Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

mechanik napsal:

Ano! stavby D class so spínaným zdrojom big_smile

Ne, vazne ? ..tak s jakym jinym asi taky,..

Lukáš33 napsal:

Fuj naco Dčko?

fuj pekelnej stroj, jezdi to strasne rychle a plasi nam to povozy s konma..

DJ_Rix napsal:

Základní problém dčka s vysokým výkonem a half bridge koncepcí je v tom, že se těžko shání mosfety s rdsON v řádu miliohmů kvůli účinnosti a zároveň s vysokým povoleným Uds.

coz vo to, rozumny Uds umi ledacos, ale spis je ten problem v absolutne protichudnych pozadavcich co nejmensi Rds a zaroven co nejmensi Qq (kvuli minimalnimu tON, tOFF...  )

(upravil zuki 23. 7. 2017 22:50)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Kamca:
U 1kW zdroje není mnoho odrušovacích prvků... Tipuji, že rušit to bude " jak sviňa"....
A asi vede síť přes můstek přímo na 4x150uF/400V - takže asi žádné PFC... to budou mít při zapnutí
jističe "radost"...

(upravil mechanik 23. 7. 2017 23:24)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Prosím odkazy na lacné krámy z ebay sem nedávajte, už som to písal.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

zuki
PFC ti nerieši inrush current, to ti rieši softstart (odpor + relé alebo PTC).

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Ja si dovolim napsat jeste jeden postreh, ohledem D zesilovacu.

Co se tyce "levneho smeti" napriklad z E-bay, je nutno si uvedomit, ze to je ucebni pomucka. A ucebni pomucka, ktera stoji prd peniz.
Za 70-100 USD, dostane konstrukter a budouci home made engineer D amp. sadu soucastek na desce, ktere muze podrobit analyse, pripadne vytvaret elektronicky dym. Prisroubovanim na kus prkenka samoreznymi srouby, na distanckach vicek pet lahvi, nevznika zesilovac, ale merici a testovaci pripravek, ktery vyjde pri nakupu samotnych soucastek nekolikanasobne vice a z velmi nejistym vysledkem.

Zde apeluji na Mechanika, neohrnuj nos nad hotovym modulem, pokud si nestavel nikdy podobny system a nedelas v oboru VF, nebo nedelas spinane zdroje, je to pro domaci stavbu a navrh, doslova past vedle pasti. Ono to ma z NF spolecneho sice mnoho, ale je to uplne jiny svet elektronickeho badani.
Chces li si skratit cas a dobu, kterou venujes navrhu systemu a desky, tak ta investice za par drobnych, do hotoveho modulu, te posune rychleji dale a umozni ti take pak srovnavat vysledek z vlastniho produktu.
Ja vim, ze pokud budes uspesny, tak pri merenich ruseni, nelinearity a vseho mozneho, te potesi, ze si prekonal ten levny modul, nebo pri neuspechu navrhu, te to bude zrat, ale stale mas co porovnavat.

Takze ja bych nepovazoval levne moduly, za finalni reseni, ale za didaktickou pomucku, ktera usetri cas a take penize.
Kdyz se nekdo rozhodne stavet zavodni special, nebo ekologicky zavodni special, nadupany kurvitkama, tak je dobre si jedno super ekologicke auto koupit, nebo alespon motor a tento podrobit dukladnemu setreni a ne jenom udelat reversni enginering, ale pri vyvoji vlastniho, eliminovat chyby.
Pokud si nejsem jisty, zdali vubec dokazi udelat reversni enginering, nemohu si byt ani jisty tim, zdali to, co navrhuji a vymyslim, ma realne predpoklady funkcnosti.
Je to muj skromny nazor, tak me prosim nekamenujte.
Sam osobne vim, jak drahy cas je, pokud se vymysli kolecko ku tragaci, a jak se dokaze clovek rychle posunout, pokud si ma moznost sahnout na neco hotoveho a pak ne jen bohapuste replikovat, ale udelat zdokonaleny navrh a reseni neceho dalsiho.

(upravil mechanik 24. 7. 2017 9:17)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

wimshurst, nestaval som len slabé a pomalé NF konce. Staval som si koncák so SR 400V/uS, tranzistory od vstupu až po budiče 200-400MHz. Tiež silné ABčko 400-600W. Viac verzií prevodníku na 4 vrstve s I/V 3,5kV/uS. Dve verzie vstupu pre USB audio s velkými MCU a tak... Ale pripadám si ako pri výsluchu big_smile

Ono zásady sú dosť podobné. Chce to vedieť kde vadia kapacity a oddeliť ich. Tam kde vadia indukčné slučky zase urobiť spoje tesne pri sebe s velkou kapacitou. Postupnosti vetvenia napájania. Vedieť z čoho lezie najviac rušenia a tiež kde sa to rušenie môže dostať a riešiť aby sa ho aj tam dostalo čo najmenej.

Pri spínaných zdrojoch a Dčku to bude zase to isté. Kvalitne blokovať napájanie tesne pri obvodoch s velkým odberom prúdu. Okolo všetkých tých cievok a transformátorov natahať spoje tak aby už samotné spoje nerušili a nevznikali tam tiež straty. Jasné že toho bude viac ale kde budú hlavné problémy pri návrhu DPS je jasné už z pohladu do schémy a uvedomenia si čo cez spoje tečie.

Kúpiť nejake moduly na skúmanie nie je uplne zlý nápad. No v prípade že by ma zaujímali merania tak je možné že ku kvalitným Dčka a zdrojom budú nejake už na internete. Keby som sa chcel priučiť niečo k návrhu DPS a podobne tak by sa skôr hodil nejaky modul čo to má urobené kvalitne. Ten na predošlen strane asi nebude zlý. Ja na tom z ebay vidím napríklad poddimenzované relé, v tom by som sa inšpirovať určite nechcel.

Bude to daleko lacnejšie než stavba nejakeho AB kde potrebujem drahé toroidy, velké krabicu s chladičmi, šialené filtračné kapacity a velké množstvo koncových tranzistorov. Keby aj niečo zhorelo, zas tak vela neprerobím. Ale nemyslím si že niečo zhorí. Ked som navrhoval 400W/4R koncák tak to bol prvý projekt v eagle a prvý iný zosilňovač než stavebica s TDA 2x20W alebo IO 1x5W. Pri tom som ani schému nikde neokopiroval. Jednalo sa o dosť upravenú topologiu so základu v zosilňovači podstatne nižšieho výkonu. Všetko fugovalo na prvý krát len som musel doladiť kludový prúd VAS. Nevedel som vtedy vôbec simulovať v LTspice IV... Takže keď sa nič nezmení s Dčkom a spínaným zdrojom to dopadne rovnako dobre.

(upravil zuki 24. 7. 2017 10:05)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

staffy
Ty tam někde vidíš relé nebo PTC...?!? (Tipuji ty oranžové věcičky spíš na odruš. kondy...)
A i s PTC - když zapneš např. dva takové zdroje najednou, tak bude jistič poskakovat...
Pro 1kW(1,5kWp) už nemohou PTC mít moc velký odpor... A pokud to jsou PFC, tak spolu s nechlazeným 5-7A můstkem těsně vedle kondíků je tam při 1kW velká šance na založení požáru sad

Nemyslím, že by "domácí" konstrukce musela mít PFC, ale u "komerce" bych to čekal...

-------------
A osobní zkušenost s podobnými (čínskými a obdobnými) věcičkami je taková, že i když to má certifikát, tak je to na horní hranici tolerance "rušení" (nebo i přes) a dohromady s čímkoli jiným (spínaným) je to neodrušitelné...

Nevím, zda už platí 50W (mám dojem, že už ano), ale viz:
Dnešní normy již tuto vlastnost (PFC) vyžadují pro spotřebiče, jejichž příkon je větší než 75W. Do budoucna je však tendence tuto hranici posouvat směrem níže. Již dnes je známo, že první posunutí se chystá v brzké době a to na hodnotu 50W. http://www.elektrorevue.cz/clanky/02012/index.html

Ps: pro šťouraly -> stavěl jsem různé spínané zdroje a VF zesilovače (s f v rozsahu 3 až 30MHz) až do 1kW...
Např. i zdroj  s výstupním napětím nastavitelným v rozsahu -100V až +100V/7A (10Ap), SD z 100-160VDC na 80VDC/8A(10Ap), ze sítě 230AC na 30VDC/20A(27Ap)... atd... A 90% toho šlo přes zkušebnu včetně odrušení...

(upravil kaed 25. 7. 2017 14:39)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

K tomuhle dodám jenom tohle: Moderní aktivní PFC řeší i náběhový proud, a to velmi snadno, jelikož je to v podstatě zvyšující měnič, tak má plynulý náběh, a tím nabíjí pozvolna filtrační kondenzátory zdroje.
PTC a relé je potřeba k trafu, tohle je fakt jiná technologie (netvrdím, že lepší). třeba tady je jednoduše kondenzátor za PFC připojenej přes 10 Ohm a po chvilce ten odpor zkratuje Q802. Pro ty, kdo nevidí schéma: stačí se na TI registrovat, nic to nestojí, ani moc neotravujou reklamama.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

zuki napsal:

A i s PTC - když zapneš např. dva takové zdroje najednou, tak bude jistič poskakovat...

Vždycky když vidím řešení zapínacího proudu s PTC, zajímá mě jak dotyčný autor zajišťuje opakované starty, resp. časové parametry chladnutí.
Chování jističe je otázka jeho velikosti, charakteristiky a taky předzátěže (kolik dalších spotřebičů je už na jeho obvodu zapojeno, případně na předřazeném vyšším jističi.
Že jsem tak smělý, v jaké oblasti se dneska uplatní vf zesilovače v oboru krátkých vln? vf kalení?

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Bych si dovolil odpovědět za Crifoda: běžně takovýhle výkony používají radioamatéři.

(upravil wimshurst 25. 7. 2017 23:23)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Ale kdepak jen u radioamateru..
V lekarske praxi je spousta pristroju VF, kde se uplatnuji vykonove systemy. Koagulaci pocinaje, pres diatermii, po MR a resonatory laseru.
Tam je zajimave hledat inspiraci, ohledem nutneho odruseni, spousteciho nabehu, ochrany vyzarovani a ovplyvnovani okoli a interakce z jinymi systemy.
Ale to je dlouhe psani o oboru mimo audio.
Kdysi radioamateri hledali v mrtvolach vojenskych zarizeni sve soucastky a dnes je hojne mohou kuchat pouze z lekarske techniky.
Ale stejne jako ubyva radioamataru bastlicu, ubyva take techniky, nebo mist, kde by se z takoveto techniky dalo neco kuchat.
Dnes je podle mne dulezite u zkousek, dokazat disponibilni prijem a schopnost si objednat a zaplatit zarizeni hotove, aby clovek radioamater, nebyl zdrojem ruseni vetsiho, jak produkuji spinane zdroje a freq. menice ve vsem kolem nas a pripadne negeneroval vetsi bordel, jak internet sireny po elektrovodne siti..
Zkuseny a otrly radioamater vi, ze pokud se mu v nejakem pasmu objevuje bordel z dnesni spotrebni elektroniky, je vhodne odpovedet na signal z co nejvyssim moznym dovolenym vykonem a smerovou antenou.
Obvykle na vyzvu CQ CQ DE.... odpovi rusici zdroj, treba v LED zarovce, dymovym signalem, pripadne jasnou odpovedi resignace kodem QFK QUP.
Ony ty filtry nejsou pro srandu, signal nemusi jit pouze od zdroje do site, ale signal umi prijit take ze site.

P.s.
Tady ti utika inzerat a kompletni reseni.
Neni to cina a je to za hubicku..
http://www.icepower.bang-olufsen.com/fi … 0adata.pdf
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22458

(upravil zuki 26. 7. 2017 6:32)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Crifodo (citace): Že jsem tak smělý, v jaké oblasti se dneska uplatní vf zesilovače v oboru krátkých vln? vf kalení?
-----
-> Přesně jak psal Wimshurst - Pro lékařské přístroje... -> Diatermie, ultrazvuk, koagulace (elektrochirurgie), radioamateřina,..

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Možno z hľadiska rušenia by bolo dobré zvoliť si niečo s mäkkým spínaním, buď niečo rezonančné alebo napríklad resonant full bridge smile TI má na to švába. http://www.ti.com/lit/an/slua107a/slua107a.pdf

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

kaed napsal:

K tomuhle dodám jenom tohle: Moderní aktivní PFC řeší i náběhový proud, a to velmi snadno, jelikož je to v podstatě zvyšující měnič, tak má plynulý náběh, a tím nabíjí pozvolna filtrační kondenzátory zdroje.

Zvyšující měnič je průchozí, jak tam děláš plynulý náběh ?

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

mechanik napsal:

wimshurst, nestaval som len slabé a pomalé NF konce. Staval som si koncák so SR 400V/uS, tranzistory od vstupu až po budiče 200-400MHz. Tiež silné ABčko 400-600W. Viac verzií prevodníku na 4 vrstve s I/V 3,5kV/uS.

Na co jsou dobré takové přeběhové rychlosti ?

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Väčšinou je to hlavne o tom že sa pracuje s budením nízkych kapacít. Vstup aj VAS majú kapacitu pod 2pF, budiče neviem, koncáky 50pF/100pF. Je to komplet bipolar. Nejde o samotné nahánanie SR to by išlo aj velkým OLG... Ale nechcem robiť múdreho big_smile Proste si to staviam sám tak pre čo stavať niečo milion krát postavené.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

zuki: v medicíně jsem se motal trochu jen kolem rtg, ještě chirana, takže vf koagulaci nerozumím. Ale u radioamatérů, pokud teda ještě nějací statisticky nadnuloví na KV jsou, byly takové požadavky na čistotu spektra, že to bez rozsáhlých opatření nejde splnit. A pro těch pár dosud aktivních koncesionářů mi to přijde jako těžké scifi, vklínit se do trhu mezi tradiční kenwoody, yaesu, icomy nebo koho, ještě s dalším výrobkem notabene vyhovujícím.

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

mechanik napsal:

Nejde o samotné nahánanie SR to by išlo aj velkým OLG... Ale nechcem robiť múdreho big_smile

OLG nemá do SR co kecat ? Je to vždy nějaká limitace proudu a kapacity.

(upravil mechanik 26. 7. 2017 8:26)

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Aha, sakra... ale na šírku pásma už mať musí nie? Tá bude vyššia. Ono vyššie OLG bude často zamenať asi viac stupnov a tam sa tie kapacity budú potom budiť lepšie, rýchlejšie, ked je to rozumne navrhnuté. Vtedy bude mať vyššie aj SR. Nejako ma nenapadlo že to nie je automaticky. Ked tak sa nechám opraviť daleko skúsenejším smile

Re: Stavba class D 800W/2R a spínaného zdroja 1000W (len na basy!)

Podivej se na ty moduly Bang Olufsen..
To za 60 eur na kolene nepostavis lepsi, ani kdyz by si mel prijmemi Olufsen.
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22458
http://www.icepower.bang-olufsen.com/en … ASP_SERIES

Stejne se zapotis a mozna vytvoris sprostomluvne mantry, pri vyrobe zdroje, uplne je jedno, zdali pulzniho, nebo trafakoveho.