Téma: Usměrňovač

Zdar, jakou máte zkušenost s používáním "odšumovacích" kondenzátorů přes diody v Graetzově můstku?
Jako důvod jejich používání se uvádí, že usměrňovací diody zásluhou nezanedbatelné kapacity přechodu kmitají a že když se k ním paralelně přidá další kapacita, tak se frekvence takto generovaných kmitů posune do oblasti nižších frekvencí, takže už to pak údajně tolik nevyzařuje do okolí. Co je na tom pravdy? Je tedy v audiozesilovači dobré to používat? A jak asi velké by ty kondíky měly být? V různých zapojeních vídám hodnoty od 1nF až po 47nF. Předem dík za odpověď.

Re: Usměrňovač

Zase tak úplně jednoznačný to není, zkus si o tom vyhledat víc, něco je třeba i tady: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=16828&p=2

(upravil rvx73 17. 7. 2017 13:51)

Re: Usměrňovač

Zdeňku dík za odkaz, mrknu na to ...

... hm, "snubber" prý je to pravé

https://diyaudioheaven.wordpress.com/tu … nubbering/

Re: Usměrňovač

Jo, vypadá to seriózně.

(upravil mechanik 17. 7. 2017 14:45)

Re: Usměrňovač

Čítal som k tomu kvalitný článok a tiež tému na diyaudio aj s meraniami. Problém je rezonancia vplyvom kapacít diod v spojení s vysokou indukčnostou vinutia transformátoru a velmi nízkou impedanciou filtračných kondenzátorov. Použitím paralelného C ku každej diode alebo použitím seriového RC ku každej diode paralelne sa tá rezonancia len posúva frekvenčne a ešte sa asi zhorší prenikanie VF bordelu zo siete. Najúčinnejšie by to malo ísť potlačiť sériovím RC členom rovno na každé vinutie transformátoru paralelne. Predpokladám že výpočet bude rovnaký ako pri potláčaní indukčnosti pri reproduktoroch a návrhu výhybiek. Teda stačí ti odmerať DC odpor vinutia a indukčnosť a potom použiť vzorec alebo kalkulator. Doporučenie pre univerzalnu hodnotu bolo 220nF+10Ω.

EDIT: nevšimol som si že to tu je, to hore je presne ten článok

EDIT2: zaujímavé je to aj s použitím dvoch diodových mostíkov oproti jednému. Sú o tom debaty od vplyvu na zeme cez rušenie zo siete, úbytky a tak... Moje transformátory ked beží napríklad asi PWM regulácia otáčok pračky, alebo to má tak zle odrušený motor, proste vrčia... Človek by tipoval na trafá s nízkou rezervou sítenia každopadne tým to nebolo. Riešil som výrobu transformátorov dokonca 3 krát a vždy sme tam urobili s výrobcom zmeny... Nepomohol ani sietový filter, ani DC filter. Zaujímavé je že ked sa odpojí usmernovač tak to nevrčí...

Mám v pláne si na to všetko vytvoriť názor. Používam 1 mostík, skúsim aj 2, tiež mám objednaných 16 schottky diod, kondenzátory a odpory na odrušenie. Zaujímal by ma hlavne dopad na spektrum zosilňovača ale určite sa pokúsim odmerať nejakym spôsobom aj rovno rezonanciu v obvode.

Re: Usměrňovač

mechanik: ok, dej pak vědět k čemu jsi došel. Zkušenosti z praxe jsou k nezaplacení

Re: Usměrňovač

To vrčení může způsobovat nesymetrie sinusovky na vstupu, způsobená lichými harmonickými - v energetice často řešený problém. Někteří maniaci kvůli tomu dávají do série s primárem kondenzátory (velká kapacita na veké napětí). Takže hodně hmoty (trafo) doplníme ještě další hmotou a něco se trochu zlepší a něco hodně zhorší, třeba vnitřní odpor takovýhoto zdroje napětí. Úplně jiná cesta je použít spínanej zdroj, a všechno tohle řešit už v návrhu zdroje, celej svět jede na spínaný zdroje, tak kde hledat problémy.

(upravil rvx73 17. 7. 2017 15:24)

Re: Usměrňovač

kaed: tedy vyhánění čerta ďáblem wink

ono spínané zdroje mají také své problémy ... zbavíš se rušení ze sítě a vyrobíš si nové, spínáním tranzistorů

Re: Usměrňovač

a to píšu, už ve fázi návrhu a měření vzorku není problém nastavit "tvrdost" spínání tranzistorů (a tím trochu zhoršit účinnost, něco za něco) a potažmo usměrňovacích diod, a pak to ještě doladit RC členy, ale to je jiná diskuze. Dělal jsem množství step down měničů pro LED různých výkonů, a když se tomu dá to co to má mít, tak s rušením není problém, ale není to o tom koupit nejlevnější modul od číňana a čekat zázrak...
Naopak u spínanýho zdroje musí být odrušení na vstupu ještě o stupeň lepší, aby se neposílal bordel i zpátky do sítě (dost na tom, co všechno se dnes prodává a co to produkuje)

(upravil reeb 17. 7. 2017 19:39)

Re: Usměrňovač

Kdo stavil zdroj k AM radiu ví že bez paralelních keramik k diodám se to nedalo provozovat, rušení diod přehlušilo hudbu smile
Na druhou stranu podle mereni některých lidí na slovači nějaké univerzální pravidlo x nF paralelně k diodě neplatí, musí to být odladěné na dané zapojení (parametry trafa, diod, elytu...) a i tak se to jen přeladí.

Mereni diod od PeteraSPX

https://webshare.cz/#/file/32Cki34M1m/m … od-rec-pdf

Web

Re: Usměrňovač

pekné merania, s BYV27-150 na "malý" analog som to celkom trafil smile

Re: Usměrňovač

reeb: jo, při kmitočtech v řádu stovek kilohertzů a výš tam přes špatně filtrované napájení mohlo vlézt kde-co, ono dráty vn fungujou jako slušná anténa - dokonce některý poválečný elektronkový rádia - bakeliťáky - měly "náhradní" anténu přes kondík přímo ze sítě.

Re: Usměrňovač

mechanik napsal:

pekné merania, s BYV27-150 na "malý" analog som to celkom trafil smile

Docela mě zklamaly v tom měření ty BY299.... Beru si teď z mouseru kolečko těch BYW178 smile

(upravil mechanik 17. 7. 2017 22:15)

Re: Usměrňovač

Tie "moje" má inak za dobrú cenu aj TME a distrelec. V poslednej dobe už kombinujem len tme a mouser. Odkedy mouser komunikuje cez CZ zastúpenie a poštovné je nad 50e zadarmo tak sa to fakt oplatí. Ked sa do toho pustím tak je objednávka aj za 150e a to sa musím krotiť big_smile

Re: Usměrňovač

koukám že moje oblíbené 1N5408 asi nebudou to pravé smile