Re: Projekt LEVEX

Melf se osazuje úplně v pohodě,je to spíš věc názoru....tohle má být celej předek koncovýho zesilovače, pokud by to nechtěl dělat diskrétně může rovnou koupit za pár babek nějakej integrovanej budič a nemusí se s tím dělat...

(upravil Vasi 7. 6. 2017 20:16)

Re: Projekt LEVEX

Dík smile Přesně tak, jednostranka je snadná na domácí výrobu a také případně nízká cena při profi výrobě a jak jsi DJ_Rixi zmínil, pak i základní deska se mnohem zjednoduší, takže jednostranka by měla být bezproblémová.

kaed: melf 0102 a klasické 0805 mají v podstatě stejné rozměry, takže si tam pak může osadit kdo co chce. Momentálně počítám jen s klasickými 0805 rezistory, při osazení 0102 asi bude ale horší dostupnost. Jinak s tebou souhlasím, také ty melfy na osazování moc nevyhledávám smile
Polovodiče tam budou klasiky - BC550, 2N5551 apod. (samozřejmě, není problém tam nacpat něco jiného).

Ještě popřemýšlím, jestli rezistory v signálové cestě nezvětším na 1206, takže potom případné 0204 melfy, které už jsou poměrně snadno dostupné. (i za cenu mírného zvětšení celého modulu)

Web

Re: Projekt LEVEX

Tak pokud je to přední půlka výkonovýho zesu, tak už nic nenamítám, já měl za to, že je to na nějakej předzesilovač.
Nebál bych se oboustranné desky, třeba seeedstudio.com dělá 10x10cm x 10ks za 15USD i s poštovným, maska, prokovy, potisk, hall, no a takovejchhle destiček se na dm2 vleze mrak. takže cena jedné je pár korun. Dvoustranka už proto, že nemusí být cestičky pod součástkama, což může být někdy problém, hlavně bez nepájivé masky,  a je možný udělat líp země a napájení. No a prokovy nic nestojí, takže se dá dost miniaturizovat, tj deska může být v podstatě tak velká, jak je rozumný rozmístit součástky z pohledu signálu. Ještě by bylo zajímavý tam přidat to DC servo, nebo se s ním nepočítá a bude to všechno na kondenzátoru ve zpětné vazbě a párování tranzistorů?

Re: Projekt LEVEX

kaed, dík za odkaz, měl jsem něco podobného, ale toto je lepší. Miniaturizovat už nebudu, takové rozměry už mi stačí.
Zkusím zhotovit prototyp doma a pak zadám výrobu a možná i se šablonou, ať to trochu vypadá a také ulehčí práci smile

S DC servem nepočítám, abych se přiznal, nikdy jsem ho v zesilovači nepoužil, zatím jsem neměl dostatečný důvod.

Web

Re: Projekt LEVEX

Jedinej důvod pro DC servo je odstranění kondenzátoru ze zpětné vazby, někteří konstruktéři mají z kondenzátoru v cestě signálu snad osypky...

(upravil mechanik 8. 6. 2017 17:53)

Re: Projekt LEVEX

kaed, prd si skúsil ked tie osypky nemáš big_smile

Vasi, ja si hovorím či to bude čo sa týka zeme uplne v poriadku. Ked urobíš jednovrstvu tak rozliata zem bude dosť roztrhaná a celkovo to nebude mať tú peknú postupnosť a vetvenie ako ked to máš na jednej podlhovastej doske. Každopadne na uplnom začiatku má byť zemnenie NFB a samotného vstupu.

Re: Projekt LEVEX

Po delší době jsem konečně osadil prototyp vstupního modulu diferenčního stupně, test funkčnosti proběhl také dobře.

http://www.levex.wz.cz/ostatni/instage01_smd.jpg

http://www.levex.wz.cz/ostatni/instage01_con.jpg

http://www.levex.wz.cz/ostatni/instage01_dps.jpg

Web

Re: Projekt LEVEX

myslím že tá zem na zadnej strane by lepšie fungovala keby tam boli nejake prekovy...

Re: Projekt LEVEX

Možná ano, ale tak bych to řešil spíše u RF, u NF si nejsem jist, jestli se to nějak znatelně projeví. Ale to opravdu jen hádám, nikdy jsem to nesrovnával.

Web

Re: Projekt LEVEX

Výhoda je že takto to vyrobíš aj doma big_smile Inak, keby zem bola spojená na úplnom vrchu PCB, viem že to vyzerá potom ako zemná slučka, ale danhard to mal presne takto spravené v jednom malom preampe (cca 5x7cm plošák) presne som sa ho na to pýtal a odpoveď bola, že obvod je potom prakticky magneticky tienený v smere kolmo na PCB - je tam závit na krátko a správa sa to tým pádom ako tienenie koaxu.

Re: Projekt LEVEX

Tak třeba na další verzi... Původně to stejně měla být jednostranka smile

Web

Re: Projekt LEVEX

pokud to necháš udělalt třeba seeedstudio.com , tak za 15usd máš 10ks desek 10x10cm, takže těchhle cca 50ks... to neudáš do nejdelší smrti. No a deska výkonové části by fakt měla být jednostranná, 70um mědi a levně vyrobitelná třeba doma nebo na plosnaky.cz za 140Kč/dm2. Když si to rak čtu, tak pokud to bude rozumně fungovat a nebudou na tom kosmicky nesehnatelný nebo drahý součástky, tak bych si možná takovej zes taky postavil. Neuvažuješ ještě o DC servu na tuhle malou desku? Nebo bude u výkonové části? Bude to monoblok se zdrojem jako DPA?

Re: Projekt LEVEX

https://www.seeedstudio.com/fusion_pcb. … gLHGPD_BwE

Re: Projekt LEVEX

kaed, danhard> právě u seedstudio jsem nechal ty plošňáky zhotovit, takže jich mám 60 ks. Ono už se skoro ani nevyplatí leptat doma, když za pakatel má člověk plošňák se vším všudy a také vypadá mnohem lépe. Omezením je občas ten rozměr.

kaed> desku výkonové části už si každý může navrhnout dle libosti. Co se týče vstupního modulu, tak ten je osazen klasickými tranzistory (BC..), ale asi by nebyl problém si to osadit i něčím lepším. S DC servem nepočítám, takže to by v případě potřeby bylo na hlavní desce.

A proč jsem tento modulek vlastně navrhl? Už několikrát jsem chtěl navrhnout jednoduchý koncový zesilovač a v podstatě zapojení celé vstupní části se většinou stále opakuje, tak jsem si tímto modulkem chtěl ulehčit práci, zjednodušit DPS a i zmenšit rozměry.
  Momentálně pracuji na aktivní reprobedně, kde budou dva koncové zesilovače o výkonu cca 60W a v nich použit již zmíněný modul.

Web

(upravil Vasi 7. 10. 2017 10:42)

Re: Projekt LEVEX

Tak už mi konečně dorazily plošňáky na nenáročný zesilovač LVA102. Je to kompaktní zesilovač do 100W s rozměry 100x94 mm.
1 ks zkusím osadit zcela běžnými tranzistory, jen tak na vyzkoušení funkce, další kusy osadím už něčím rychlejším.
Později sem hodím i foto osazeného modulu.

http://www.levex.wz.cz/lva102/LVA102small.jpg

Web

Re: Projekt LEVEX

Tak tohle se mi líbí, žádná půlmetrová deska jak pro DPA... Ty výkoňáky budou nad deskou, nebo pod deskou, přímo na chladiči? Dělal jsem nějakej měnič s výkoňákama dole, mechanicky je ot max. jednoduchý (jenom distančky na chladiči, a je hotovo) a celkem se mi líbilo to, že jsem mohl ještě využít část DPS nad výkoňákama.

Re: Projekt LEVEX

Díky, bylo to plánováno na výkoňáky nad deskou, připevněny na L-profil, ale pokud by se zvětšily otvory, tak by to bylo použitelné i pro montáž s výkoňáky přímo na chladiči. Ale já budu spoléhat jen na upevnění hliníkovým L-profilem.
Co se Vám asi nebude líbit je to, že je tento koncák osazen vstupním modulem, který jsem prezentoval několik příspěvků výše...

Web

(upravil kaed 8. 10. 2017 9:35)

Re: Projekt LEVEX

mě jo, a dokonce bych si ho dokázal představit menší smile
Ten L profil jsem taky v nějaké konstrukci použil, jednou dokoce extrémně: dva L profily na sobě, a z venku to zrovna tvořilo boční stěny skříně. Sice bez žeber, ale na daný použití se to uchladilo bez problému.
Co by tam mělo být osazený za konce a budiče? Bude to něco běžně dostupnýho, že tam máš TO247? Dívám se, že i tady máš krom emitoráků a kondenzátorů  všechno SMD
Budeš dělat i nějakou výkonnější variantu? ne, že by mi šlo o extrémní výkony, ale mám rád, když je všechno dimenzovaný tak třikrát víc než je třeba.

(upravil Vasi 8. 10. 2017 12:11)

Re: Projekt LEVEX

Ten modul by ještě klidně šel zmenšit, ale původně byl záměr to jen amatérsky vyleptat doma smile
Koncáky jsou v TO-264 a já nejspíše použiju známé MJL3281/1302 a nebo klasiku 2SC5200/2SA1943.
Tento zesilovač jsem v podstatě navrhl jen z důvodu, že jsem potřeboval dva menší koncáky do aktivní reprobedny a zrovna jsem žádné neměl smile
Takže to je jen takový nenároční koncáček, kterých je na netu spousta, ale já chtěl prostě vlastní návrh smile
Silnější variantu plánuju jen ve stylu DPA, ale opět s většinou součástek v SMD a to hned tak nebude, protože pořád bádám nad topologií...

Web

Re: Projekt LEVEX

Jen pro představu, tady je foto prototypu:
http://www.levex.wz.cz/lva102/LVA102proto.jpg

Funguje na první zapojení. Neměl jsem dost času, tak jsem to jen proletěl sinusem - do 400 kHz žádný pokles (bez vstupního filtru), při plném rozkmitu už pak šel cítit boucherot smile

Na prototypu bylo osazeno takto:
rozkmit: FZT653TA / FZT956TA
předbudič: BD139 / BD140
budič: 2SC4793 / 2SA1830
konec: MJL3281 / MJL1302 (na test jen pajc)

Web