Téma: Samson RSX 115

Víkendovou akci spřáteleného sportovního klubu zaplatily životem dvě pasivky Samson RSX 115, kde odešly středobasy... čili pátrám po něčem, co tam nacpat místo toho (zkouším sehnat náhradní origo, ale zatim to nevypadá moc nadějně). Přibližně (spíš minimálně) 500 W, 98dB/W/m (honí se to Samsonem SX2400: 2x550W/8R. Předělávání výhybky se určitě řešit chtít nebude, jde o to, aby to alespoň nějak fungovalo, čili detaily v lehce rozhozené frekvenčce atd. bych neřešil, přestože to jistě nebude ideál. Slouží to převážně pro mluvené slovo, tam problém není, ale občas právě i pro klubové "parties", kde to dostávalo nějvíc za uši. Vzhledem k tomu, že se to provozuje, a výhledově i dál bude provozovat bez subu by to klidně sneslo i něco "více LF". O původním repru se bohužel příliš věcí najít nedá.

Takhle z první mě napadá Delta 15 (LF ??), Kappa 15 (LF ??), DAS 15H, Sovereign 15-600LF, Beyma SM 115/N,... Něco dalšího, nebo co z tohoto? Cenově bude ta Kappa 15LF zhruba strop, ikdyž za tu cenu by asi bylo rozumnější jít do DASu, který má hliníkový koš.

Re: Samson RSX 115

No to bude těžký.

Možná bych zkusil buď z doprodeje ne moc basovej 15HPL76: http://www.prodance.cz/15hpl76-8ohm.html nebo basovější 15CL76 http://www.prodance.cz/15cl76-8ohm.html

Rozhodně vyber něco, od čeho máš nezávislý měření. Pokud se nebude sahat do výhybky, vybral bych něco, co nemá na konci charakteristiky nějakej extrémní hrb. Eminence to zrovna moc nesplňujou, oba mnou jmenovaný ano.

Re: Samson RSX 115

Neodym bude asi zbytečný luxus, navíc se bojím, že vzhledem k tomu že s tím většinou manipulují zcela nezasvěcení lidé, bych se bál nižších zatížitelností než měly původní repra. Ikdyž druhá věc je, že ani výkonnější repro nezaručuje, že si zas nějaký šikulka na mixu nenakroutí korekce na basech na doraz a neodpálí to i tak...

Re: Samson RSX 115

Tak právě zkurvit se dá všechno a naopak věřím, že 3" cívka B&C vydrží ve skutečnosti víc než 3" cívka Samson. A 15CL76 nejspíš asi vydrží trochu hrubější zacházení, než to HPL.

(upravil Crashpc 8. 7. 2018 11:59)

Re: Samson RSX 115

smile

Re: Samson RSX 115

Tady je to samozřejmě těžké. Co o tom repru víme? Podle obrázku na svorkovnici dělení na cca 2,2 kHz (což by k jednopalci sedělo) a podle prospektů citlivost 98dB/W.
Já si z toho odvozuji, že se jedná o něco jako Emi Delta a z kopírování parametrů bych šel do EMI Delta 15 PRO. To ale něco stojí a je určitě vysoko nad původním osazením bedny za cca 10 kKč.
A nebo si řeknu, že v citlivosti všichni kecají a mohly by tam stačit Fane Sovereign 15/500. To je slušný kompromis ceny, výkonu a charakteristiky. Ale je to plecháč. S bednou nebouchat.
Jinak ty BC viz výše je už volba profesionálů a neodymů bych se nebál. Vždyť je to jedno, je to jen o tom, za jak dlouho se to přehřeje v bedně bez pořádného větrání.

Re: Samson RSX 115

No jo, Oťas má pravdu, Sovereigny mě nenapadly. Koukal jsem na měření a 15-500 i 15-600LF vypadají průběhem použitelně. Sovereign 15-600LF by si taky mohl nechat líbit i trochu basů. Ale nehodí se moc do malý bedny, bez donucení korekcema to stejně basy hrát nebude, to ale platí pro skoro všechny 15" v týhle ceně.

Re: Samson RSX 115

Ten Sovereign 15-600LF mi taky právě vychází jako nejrozumnější kandidát... plecháč neplecháč. Nečekám od toho, že to bude hrát samo o sobě kdovíjak od sklepa... spíš mi jde o to, aby to případně sneslo trošku víc než původně, když se tomu "pomůže" korekcema. Třeba to nakonec stejně dopadne tak, že jim bude připadat cena moc vysoká a padnou tam nějaký delty a nazdar big_smile

Re: Samson RSX 115

Já jsem ale jelito, ty jsi vlastně navrhoval 15-600LF v prvním příspěvku:-).

Re: Samson RSX 115

Tak jsem dnes objednal 15-600LF. Jsem na ně zvědavý, škoda že nepřežil ani jeden středobas z původního osazení, abych mohl porovnat vedle sebe.

Re: Samson RSX 115

Já taky, nezapomeň pak napsat výsledek. Ale vzhledem k absolutně nevhodným okolnostem jsi moc na výběr neměl.

Re: Samson RSX 115

Chlapi, dneska se už nevyplatí tyhle repráky opravovat, respektive to nikdo nedělá ?

Re: Samson RSX 115

Dělá, a určitě by se to vyplatilo. Minimálně u toho méně poškozeného kusu by to probém nebyl... Nicméně druhý kus je tak zlikvidovaný, že by to chtělo celý recone kit (zničený former + odtržený ve spoji i s kouskem membrány,...), který na tenhle reproduktor je reálně nesehnatelný. Takže tam už by to asi bylo náročnější. A aby bylo v obou kusech jiné repro ideální není. Ve chvíli kdy majitel beden (čti: ten co to platí) neměl problém zaplatit nové osazení to je nejjednodušší řešení.

Re: Samson RSX 115

Tak.... vyměněno, odzkoušeno. Zatím to má nahráno pár (cca 15) hodin a je znát, že se to zvukově ještě dost hýbe... zezačátku se zdálo že se tomu dolů moc nechce (což je samozřejmě u nových repráků normální a dalo se to čekat), nyní se to už hodně zlepšilo a posun oproti původnímu osazení se zdá výrazný, alespoň co jsem po paměti schopen rozpoznat. Nějak extra na limit jsem to netrápil. Každopádně tam kde předtím sotva lehounce clipoval zesilovač při rovném EQ na mixu i měničům docela docházel dech, nyní tam určitě rezerva je a nechá si to i líbit přidáním spodku na korekcích. Uvidíme jak se to pohne dál, až se repra rozehrají úplně....

(upravil Otas 17. 8. 2017 10:27)

Re: Samson RSX 115

Jo, také mám zkušenost, že moderní značkové měniče jsou o kus dál. Vyměňoval jsem před časem rozervané předchůdce EMI Delta PRO12 za DaS 12P ve dvou bedýnkách (ze čtyř). Ty nové i na mé staré uši zněly zřetelněji, příjemněji, jen trošičku tišeji, než ty zůstavší a navíc dohrávají po krátkém rozehrání i spodek. Takže obdobný závěr smile.