Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » PA a zvukařina » Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

Téma: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Zdravím,
zakladám túto tému lebo som nenašiel dostatočné objasnenie danej problematiky.
Vlastním už starší  Studiomester mix session 12/2R a mám v pláne vymeniť  fadery. Ako som tak skúšal zohnať adekvátnu náhradu cez E-shopy na NETe zistil som, že v ponuke sa  zodpovedajúce potenciometre akosi neobjavujú. Fadery na spomenutom mixe majú značenie : A 5K . Všade, čo som doteraz našiel ponúkajú potenciometre s minimálnou hodnotou 10K a aj to sú väčšinou lineárne...resp. tých logaritmických ,,A" je výrazná menšina.
V jednom staršom príspevku - tuná na fóre - ktosi radí, že sa nič nestane keď sa miesto 5kiloohm dá 10 (!?) no ako sa tým ovplyvní samotný prechod signálu nespomína už ďalej nič.. Na inom fóre som sa zase od ďalšieho radcu dozvedel, že medzi použitým lineárom a logaritmickým potenciometrom taký zásadný rozdiel vo zvuku nebude a zámena je možná, len nech sú všetky rovnaké...
Nuž tak teda aké je riešenie?

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Záměna log za lin zvuk asi opravdu nezmění. Změní průběh regulace což může i dost vadit. A záměna 5k za 10k? Autor zapojení spočítal optimální zátěž na 10k. Co udělá změna o 50% lze jen těžko dohadovat. Zapojení neznám, změna nemusí být pozorovatelná až po změnu samotné výsledné úrovně, zvýšení základního šumu nebo dokonce i změnou kmitočtového průběhu.

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Miro - pokud dobře čtu, na mixu je 5K.  takže pokud dá 10K asi se nic moc nezmění...

A pokud je to na hlasitost nebo na pasivní korekce, tak bych dával jen logaritmické (ucho slyší logaritmicky...) a u lineáru by se dlouho nic moc nedělo a pak by šla hlasitost na začátku dráhy prudce dolů (resp. nahoru dle směru)...

(upravil miro 5. 6. 2017 5:37)

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Jj, sorry, já teoreticky prohodil hodnoty. Ale i tak může být odpor potenciometru hlasitosti přímou součástí korekčního členu a pak by mohla jakákoliv změna hodnoty změnit i kmitočtové průběhy. Je to hodně nepravděpodobné.

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

na tone korekce se dávaly spíš linear kdežto volume log ale lépe dodržet původní a co se týče ohmických
hodnot, teoreticky možné to je ale změní se rozsahy regulace...

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Takže to vyzerá asi tak, že najlepšie bude použiť logaritmické...
Ako som už ale písal, prevažná väčšina ponuky u predajcov je v podobe lineárnych potenciometrov, a zdá sa mi, že aj na stránkach samotných výrobcov (napr.ALPS) je situácia obdobná...asi sa používajú viac lineárne, či je lacnejšia výroba ? smile
A ak sa namiesto 5 dá 10K..
Je nanajvýš pravdepodobné, že takto ,,z brucha“ nepovie asi nikto presné dopady zámeny ohmických hodnôt v podobe účinkov na samotný signál, či odstup od šumu...
Moja škoda, že nemám k tomu Studiomasteru schému, ani datashet, nič podľa čoho by sa dali zistiť dáke hodnoty, či aké sú tam zapojenia. Cez NET sa mi nepodarilo nič také nájsť, je to dávno vyrábaný typ....možno majú čosi páni servisáci..(?)
Isté je,že v prístroji sú všetky ( A 5K ) rovnaké – či už ako ,,šavle“  jednotlivých kanálov (12ks) alebo v master ,,volume“ sekcii (2ks)
Ale v podstate mi išlo o to, dozvedieť sa čo sa stane v prípade nahradenia iným typom, resp. inou hodnotou aj z všeobecného hľadiska ..
Každopádne vďaka za doterajšie názory ..

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Lineární potenciometry se ve stereofonní verzi vyrábějí snadněji přesné. Jejich užití v mixech si krom tohoto důvodu žádá i jiné určení, než v komerci - na doma. Na hrubo je signál upraven v gainem (který má exponenciální či logaritmický průběh).
A lineární tahový poťák určí míru hlasitosti.
Zcela minimální hlasitost není potřebná, vzhledem k základní komunikační hladině rozhovorů návštěvníků.
Jinak od pasu: 10 k na místo 5 k může lehce, spíše jen nepatrně zhoršit odstup S/Š. Mírně to rozhodí napěťové úrovně. Jinak vcelku nic.
Jako fintu, která lineární potenciometr malinko přiblíží k logaritmickému a srovná i zátěž je dát paralelně s potenciometrem, respektive jeho jezdcem a zemním pinem odpor 10 k.

Nové profi tahové poťáky jsou dosti drahé. Raději je čistím po rozebrání roztokem líh/voda 50/50 podle logiky, že to co tam nečistotu vneslo bylo většinou na bázi roztoku podobného složení wink . Dráhu jemným štětcem. Pozor na kontaktní přítlaky, prověřit stav, narovnat do správné pozice. Takto jsem opakovaně nasadil tahové poťáky na svůj Rodec nebo na kámošovo Gemini.
Zkoušel jsem i verzi bez rozebírání, nejprve vyprat v popsaném roztoku (některé sra.ky z chlastu se nerozpouštějí v lihu), poté v čistém lihu, aby to snadněji vyschlo. Tak lze čistit i otočné poťáky. Problém byl, že jsou v poťácích některé věci ošetřené vazelínou, když jsem to tam nechal dlouho, šly mechanicky obvykle hůře, ale kontakt výtečný.

Re: Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Otas - znížiť celkový odpor zapojením paralelného 10k rezistora ma napadlo tiež, ale jeden opravár elektrotechniky ma od toho už odhováral, že to raz na nejakom mixe  skúšal a nefungovalo to dobre. Preberali sme však spolu zapojenie logaritm. pot. a nie lineárneho - o ktorom píšeš ty - takže tam tá ,,finta" fungovať zrejme môže...
Čo sa týka toho čistenia, máš to teda neraz vyskúšané a cítiť z toho skúsenosti starého praktika smile
Ono tie fadery mi v podstate fungujú stále a nekazia zvuk vplyvom zodratej dráhy, ale nemajú ľahký a plynulý chod... a niekedy sa tam čosi aj zadrhlo..nedalo sa ísť až na doraz..to bolo vážne...
Už som dva (ktoré sa zadŕhali) aj  rozobral... a vypadli z toho také tenké – ani nie pol mm. -  pásiky akoby z pertinaxu, či čo to bol za materiál. Zrejme vymedzovacia podložka nad bežcom, ktorá už bola opotrebovaná...bolo by to treba teraz niečim nahradiť, prítlak bežca na odporovú dráhu určite nieje taký ako má byť..
Preto som sa vlastne ale rozhodol pre výmenu tých potenciometrov.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Výmena posuvných potenciometrov na mixpulte

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£