(upravil Hazys 10. 6. 2017 0:01)

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

MP3 nerovná se komprese dynamiky, šůlini.

(Len upozorňujem a varujem...)

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Halen napsal:

Právě proto jsem  si svou knihovnu v době, kdy jsem ještě nebyl nemocný upgradoval. Trochu jsem potrápil ruské torrenty a nahradil 80% MP3 FLACY.

80-90% těch internetových FLACů jsou pouze překonvertované mp3, podobné procento HIRES nahrávek typu 192k a pod jsou na tom stejně, stačí se podívat na spektrum, od 20k nahoru hluch. Chce to nebýt ovce a když někde napsali že FLAC je to nej hned všechno stahovat bez rozmyslu a měnit za mp3.
BTW, dostal jsem k LP lístek na stažení onoho alba na Supraphonu online jak v MP3 tak ve flacu - tak scvhválně hádejte, co je lepší big_smile

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

DJ_Rix, máš nejaku konkretnu skúsenosť z FLACmi z ruských torrentov? Ja tú skúsenosť mám a jedná sa velmi často o veci ktoré sú ripované cez ten najlepší software pre ripovanie hudby, tušim exactaudiocopy. Ked si otvoríš textový súbor tak tam máš napísané presne kedy a na akej CD mechanike to bolo ripované. Dalej tam máš oskenované uplne všetky obali a často aj vnútorné. Potom máš v názve nejaky kód z CDčka a samotné CDčko s tým kódom a ešte celé je tiež oskenované. Často je tam ešte obrázok spektra. Pri veciach ktoré niesu uplne neznáme tam máš FLACov na výber hned niekolko, okrem nahranného vinylu, mp3 (hádam 90% je 320kbps), dosť často tám býva APE. Na torrentoch obsah musí mať nejaku úroveň inak by dostal člen ban. Pri filmoch je napríklad zakázané kombinovať zvukovú stopu z TV alebo nejakeho mizerného formátou s HD obrazom a tiež je vyžadované dať tam screeny a popis o kvalite. Teraz nemyslím ruské ale iné torrenty.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Mám podobné zkušenosti jak popisuje mechanik, alespoň u torentu z kterého stahuji. Větší průser je to že už originál nahrávka je sprzněná na plný pecky. V poslední době mne docela rozčísnul album Blue & Lonesome od stounů. Po 11 letech vydat tak něco hrozného, technicky. CD se nedá poslouchat vůbec, hi-res podobně.
A kritik napíše toto : "Na první poslech poněkud zarazí retro zvuk nahrávky, který je spíše plošší a trochu ostřejší ve výškách. V daném kontextu je však na místě, "Blue & Lonesome" skutečně zní, jako kdyby vzniklo před pár desítkami let. Ale ne zase tak, aby to posluchače iritovalo." Smutné na tom je že nahrávky "vzniklé před pár desítkami let" znějí podstatně lépe. Další v řadě Roger Waters, který si potrpěl u svých alb na zvukovou kvalitu u toho posledního taky nic moc. Tak nevím kam to spěje pani Mullerová.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

DJ_Rix napsal:

Chce to nebýt ovce a když někde napsali že FLAC je to nej hned všechno stahovat bez rozmyslu a měnit za mp3.

Přesně, jsou různě poupravené verze jednotlivých alb, ovce si pak stáhne zvednutý zmršený FLAC a libuje si nad tím, jak oproti původní mp3 je detailnější a bez ztráty komprese. big_smile

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

No ona ta mp3 je opravdu nouzovka. Staci se podivat co se stane z orig wavu při komprimaci na 160kbps a prohnat to analyzerem.
https://s21.postimg.cc/61p9872zr/image.jpg
https://s23.postimg.cc/3qb63ln57/image.jpg
Uz samotna ztrata na vyssich frekvencích je brutalni.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

therion
? ...a takovou úvahu aplikuješ na mp3 obecně?

(upravil therion 11. 6. 2017 10:05)

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

To není úvaha , to je snad z analyzy patrno.
ta -1 to je neci minderwertigkeitskomplex? smile

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Tys byl ten, kdo mě donutil po přečtení tvého příspěvku se poohlídnout po takovéto funkci, nic takového jsem neplánoval.

Všechno zlé je k něčemu dobré, přispěl jsi dobré věci (možná), tak to ber pozitivně, takže vlastně máš i +bod. wink

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

On ten příspěvek je mimo téma nebo je lzivy? S cim mas problém? Pochopit spektralni analyzu?

(upravil orhore 12. 6. 2017 10:49)

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

DJ_Rix napsal:

80-90% těch internetových FLACů jsou pouze překonvertované mp3, podobné procento HIRES nahrávek typu 192k a pod jsou na tom stejně, stačí se podívat na spektrum, od 20k nahoru hluch. Chce to nebýt ovce a když někde napsali že FLAC je to nej hned všechno stahovat bez rozmyslu a měnit za mp3.

Promiň, ale s tím nemohu souhlasit. Pokud se stahují FLACy či jiné podobné formáty přes lossless fora, tak není absolutně žádný problém s kvalitou. Nevím zda to píšeš na základě vlastní zkušenosti, ale výsledek se dá celkem jednoduše ověřit jak sám píšeš. Z mého zdroje obsahuje každý archív soubory cue a log z programu EAC, či jako bonus naskenované obaly i media. Takže jsou k dispozici důkazy způsobu vyhotovení. Také jsem si porovnal to co se nabízí, s tím co mám doma na originálních nosičích a bylo to 100% identické.
Navíc pokud někdo provede upload FLAC nahrávky překonvertované z MP3, tak s ním ostatní uživatelé rychle vyběhnou, a nebo mu je rovnou zrušený účet.
Ztrátové formáty jsem definitivně poslal k šípku. I když na první poslech nevypadají špatně, tak po delším poslechu se vám udělá určitě špatně.

antonio
Vy si fakt myslíte, že všichni uživatelé jsou pitomci? smile Vždyť je jednoduché si ověřit výsledek. Bohužel je pravdou, že už i originální alba či výběrovky jsou často tak zmršené, že to nezachrání vůbec nic.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Podle mých zkušeností je malá část FLACů mizerný kvality, ale ty lepší převažujou. Nejhorší jsou mizerný ripy elpíček, sejmutý bez subsoniku. To dovede basák pěkně "pohoupat". Hlavně že soubory mají třeba 4 giga a tváří se to jako nějaký  supr HIRES.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Děláš, jako by to LPčko snad nějaký hires bylo. tongue

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Zobecňuješ, nevšiml sis? Zkomprimuješ nahrávku na 160kbps a pokládáš to za vypovídající pro jakýkoli datový tok:

therion napsal:

No ona ta mp3 je opravdu nouzovka. Staci se podivat co se stane z orig wavu při komprimaci na 160kbps a prohnat to analyzerem.

Co jsi tím chtěl říct?
Další věc je rozdíl, který postřehneš očima v analyzéru nebo ušima slepým testem. Tím prvním způsobem je to mnohem snadnější, není ale na škodu to zkusit tím druhým. Už B. Sýkora myslím někde psal, že od 198kbps se začínají rozdíly stírat, natož na 320, chce to ale opravdu nevědět co testuješ. Pak třeba zjistíš, že jsi nemusel kupovat nový disk.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Stačí doma vyzkoušet. Ripněte si svou oblíbenou skladbu do MP3 s bitrate 320kbps. Pak ať vám to někdo na střídačku pouští tutéž skladbu aniž by jste věděli zda se jedná o mp3 či beztrátovku.
Na první poslech je skoro jisté, že rozdíl nepoznáte, ale pokud se zaměříte na určité pasáže a detaily ve skladbě, tak zjistíte ty nenápadné, ale důležité rozdíly. Z mého pohledu jakákoliv mp3 nemá tak dobře vykreslený prostor a některé komplexnější pasáže zní poněkud drsně a nepřehledně.
Dalším problémem je dlouhodobý poslech, kdy zvuk formátu mp3 vám po určité době poleze na nervy a vy nebudete vědět čím to je!
Můj závěr je, že mp3 je nouzovka i při 320kbps. Pokud to někdo nevnímá, či nepozná, tak ať si klidně tenhle formát poslouchá dále.

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Na slovanet tušim check kedysi dával mp3 320kbps a FLAC tak aby to nebolo poznať čo je čo... Záver, nikto nič nepoznal, dokonca tušim tá mp3 bola hodnotená ako lepšia. Takže akú máš elektroniku a reprobedne orhore?

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Hudbu konzumuji jen přes sluchátka, kterých je povícero: Beyerndynamic DT 531, Koss Porta Pro, Koss GT5, Samson SR850, Klipsch Reference S4i, AKG K240. Není to žádná hitparáda, to si uvědomuji smile. Sluchátkových zesilovačů, kterých mám také několik, jsou vlastnoruční výroba dle návrhu uživatelů jak ze zdejšího, tak z jiných for. Některé s bipoláry a některé s fety.

https://i.postimg.cc/z3XQcJhb/2144374.jpg https://i.postimg.cc/nCNwrBPB/2169604.jpg https://i.postimg.cc/7CnBKcYn/2212594.jpg

Zvukovka Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE s vlastní kombinací OZ. Přehrávání samozřejmě přes foobar2000 + Asio4All (i když ho nemám rád).

https://i.postimg.cc/Tydj3Pfn/2284027.jpg

Zřejmě jsem tě nepřesvědčil smile, ale záleží hodně i na skladbě. Neznámou skladbu můžeš paradoxně ohodnotit lépe když je převedena na mp3. Pokud se z původní nahrávky převodem "vygumuje" určitá informace navíc, může to tak působit. To může být i případ testu na slovanetu, který také znám. Proto dávám přednost svým "naposlouchaným" věcem. Dlouhodobý poslech odhalí to co potřebuješ.

(upravil Halen 15. 6. 2017 21:56)

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

DJ_Rix napsal:
Halen napsal:

Právě proto jsem  si svou knihovnu v době, kdy jsem ještě nebyl nemocný upgradoval. Trochu jsem potrápil ruské torrenty a nahradil 80% MP3 FLACY.

80-90% těch internetových FLACů jsou pouze překonvertované mp3, podobné procento HIRES nahrávek typu 192k a pod jsou na tom stejně, stačí se podívat na spektrum, od 20k nahoru hluch. Chce to nebýt ovce a když někde napsali že FLAC je to nej hned všechno stahovat bez rozmyslu a měnit za mp3.
BTW, dostal jsem k LP lístek na stažení onoho alba na Supraphonu online jak v MP3 tak ve flacu - tak scvhválně hádejte, co je lepší big_smile

Mám ve Foobaru spektrum analyzer a nejsou to konverty mám k tomu i logy ripů.

(upravil Lukáš33 15. 6. 2017 22:42)

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Článek je v pořádku, je zaměřen na ty malé přehrávače a telefony. Je jisté že se to netýká až tak krajní skupiny jako je ta zdejší, ale jen mlaďasů co nahážou MPtrosky do něčeho aby jim to hrálo venku.
On se ten zvuk vlastně sám vždy vraždí dobou, tím po čem se zrovna pase. Nikoho se nechce tahat velký přehrávač s pár songama.  Velikost zařízení, počet skladeb prostě prozatím vyhrává. Už se to celkem usazuje a přichází řada i na lepší zvukovou kvalitu. Jen mi přijde, že si na běžný kvalitní poslech co se týče lidí veřejně musíme ještě počkat. Pořád se najde masa lidí co na kvalitu řekne "to mi stačí" nebo hůř "vždyť to hraje dobře néé?".

Re: Tak "konečně" na to vědci přišli...

Ako to myslíš vonku? Ono mp3 formátor podporuje hádam všetko, s FLACom je to horšie. Napríklad autorádiá...