Téma: Spínání triaku pro LED

Dostal jsem od kolegy z práce na rozchození digestoř,kde majitel vyměnil podsvětlení a místo klasických žárovek nacpal LEDky.Problém je samozřejmě v tom,že triak potřebuje určitou zátěž jinak nefunguje.
Máte nějaký typ jak toto vyřešit?Napadl mě výkonový rezistor,ale nepřipadá mi to jako elegantní řešení.
Díky za případné reakce.

Re: Spínání triaku pro LED

No, podíval bych se co je tam za triak a jakej má přídržnej proud, následně asi vyměnil za nějaký slabší kus big_smile

Re: Spínání triaku pro LED

Děkuji,dobrý nápad.Je tam BT134.Zkusím pohledat něco menšího...

Re: Spínání triaku pro LED

co tam máš za žárovku? BT134 má 11mA smile v gme mají i třeba 5mA nebo 3mA ...

Re: Spínání triaku pro LED

11mA je proud do gejtu, je potřeba se dívat na Holding Current.
Předpokládám teda, že problém s těma ledkama je, že po stisku tlačítka jen bliknou a toť vše.

Re: Spínání triaku pro LED

Po stisku se nic neděje,respektive jsem si nevšiml jestli bliknou.Pokud k nim připojím jednu žárovku s klasickým vláknem,funguje to normálně.

Re: Spínání triaku pro LED

Jo tak on asi nestihne nastartovat vnitřní měnič v ledce, jestli to jsou nějaký lepší co nemaj jen prachsprostej kondík smile Ten triak bude jasná volba.

Re: Spínání triaku pro LED

Rixi,díky moc.Našel jsem v Ecomu jeden typ triaku se stejným zatížením,ale citlivější a s ním to jede.Sice se to při startu i vypnutí "zatřepetá" v rytmu síťového,ale na funkci živočicháře to nemá vliv...

Re: Spínání triaku pro LED

Paráda, hlavně že se podařilo smile

Re: Spínání triaku pro LED

Vytahuji toto starší téma,neb digestoř je zpět...Triak se odporoučel a zůstal sepnutý.Nahradil jsem ho stejným a digestoř se vrátila po cca 2 měsících se stejnou závadou.Nahradil jsem triak jiným typem s dvojnásobným proudem,párkrát zkusil zapnout a vypnout a po několikátém cyklu hotovo,triak nesepne...
Napadly mě dvě varianty:
1.SSR relé
2.Klasické relé
U té první varianty si nejsem jistý funkcí,navíc to znamená vyrobit ovládací napětí.Druhá by měla být na jistotu.Máte někdo nějaký lepší nápad?

Re: Spínání triaku pro LED

Resil sem pred nejakymi lety, podobny problem.
Super, hyper digestor, designova vychytavka, uprostred kuchyne.
Do baraku bouchnul blesk, krome jineho /vseho igelitentniho/ se odporoucela kompletni elektronika v te digestori.
Motor mel 6 stupnu rychlosti, automaticke odsavani pri zvyseni teploty a vlhkosti, rezim omezeneho casu vetrani na plny ceres a tak podobne.
Take automaticky stmivac, rozsvecovac atd.
Blesk prisel asi pres nerezovy komin, nebo jeho cast.
Sehnat se nahradni elektronika nedala, italsky design, elektronika cina.
Procesor z dirou a display, vsechno mrtve.
Tak sem tam udelal prepinac, na zapinani rychlosti, priradil sem sensor vlhkosti ku rychlosti a na zapinani zarovek, sem dal pomocne rele, pres diodove odbocky, aby to pri zapnuti, motoru, zacalo svitit, ale jenom na pul, pokud se nezapne hlavni vypinac svetla.
Zarovku sem sehnal led stmivaci, Toshiba, takova jako z vlakny.
Pokud tam budes davat neco spinaciho, dej tam rele.
Obycejne rele, totiz na nezname zarovky, zejmena ty levne, co maji jen kondik jako predradnik, nebudou asi dobre fungovat, ani na SSR, ani na triakovy spinac.
Nektere drazssi SSR, co spinaji v nule, se stim poperou, ale cena toho spinace mnohonasobne navysi cenu opravy.
Spis bych se zamyslel, ci tam nedat jine zarovky. Ja vim, ze do digestore ne vsecko vleze.
Existuji a prodavaji se bezne a budou se jeste dlouho prodavat klasicke zarovky do elektrickych grilu a tak podobne.
I to je cesta, pokud by tam nevlezla klasicka "svickova" mignon zarovka LEDkova.
Jinak ne vsecky LED zarovky vydrzi teplo nad tou plotnou, nemusi se uchladit. Zejmena cinske.

(upravil BV 22. 11. 2019 22:21)

Re: Spínání triaku pro LED

Ako spínač v sérii so záťažou  diodový mostík a v uhlopriečke mosfet na 600V a viac, budený cez fotovoltaický optočlen smile.

Re: Spínání triaku pro LED

Tak jsem koupil relé s AC 230 cívkou a nacpal jej mezi triak a žárovky.Bohužel,jsou nepříjemné přechodové děje při sepnutí a rozepnutí relé zacvaká v rytmu síťového. Dá se to nějak ošetřit?

Re: Spínání triaku pro LED

Kondenzátor k cívce rele. Řádově stovky nF na 275V st.

Re: Spínání triaku pro LED

Spíš jen "tlumič" 100n a 47R v serii.

Re: Spínání triaku pro LED

Po nějaké době,tu mám opět digestoř.Zkusil jsem opět vetknout relé.Tlumič nefungoval,100n k cívce odpálil poslední triak co jsem tu měl...
Digestoř vyhrála a uvádím ji do původní konfigurace s halogenkama.