Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 8)

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [121 až 140 z 148]

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Napisu vam svuj nazor, ale nezlobte se na mne.

Bezolovnate pajky, sou stejna hloupost, jako pajeni z cistym olovem.
Podle mne, se stala chyba, kdyz zavadeli nova kurvitka, ze nezavedli na misto cisteho pajeni olovem, tedy Sn Free, prave Pb Free.
Take posrali uplne rtut, meli se preci zavadet baterie na amalgamicke basi rtuti, na misto debilnich LiIon a LiPol, ci LiFePO.
Pak do toho musej dotovat Ytrium, aby to slapalo.
Lidi je na planete jako sracek a byrokracie jim bere hracky, jako je Hg, Pb, ftalaty, bakelit, polychlorovane bifenyly, Halogenove PVC, DDT, Lindan, aby jim je zahy prodala obchodni masinerie, ve skryte forme.
Hg v zarivkach, Pb v bateriich i v nej elektromobilu, je vzdy jedna olovena baterie...
Ftalaty v PET lahvich... Polyetyléntereftalát
DDT do zemi, kde je vyskyt komaru, dnes zejmena Zica virus, je pruser a bez DDT, to nejde zvladnout.
Lindan nam davaji do masti proti svrabu, ponevac jina funkcni latka pro vyleceni, resp. odstraneni svrabu, dik prilevu neoevropanu a jine haveti neexistuje.

Takze ja vim a prohlasuji z naprostym klidem, ze pajeni bez olova, je pouze forma rizeneho zastaravani a nema nic spolecneho z ekologii.
Je to forma, jak vyzdimat z lidi vice penez, bez ohledu na mozne nasledky.

Pokud nekdo ma problem z odstranovanim, nebo pri servisnich ukonech z nahrazovanim bezolovnate pajky a nedari se vam oplach pomoci klasicke 63Sn, zbytek Pb, tak pouzijte na oplach ciste olovo.
Je to proste, vemte si brok, nebo jine ciste olovo, pokud mozno bez antimonu, vyklepejte z nej placku, ze ktere si budete nabirat hrotem pajecky a oplachovat vyvody soucastek, ktere olovo neobsahuji.
Take hodne pomaha pridani cisteho olova na odsavaci ponozku Cu, kdy dochazi ku uplne idylickemu oplachu a smaceni vyvodu, ktere se pred tim nedaly pocinovat beznou SnPb pajkou.
Vynikajici a tezko sehnatelne, sou olovene pasty, obsahujici ciste olovo, nebo prebytek olova v cinu.
Pri bastleni na otravu olovem asi neumrete, budete li se ridit zasadami, pro praci, ktere se tu zminovali mnohokrat.
Zejmena nezrat pri letovani olovem, nekoutŕit a umyvat si pazoury, pred zranim.
Pokud nekdo ma alergii na kovy, mel by jit za sluncem a nedelat elektroniku.
Podle mne, je to duvod na invalidni duchod.
To ze ho nedostanem, je problem mimo problematiku vlakna o pajeni bezolovnatou pajkou

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Není důvod se zlobit. V podstatě lze s tímto názorem i souhlasit. Bezolovnaté pájky jsou více méně k zlosti. Vlastní zkušenost jako amatéra je ta, že pájení bezolovem je možné bezproblémově při prvním pájení součástek. Bohužel při opravách se projeví jeho nepříjemné vlastnosti. Zkusil jsem několikrát a zbytek bezolovnatého cínu jsem daroval svému nepříteli.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

https://youtu.be/b15MMzb_GWw

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Za ty ohlé nožičky bych někdy vraždil !!!

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 11:59)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

mno, kvůli bezpečnosti provozu by se měly součástky lepit ...
apropos - jaký měnit? dneska se mění max. desky wink

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Od doby, co se víceméně upustilo od pájení vlnou, tak se lepí minimálně i pro automotive, a snad pro armádu (nezajímal jsem se o to , ale můžu ověřit), to nevím, kam na tohle chodíš. Navíc jak bys chtěl lepit BGA? A nebo direct fet, nebo jiný pouzdra, co mají chladicí plošku dole? Pro odpor nebo kondenzátor je naopak lepší, když přilepenej není, protože při pnutí se může prohnout, a neprasknout nebo odtrhnout plošku.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Hoši hoši....byli jste někdy v reálné výrobě elektro ?

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

mno já se setkávám většinou s military technologiema - a tam to právě lepený je, zejména pokud je to určený do éra

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 11:58)

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Jaj tebe jsem nemyslel big_smile Kondíky se lepí ze strany když je proč, jinak normálně zespodu smile
Jinak specielně pro automotive se dělají třeba kondíky ve verzi "flexi" která má právě mnohem větší odolnost na průhyb smile

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Je fakt, že do výroby se chodím jenom "dívat" ale zase do víc různejch firem, a protože mě to zajímá, tak se i sem tam zeptám, co je k čemu, i když moje práce v té firmě je trochu jiná. Všude, kam přijdu, tak vlnu nemají, poslední vlna v mým okolí snad byla v  Metře... Lepení po zapájení jsem samozřejmě nemyslel, předpokládal  jsem, že je diskuze o lepení při osazování pro fixaci součástek.
Pořád to ale nemění nic na tom, že firmy, co dělají DPS, mají pořád dvojí HAL, bezolovnatej i olovnatej, pročpak asi...
Známej dělal v Praze ve firmě, kde se ze starýho dělalo nový, a ledacos o tom vyprávěl, znělo to dost neuvěřitelně, třeba něco o odbrušování přilepenejch BGA...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

A jak v těch firmách pájejí THT součástky, konektory, vodiče do DPS a podobně ?

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

V jedné manufakturně, a je toho pořád míň a míň, v druhé nic takovýho nemají, všechno je SMD, schválně jsem si to ověřil, vlnu už 2 roky nemají. Prostě někdo si to spočítal, že maskování desky a příprava na vlnu + provoz vlny je lepší nahradit třeba dražšíma konektorama, co se jenom zamáčknou do prokovů (na ampéru předváděl Wurth) a podobně.  Myslím jsem tam kdysi zahlídl i linku, kde robot osadí tht konektor co sám drží v dírkách, k pinům se dají "cihličky" cínu a pak malej reflow co to zapájí.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

dostal jsem od kamaráda dotaz, zda vadí, když se na dps pocínovanou bezolovem pájí SnPb - jestli to nebude dělat problémy? Máte s tím někdo zkušenost?

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Nemelo by to delat problem, zalezi jak se promicha ta pajka na vyvodech.
Rucne je to temer bez problemu, na vlne to je otazka na experimetovani.
Pokud shanis pajku na rucni osazovani da se pouzivat pajka SN100C, ktera obsahuje nikl.
Resil sem pajeni bandazovych spoju a hlkedal sem pajku, ktera ma nejakou kujnou prisadu.
idelani by bylo indium, ale neni to sehnatelne uplne bezne.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

jo, mělo by se jednat o ruční pájení.

Já si cínuju desky sám a používám léty prověřenou Sn63Pb37, i součástky se dají naštěstí ještě sehnat s klasickým "olověným" pocínováním, takže mě to - zatím - tolik netrápí. Bezolovo jsem zkoušel, Sn99Cu1, ale ty spoje co jsem vyrobil mě moc nepřesvědčily ...

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Všechno pájím olovnatou pájkou (trubičkovou, nebo pastou, horkovzduchem), ať je to historický rádio nebo SMD "lead free" naopak, při opravách bezolovnatých spojů se přidáním olovnaté pájky sníží teplota tavevení a líp se s tím dělá... Ono to pocínování je hodně tenká vrstva,  při pájení se to smíchá s olovnatou pájkou a v podstatě je potom všechno olovnatá pájka.

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

kaed: já jsem si to myslel taky, ale kámoš právě přišel s tím, že tam můžou vznikat nějaký sloučeniny, díky kterým pak ten spoj nemá potřebné vlastnosti. pro mě to je španělská vesnice, tak jsem si říkal, že se poptám na zkušenosti

Re: Bezolovnaté (lead free) pájky

Zadna sloucenina nevznikne.
Sloucenina je neco zcela jineho..
Jenom problem muze nastat v nehomogenite eutektika, pokud se paji kratce.
To znamena asi toliko, ze nedojde promichani smesi a v podkladu, nebo vyvodech soucastek, se nerozredi puvodni pajka a nehomogenni smes eutektika bude mit pri tuhnuti nerovnomerne pnuti a toto casem muze zpusobit problem.
Ale dik kujnemu olovu a celkove mekci eutekticke smesi SnPb /63-37/ to az tak moc nevadi.

Je dobre si o tom precist a pak se bude zdat jasnejsi, co tam muze, nebo nemuze vzniknout.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Eutektikum

Take hodne zalezi od doby, a teploty, jak dlouho se paji kazdy jeden spoj a jak dlouho pusobi v liqidni forme na povrch pocinovany, smes eutekticka SnPb.
Pri rucnim pajeni, je to temer bez problemu, ponevac cas a teplota je mnohem delsi, jako u strojoveho pajeni vlnou.

Příspěvky [121 až 140 z 148]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Dílna » Bezolovnaté (lead free) pájky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£