Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 23]

Téma: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Zdravim. Dostal se mi do ruky koncák o kterým nic nevim. Kdysi ho prodávala firma Elektrosound jako stavebnici. Kámoš říká že to je zapojení převzatý z Amara ale nevíme z jakýho čísla smile Potřeboval bych jestli někdo znáte a nebo dokážete odhadnout parametry ze schematu zapojení. Zdroj je symetrický +30V,0,-30V . Proud ani odpor vinutí jsem neměřil. Výkonový trandy jsou všechny BD245. Reproduktory k tomu používam starý TESLA 1pf 067 08 ,maji 25W jmenovitých , 35w max při 8 ohmech. Hraje to,ale něco tomu chybí smile Proto bych chtěl vědět co ten zesík vlastně umí a jestli by se nedal nějak vylepšit. Posílit zdroj,vyměnit BD245 za něco lepšího atd... Děkuju všem za případný odpovědi a přidávam fotky.

https://s14.postimg.cc/5n8y3cgep/DSC00485.jpg

https://s14.postimg.cc/ec0ooilg1/DSC00486.jpg

https://s14.postimg.cc/dwpevhzip/DSC00487.jpg

https://s14.postimg.cc/4387ioxe9/DSC00489.jpg

https://s14.postimg.cc/dhe52hdld/DSC00490.jpg

https://s14.postimg.cc/y2swudv69/DSC00492.jpg

https://s14.postimg.cc/stxvwicr5/DSC00493.jpg

(upravil DJ_Rix 9. 7. 2017 12:51)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Zbytočná robota. Je to kvazikomplementár, bez "emitoráků" u koncáků, konce v Béčku - bez klidového proudu. Pak to má výšky jak nakřáplej hrnek a není se co divit. Na tom není co zlepšovat, výměna součástek ničemu nepomůže.
Koukám že oproti schématu to někdo už "vylepšil" výměnou těch KFYček za BCčka a budiče nějaký v TO126, to bude ve finále horší než ty KFY (které jsou poměrně slušné trandy)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Takže ty BC vyměnit za KFY co tam patřej ? Zajímalo by mně jakej výkon to tak může mít. Používal jsem u toho starý tesla bedny 2 pásma 15W a začaly mi brutálně chraptit kaloteny. Proto jsem koupil tyhle 3 pásmový bedny a ty už hrajou dobře. Jako času mam dost a pár kaček do toho zesíku klidně pustim jestli to něco zlepší. Byl zadarmo ze šrotiště. Bedny pár za 500kč takže neni problem.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Nezlepší to nic. Byl důvod proč byl na šrotišti, osobně bych ho tam nechal.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Ok. Stejně to hraje celkem slušně. Mam pokoj 6x6 metru a nejdu s hlasitostí přes polovinu páč to hraje jako hovado. Jenom by se hodil nějakej ekvalizer no. Regulovat to furt z kompa jak blbec podle toho jestli jedu hudbu nebo hraju hru je vopruz smile

(upravil Otas 9. 7. 2017 14:57)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Doporučil bych vyměnit C8 za nový (nejlépe předem naformovaný) a ten nainstalovat obráceně, takto se mi to nelíbí.
A s osciloskopem (pro kontrolu zakmitávání) nebo i bez něj, pokud jsi kaskadér (může odejít zes nebo výškáč v bednách), můžeš cvičně zkusit na místo C2 dát menší kond (např. 22pF), jestli se zvuk na výškách trochu zvedne.
Edit:
Předpokládaný dosahovaný výkon - to tu ještě nepadlo - scházel údaj o zátěži..
Na 8 ohmovou zátěž z těch +-30V výkon cca 45 W špičkově (tzv. hudebních) a podle dimenzování trafa přiměřeně nižší RMS - to si jen tipnu tak 30 W. A to jsem vzhledem k trafu hodně velký optimista. Spíše tak 20 W na kanál.
Na 4 ohmy by to dalo o něco méně než dvojnásobek, ale příliš nevěřím, že by to vydržely trandy.

(upravil miro 9. 7. 2017 20:15)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Jen pro upřesnění pojmů bych se "šťastného" majitele chtěl zeptat, co máš na mysli "nejdu s hlasitostí přes polovinu"?
On totiž potenciometr nastavený do poloviny dráhy může budit zesilovač na max. výkon.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Děkuju. Ty kondy C8 vyměnim. Výšky zvedat nebudu. Jak jsem psal,už mi na předchozích repro od tesly chraptěly kaloty takže tyhle "nový" bedny týrat nechci smile Rocková hudba na tom hraje krásně,podání prostoru je výborný. Na hry je to taky supr. Nic nerachtá,nepřebuzuje,zesík permanentně studenej i při velký hlasitosti. Mam rád tohle starý železo. Proto neřešim koupi novějšího zesilovače. Tohle mi prostě stačí. Jenom před to napasuju alespoň nějakou 3 pásmovou korekci a budu spokojenej.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

miro napsal:

Jen pro upřesnění pojmů bych se "šťastného" majitele chtěl zeptat, co máš na mysli "nejdu s hlasitostí přes polovinu"?
On totiž potenciometr nastavený do poloviny dráhy může budit zesilovač na max. výkon.

Z kompa do toho pouštim hlasitost 80% a na zesíku jedu do poloviny dráhy potenciometru ... To už hraje tak nahlas že by se to nemuselo líbit sousedům smile

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Chtěl jsem jen vysvětlit, že potenciometr nastavený do poloviny dráhy nemusí být polovina výkonu zesilovače. Záleží na velikosti vstupního signálu(napětí). A za ty prachy co tě to stálo to může nadělat víc služby něž nějaký čínský plastový mrdky. Dřevěná bedna je dřevěná bedna. Ať se daří.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Otas napsal:

Doporučil bych vyměnit C8 za nový (nejlépe předem naformovaný) a ten nainstalovat obráceně, takto se mi to nelíbí.

Jenom prosim tě, můžeš mi říct důvod proč ty kondy dát obráceně ? Nemam žádný elektrotechnický vzdělání. Umim podle schematu lecos zapojit,ale nevim proč a jak to tak funguje smile . Neublížim tomu zesíku nějak ? Děkuju ...

(upravil Otas 10. 7. 2017 19:24)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Vzhledem k proudu bází Q1 a Q2 se na odporech R1 a R6 vytváří napěťový spád od země směrem k mínusu. Tzn. že na bázích Q1 a Q2 , potažmo přes odpor R5 na kondíku C8 je napětí řádově desetin voltu. A bohužel je těch pár desetin voltu opačně, než by bylo pro takto zapojený C8 potřeba. Není to nic dramatického, ale jed špatných podmínek může do číše ničení pomalu přikapávat sad. Otočením přikapávat přestane.
Principem je to drobná chyba konstruktéra, která bude napravena.

Mimochodem žádný elektrotechnický vzdělání nemám rovněž. Nicméně výborně, že ses zeptal, to je správná cesta k pochopení smile.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Děkuju moc. Ještě jsem si zesík tak nějak prohlížel a zjistij jsem že když se prstem dotknu 0 na modulu tak zmizí lehkej brum kterej v tom je slyšet a zlepší se zvuk. Tak jsem oba moduly přizemnil a tak nějak se vyřešilo to jak jsem psal "něco tomu chybí". Ty kondy teda otočim. Dík za postřeh.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Správně by tam měl být bipolární kondík nebo 2 elyty proti sobě..ale u tohoto prasobastlu je to jedno

Web

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

když jsme u toho - jaká by byla vhodná náhrada za ty KFY? Bejvaj toho plný teslácký gramofony a rádi jim uhnívaji nožičky ... máte něco osvědčenýho?

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Vim že tohle téma asi nikoho moc nezajímá, ale docela by mně zajímalo co se změní když ty trandy (BC,BD) nebo co to tam je vyměnim fakt za ty KFY. Jak už jsem psal, mam na tom bedny 25W Tesla. Na nižší hlasitost to hraje parádně,prostově,krásný vejšky,středy i basy. Přidam na hlasitosti a basy zkreslujou jak hovado. "rachtaji" přitom se reprák skoro nehne. Takže soudim že zesík je pro tyhle bedny slabej ? Na zdroji co jsou kondy ve schematu (+ posílený elytama 35V 3300uF) naměřim bez audio signálu v každý větvi proti 0 cca 31,5V. V zátěži kdy už to nestíhá tam je 30,8 - 31 V. Zdroj teda asi stíhá zesík krmit ? Ve schematu neni napsáno jaký tam maji bejt výkonový koncáky. Já tam mam BD245. Ten je jestli se nepletu na nějakých 55V ? Takže ta otázka. Vyměnit zdroj za jinej s vyšším napětím (a vyměnit podle toho i kondenzátory samozřejmě) a nebo upravit něco jinýho ? Je mi divný že taková kráva zesilovač nenakrmí 30 let starý poctivý Teslácký bedny s výkonem 25Watt. Prostě mi to hlava nebere smile smile smile

(upravil zuki 12. 7. 2017 8:08)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Nemyslím, že výměna BD138 za KFY... (atd... snad jsem to přečetl správně) ti nějak pomůže. Leda, že by to byla nějaká čína s malou betou (zesílením)... To bych spíš vyměnil koncáky za něco lepšího ( s větším proudovým zesil. činitelem pro větší proudy - tohle může mít i pod 20, ale i tak by to mohlo stačit...). A 55Vmax pro napájení cca 63V (plus možné přepětí sítě) je taky dost "mimo mísu". S "normálníma" tranzistorama by to mělo hrát přiměřeně "normálně". Ale zcela jistě to při malém výstupním signálu dost "chrastí"... Ale to asi nebude tvoje používaná úroveň hlasitosti smile

A je dost divný malý pokles napájecího napětí při zátěži. Asi někde nestačí zesílení a nevybudí se to pořádně...  Bez osciloskopu nebo aspoň znalosti o zesílení jednotlivých tranzistorů je to věštění z koule...

Sch nemá moc dobrý parametry - zvlnění napájení (při větším odběru) bude dost pronikat do signálu...
Já bych po kontrole zesílení tranzistorů (aspoň skopem projít signál) asi začal přerušením spoje mezi R19 a R20, mezi dal odpor 10-22R a R19 (emitor Q3) zablokoval kondem 470uF/40V na GND (zem). Ale předtím bych to skouk skopem smile

--------------------
EDIT: Na vstupu je dost nevyvážený vstupní difer. stupeň.  Prvním tranzistorem teče 180uA, druhým skoro 1,5mA... Takže na elytu (bázi druhého tranzistoru) bude skutečně kladný signál cca 60mV (pokud jsou tranzistory "shodné" = cca spárované)...   Zvětšil bych asi odpor 18k v emitorech cca 2x (33k), pak se to trochu srovná...

Ale těmi úpravami vznikne nové sch.... neb by to chtělo zablokovat kondem odpor mezi bázemi předbudičů (R7) a také tam předtím dodělat snímání teploty koncáků (tranzistor, termistor... atd...) atd...

(upravil GeorgeZeman 13. 7. 2017 10:49)

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Děkuju všem kdo napsali. Jste frajeři. Každopádně když na tom hraju potichu (hlasitost z PC 80%) a na zesilovači jen tak trochu,sám se po chvíli skokově ztlumí levej kanál. Když brnknu o síťovej vypínač nebo snížim a zvýšim hlasitost tak začne zase hrát normálně. Už mně to celkem sere takže necham šasi a zdroj,napálim do toho LM3886 a korekční předzesilovač a bodam na to smile Tohle za ty nervy nestojí. Pro LM3886 snad zdroj +30,0,-30 bude stačit a určitě zahraje líp než tohle.

EDIT : To ztlumování dělá reprobedna. Testováno na jiném zesíku. Cuknu volume aby to dostalo "pecku" a bedna se srovná nazpět. Že by v háji kondík ve vyhýbce ???

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

O těch bednách bylo všude napsáno tuny příspěvků. Zkus pohledat. Jen pár názorů a klidně si pak přečti celé vlákno:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 11#p275811
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 01#p278901
Dělaly se různé repasy výhybek či komplet celých soustav:
http://phexsys.rajce.idnes.cz/Tesla_1PF_067_08/
Samozřejmě, že v těch bednách bude "něco" špatně když ti to tak blbne. Uvolněné spoje, nebo vadné kondíky, které nejsou v původní výhybce zrovna zárukou kvality.

Re: Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Děkuju za odpověď. Mam to píchnutý na Hifi věži Philips s loncovým zesíkem 2x120W RMS. Hraje to parádně takže ten starej zesík asi uložim k ledu. Ale každopádně budu na bednách měnit kabely (překousaný) tak hodim vyhýbku kámošovi na proměření. Na tomhle zesíku to konečně už i basuje smile

Příspěvky [1 až 20 z 23]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Koncový zesilovač od firmy "Elektrosound" s neznámými parametry

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£