(upravil Jofi 19. 5. 2017 15:34)

Téma: Ako na MDFku?

Chalani, verím, že viacerí ste stvorili bedne z mdf-ky, zaujímalo by ma, aký je postup k dopracovaniu sa k finálnej jednofarebnej povrchovej úprave bielej farby s vysokým leskom.
Mám skelety bední v stave surovej do hladka obrúsenej mdf-ky. Čo nasleduje ďalej, nejaká penetrácia, násfrek plničom, brúsenie a následne viacvrstvý nástrek finálnej farby samozrejme s brúsením?
Ako ste postupovali? Aké materiály sa vám osvedčili? Ďík vopred za osvedčené rady.

Re: Ako na MDFku?

Víceméně přesně jak jsi popsal, jen penetrace není pod plnič nutná, teda nikdy jsem nepenetroval. Důležitá věc naopak je, vytmelit všechny spáry nějakým kvalitním dvousložkovým tmelem (je lepší by byl i po vytvrdnutí mírně pružný - aby nepraskal). Každopádně pokud chceš dokonalý výsledek, doporučuju slepenou bednu vytmelit po všech hranách, díry po vrutech atd. a nechat jí tak dva týdny ležet. Tmel si sedne, někde se může totiž mírně propadnout atd... pak by to bylo vidět. Potom ještě jednou přetmelit a zas nechat aspoň pár dnů stát. Pak už plnič... klidně ve dvou vrstvách... obrousit mezi nimi (nejvíc se mi osvědčil zatím tento: http://www.color-coat.cz/ZAKLADY-A-PLNI … 4-1-GREY). Pak barvu... jak píšeš... víc vrstev s broušením. Každopádně brousit za mokra. Pokud použiješ nějakou obyčejnější barvu: vodou ředitelný balakryl nebo tak něco, tak klidně... snadno se s tím pracuje, nezruinuje tě, ale doporučuju pak navrch použít lak kvůli odolnosti. Nejvíce se mi osvědčil starý nitrolak co jsem tu kdysi našel, ale nevím co přesně to bylo... je to na dřevě téměř nezničitelný. Na lak pozor, někdy může na černém podkladu vytvořit mírně namodralý nádech... to je potřeba vyzkoušet.

Nicméně... v domácích podmínkách je vysoce lesklý povrch problematický. I za předpokladu že máš správně nastavenou stříkací pistoli a v ruce dostatečný grif aby se dařila hladká a rovnoměrná vrstva, největší problém je vždy prach... ten se ti tam prostě dostane vždy, a na lesklém bude vždy vidět. Stačí pak malá chybka a chce to opět brousit a celou vrstvu znovu... postupně nejspíš začneš být k různým chybičkám laku tolerantní a výsledek nebude 100%. Pokud nemáš opravdu bezprašné prostředí kde to dělat, tak bych nečekal zázraky...i sebemenší zrníčka prachu jsou v lesklém povrchu hodně vidět. Dařil se mi takhle docela úspěšně lesklý bílý povrch, ale černá je výrazně horší.

Re: Ako na MDFku?

Chces li mit perfektni vysledek, musis obetovat neco malo penez, na pripravu prostredi.
Ja tedy drevo nelakuju na vysoky lesk, ale nekdy sem nucen lakovat dily, kde nesmi byt chyby.
Zakladem je, umet si pomoci.
V prvni rade je dobre, si udelat klec, nebo ram z tramku drevenych, pripadne pouzit ram skladaciho altanu, na ktery se napne PE folie /igelit/ na foliovniky.
Druha vec je, udelat si do te "lakovny" tlakovy filtr vzduchu ze silneho ventilatoru a nejake krabice, kde se nacpe fluval filtacni.
V mirnem pretlaku, se pak prach nedostane dovnitr.
Jako vedeni vzduchu, poslouzi "igelitove nohavice" prodavane jako polotovary na vyrobu sacku.
Dalsi dulezita vec je, nenanosit si prach do te "lakovny" koupit si za par drobnych dva, tri overaly z netkane textilie pro lakovny, rukavice a dobry respirator, ale take bryle.
Kompresor muze byt i baubau, ale musi se mu udelat kvaltni predloha vysouseci, staci starsi hasici pristroj, vycistit a naplnit silikagelem a pak mikrofiltr. Nepouzivat jinou hadici ku pistoli na prime pripojeni, mit jen jednu ku strikani, aby se do toho nedostal olej a voda.
Ostatni hadice se mohou pouzivat libovolne, co sou pred susicem a filtrem.
Dulezite je take si dat nad ten igelitovy stan dobre, alespon 4 trubicove zarivkove svetlo, aby pri praci bylo vse dobre videt.
Cely ten igelitovy zazrak se da pak rozebrat a slozit. Poslouzi pro jine projekty.
V nejhorsim pripade se da pouzit i vycisteny zahradni skladaci atlan, kde se da igelitova podlaha.
pokud je ventilator dostatecne silny, tak ani neni potreba nejak moc resit spary.

Co se tyce pouziteho laku, nebo barev, jak bylo psano vyse, musi byt na lakovani a barveni, pouzito vystarnuteho a dobre vybrouseneho podkladu.
Ale nepouzival bych jine, jak PU laky a barvy, ponevac vsechno na vodni baze a treba nitrolaky starnou, nebo nedelaji dokonaly povrch.
Take je dulezite pred strikanim, sfiltrovat pres sitka lakyrnicke, jednotlive laky a barvy, jinak se obvykle i mala necistota, po vytuhnuti objevi v povrchu.
Neda se to uspechat, teoreticky je mozne toto igelitove zarizeni provozovat i byte, ale to je opravdu nouzovka.
Vse je otazkou praxe. Postupne to bude jen dokonalejsi.

Re: Ako na MDFku?

Nejlépe si zvol nějakého výrobce laků na dřevo (Milesi, Sayerlack, Clou ..... ) a použij jejich postup a systém.
Většinou se to dělá tak, že použiješ penetrační nástřik. MDF není zase tak nutné mít obroušenou do hladka. Stačí 120 papírem. Penetrace zvedne chlup a zestejní savost a pak jí přebrousíš třeba 180 papírem. Pak nastříkáš 3 vrstvy PES základu a to systémem do živého. To znamená, že každou vrstvu nastříkáš a necháš pozaschnout až se nelepí, ale je stále na dotek prstu živá. Pak je nejlepší ten PES lak nechat několik dní vytvrdnout, aby se už nepropadal a obrousit tak 500 papírem. Obroušení je dobré dělat kontrolním pudrem, ať je dobře vidět jaký je výsledek. No a nakonec 2-3 vrstvy PUR laku lesk. Opatrně, pěknou rovnoměrnou vrstvu zase do živého. No a pak to nechat cca týden vytvrdnout. No a potom leštit. 3M má na to super systém. Excentrem pod vodou brousit nejprve 1500, pak 3000 a pak to celé přeleštit leštící pastou. Když budeš pečlivý a nebudeš pospíchat, výsledek je klavírový lak. cool

(upravil mechanik 19. 5. 2017 21:34)

Re: Ako na MDFku?

Jofi, moja rada. Budeš okolo toho potrebovať dosť prípravkov a budeš sa toho musieť vela naučiť a tie chyby ktoré urobíš nebudú lacné. Teda ked sa tomu nechceš venovať častejšie a chceš to len pre jednu vec tak si to radšej daj niekomu urobiť pre to že to asi ani drahšie nebude a dobrý výsledok budeš mať istejší. Na druhej strane je to jediný spôsob ako sa niečo naučiť. Je to asi 2 roky čo som sa do toho sám pustil a väčšinou ked sa na to pozerám tak si hovorím, sakra, dnes by som to urobil inak a lepšie. Asi by som sa do toho bez nejakeho testovacieho kusu kde si vyskúšaš celý postup ani nepúštal... V mojom prípadne konkretne tmelenie a striekanie plničom kusy opracované na CNC 3D fréze, potom matná čierna a ešte leský lak na drevenom (pórovitom) povrchu.

Re: Ako na MDFku?

Se zájmem jsem si přečetl cenné rady, protože se chystám na povrchovou úpravu skeletu reprobeden. Nemohu ale přijít na to jak brousit, event. leštit "za mokra", "pod vodou" bednu z mdf nebo překližky. Bez toho aby to mělo špatný vliv na samotný materiál.

Re: Ako na MDFku?

Samozřejmě to neznamená že bedýnku ponoříš do napuštěné vany. Namáčí se brusný papír ve vodě ... část obrousit a takto postupně celou bednu. Z obroušeného materiálu se vytvoří něco jako "kaše"... tu postupně jemným hadříkem otřeš... a takto opakuješ několikrát dokola. Samozřejmě je potřeba se vyvarovat toho, aby se voda dostala na nenalakované části. Na finální leštění jsou pak různé leštící pasty,... zde je ale potřeba mít představu, co která pasta s povrchem udělá... zkušební kus dřeva, kde si celý postup povrchovky vyzkoušíš tedy vůbec není od věci.

(upravil zuki 25. 5. 2017 8:24)

Re: Ako na MDFku?

Broušení "pod vodou" se může provádět i bez potopení předmětu pod vodní hladinu smile 

Princip je ten, že smirek (k tomu určený - tj. voděodolný) brousí třeba i na velmi malé vrstvě vody. Tím se podstatně omezí zanášení (zalepení) smirku broušeným materiálem.  Dá se tak brousit třeba lak u auta nebo něco podobného...

MDF apod. se brousí za mokra až když je na nich vrstva laku nebo aspoň nějaké impregnace...

EDIT: Ondra mě při psaní předběhl...

Re: Ako na MDFku?

Jeden nevesely fakt je, ze na mokre brouseni, se moc nehodi elektricke naradi, ktere je na prime sitove napajeni.
Na to jiz potreba spis vzduchove naradi, ale take vykonnejsi kompresor.
Ta strikajici kase, postupne zalepi motor u klasickeho rucniho naradi a rychle umira.
Jako vzduchove naradi, se da pouzit i levne z Lidlu, ale neni to moc vykonne a opravdu potreba silny kompresor.

Re: Ako na MDFku?

No, ono jestli máš jen nápad a chuť, tak nákup vybavení je docela vysoký obnos. Slušnější pistole se dvěma tryskama, slušnější excentr, leštička atd. Pokud si chceš udělat jen svoje bedny, tak se to nevyplatí vše pořizovat. Ono to není tak složité jak se zdá, ale bez slušné výbavy neproveditelné. Na broušení a leštění má nejlepší systém 3M, ale holt to něco stojí.

Re: Ako na MDFku?

Ahojte. Nemáte niekto tip na firmu, alebo človeka, ktorý by vedel spraviť základ aj samotné lakovanie (matný lak) MDF ozvučníc? Ideálne okolie Bratislavy.

Re: Ako na MDFku?

Pokud jeste existuje, tak zkus Petra Michalika v Limbachu, delal mi kdysi cosi do karavanu a umel i politury a jine udelat.
Je to na ulici SNP v tom Limbachu.
nebo zkus klidne zlate stranky, v PK a okoli je spousta dilen a remeslnych truhlaru, kteri diky Bratislave a jejimu neustalemu rustu, jeste umi remeslo..
https://www.zlatestranky.sk/firmy/Limba … C3%A1ri/1/

Oficialne se ale od truhlariny malo kdo prizna verejne na netu, ze neco strika, ponevac byrokracie a buzerace, je v tomto ohledu velmi kruta.
Zejmena pokud to je nekde v obytne ctvrti.

Re: Ako na MDFku?

Můžete poradit odkud berete, kdo je používáte, jemnější brusné papíry na broušení pod vodou? Nějaký dobrý a ověřený zdroj. E-shop s velkým výběrem a minimálním poštovným smile.

Re: Ako na MDFku?

kdejaká prodejna s barvy laky,včetně železářství.

Re: Ako na MDFku?

Ďakujem, skúsim toho pána z Limbachu. Pýtal som sa aj preto, že mám skúsenosti s dvoma stolármi z Pezinka a obe negatívne.

(upravil divnypocit 14. 10. 2018 13:21)

Re: Ako na MDFku?

Zkusím to tady abych nevytvářel další téma. Stavím bedny, mám je zatmelené, vybroušené do hladka ale nevím co s povrchem, rád bych něco klidně matného ale tak nějak aby to vypadalo, existuje něco co bych mohl dát na bedny pomocí válečku a pak to mohl brousit jemným smirkem abych vybrousil strukturu co zanechá váleček? Na stříkání sprejem si netroufám a pistoli ideálně kupovat nechci. Bedny jsou za pár tisíc tak ať povrch nevýjde 2x tolik smile Navíc ani nemám místo kde bych mohl používat sprej či pistoli. Venku se bude prášit a v baráku se s tím nedá smile

Re: Ako na MDFku?

Lakování je pořád taková "nej" povrchovka. Ale už existuje mnoho materiálů, které nahradí povrch laku a jsou odolnější. Co takhle třeba HPL laminát na rovné plochy, nebo 3D folie na plochu se zaoblením? Dají se mezi nimi vybrat i top materiály a nechají se slušně nalepit i v "garáži".

Re: Ako na MDFku?

MDF je potřeba napenetrovat, aby tolik nesála... tím se zredukuje i riziko, že pod lakem vylezou spoje (což je jinak téměř jisté). Přesto mi to párkrát vylezlo i z napenetrované MDF. Na hladké lakování jsem už víceméně rezignoval. V domácích podmínkách to téměř nejde udělat tak, abych byl spokojen (zkoušel jsem jak válečky + broušení a lakování, tak stříkaný povrch pistolí). Přešel jsem i na domácích bednách na strukturovaný povrch. Snese to mnohem více nedokonalostí, které při lakování vzniknou a stále to vypadá k světu. Např. warnex nanášený jemně strukturovacím molitanovým válečkem vypadá velmi dobře, pracnost oproti klasickému lakování minimální, odolnost bezkonkurenční,...  Podobný výsledku lze docílit i kvalitním dvousložkovým plničem + vrchní barva (je to o něco méně odolné proti odření, ale na pohled stejné jako warnex), výhoda je ve větších možnostech výběru barev, cenově to vyjde +/- podobně jako warnex.

Re: Ako na MDFku?

Tom_L: ty 3D jsou velice zajímavé ale mám to bez sundávací zadní stěny a neumím si moc představit jak bych to celé olepil tak aby to nešlo vidět smile
ondra.klofat: ten warnex je super hlavně v bílé barvě smile Jdu to koupit, stejně to budou bedny k PC takže to nemusí nijak ladit s nábytkem nebo tak smile

Lepší po celé bedně struktura než to dělat jakože lesklé a hladké a stejně tam mít vady, věřím, že se to doma dá udělat ale chce to asi spoustu hodin zkušeností smile a hlavně vhodnou místnost na stříkání té barvy.

Re: Ako na MDFku?

Přesně jak píšeš.... Bílý Warnex vypadá skvěle a strukturu lze poměrně dobře ladit volbou válečku nebo stylem nanášení. Lze dokonce vytvořit efekt imitující strukturu koženky, chce si to sice dobře natrénovat někde bokem, ale na domácích bednách to podle mého vypadá mnohem lépe, než klasická struktura známá z PA beden. Nejprve naneseš jemným molitanovým válečkem první vrstvu a necháš zaschnout, druhou vrstvu naneseš také jemným válečkem, ale než zaschne (tzn. hned) vytvoříš strukturu. Na tu stačí vzít žlutý moltoprenový váleček (s hrubou strukturou), gumičkou namotanou na osičku válečku jej "přibrzdit" aby se méně točil a trochu se smekal po povrchu. Pak už jen volbou vhodné rychlosti přejíždění vytvoříš strukturu. Ale vymyslet se dá určitě i spousta dalších věcí... ani samotná struktura po jemném molitanovém válečku není špatná, ale samozřejmě čím hladší, tím náchylnější na nedokonalosti.