Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 7)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 126]

(upravil Cabinko 8. 6. 2017 11:28)

Re: Subwoofer do auta na mieru

To je vtip? yikes nemam ani notebook cize kde to zmerat ani tie veci sad ... ok možno to nebude najpresnejšie keďže kus od kusu môžu mat malú odchýlku, ale nevie mi niekto vypočítať ten bassreflex s parametrami od výrobcu? Ved tam je písané ze jednoduchý návod a ten návod je na pól A4. Chlapci vazne mi bude stačiť ten na reprák ako taký. Sak aj bedne co su predpripravené tak su nejak univerzálne robené a keby mi tento repro odišiel a kúpil by som rovnaký, isto nebudem vsetko zas prepočítavať a prerábať bedňu lebo od vyrobí sak to neurobí presne rovnaké...ked tam bude 34,5 alebo 35,5hz to ma neporazí... prosim vypočítajte mi to normalne, lebo toto co je v tom návode nemam ako namerat

(upravil KocuR 8. 6. 2017 15:22)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Pozri sa... preco by ti toto niekto robil zadarmo? Bud si to sprav sam, programov najdes hned niekolko, jeden aj priamo na fore (TU)
No a ked ti taka moznost nevyhovuje, zaplat niekomu kto to vie.

(upravil Cabinko 8. 6. 2017 15:47)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tak neviem, myslel som si ze ked sa v tom niekto vyzna, da sa to tam proste natukat a vypočítať za 1-2min. A ze bude niekto kompetentny taký ochotný a pomoze mi s tým. Nemyslel som si ze by to bol taký problem sad

(upravil Halen 8. 6. 2017 17:53)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Potřeba jsou reálné, nikoli papírové údaje. Pak to nemusí vůbec sedět obzvlášť naldění nátrubku a objem bedny a může to dunět a mít hrb tam kde ho nechceme mít. Zkusil jsem do BB6 nasázet jen papírové údaje. Ta bedna by musela být 3x větší aby to šlo udělat jako bassreflex,
Ve 100 litrech to dělá hrb jako prase s laděním nátrubku na 38 Hz. Nejlepší pro ten reprák bude uzavřenka, F3 vychází v plně vytlumené uzavřence 100l na 35,4 Hz Ještě obrázek grafů to s tím hrbem je bassreflex 100l  Fb 38,6 Hz http://kritik.pavel.sweb.cz/SW%20auto.jpg

(upravil Cabinko 8. 6. 2017 20:07)

Re: Subwoofer do auta na mieru

A ten hrb znamená co? Tak ako je možné ze výrobca udáva ze pri 2x BT a 80l z toho dostanem 35hz ked ty vravíš ze by bedna musela mat 300l? Čiže to ide naladiť aj takto ale bude tam ten nejaky hrb? Predpokladám ze ten hrb je mierne skreslenie ci? Môžeš mi teda napísať aký bassreflex tam ma ist? A tých 35hz pri tejto bedni s bassreflexom by som tiež dostal, ale ten hrb by bol este vacsi? Ja uzavrenku nechcem lebo chcem aby mi to hádzalo aj tlaky. Chcem niečo medzi kvalitou a SPL. Viem ze uzavrenka je najlepšia aj na kvalitu ako takú ale chcem určite bassreflex

Neviem ci to ma vplyv. Ale budeme tlmiť penou celu bedňu ak to ma vplyv v niecom

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ten hrb bude dunění. Kolem té frekvence, kde je hrb nejvyšší.  Už to tu padlo i dříve, ale podle parametrů je to reprák do uzavřenky.

Re: Subwoofer do auta na mieru

napis mi prosim aky ti podla toho programu vysiel BR na tych 38 a 35hz nech mam predstavu. vyskusam to nazivo a uvidime co to bude, BR si nastastie budem vediet dodatocne doupravit, len musim vediet nejaky zaklad od coho sa odrazit. idealne co ti to vypocitalo ze aky treba BR na tych 35hz. to mi bude stacit, viac odladime s kamaratmi v reale smile inac co sa toho dunenia tyka, eliminujem ho aspon ciastocne tym ze vytlmim celu bednu tym tlmiacim materialom? lebo mne povedali ze to trochu zmakci bass

btw co sa toho tyka, pokial viem tak na zosilovaci si viem odstrihnut spodnu hranicu hrania, takze v podstate ma zaujima ako to bude hrat od 35hz vyssie, na zosiku chcem do tych 34hz dat filter alebo ako sa to vola, aby mi to nepustalo zbytocne somariny do subaku (neviem ako sa povie odborne)

(upravil Halen 9. 6. 2017 5:25)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Vždyť v uzavřence to bude hrát od 35,4 Hz. Jen je potřeba to lehce ekvalizovat, ale nebude tam ten hrb co by způsoboval dunění. Trubky nejsou potřeba. Možná by se mohl vyjádřit ještě někdo jiný, aby to nebyl jen monolog mezi námi dvěma. Skutečně bassrelex v tomto objemu nebude hrát dobře a elektronika to nespraví. Přikládám obrázky z návrhu Objem 106,1, Fb 35 Hz
http://kritik.pavel.sweb.cz/Box-final.jpg
Ještě jsem zkoušel variantu s menším objemem boxu - čistý objem 50l ladění nátrubků 35,7 Hz a tam to vypadá takto
http://kritik.pavel.sweb.cz/Box-50l.jpg

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ved ja som ta pochopil, ale chápeš aj ty mna ze uzavrenku nechcem? Nevyhodil som toľko peňazí za nový repro a nenavrhoval som si tak veľkú bedňu koli tomu aby som mal potom tlaky rovnaké alebo este slabšie ako som mal predtým. Proste o uzavretej bedni sa zbytočne bavíme, ja rozumiem ze kvalitatívne by to bolo lepsie a chces mi dobre v tomto smere, ale skús prosim rešpektovať moje požiadavky. Ved ked to mas uz urobene, nápis mi len prosim aký bassreflex ti tam vysiel

(upravil ondra.klofat 9. 6. 2017 7:01)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Cabinko Cabinko... bylo by dobrý si nastudovat aspoň základní principy abys rozuměl o co vůbec při návrhu ozvučnice jde. Halen se ti tu snaží rozumně poradit, zatímco ostatní to už vzdali a tobě to pořád není dost dobré... Na to aby sis to nakonec udělal podle sebe ses tu vůbec nemusel ptát. Kromě toho, rozměry BR ze simulace máš v obrázku co Halen postoval... stačí jen, dát si s tím tu práci a alespoň se na to podívat, když už ti to tu naservíruje přímo pod nos. Nicméně pak se nediv, až za ty svoje peníze dostaneš stejný výsledek, který stejně tak mohl stát třeba polovinu, nebo i míň... protože takhle to může dopadnou přesně tak jak jsi napsal.... vyhodíš peníze.

BTW: když už teda... tak nezapomeň počítat, že simulace je pro "čistý objem" tudíž bez repra, bez bassreflexů atd... ty jsou potřeba připočítat k celkovému objemu bedny.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Viem. Ked sa vytlmi hudba a odpočítajú veci. Tipujem ze čistý objem bude okolo 90l. Tak my si dáme aj pracu to urobit na mieru na živo. Ide mi hlavne o to ze ma viacery varovali ze zla bedna by mi mohla odpáliť samotný reproduktor ci co. Toho sa hlavne obávam aby sa to nestalo

(upravil ondra.klofat 9. 6. 2017 8:02)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ale ty máš simulaci pro 106L čistého objemu.... čili hrubý objem bude víc, klidně třeba o 10L. Špatně navržená bedna sama o sobě nezpůsobí odpálení reproduktoru... ale v určité bedně repro snese víc, v jiné míň. Čili nevhodnou bednou zvyšuješ šanci že při nesprávném použití (nastavení) repro zničíš.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Ešte jeden pokus.

Máš tu viacero simulácii. Rovné, s hrbom... Po lopate. Buď to bude rovné a dosiahneš tú prvú vec, čo chceš a to je kvalita, alebo zoberieš to s tým hrbom a dosiahneš tú druhú vec, čo chceš a to je tlak. Tlak pri nejakej frekvencii. Game over. Neexistuje nič také, že chem to na kvalitu a tlak zároveň. Akustický tlak pri vysokej hlasitosti (celé vyvážené spektrum) nemá nič s "tlakom", ktorý ty požaduješ. Aj uzavretý systém môže vytvoriť až neznesiteľný akustický tlak vo vnútri vozu... Ale bude to hrať ako tak vyrovnane, nielen bučať na tom hrbe.

Ad ďalšie. vytlmovať BR a v podstate aj uzavretý sub je na stenách nejakou penou asi také riešenie, ako používať acylpirín na odtrhutú ruku. Treba si navrhnúť efektívny systém výztuh, aby tie obrovské almary boli pevné a nerezonovali. Urobí to ďaleko väčšiu službu, ako nejaké placebo s molitanom na stenách. Že treba potom objem tých výztuh odpočítať z celkového objemu vnútorného, je hádam jasné. Tlmiť box (uzavretý) treba materiálom vo volnom priestore bedne, tlmením sa dá pomerne výrazne hýbať so zvukom, tlmiť BR box vo vnútornom priestore bedne je dosť lotéria, treba vyskúšať, ale menej býva často viac.

Ad ďalšie. Proti gustu žiaden dišput, ale používať na "kvalitu" dvojcievku ako 1 ohm a týrať zosík do takejto impedancie je masochizmus. Asi aký DF (a kontrolu) bude mať tá zostava, keď pôjde impedančka toho reproša pod jeden ohm? A to si píš že pôjde, lebo elektrický odpor cievok a impedancia sú dve sakra rozdielne veci. Pokiaľ zľavíš z toho "chcem aj kvalitu", tak na kravál to bude OK, ale to je tak asi všetko.

Ad odprasenie reproduktora veľkosťou bedne. No jo, však nie je problém spraviť aj 500 litrovú almaru, hnať to zo zosíka čo je týraný jedným ohmom a reprák bude plandať ako zbesilý a vypluje membránu ako čert svätenúp vodu... Ale za "NORMALNYCH" okolností ten reproduktor pošle do kremíkového neba limitujúci zosilňovač a nie bedňa, čo bude mať +/- 30% objem...

Neber to zle, opakujem, že ti chceme ušetriť sklamanie a prachy....

Re: Subwoofer do auta na mieru

Šel bych do menšího objemu, ten hrb je tam jen +3 dB což by se dalo snést a zároveň nebudeš mít v autě almaru.

Re: Subwoofer do auta na mieru

Synovec je veliký milovník basů. Že přijíždí vím dávno před tím, než se ukáže ve 200m vzdálené zatáčce smile
Vyzkoušel (i upekl) několik subů. Jeho (a i můj) současný názor na hrombedny (co se celkového výsledku týká) je SPRÁVNĚ navrhnutá
UZAVŘENÁ bedna na míru konkrétního repro po jeho změření...

Re: Subwoofer do auta na mieru

takze mensia bedna bude mat mensie skreslenie? cize ak mam tu bednu o objeme 106l ale z toho sa odpocita BR a subak ako taky a teda cisty objem bude len okolo 90l, tak by to skreslenie malo byt polovicne nie? ak som to teda dobre pochopil. urobis mi prosim teda este tu simulaciu na tych cirka 90l? aby som vedel aky BR tam vyskusat ako prvy? velmi pekne ti dakujem
ak teda dam mensiu bednu budem mat trochu mensie tlaky, ale zase lepsiu kvalitu, cize dajme tomu taky stred smile

(upravil Halen 10. 6. 2017 17:54)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Tlaky nebudou menší, jen nebude bučet +6dB na těch 50Hz. Bude tam jen menší hrb +3dB což se dá zkousnout a tlak bude mít, to se neboj. Hrombedna s hrbem je špatný řešení, reprák, není řádně kontrolován a při větším vybuzení by ti mohl vyběhnout ze závěsů.
Udělal jsem návrh s objemem čistým po odečtení objemu repra, výztuh a bassreflexů 70 litrů. Bude se muset hodně zatlubit, aby se eliminoval ten hrb, reprák má prostě T-S parametry spíš pro uzavřenku, než BR
http://kritik.pavel.sweb.cz/Sub-Cabinko.jpg
Ty už máš tu bednu postavenou, že cheš návrh na 90l?

Re: Subwoofer do auta na mieru

no uz mam bednu navrhnutu a kazdy mi vravel ze bedna by mala mat aspon 90-100l ak chcem aj tlaky pri 15"... uz som si ju navrhol na mieru do mojho auta tak aby som mal este pol kufra volneho. co sa vytlmenia tyka tak tam bude urcite, kolko tak to nvm, zatial by som povedal ze ho nebude az tak vela, ale to sa samozrejme bude doladovat dodatocne podla ucha. ved dat dole reprak a dotlmit to sa da vzdy smile len musim mat bednu a bassreflex, ostatne nebude taky problem. ale ano akurat toho som sa bal aby sa neznicil reprak pri tom zavese ci ako, ale kamarat mal tento reproduktor asi v 130l bedni takze ked budem mat mensiu bednu, nemal by byt asi problem nie? okrem toho aspon zatial to budem krmit tym zosikom co som uviedol a ten je len 1 800w a tento repro zvlada 2 000w takze by mal ist aj tak asi len na 90% zatial, mozno potom vymenim zosik, ale zatial to pojde takto, aspon  budem mat istotu ze sa reprak nebude nicit a pokial mi to vykonnostne bude stacit, necham to tak. ak nie, tak casom vymenim zosik za silnejsi smile
a dakujem ti velmi pekne za ten vypocet, si super smile ked to bude hotove urobim nejake fotky, mozno video a napisem ze ako to teda vyslo smile kto bude mat cestu okolo (Košice) tak kludne aj ukazem nazivo smile

Inac co sa toho týka, ta moja bedna bude skoro ako kocka proporcionálne a ta stena kde pojde BR do hĺbky bude mat 50cm (vnútorný priestor 46cm), neviem teda ci to moze mat vplyv na BR, inac ten BR nevies v simulácii nastaviť priemer na 10cm? Ak by to teda bolo možné, neviem ci sa to da tak nastaviť aby sa vypočítala len ta dĺžka BR, ale možno si to ja predstavujem moc ľahko, vies mi tam hodit ked tak este alternatívu štrbinové BR o výške 5-7cm, šírke 37cm, ze aká by tam mala byt hĺbka? Lebo ak hovoríš ze mam dat menší objem ako 90l, tak ked tam dám strbinovy BR, tipujem ze sa dostanem na objem okolo 85l a s trubicovym okolo 90l

(upravil ondra.klofat 11. 6. 2017 8:20)

Re: Subwoofer do auta na mieru

Už jsem psal, že to, že má reprák 1800W a zesilovač 2000W neznamená, že ti to zaručí to že je reprák "v bezpečí", takhle to nefunguje... vlastně se ani nedá říct že pojede na 90%.... na to se vykašli, nezaručuje ti to nic, jen si tím vytváříš falešný pocit že se tomu nemůže nic stát big_smile Stejně tak je blbost že 100L (nebo 150L, nebo 200L atd.) je univerzální způsob jak "zvýšit tlaky" oproti třeba 50L ozvučnici. Ano, větší ozvučnice ti zaručí větší citlivost na nízkých frekvencích, ale každý reproduktor se v každé ozvučnici chová trošku jinak... nelze to tedy definovat tak, že na pořádný tlak potřebuješ alespoň 100L. Navíc je důležité na jaké frekvenci ten maximální tlak chceš získat.... ale to už jen opakuju co tu padlo.

U návrhu samotného BR, je potřeba počítat s tím, že konkrétní repro chce určitý minimální průřez BR, základní pravidlo pro nástřel od oka je přibližně "kolik má repro průměr v palcích, tolik cm v průměru by měl mít bassreflex", nicméně pro hodně výkonné suby (platí hlavně pro PA) bývá potřeba víc...často i o dost víc. Čili 15cm bassreflex ber spíš jako minimum... konkrétně by to zas ukázala simulace.

Další věc, která by mohla být problém.... když budeš mít sub uzavřený v kufru, zabre cca 1/2 kufur a bude hrát do zbytku, který zůstává relativně malý... principielně se to může chovat jako bandpass ozvučnice, ovšem v tomhle případě nechtěná a s dost nepředvídatelným chováním.... takže pozor i na to.

Re: Subwoofer do auta na mieru

no asi si sa len pomylil, ale reprak na 2 000w a zosik 1 800w, no viac menej sa chapeme, cize potrebujem BR o prumeru aspon 15cm, ak nie viac, cize jeden 10cm nech by bol akokolvek hlboky, by mi asi brzdil tlaky, ak tomu lajicky rozumiem hmm ... a ano co sa toho kufru tyka, presne tak to aj bolo zamyslane ze subak zabera pol kufru a teda polku viem zuzitkovat, ale ked pojdem na zrazi a pod. tak mi bude hrat do druhej polovice kufru a urobi si virtualnu ozvucnicu a za idealnych podmienok sa to este zvysi co sa tlakov a vykonu tyka smile aspon tak som to ja vravel co mi aj kamarati vraveli smile

Příspěvky [21 až 40 z 126]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 7 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Subwoofer do auta na mieru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£