvaju cas, ktory je mozne vymenit pracou za peniaze.
Naopak to je vzdy nevyhodny swap, lebo za peniaze si cas nekupis.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

To už si písal, odpísal som že kúpiť hotový modul nie je zlý nápad.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

tak mi dnes přišel ten zdroj jak jsem tady postnul a zatím vše OK žádné vylitavani jističů se nekona a domluva s činanem taky v pohodě chtěl jsem 2x75V tak s tím neměl problém no a v jednom baličku i zes.1kW Proběhla zkouška jak jinak než venku no a po chvíli přiběhl soused že prý se nedaji ty zvuky poslouchat:-)

(upravil mechanik 18. 11. 2017 8:51)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Tak som si povedal že keď niečim začnem, nebude to Dčko ale spínaný zdroj. Potom môžem otestovať ako sa to prejaví na spektre klasického AB koncáku. Ten IR2153 asi fakt skúsim. Mne v datasheete chýba informácia akú maximálnu kapacitu mosfetov to vie budiť. Myslím si že to je základná informácia pre to že od toho závisí či zdroj bude mať 300W alebo napríklad 2kW. Každopadne videl som ním budiť viac divoké kapacity než budem potrebovať ja. Takže to buď skúsim alebo zaradím nejake tranzistory medzi.

Sranda je že je to velmi lacné a súčiastok je pár. Nakreslil som si dosku kde som rozložil aspoň základné súčiastky ako IO, kondenzátory, diody, tranzistory a vyzerá to dosť dobre. Všetko je to dosť lacné. Najdrahšia bude 2 vrstvová doska. Počítam tak maximálne 85x200 mm.

Teraz ma najviac trápi, ako je to s dimenzovaním primárneho vinutia transformátoru vzhladom k prúdu spínacích mosfetov? Nechcelo by to vedieť impedanciu primárnu na spínacom kmitočte? 50kHz napríklad...

Nejake trafá na ferite pre spínané zdroje som našiel v RS ale niesom z toho velmi "múdry". Transformačný pomer tam nevidím, dvojití sekundár tiež nie. Mohol by tam byť nejaky počet závitov, DC odpor vinutí a impedancia pre rôzne kmitočty. Bez toho asi nepôjde transformátor vybrať. Je nejaky výrobca alebo eshop kde by som našiel všetky potrebné informácie?

Ja by som potreboval transformačný pomer z primárnu na sekundár 2:1. Vstupné napätie 162V pri frekvencií asi 50kHz. Výstupné näpatie teda 80V, vlastne sekundár s vyvedeným stredom teda 2x40V. Transformátor dimenzovaný pre výstupnú zátaž cca 1kW. Vedel by mi niekto prosím poradiť?

EDIT: tak pekné vyhladávanie majú v SOS   https://www.sos.sk/transformatory-pre-spinane-zdroje   ale končí to pri 250W sad
Dalšia možnosť je dať si to niekde navinúť. Toroidy som tiež nikdy nevinul sám. Našiel som doporučenie na   http://www.vinuta.eu   keď budú ochotní sa tým zaoberať.

EDIT2: ono to v eshopoch fakt vyzerá biedne:
https://www.distrelec.sk/sk/pasivne-kom … L_10010504
https://www.mouser.sk/Power/Transformer … mp;FS=True

EDIT3: ja myslím, že tento 1200W HYPEX zdroj tiež nemá PFC...

(upravil kaed 18. 11. 2017 13:56)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Ale to neznamená, že je to tak správně. Na nějaký TI vzorový konstrukce jsem snad dával odkaz (a dají se najít třeba i u ST a dalších výrobců). Díky aktivnímu PFC máš zrovna vyřešenej soft start, tak proč se tomu bránit. Že v NL někdo prodává věci, co neodpovídají platné legislativě EU, bych nebral jako vzor toho, jak to udělat. U 100W zdroje bych asi taky PFC neřešil, ale čím vyšší výkon, tím je to PFC lepší i z hlediska konstrukce zdroje (menší filtrační kondenzátory na 300V straně, softstart included, nižší rušení do sítě (pokud je dobře navrženej a udělanej vstupní filtr). Ale jenom ten zdroj udělat dobře, bez předchozích zkušeností s impulsní technikou nebude jenom tak.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Vidím, že do spínaných zdrojov sa ešte nerozumieš. Nepotrebuješ vedieť žiadnu impedanciu primáru na určitej frekvencii (tu nie sme na 50Hz v sínusovkách). Budenie mosfetov - rýchlosť spínania ti obmedzuje kapacita gate-u a odpor Rg do série s gate mosfetu. IR2153 ti nabudí aj 1uF ale bude to dlho trvať. Daj sem návrh tej DPS, uvidíme či je správne bez začiatočníckych chýb.

Toto som ti už odporúčal? Mrkn na priebehy, dimenzovanie, z toho to pochopíš. Pri mosfetoch ťa zaujíma špičková, efektívna a stredná hodnota prúdu, pri trafe len efektívna (dimenzovanie medi, netreba zabúdať na skinefekt). https://uloz.to/!JaoQQB45/magneticke-je … atocka-zip

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Tak na tenhle thread jsem zvědavej... lol

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Knížku někde mám, tohle pokud člověk nepochopí, tak vůbec nechápe některý kouřový a jiný podobný efekty, proč se dějí, když ta tlumivka měla 440uh, přesně jak měla mít (ale už bez znalosti, při jakým proudu se přesytí). Taky jsem zvědavej, jestli to neskončí jenom teoretickou diskuzí.

(upravil mechanik 20. 11. 2017 19:50)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Dík, ale asi to potrvá dlho. Práve som dokončoval novú verziu D/A prevodníku. Mám načatých tiež mnoho iných vecí. Ono je to vidieť v ostatných témach... Tú dosku som nezačal kresliť len som si rozložil základné komponenty. Rád to sem dám na kritiku až príde čas. Dík za odkaz, už to stahujem.

EDIT: sakra, celkom ma to motivuje že ste zvedavý či to zhorí alebo pobeží big_smile a že vás 1kW "desí" big_smile Už som oslovil výrobcu či by bolo možné transformátory pre spínané zdroj navinúť. Až nájdem nejakeho čo bude schopný to navinúť a nebude chcieť odber 100 kusov tak budem pokračovať. Aby som vedel či to vôbec má zmysel... Keby to náhodou zhorelo tak sa nič až tak vážne nedeje, všetko je to relatívne lacné. Najdrahší bude asi transformátor a DPS. Každopadne použijem 2 vrstvy, aby išlo vytvoriť vedenia s kapacitou ktoré budú mať minimálnu indukčnosť, aby to nemalo nejake parazitné zákmity a nerušilo to, na kritických miestach...

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Někoho kdo to navine: A co kdyby jsi to byl ty? odhaduju tak 50z primár a 2x10z sekundár, na to fakt není potřeba navíječka, a ani složit k sobě ferity s patřičnou vzduchovou mezerou není ten problém, kterej bys měl řešit. To trafo ti nikdo zadarmo nenavrhne, protože to není jenom o trafu, musí jít všechno na všechno. 1kW mě neděsí, mám tady nějaký zdroje 2kW 12V/150A ze serverů, a asi by se mi nechtělo
něco takovýho vyvíjet. Relativně laciný? no nevím. Možná když to pojmeš jako Danyk.cz , tam je to skutečně nízkonákladový, a "nějak" to asi funguje. Možná nějak tak bys mohl začít. Ale na tohle by mi bylo líto času.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

a kde by si kúpil dostatočne velké jadro?

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

třeba ferity.cz, nebo tme.eu, a nikde není napsaný, že v tom zdroji musí být jenom jedno trafo.  Ale nejlépe ve sběrným dvoře celej funkční zdroj, a jenom upravit výstupní část. Klidně bych použil dva PC zdroje 500W, spojený výstupy do série  a mám 1kW zdroj za pár korun a skoro bez práce. Hlavně nevím na co 1kW. Mám tady LAB12 ve 120l bedně, a při víc než 40W příkonu hrozí narušení statiky domu a taky sousedskejch vztahů (řadovka) Ale kdo chce kam...
Kdybych chtěl dělat nějaký výkonový DC-DC věci, tak to bude třeba obousměrnej UP/DOWN měnič pro možnost přesunu energie mezi akumulátory různých konstrukcí a napětí s minimálníma ztrátama, to se prakticky nedá koupit, na rozdíl od zdroje k audiozesilovači...

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

velký výběr feritových jader i koster mají v semic.cz

(upravil pet007 21. 11. 2017 8:19)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Nestoji za to se podivat napr. PO Alikovi ? :
800W / +/- 60V za 1400,-
1500W +/- 75v za  2200,-
Navrhnout to tak, aby to fungovalo není vůbec zadna prdel, ver mi.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

pet007, viem že to myslíš dobre ale:

mechanik napsal:

Prosím odkazy na lacné krámy z ebay sem nedávajte, už som to písal.

mechanik napsal:

nestaval som len slabé a pomalé NF konce. Staval som si koncák so SR 400V/uS, tranzistory od vstupu až po budiče 200-400MHz. Tiež silné ABčko 400-600W. Viac verzií prevodníku na 4 vrstve s I/V 3,5kV/uS. Dve verzie vstupu pre USB audio s velkými MCU a tak...

Práve preto, že to nie je jednoduché to chcem postaviť smile

Pri týchto veciach to tiež chce rozumieť správnemu poradiu vetvenia spojov, napájania, zeme. Minimalizácií plochy indukčnej slučky. Prípadne minimalizácií kapacity tam kde je to potrebné... Čo sa týka dimenzovania komponentov a iných vecí tak to sem rád pre istotu potom napíšem na zhodnotenie. Takže čoho sa báť? Na koniec DANYK to robí vo vrabčom hniezde a tiež mu to nehorí...

kaed napsal:

Hlavně nevím na co 1kW. Mám tady LAB12 ve 120l bedně, a při víc než 40W příkonu hrozí narušení statiky domu

Sám vieš že takých 2x200W/4R DPA tu má mnoho ludí. Pri tom to PD navrhoval tipujem v 90s. Vtedy boli príkony HiFi reproduktorov nižšie a citlivosti vyššie. TYA má dnes tušim 300W/4R a CW predávali, vlastne SPA predáva 400W/4R koncák a mnoho ludí potrvdí že dostať to pri dynamickej hudbe do limitácie nie je problém. Ja 400W/4R koncák má už dávno. Testovaný na 550W/4R alebo 600W/3R - zátaž skutočné reproduktory. Uberám sa smerom menšieho objemu, teda nižšej citlivosti a vyššieho príkonu.

Prosím, k čomu je výkon 1000W, že sa to dá lacno kúpiť (šunt z ebay), že nie je jednoduché to postviť - to už tu neriešme

Pozrel som ten semic a vyzerá to dobre.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Zkousel ste někdo ty drazsi zdroje z Aliku ? Az to vyzkoušíte, piste o suntech....

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

kaed napsal:

Díky aktivnímu PFC máš zrovna vyřešenej soft start ...

A to jak ? PFC je pro start pruchozi.

(upravil DJ_Rix 24. 11. 2017 14:50)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Jenže ty obvody co řídí PFC se synchronizují se síťovou frekvencí, ne ? není to pak tak rychlé aby to omezilo ten proudový náraz jeho "rozkouskováním" ? big_smile Jen se ptám, nikdy jsem to nezkoumal do podrobna. Je fakt že i ve zdroji s aktivním PFC je normálně termistor.

(upravil Hazys 24. 11. 2017 17:02)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Tak se kruci koukněte na schéma nějakýho step-up měniče! Jediný, co tam limituje proud je leda tak ss odpor tý tlumivky. A tou tlumivkou ani nechceš, aby ti ten proud při startu tekl, neb ti jí ten proud krásně nasytí a pak ti ten tranzistor akorát sepne do přesycený tlumivky. Geniální.


//EDIT:
http://www.powerfactor.us/active-pfc.png

Pro rýpaly: Ano, existujou i jiný topologie PFC a ke každý i po hrsti různých strategií, jak to řídit.