Téma: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Ahoj,

našel by se někdo, kdo by mi dokázal odsimulovat 3 páry těchto tranzistorů do zesilovače pro spolehlivý provoz 8, 4 ohm možná 2 ohm? jde mi o to jaké maximální možné napájení můžu použít pro 3 páry těchto konců.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Tady je ke stažení docela dobrý spreadsheet, který používám.
Stačí stáhnout datasheet tranzistoru, z grafu SOA přepsat data a můžeš sledovat výsledky při různé zátěži a výstupním napětí.

http://www.raymondaudio.nl/info/info2/info2.html

(upravil mechanik 6. 6. 2017 19:51)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Robíte podla mna okolo toho príliš vedu. Danhard tu niekde písal že zataženiu pre audio najlepšie odpovedá SOA pre 50mS, teda pre rezervu zoberiem do úvahy 100mS priebehu. Potom zohladním napájacie napätie koncáku a zistím aký má pri nom tranzistor prúd. Tiež si spočítam aký prúd tečie do zátaže 4R pri tomto napájacom napätí koncáku. Potom to dimenzujem tak aby tranzistor alebo tranzistory mali oproti výpočtu z impedancie rezervu. Pre bežné použitie je to dobré. Ked sa tranzistory budú prehrievať a 4R reprobedna nebude padať k 2R tak to musí byť v poriadku. Kto to chce mať dimenzované na "krv" môže to hrotiť pre impedančný priebeh konkretnej reprobedni a zohnadniť napríklad letné horúčavi ale myslím si že je lepšie to proste dimenzovať s väčšou rezervu a simulacie si nechať pre zaujímavejšie veci ako PSRR, THD, obdlžnik...

EDIT: neviem ako magnatec/semelab/TTelectronics alebo ako sa to vlastne volá, dosiahli tak perfektné hodnoty SOA ale kapacitou, rýchlostou, priebehom fT IE to presne odpovedá sankenom 2SA2223A/2SC6145A. Ako tu už dávnejšie dawsoo písal táto značka len púzdri čipy od sankenu. Každopadne prúd 5A oproti 15A pri 100mS a 65V to je slušný rozdiel... Ked to pôjde niekde ich kúpim a použijem kladivo. Buď je to nejake pokrokové púzdrenie alebo výmysel výrobcu...

Inak neviete ktorému čipu alebo dvom čipom sankenu odpovedali MAG6333 (60MHz)? a či neskôr urobili upravený datasheet pre komplementár MAG9413 kde bola na miesto 60MHz realna hodnota 35MHz? Alebo je to už len moja fantáza... Každoapdne som našiel pre MAG9413 datasheet s rýchlostou 60MHz čo je blbosť...

EDIT2: MG6331, 100V, 100mS, 7A, to sú fakt podivne dobré hodnoty. 2SC6145 má 2A, s rovnakou kapacitou čipu, rýchlostou, velkostou púzdra. Dokonca sú lepšie až na DC zátaž než MAG6333, použité aj v hypa A17, pri tom tie majú viac než 3x vyššiu kapacitu čipu a väčšie púzdro. Aby na 400W/4R koncák stačil 1 pár TO-3P to je fakt divné. Pre 2R potom 2 páry a pre 1R zátaž 4 páry big_smile To mám teraz so sankenmi (2SA2223A/2SC6145A) pre 4R zátaž.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Mechanik: kde zjistím SOA pro 100ms? V datasheetech např, Sanken je SOA pro DC a 10ms. Vždycky jsem to řešil podle DC a to ještě s rezervou. Moc mi není jasné, jak to dělají třeba výrobci. U některých kytarových komb se divím, že na 100W mají jen pár BDV64/65.

(upravil mechanik 7. 6. 2017 11:39)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Jj, to sa stáva občas, ale väčšinou to tam je aj pre 100mS, až na MAG6333/ MAG9413... Ale často to býva aj opačne, teda v prípade jedného páru. Napríklad 2SA1941/2SC5198 "Recommended for 70-W high-fidelity audio frequency amplifier output stage." Alebo 2SA1943/2SC5200 "Recommended for 100-W high-fidelity audio frequency amplifier output stage."

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

tak to vypadá, že 300W do 2 ohm by mohlo být v pohodě při 3 párech.

(upravil mechanik 8. 6. 2017 12:24)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Dal by som tam 3 páry sankenov, to bude určite v poriadku. Mám odskúšané 4 páry ako 600W/3R, 550W/6R, na doma, s realnou zátažou (reproduktor) až do limitacie. 400W/4R ako odporová zátaž pri meraní 1kHz.

300W/2R to je 150W/4R, tam je ešte relativne nízke napätie... Pri dobrej topologií to bude koncák s napájaním 40V. Pri tomto napätí je v SOA slušný prúd... To vychádza na 2 páry sankenov 2SA2223/2SC6145, 3 páry budú viac než dosť.

Keby sa tomu SOA pri semelab dalo veriť a jedno púzdro uchladiť pri tom výkone na rozumnú teplotu tak aj jeden pár s rezervou... Ale ja by som sa semelabu radšej vyhol, tie parametre sú divné. Išiel by som do overených sankenov 2SA2223/2SC6145, aj ked sú to asi tie isté čipy... Pri firme sanken tým parametrom verím.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Blbý je, že ty zasraný sankoše tady nemáš šanci koupit, jedině Digikey,Profusion a podobně.

(upravil mechanik 10. 6. 2017 8:46)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Skús kontaktovať člena s nickom kovac.pavol1, ja som ich kúpil od neho, berie velké množstvá.

Ja by som si v budúcnosti rád postavil projekt s dvoma 4R basákmi paralelne. To sa hodí, oproti 4R získam 3db čím sa vykompenzuje to že reproduktory majú uplne mizerné citlivosť a to je tým že dokážu hrať hlboko v extrémne malom objeme. Počítam že by to malo byť dimenzované na 35A pre každý kanal a dávať 800W do 2R. Som na to dosť zvedavý. Hlavná výhoda je že to stačí dimenzovať prúdovo, teda počet koncových tranzistorov, filtrácia a výkon trafa. 800W/4R by už potrebovalo vysoké napätie a celé by sa to velmi predražilo a aj klesla účinnosť. Problém je že včera som počítal že pri sankenoch to vychádza už na 7 párov a mám trochu obavu aby to pri ich rýchlosti nekmitalo kedže posledný bude už dosť daleko od blokovania napájania. Teda by ma zaujímalo či má niekto tie semelab MAG6333/MG9411 v TO-264 odskúšané. Myslím že by mali podla SOA vydržať zhruba 2x viac než tie sankeny takže by stačili 4 páry.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

MAG6333/MG9411 sú použite v Hypa17 od Pavla Stranky. Problém je že sú trocha drahšie a ťažko sa zháňajú.

(upravil DJ_Rix 10. 6. 2017 10:28)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Právě že ty semelaby má jak RS, tak Farnell. Sankoše musím kupovat z ameriky nebo pokloudně, v evropě snadno dostupné nejsou.
http://cz.rs-online.com/web/b/semelab/

(upravil mechanik 11. 6. 2017 8:33)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

jeremysk. viem že tam sú... No chcieť od jedného páru 200W je už dosť vela. Aj ked 0,32°C/W je dobrá hodnota, podložka pod tranzistorom pridá ešte niečo. Ked sa tam dajú reprobedne ktorým bude klesať impedancia pod 4R, bude to mierne cez 200W. Ked sa bude počúvať niečo basové až do limitácie a chladič sa poriadne ohreje na 40°C + bude tam tých 0,32°C/W+podložka. Bál by som sa že teplota čipu bude 100°C a v takom prípade bude pôvodný ohromný výkon tranzistora už len niečo medzi 1/2 a 1/3, takže to zhorí no...

Kedysi som tieto veci tak neriešil ale Ačko ma "vyškolilo". Pripravil som si 7kg chladič a nastavil kludový prúd asi 2,5A. Tranzistor bol v púzdre TO-3P a trčali mu z krajov medené plochy takže som vedel hmatom vyskúšať akú teplotu má "základna". Dopadlo to asi tak že ked som na tých medených vyčnelkoch nevedel dlhšie udržať ruku cca 55° tak chladič bol ešte len vlažný. Bolo jasné že teplota samotného čipu bude zase daleko vyššia. Bál som sa že ked bude chladič dosť teplý tak to proste zhorí. Takže som viac krát ako sa chladič ohrieval kludový prúd stiahol až som sa dostal na DC výkon na tranzistore 38W a bol rád že sa to ako tak uchladí...

Rozumná hodnota je dimenzovať v audio 100W/1 pár koncových tranzistorov, už čo sa odvodu tepla týka. Prípadne by som išiel na 125-150W ale vyššie nie. Teda v prípade že má tranzistor dobré SOA a tých 150W to vydrží. Na nejake podrobnejšie skúmanie by to chcelo asi infrakameru.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

BTW jak dimenzujete balastní emitorové rezistory v konci? V některých zapojeních kytarových komb mají nižší možný výkon, než odpovídá teoretickému max.  proudu, zejména u jednoho páru koncovýc tranzistorů. Experimentuju se zvetšěním výstupního odporu u kytarového zesilovače mimo jiné i zvětšním hodnot balastních rezistorů. U 35W zesilovače jsem se dopočítal k zatížení 17W na 4,7Ohm. Zesilovač funguje, rezistory se nehřejí, tak mě zajímá, zda existuje nějaká empirická zkušenost, kam až lze zatížení snížit. Mimochodem, zvukově se do dost změnilo.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Ich dimenzovanie niekto príliš nerieši, bežne to býva 5W. Ja mám tiež dobré skúsenosti s touto hodnotou. 3W už býva málo ked to človek trápi obdlžníkom 100kHz do paralelnej RC zátaže v limitácií big_smile big_smile

(upravil Joski 12. 6. 2017 11:24)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Dík za odpověď. Že to nikdo neřeší, jsem si všimnul. Ale když píšeš, že 3W bývá málo, lze to chápat i tak, že to může v určité sitaci vyhovovat v závislosti na průběhu signálu? Zkusím asi pár rezistorů potrápit různými signály a uvidíme, co snesou. Bohužel na 100kHz nemám generátor.

Teď jsem viděl schema k zesilovači Randall 80W/8Ohm. Balastní rezistory jsou předimenzovány na 7W/0,27Ohm při napájení +-40V.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

3W sú problém len pri velmi tvrdom testovaní... Inak myslím tých 5W zhruba na 100W pár. Tiež bude záležať na hodnote, bežne sa používa od 0,15R do 0,33R. O tom akú hodnotu zvoliť sa tu písalo dosť, aj na slovanete.

(upravil BV 12. 6. 2017 12:25)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Experimentuju se zvetšěním výstupního odporu u kytarového zesilovače mimo jiné i zvětšním hodnot balastních rezistorů.......Mimochodem, zvukově se do dost změnilo.

Ak je to koniec s celkovou NFB z výstupu, tak tie odpory sú v slučke NFB a výstupný odpor sa zmení minimálne.. Zato sa významne zmení (klesne) kľudový prúd a stúpne prechodové skreslenie.

(upravil Joski 12. 6. 2017 13:55)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

BV: klidový proud jsem upravil. Jedná se o toto zapojení: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=13432 Jinak jsem vycházel z tohoto článku: http://sound.whsites.net/project56.htm O větších emitorových odporech jsem se dočetl jinde, ale stránky už jsou nedostupné.

(upravil danhard 12. 6. 2017 18:30)

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Na to se dá těžko odpovědět, jelikož nevím na kolik jsou věrohodné katalogové údaje.
Asi tak, nemám je ošahané.

Všechno ostatní jsou nesmysly, věštění z koule.

Re: SOA tranzistoru MG6331/MG9411

Pre to som tiež doporučil sankeny. Každopadne ked so semelabom máte niekto skúsenosti tak sa prosím podelte. Myslím nejake seriozne zátažové testy, nie že to máte v zosilňovači s 8Ohm repro a pri nočnom počúvaní to drží...