Re: Postavme si flaškostroj...

Premyslim jestli ted postavim tranzistorovy a nebo lampovy koncovy zesilovac ve tride A. stacit mi bude 8-15W max. Mam doma krabici s lampama a v ni je hodne GU-50.
- rad bych navzdory pentode zvolil SET zapojeni. muze nekdo odkazat na opravdu overeny obvod?
- co mi branilo doted to provest je vyber vystupnich transformatoru. Ja bych zil uplne nejradeji bez nich a zkusil nejake OTL a tech par Watt co od toho cekam by se snad dalo ukocirovat? znasobenim sparovanych elektronek na kanal,NFB..je to OTL vubec realne a kdyby ano muzu nejak ochranit vystup proti poruse?
- jaky vystupni transformator vzit abych mohl pripadne v budoucnu vyzkouset jine elektronky (resim asi hlavne vstupni impedanci?) koukal jsem na toroidy.pl - jakto ze toroidni transformatory maji pro SE a PP jine? to maji take pro SE vzduchovou mezeru jako plechace? a kdyz koupim toroidy pro SE tak na PP zapojeni budu muset kupovat nove?

- a uplne idealne kdybych nekdo nekde PCB hotove mel a nemusel se s tim patlat a za tu praci nekomu zaplatit, ale podle posledniho prispevku ke GU50 neni radno objednavat z ciny

Mne se GU50 proste libi, a co jsem kde cetl tak si je lidi vynachvalit nemuzou.
Na druhou stranu objednam 2x300VA trafa, sparovane MOSFETy, nejaky JFET, od Nelsona Passe nejake PCB a mam hotovo vsak?

At tak nebo tak stejne bych ted chtel postavit monobloky. Date nejake doporuceni, co by za to stalo spachat a kam kouknout?

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

(upravil kudlibabka 22. 7. 2017 5:14)

Re: Postavme si flaškostroj...

postav si SE az uslysis jak hraje nebudes muset resit nic dalsiho...vystupni transformatory jsou nejdulezitejsi cast SE lampace,chce to vybrat hodne kvalitni...z tech cenove dostupnych muzu doporucit vystupaky od Frantiska Hlavy s prokladama papir v oleji,stoji cca 6000 par...toroidy pro SE maji mezeru...GU50 hraje v triode velice slusne,jako budic pro ni je mozno pouzit vicero lamp,ja mam vyzkouseny D3a,E180F a jejich rusky ekvivalenty vsechno zapojeny v triode,dale pak triody EC86 a EC8010.Jaky budes mit zdroj signalu?Ja pouzivam DAC s lampovou vystupni casti,ze ktere leze dost silny signal a vsechny uvedene budice GU50 vybudi k plnemu vykonu,tedy cca 8_10W,zvukove se mi vic osvedcilo pevne predpeti,zapojeni je jednoduche,PCB netreba,schema od bobobroda zde:
https://www.zonerama.com/buggeroff/Phot … /109356907

(upravil danhard 22. 7. 2017 8:44)

Re: Postavme si flaškostroj...

Myslel jsem, že u trafa k SE záleží hlavně na železe a von tam hraje papír namaštěnej margarínem od Františka Hlavy smile

Jsou ještě někde k mání NOS GU50 ?

Re: Postavme si flaškostroj...

kudlibabka: a co trafa od Hammondů? Nevyšlo by to levnějc?

(upravil kudlibabka 22. 7. 2017 9:46)

Re: Postavme si flaškostroj...

Kromě kvalitního železa, správného navrhu atd hraje roli i materiál ze kterého jsou proklady mezi vinutíma...
Hammond je taky dobrá volba, myslím ale že dražší...mám taky výborný zkušenosti s italským Tektron nebo americkýma Transcendar, cenově opět okolo 6000... zvukově výjimečné výstupaky jsou  AUDIO Antiquary a Electra Print PSSS...Hlavový výstupaky mi přijdou nejlepší z hlediska poměru cena kvalita,navíc levný poštovný a žáden opruz se clem a DPH

Re: Postavme si flaškostroj...

... jinak na youtube jsem narazil na docela hezkej seriál https://youtu.be/egZ-XQ0k6Qo (pro ty co trochu rozumněji anglicky)

Re: Postavme si flaškostroj...

To už větší roli hraje použitá izolace drátů smile
Jde o to určit, co je podstatné a co je jen chiméra.

(upravil rvx73 22. 7. 2017 11:30)

Re: Postavme si flaškostroj...

tak proklady jsou důležitý, aby se dráty neprodřely a aby se to nešluslo.

nicméně názory na to jsou různé:

http://www.classictone.net/PaperVsPlastic.html

bude to zřejmě podobné jako s důležitostí pozlacení síťového přívodu wink

http://www.dissident-audio.com/Transfos … Manual.pdf

Re: Postavme si flaškostroj...

Myslim ze najvacsi vplyv na vysledny zvuk a parametre bude mat aj tak ake zapojenie toho zosilnovaca sa pouzije a nie ake trafo bude pouzite, aj ked trafo ma samozrejme tiez velky prinos.

Kudlibabka ty dost casto experimentujes s SE a hodnotis tu casto ich zvuk (co je samozrejme dobre a experimentovanie chvalim a posuva nas vpred) ale predsa sa opytam... meral si ich niekedy? myslim frekvencny rozsah, slew rate a podobne... ? mna by velmi zaujimalo ako vyzera nabezna hrana napr. obdlzniku 10kHz u takeho tvojho SE...

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili ja krome zakladnich velicin ohmova zakona nic nemerim,zajima mne zvuk a ani moc uz neexperimentuju se zapojenima...pro muj vkus je SE v triode jasna volba,pouzivam nejjednodussi mozna zapojeni za pouziti nejkvalitnejsich soucastek,jeden z mych nejoblibenejsich zesilovacu je s 300B (mam JJ a EML) na konci,budic E180F Tesla v triode,vazebni trafa Hammond,vystupaky Electra Print PSSS v low IMD provedeni,maji primar 7kOhm...kdyz se clovek podiva do datasheetu 300B Western Electric vidi spoustu moznosti jak 300B pouzit,zalezi jen na vkusu bastlera...
vystupni trafa zmerena mam od vyrobce,muzu pohledat pokud te to zajima...
mam nekolik tisic lamp,mezi nejoblibenejsi koncovky patri 300B,EL12 a 4654 v triode,vlastne taky 6P15P v triode...budice E180F a EF12 v triode a EC8010...do vystupni casti DACu je temer nedostizna 4P1L v triode bez ohledu na cenu!
Co tady uz nekolik let popisuju jsou vysledky mych experimentu a poslechovych testu,nikoliv veci ktere jsem nekde cetl nebo slysel,tedy zadna hifisticka nebo konstrukterska latina...samozrejme plati,ze zkusenosti ostatnich muzou byt naprosto odlisne...

Re: Postavme si flaškostroj...

ehm, takovej dotaz - jakou životnost má taková koncová lampa při slušným zacházení? Tj. za jakou dobu provozu se zhorší emise katody, že to už je poznat?

Re: Postavme si flaškostroj...

zalezi podla druhu a znacky elektronky a podla druhu provozu, ci pracuje v Acku alebo AB atd... predpokladana zivotnost je tiez udavana v datasheetoch.

(upravil rvx73 22. 7. 2017 18:54)

Re: Postavme si flaškostroj...

myslel jsem aspoň rámcově - push-pull konec v triodovém zapojení, řekněme taková EL34, nebo zmiňovaná 300B

Re: Postavme si flaškostroj...

kudlibabka napsal:

Co tady uz nekolik let popisuju jsou vysledky mych experimentu a poslechovych testu...

A to je bohužel velmi subjektivní.

Pro mě je třeba úžasná PL504 v triodě smile

Re: Postavme si flaškostroj...

Někomu se dá věřit víc, někomu míň...kolikpak SE dělá třeba AR, Kudlí Dědku ? smile

Re: Postavme si flaškostroj...

rvx73 to je velmi individualne, ja zapnem lampac raz za mesiac na par hodin, niekto iny na lampaci pocuva kazdy den od rana do vecera hudbu pri PC. Takze je to fakt tazke odpovedat na tuto otazku, odhadoval by som okolo 1000-4000 hodin podla druhu provozu. Viem ze muzikanti co cvicia a zmykaju lampy "na krv" pri cviceni 1-2x za tyzden v kombach menia tak raz za 2 roky. Na Hifi by som povedal ze mozno zhruba 3-5 rokov, ale ak to pouzivas prilezitostne a je to velmi vykonne AB, mozno nevymenis lampy absolutne nikdy...

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili: jo, přesně to mě zajímalo. Když to budu pouštět řekněme 10 hodin týdně, tak jestli se oplatí do toho dát lampy za tisíce - abych je nemusel každej rok měnit.

Re: Postavme si flaškostroj...

kudlibabka
dik za ferovou odpoved a to schema je presne to po cem ted touzim - zadne slozitosti a komplikace.
z toho schematu mi neni jasne jake parametry ma v tom schematu ten vystupni transformator (ale tohle asi teda najdu nekde v tomhle threadu, jen nekde vic na zacatku.

jako predzesilovac pouziju tohle https://www.cavalliaudio.com/pages/bijou-schematics, nebo mam nekde doma jeste hybrid http://diyaudioprojects.com/Tubes/6418- … matic.png,

mohl bych pouzit nasobic napeti abych nastavil to pracovni napeti bez transformatoru na prvnich par pokusu? na kterych bych ten obvod odladil (prece jen kondenzator a dioda se pridava lepe nez zavity na napajeci transformator) a pak az budu vedet co chci tak ten napajeci transformato nechal navinout? nebo mam prave jeste k tomu sluchatkovemu Bijou transformator 300-0-300 se slusnou regulaci 200-300V a nechal jsem ho samozrejme predimenzovat kdybych nekdy chtel delat symetricke vystupy...

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

Re: Postavme si flaškostroj...

je nejaka rozumna hodnota impedance primaru vystupniho trafa, aby bylo take ponekud univerzalnejsi, az budu chtit zkusit vymenit na vystupu za treba KT88, EL34, 2A3, PL509 ...

Jak tady @kudlibabka odkazoval na "Frantiska Hlavu" mohl by mi nekdo dat kontakt? google mi dal akorat odkaz na jeho dnes jiz nefunkcni blog.

kde koupit vystupni transformatory jinde?
edcore
james
toroidy.pl
plitron
octave

nejlepe vychazeji recenze na plitron a octave. ale ta cena a pak jeste postovne, to bych uz skoro pro ne dojel radeji sam.

koupim ted tyhle "univerzalni" hracky Výstupní transformátor VT40 maji tam dokonce Geiger-Müller sondu SI3BG smile

zajimalo by mne jake jsou preference ve vyberu elektronek a jejich parovani budici/vykonova na domaci DIY scene pro SET. Ale na to by bylo lepsi udelat nejakou wiki stranku s uvedenim parametru vhodne aplikace.

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

(upravil danhard 28. 7. 2017 20:18)

Re: Postavme si flaškostroj...

Sapdl jsi z višně ?  To je tráfko na EI16x16, tak možná 2W s PCL82 smile