Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Sluchátka a spol. » Sedlácké měření sluchátek

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [12]

1 ...editoval KarelXth (13. 7. 2017 14:54)

Téma: Sedlácké měření sluchátek

Protože jsem se v poslední době bavil hlavně sluchátkovým poslechem a úpravami sluchátek, poměrně brzo jsem došel k tomu, že si jen s ušima nevystačím, byť by byly sebelepší. Za půl hodiny máte uši unavené, navíc už si nepamatujete, jestli byla lepší verze číslo dva, nebo pět a spoustu problémů prostě nejde identifikovat.
     Na Dummy head od Neumanna nemám (mimochodem koukněte se na cenu:-D), tak jsem si koupil polyetylenovou hlavu na paruky nebo na co, vevnitř jsem jí trochu potlumil Dynamatem, vyvrtal jí díru do ucha a vrazil tam elektretovou kapsli stejného typu, kterou normálně používám na měření beden, ale obalenou v XL pěnovém nástavci na in-eary Shure. Nečekal jsem od toho nic, než že mi to snad poskytne srovnání před/po úpravě, i když to bude třeba měřit nesmysly. No, sám to úplně nechápu, měření sluchátek není žádná sranda a má to spoustu úskalí (pro základní seznámení doporučuji web innerfidelity.com) a dlouho jsem zvažoval, jestli mám výsledky vůbec pouštět ven. Ale to měření tak nečekaně odpovídá subjektivnímu poslechu, že si nemůžu pomoct.
     Takže měření je bez záruky, jak napovídá název tématu a použitý hardware, ale například THD docela pěkně odpovídá měření z Innerfidelity, takže úplně blbě to není. Problém mám s měřením "step response", vychází to moc optimisticky a dozvuky mizí do 5ms, což je oproti jiným měřením moc brzo. Kdyby někdo dokázal poradit, jak to změřit, budu moc rád.

Všechna měření jsou při cca 100dB@1kHz, proto jsou obecně celkem vysoké hodnoty harmonického zkreslení, ale podle mě to říká o technické stránce sluchátek víc, než měření při malých signálech.Sennheiser PX100-II
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/4cQG.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/mgirT.th.png

Na PX100-II čeští audiofilové dost plivou (třeba na Head-fi.org už zdaleka ne). Na to, že jsou to značková sluchátka za litr, navíc malá, skládací a odolná, je výsledek překvapivě slušný. Nevýhodou je Sennheiser signatura na 120%, tzn. zvýrazněné pásmo středních basů a málo výšek, celkově docela temně znějící. Dá se to srovnat roztažením hlavového mostu, tzn. snížením přítlaku. Projevuje se u nich určitá subjektivní změna projevu s rostoucí hlasitostí. Na měření to ale vidět není, tak nevím. Na sport nebo chození po venku ale rozhodně výborná volba.Sennheiser HD25-1-II s velurovými náušníky
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/Z62pY.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/CvkVw.th.png

Klasika, sluchátka poprvé uvedená někdy v roce 1985, která stále vyhrávají ceny. Mírně temnější, jak je u Sennheiseru zvykem, ale ne moc. Velice detailní projev. Asi jediná nevýhoda (pro "zážitkový" poslech), co mě napadá, je minimální prostor ve zvuku. S velurovými náušníky velice pohodlná (pro mě), i přes vyšší přítlak a supraaurální konstrukci. Obecně jsou ale považována za spíše nepohodlná. Konstrukce je extrémně odolná.Kingston HyperX Cloud s koženkovými náušníky
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/LHXmS.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/7njT8.th.png

Oblíbený herní headset se spoustou příslušenství a relativně dobrým zvukem. Má hodně vytažené konce pásma, na hudbu už pro mě moc. Na uzavřená sluchátka dobrý prostor, detail a separace nástrojů. Kvalitní konstrukce. Pohodlí velmi dobré. Dodávaný druhý pár náušníků (velur) není zvukově dobrá volba.On-ear sluchátka Silvercrest z Lidlu za asi 150,-
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/oBFt.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/24/j5EvD.th.png

Co dodat? Tohle nechceš poslouchat.Omnitronic SHP-600 (Takstar HI-2050)
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/1QjMJ.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/DRe9o.th.png

Omnitronic SHP-600 po úpravách z mého vedlejšího vlákna: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22276
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/r4Q1s.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/AxT0R.th.png

Dobrá volba pro začínající audiofily, konstrukce stejně dobrá jako u Kingston HyperX Cloud, ale otevřená. Originál zvukově světlejší. Upravená verze charakterově lehce do "U" až neutrální.Shure SRH-440 originál náušníky
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/m0tko.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/BNLuc.th.png

Shure SRH-440 + koženkové náušníky z Kingston HyperX Cloud
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/hF8MA.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/04/25/mYcAM.th.png

Moc dobrá uzavřená sluchátka za velice příznivou cenu. Světlejší charakter, výborný detail a hodně dobrý prostor na úkor basů s originálními náušníky. S lepšími náušníky (Kingston, SRH840) přirozenější průběh s lepším rozsahem trochu na úkor prostoru.

2 ...editoval KarelXth (13. 7. 2017 12:47)

Re: Sedlácké měření sluchátek

Nová várka. Osa SPL nesedí, ale je to opět měření při 100dB SPL.


Beyerdynamic DT990 PRO 250Ohm levá/pravá
http://jpeg.cz/images/2017/05/22/j6CRM.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/05/22/xe1I.th.png

Skvělá a zábavná sluchátka, která navzdory trochu "U" charakteristice neztrácí detailnost, prostor a ukázkovou separaci nástrojů ani v náročných pasážích. Konstrukce mimořádně odolná, pohodlí maximální.Kingston HyperX Cloud upravené a s velurovými náušníky levá/pravá
http://jpeg.cz/images/2017/05/22/Kyjhr.th.jpg
http://jpeg.cz/images/2017/05/22/WPENn.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/05/22/NMXRT.th.png

Ta "jehla" zkreslení na 4kHz je trochu přemrštěná, jak zkreslení prudce stoupá a okamžitě padá dolů, vykreslí se to občas divně, viz druhý pokus s kritickým úsekem o chviličku později, aniž bych s čímkoli pohnul:

http://jpeg.cz/images/2017/05/22/3fPuG.th.png

U této upravené verze se naopak uplatní druhý pár náušníků z veluru, který je standardně dodávaný s Kingston HyperX Cloud. Pokud není potřeba izolace a nejste "basshead", ve všem ostatním je tato verze lepší oproti originálu. Popis úpravy poskytnu na požádání.

3

Re: Sedlácké měření sluchátek

hmm, chybí už jenom android-humanoidní kyborg co bude poslouchat za Tebe...

4

Re: Sedlácké měření sluchátek

Možná jsem jenom po ránu nechápavej, ale cože co? smile

5

Re: Sedlácké měření sluchátek

no když sluchátka testuješ polystyrénovou palicí...

6

Re: Sedlácké měření sluchátek

Já taky dopředu psal, že je to bez záruky a nikdy jsem netvrdil, že moje měřicí palice (mimochodem je z PE:-) ) je nějakej etalon měřicích aparátů. Ale prostě to, co změříš taky slyšíš a obráceně.
     Například DT990 mám dva týdny, nikdy předtím jsem je neslyšel a nejdřív jsem je poslouchal, a až pak měřil. A věděl jsem skoro přesně, co tam bude.
     A minimálně za srovnáním průběhů mezi sebou (což byl původní a jediný účel) si stojím. Stejně tak zkreslení se zdá velice dobře porovnatelné s měřeními na podstatně sofistikovanějších aparátech.

7

Re: Sedlácké měření sluchátek

Ty Beyerdynamic vypadají dobře. Bylo by fajn vidět na srovnatelném měření porovnání s AKG K70x.

8

Re: Sedlácké měření sluchátek

Jo, DT990 jsou moc příjemný sluchátka a na otevřenky mají luxusně malý THD. Akorát občas jsou ženský sykavky trochu nepříjemný, ale není to nic hroznýho.

AKG nemám k dispozici, ale kdyby to četl nějaký jejich majitel z Karlovarského kraje a chtěl se s nima zastavit, změřím je moc rád.

9

Re: Sedlácké měření sluchátek

Nechtěl bys trochu lepší hlavu na to testování? Známý bude vyrábět formu, víceméně "půlhlavu". Odlévat se bude ze silikonového gelu, plněného nějakou moučkou.

Web

10

Re: Sedlácké měření sluchátek

Ahoj Sendy, teoreticky ano, ale nevím, jak na tom teď budu s penězma. Máš představu o ceně?

11 ...editoval KarelXth (13. 7. 2017 13:04)

Re: Sedlácké měření sluchátek

Sennheiser HD 600 levá/pravá:
http://jpeg.cz/images/2017/06/16/d8Xwu.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/06/16/qyRcN.th.png

Měl jsem je půjčená od kamaráda, ale poslouchal jsem je jen krátce. Můj dojem byl, že hrají vyrovnaně a detailně s lehkým nedostatkem výšek a rozumným prostorem. Souběh (spíš nesouběh) kanálů je podezřelý, ale kupoval je použitá, takže možná už byla jedna strana opravovaná (nový měnič). Kdo ví. Za cenu 4000,- to byla rozhodně dobrá koupě.

12

Re: Sedlácké měření sluchátek

Samson SR 850 originální koženkové náušníky:
http://jpeg.cz/images/2017/07/13/xlpEQ.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/07/13/iPjaK.th.png

Samson SR 850 velurové náušníky AKG K240/271:
http://jpeg.cz/images/2017/07/13/TdKrD.th.png
http://jpeg.cz/images/2017/07/13/4nSUY.th.png

Po přečtení několika desítek místních i zahraničních ohlasů na tato sluchátka jsem byl hodně zvědavý. No, za tu cenu poměrně slušně hrající a ucházejícím způsobem zpracovaná sluchátka, ale žádný zázrak se nekoná. Navenek vypadají poměrně kvalitně zpracovaná, ale když sundáte náušníky, najdete plastové výlisky mušlí s nestrženými otřepy, lepené spoje s lepidlem všude okolo a konkrétně můj kus má v membráně pravého měniče důlek (naštěstí ne díru:-) ).
     I když normálně žádné cílené rozehrávání nedělám a rozehrávám sluchátka normálně na hlavě, SR850 naprosto nutně vyžadují aspoň 10 hodin hlasitého hraní před samotným poslechem. Tím z jejich projevu zmizí "papírovité" zabarvení. Původní koženkové náušníky jsou tvrdé a nepoddajné, proto pořádně nepřiléhají a člověk má pocit, že sluchátka sice hrají s obrovským prostorem, ale bez rozsahu směrem dolů. S velury od AKG výrazně stoupne utěsnění (obvykle to bývá naopak a velury spíš netěsní) a s tím i množství spodních kmitočtů, až trochu moc. Bohužel se ještě víc rozháže pásmo 4-7kHz a zmizí část původního prostoru. Přesto to tak zní celkově líp. Ale to už je dohromady v cenové relaci SHP-600, která jsou celkově lepší.
     Obecně mívám problémy něco hodnotit s ohledem na cenu - buď je to dobré, nebo není, cena s tím nemá co dělat. Ale musím uznat, že za cca 750,- určitě nic lepšího nekoupíte (možná tak Superluxy, což je totéž). A abych jenom nedržkoval, musím kromě docela slušné separace nástrojů ocenit nízké THD napříč spektrem, dobrou detailnost a poměrně neobtěžující projev s pořád ještě dost velkým prostorem.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Sluchátka a spol. » Sedlácké měření sluchátek

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£