Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 6 z 8)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 148]

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

S Xmax se nikde nepočítá a pokud by se dalo přidat, byla by tak příležitost k zadání nesmyslů jako třeba dvojnásobné Xmax (Eminence) nebo spec. výpočet s Hg/4 jako v případě RCF a pak by se zbytek počítal nesprávně.

Sd přepnout lze.

(upravil antonio 30. 8. 2017 15:13)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Přidal jsem verzi 2.3b3, která by s desetinnou tečkou mít problémy už neměla, nicméně stálo to překvapivě "větší překopání", takže zatím v betě.

(upravil antonio 6. 3. 2018 17:58)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Opravena chyba při spuštění, 2.3b4.

...plus malá korekce, 2.3b5.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Verze 2.3, u uzavřené ozvučnice přidán přibližný poměr akustické/mechanické poddajnosti, podnětem byl Edgar Villchur a jeho přelomový patent.

https://s31.postimg.cc/kpq57z5bv/cacms.png

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

To je něco jako "hustota" toho tlumení, nebo jak tomu mám rozumět?

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Jde o rozložení vlivu na celkovou poddajnost. K poddajnosti závěsů Cms se vložením do boxu přidá vliv vzduchu uvnitř, má-li takový box objem jako je Vas měniče, tzn. svou poddajností stejnou jako je Cms, pak výslednou C z poloviny tvoří akustická poddajnost Ca a z druhé poloviny mechanická Cm (Cms). V případě Villchurova použití byla výsledná C z absolutní většiny tvořena stlačovaným/zřeďovaným vzduchem v boxu, mechanická Cm jen okrajově. Viz druhý sloupec:

https://s31.postimg.cc/o6aab5wvr/Clipbrd1s.png

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

čau, chci se zeptat:
hodnota RV - je tedy zaoblení nátrubku. - jasné

Hodnota ,,end correction of vent '' je to hodnota která určuje umístění bassreflexového nátrubku. Když mám klasickou obdelníkovou štěrbinu jakou tam mám zadat hodnotu? ( 0.73 nebo 0.85) ?

Umí tento program vypočítat i proudění vzduchu v bassreflexovém nátrubku?
Pokud ano, kde ji najdu a v jakém rozmezí bych se měl pohybovat?

https://lojzek123.rajce.idnes.cz/Hornre … BX1550.jpg

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Mrkni sem, takže 2,23.

Proudění vzduchu počítat neumí a tu hodnotu v hlavě nemám, T/S to ale někde ve svých dokumentech píše. Grafy v programech předpokládají lin. kmit. systém, reálně ale bas tlačí míň. Vím jen o LspCADu, kde byla možnost zadat Cms(X), jak s tím pak naložil dál, nevím.

Já použil jednoduchý vzorec podle Sd reproduktoru, když klikneš na Dv, nastaví se průměr, který v dom. podmínkách bude fungovat dobře. Pro suby bych to ale viděl jako minimum. Pak znáš pravidlo kolik palců, tolik cm.

Pak podle Sv uprav strany obdelníku. Pro PA využití právě umístěním v rozích si větší průřez můžeš dovolit. Tady bych se spíš poradil s někým, kdo má praktické zkušenosti, třeba ondra.klofat.

(upravil Lojzek 1. 1. 2020 10:09)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Jo takhle je to myšleno, díky antonio.Už jsem to pochopil. Nadarmo se neříká, ráno moudřejší večera.
Takže prodloužení o 3 stěny.
Nicméně to ten bassreflex značně zkracuje na téměř polovinu.( teď si vybavuju že se to tady na foru i někde psalo ) Amplion jako takový počítá s čistým objemem bez bassreflexu ( objem bassreflexu,reproduktoru a výztuh se odečítá?)
S tou plochou bassreflexu skusím toho ondru.klofata. Dělal jsem bassreflex na 12'' ( je pravda že byly dva v zapojení isobaric)
Plocha podle amplionu by měla být cca 70cm2, plocha podle palců (12'' = 113cm2) já tam dal 93cm2 a při vyžším výkonu jsou tam velké větry a jde to i slyšet.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Obecně ve většině softů zadáváš objem vzduchu, se kterým bude měnič pracovat jako s přidanou poddajností; vymysli si komplet hotovou bednu se vším všudy a ten vzduch uvnitř, to je Vb. Množství tlumení zadáš v programu. Vzduch v nátrubku nepřičítej, funguje jinak.

Jj, svištění umí být slyšet dost, zrovna včera jsem toho byl svědkem v jednom klubu v Praze; taky bacha na ostré hrany - turbulence.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Ano, když zadám množství vzduchu což je Vb tak je to čistý vnitřní objem bedny i včetně např. štěrbiny která má ve finále např 4 litry. Tedy bedna 80L a hotovo. Dovnitř nacpu bassreflex.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

"Vzduch v nátrubku nepřičítej, funguje jinak."

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Verze 2.4, Lojzek mě nakopnul a já si udělal větší jasno o tom, co Small psal o min. ploše nátrubku:

https://i.postimg.cc/c6cq1561/vent45prc0.png

...aby se předešlo turbulencím, je potřeba udržet rychlost proudění v nátrubku pod cca 5 % rychlosti zvuku; předpokládá se zarovnání s pozvolným průběhem charakteristiky (to jsou ty C4-B4-QB3) a s "rozumným" zaoblením hran. Ve vzorci se počítá s 4,5 % a proměnné jsou fb (naladění) a Vd (Sd*Xmax). Výsledek tedy říká, jakou plochu nátrubek má mít, aby při Xmax nešlo proudění přes 4,5 %.

No a protože jsou reproduktory, které mají Xmax malou a umí víc (PL22WR09, SPH-200TC) nebo velkou, ale nezamýšlím to využít (LAB12, FW323), přidal jsem parametr X%, který spočítá výchylku 0-p, při které v nátrubku dojde k dosažení +/- 15 m/s.


https://i.postimg.cc/ZqpbySF0/Xprc.png

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

A ta rychlost v nátrubku se s kmitočtem nemění?
Ostatně pod laděním BR se výrazně zvyšuje výchylka reproduktoru už při poměrně malých příkonech, a tam bych hledal problém s rychlostí vzduchu v BR.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Samozřejmě, že mění; výpočet je hrubé jedno číslo, souvislosti jak to vypadá můžeš vidět rychle tady v online apce SpeakerBuilder Pro.
Pro porovnání je potřeba v Amplionu upravit TS parametry, hlavně Sd, kterou jsem zadával reálněji menší.

Tady nějaké porovnání 5 a 10cm nátrubku:
https://i.postimg.cc/RqdrWXp1/Speaker-Builder5.png https://i.postimg.cc/QHd211v2/Speaker-Builder10.png

(upravil antonio 8. 12. 2020 20:45)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

2.6
- odebrána funkce Rv (zaoblení nátrubku), která nebyla zrovna hodnotná a zanášela i chybu
- parametr X% a 1Rv jsou nyní viditelné najednou

2.7
- parametr X% se nyní zobrazuje v uložených pozicích
- pozměněn výpočet vhodného průměru nátrubku Dv pro band-pass

2.8
- drobná oprava a doplnění databáze

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

čau, super věc. snad jsem to dobře pochopil smile

(upravil kaed 8. 12. 2020 22:06)

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Ty to nějak chlrlíš ty verze, nestíhám to stahovat.
Z bujnosti jsem si nasimuloval budku s 2" SPX-21M a vyšel mi BR na 145Hz při objemu 0.26l smile   Co je u tohohle mikro repro problém, že je rozsah kmitočtu jenom do 400Hz, tak se ani neukáže hrbol při uzavřence...obrazek - už zas nevím, kam ty obrázky nahrávat, aby to bylo bez reklamy...

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Tak toto jsou extrémní případy; když se to tam nevejde, aspoň na jisto budeš vědět, že basovat to zrovna nebude. wink Navíc jen Chuck Norris dá 4 repra do 0,1 l.

Hrb v uzavřence vidíš i napsaný v poli peak - 2,22 dB.

Re: Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Jo, tohle je jenom taková srandička, miniaturní krabičky jako zadní k domácímu kinu... Sám jsem zvědavej, co z toho vznikne. Chic to oměřit jak s BR, tak jako uzavřenku, jediný z čeho mám obavy je zkreslení, protože ten repráček má xmax jenom 1.2mm a to už i při těch 200Hz, na který to omezuje  5.1 receiver může být hodně. Čekám na repráčky a na to, až mi kámoš na 3d tiskárně vytiskne ty krabičky na mýdlo, jak  to sám nazval - ostatně velikostí je to dost podobný.

Příspěvky [101 až 120 z 148]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Amplion - simulační software pro návrh ozvučnic

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£