Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 21]

(upravil petr.pecka 31. 3. 2017 7:28)

Téma: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Prosim o radu zkusenejsi, ze zdejsiho fora:
na zminenem zesilovaci Tesla AZS 217 v predzesilovaci casti, bych rad ziskal rady kam kouknout abych odstranil nasledujici problem:
v mericim bodu mezi R11, C5, C6 a T2 neni 9V jak udava schema, ale pouhych ~3,1V pro oba kanaly obdobne,
(nize pro referenci alespon odkaz na AZS 215, nikoli 217 jaky resim)
mezi R11 a R14 je 20,5V

Na vystupu:
jeden kanal nehraje, u druheho je spodni pulvlna signalu na kvadrofonni vystup orizla a na vystupu utlum cca oproti vstupnimu signalu
na tuner/tape vstup privadim sinus/1kHz/200mV ven na quadro nejakych 40 mV pouze pulvlna ktera se objevi

Co jsem uz zkusil:

  • propojku na kvadro jsem odpojil, koncovy stupen a korekce bych rad resil az posleze

  • tranzistory T1,T2 na obou kanalech vypadaji OK, mereno na DPS v propustnem smeru 0,7V, hfe mereno mimo DPS cca 435 v toleranci 2%

  • kondenzatory jsem uz komplet vymenil.

  • prostrikal jsem vsecko co slo a cim kdo radil.

  • zkousel jsem aj vyradit jednotlive kanaly odpajenim R14,R14`abych se ujistil ze to neni jen v jednom z nich

  • odpajel jsem take na zkousku kabel, ktery vede na stereo/mono izostat

  • na bazi T1 signal jeste vypada dobre, je to tim, ze tam tomu T2 uz chybi potrebne napeti?

  • jediny rozdil porovnavanim odporu Rx,Rx` primo na DPS na R13~=5k vs R13`~=485k. vytahnul promeril oba R13,R13` maji ~470k


pro jistotou trimr P1(Edit: @zuki R81 ve schematu nize) je pro nastaveni prac bodu T1?

napady co mam jeste vyzkouset? krom toho ze to mam prodat na aukru, nebo dat nekomu kdo se vyzna.
nemam vybec predstavu jak overit Izostaty nebo ktery b yto mohl byt?
polarita elektrolytu C1,C7,C6 - neni tam nekde treba chybka v manualu

http://www.iva-w.org/_Temp/AZS215.jpg

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

petr.pecka napsal:

Prosim o radu zkusenejsi, ze zdejsiho fora:

na bazi T1 signal jeste vypada dobre, je to tim, ze tam tomu T2 uz chybi potrebne napeti?
...
pro jistotou trim P1 je pro nastaveni prac bodu T1?

Ano, R81 (P1 nevím kde je) je na nastavení prac. bodu obou tranzistorů... tedy i kolektorového napětí T2.

(upravil Otas 1. 4. 2017 8:44)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

R81 vypájej a změř, bývají vadné.
S izostaty jsem měl dosud vcelku dobré zkušenosti. Pracovní napětí by měly ovlivňovat minimálně (i při poruše).

Edit: Co takhle správná polarita ellytů, když jsi je měnil; v tomto případě mne napadá C7. Jaké je na C7 napětí?

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

@otas: dik za tip. Ten r81 bych vyloucil(uz jsem i vytahnul a promeril). To nastavovani funguje. Normalne tam nastavim tech 0.5V na B T1. Avsak jsem otevreny vysvetleni proc by zrovna na R81 mel vzniknout ten ubytek napeti cca 6v (mezi T2,R11,C6,R4)

C1,C7 uz jsem taky vyndal a promeril, zjistil jsem, ze jeden C1 mel zkratovane nozicky. fixnul. Avsak porad mi oproti schematu chybi nekde 6V.

kde si take nejsem jisty je polarita C1 - je to opravdu polarizovano + k R3? na desku jsem daval podle naznacene polarity a dle schema

resim proc je na R11 ubytek ~17V
vyndal jsem ty izostaty. a porad stejne.

@zuki: dik za opravu a upresneni

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

C1 je polarizován správně. S izostaty to byla práce navíc, ty stejnosměrný režim neovlivňují. T2 je buď sepnutý, nebo je zkrat CE nebo CB. Nebo chybně připájený tranzistor (správné určení CBE). Prověř to.
Ted už jdu spát, ale už jsme o kus dál.

(upravil microlan 2. 4. 2017 21:32)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Normalne tam nastavim tech 0.5V na B T1.

Jestli máš na bázi T1 0,5V tak to odpovídá tomu stavu, jaký popisuješ. Na bázi T1 musí být něco kolem 1V (měřeno voltmetrem se slušným Ri)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Na můj vkus jsou okolo T1 neuvěřitelný hodnoty odporů (M22 v kolektoru, a to je zároveň předpětí pro T2, M56 do báze z napětí 3.5V to je cca 5uA proud do báze, a pak teda 0.2mA proud C-E...)
Pokud bude mít T1 Uc-e 3V a T2 Uc-e 5.5V, tak by to snad nějak mohlo hrát, ale nějak se mi to nezdá. čekal bych u T2 Uce cca 9V, ale to by bylo o to nižší Uce T1. Tohle zapojení jistě není vzor linearity předzesilovače. Ale k věci:

Na R11 je 17V protože je na  R81 3.5V. Ohmův zákon je neúprosný, I=U/R, 3.5/680=5.1mA, U=I*R=5.1mA*3.3k=17V. Ale potom jaksi nezbývá při napájení 28V a ještě předřadnýmu odporu 1k a 220R nic na Uce T2, na to bych se zaměřil, viz příspěvek výše
Na tom schématu jsou divný hodnoty napětí, ale jestli jsou naměřený PU120, tak je to díky vnitřnímu odporu toho měřáku, z principu musí být na bázi tranzistoru o 0.6V víc než na emitoru (a nehodlám se hádat jestli je to 0.6, 0.65, nebo 0.7V smile)
Takže znovu: pokud se dá trimrem nastavit cca 3-4V na kolektoru T1, a zároveň je 8-10V na kolektoru T2, tak je to správně. Zároveň při otáčení trimrem se musí měnit napětí na R81. Pokud je pořád Uc-e T2 0.5V, změřit Ub-e T2 a pokud je míň než 0.6V je tranzistor KO. (a nebo propojený vývody kuličkou cínu)
Stejnosměrný poměry by mohl ještě rozhodit svod na C2, při sepnutým přepínači P3, ale to stačí změřit při sepnutým a rozepnutým přepínači, nemělo by to na DC  poměry mít vliv.

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Ty "neuvěřitelný" hodnoty odporů jsou tam z důvodu dosažení vstupního odporu 500 kO pro krystalovou přenosku.

(upravil zuki 3. 4. 2017 6:57)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Kdo trochu rozumí zapojením s tranzistory, tak okamžitě vidí, že hodnoty na sch jsou poplatné měřicí metodě (asi měřák s malým vstupním odporem) a pro DM je to "mimo mísu" smile 

Takže napětí které tě zajímá je na kolektoru T2 -> cca 9 až 12V. Předpokládám, že je tam napájení kolem 18-24V...(napětí na C8).
Napětí předtím (na T1) se "automaticky" nastaví správně sama smile 
Můžeš skontrolovat (pro klid duše), že na emitorech je o cca 0,6 až 0,7V méně než na bázích. Pak budou tranzistory OK. Ale pokud by byly KO - tak by to asi ani nešlo trimrem nastavit ...

Nechce se mi to počítat a optimalizovat, ale žádný rébus to není, nic o moc jednoduššího asi ani být nemůže smile

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

microlan napsal:

Ty "neuvěřitelný" hodnoty odporů jsou tam z důvodu dosažení vstupního odporu 500 kO pro krystalovou přenosku.

tak tu uz jsem pred merenim take odpajel

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

zuki napsal:

Kdo trochu rozumí zapojením s tranzistory, tak okamžitě vidí, že hodnoty na sch jsou poplatné měřicí metodě (asi měřák s malým vstupním odporem) a pro DM je to "mimo mísu" smile 

Takže napětí které tě zajímá je na kolektoru T2 -> cca 9 až 12V. Předpokládám, že je tam napájení kolem 18-24V...(napětí na C8).
Napětí předtím (na T1) se "automaticky" nastaví správně sama smile 
Můžeš skontrolovat (pro klid duše), že na emitorech je o cca 0,6 až 0,7V méně než na bázích. Pak budou tranzistory OK. Ale pokud by byly KO - tak by to asi ani nešlo trimrem nastavit ...

Nechce se mi to počítat a optimalizovat, ale žádný rébus to není, nic o moc jednoduššího asi ani být nemůže smile

ano takze na B T1,T1` jsem nastavil neco kolem 0,73V. a na C2 jsem koukal osciloskopem az ten signal signal vypadal jakz takz k svetu.
ale na tom kolektoru T2 porad oproti zemi 3,1V (tady porad premyslim jestli nahodou tam nekde nechybi nejaka carka tim kopirovanim a tech 9V jsem nemel namerit proti necemu jinemu nez oproti te zemi)

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Cože jsi odpájel? Vstupní odpor?

Proč to sleduješ na té bázi? jak psal zuki, připoj měřák na C T2 a kruť R81 zleva doprava přes celý rozsah, a napiš co se dělo na T2.

Žádná čárka se neztratila, tam prostě musí být něco kolem 9V proti zemi. (tečka a víc o tom nepolemizuj)

(upravil danhard 3. 4. 2017 9:12)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

petr.pecka napsal:

Normalne tam nastavim tech 0.5V na B T1.

Nenastavuje se napětí na bázi T1, ale dc 9V napětí na kolektoru T2.
Na bázi se ani nešahá  smile

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

microlan napsal:

Cože jsi odpájel? Vstupní odpor?

Proč to sleduješ na té bázi? jak psal zuki, připoj měřák na C T2 a kruť R81 zleva doprava přes celý rozsah, a napiš co se dělo na T2.

Žádná čárka se neztratila, tam prostě musí být něco kolem 9V proti zemi. (tečka a víc o tom nepolemizuj)

@microlan - ok, tak ted chapu. ze jedine tech 9V na C T2 je smerodatnych. a proc se zamerit na ten r81.

inu proc - ja jsem cetl to schema jako evropan zleva do prava. a prvni co jsem pak zacal zkoumat bylo jak nastavit na T1 0,5V na B a zaroven na T2 9V na C.

Dneska jsem osciloskop zrovna pujcil na jinou teslu smile Napisu az budu mit hotovo. kdyz uz jsem ty izostaty vyndal tak tam dam alespon nove co mi sestavili u bucka v brne.

Dekuji za vyjasneni detailu servisni dokumentace, ze je potreba zohlednit merici metody a konstrukci pouzitych mericich pristroju.

Tema se da asi uzavrit i diky velice detailnimu popisu od @kaed, a vstupu od ostatnich. DIky

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

(upravil Otas 3. 4. 2017 15:47)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Jinak k otázkám, které zde padly:
Odpor M22 v kolektoru T1 je pro dosažení nízkého šumu (zjednodušuji). T1 byl vybíráván na vysoké H21 a snad i nízký šum. I T2 má vysoké H21 (mimochodem ani dva trandy s vysokým H21 nestačí pro přesnou RIAA).
Případné snížení "neuvěřitelného" odporu M56 na potřebných cca 47 k bez dalších úprav urve uši šumem. S úpravami jsem se dostal u RIAA na 76dB odstupu (náhradní zátěž + vybrané trandy smile).

Správná cesta je tak, jak píše Zuki. T2 a napájení je střed tvého zájmu. Změř, uprav a nahlaš. Osciloskop ani nepotřebuješ.

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

odporu M56 na potřebných cca 47 k

jak tomu rozumět? Co potřebuje na tomto místě 47k?

(upravil Otas 4. 4. 2017 16:08)

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Pro zjednodušení konstrukce, jako zátěž pro magnetodynamiku a zároveň základní vnitřní odpor zesilovače i při provozu na signál např. z noťase nebo CD.
To už trochu ulítávám do své zmíněné přestavby. Samozřejmě s tím R2 demontovat. A řadu dalších úprav. Kdybych nebyl lenoch, tak už jsem to dávno dal k lepšímu ... cupování své maličkosti. Nebo je to tedy o kuráži? Ne, jen jsem už zase zapoměl, jak vkládat obrázky.
Zes je to krásně klasický a dá se s tím po vylepšení (všech částí) i při použití součástek Tesla (což byla má filozofie přestavby) docela slušně hrát. Ale DPAčko to samozřejmě není smile. Já přeorával NZC 431.
Je na něm a celé obdobné řadě hezké, že byl postaven v době, kdy byl svět elektroniky ještě normální wink, bez SMD a digitalizace.

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Dostal se mi právě na stůl zesilovač z gramofonu NZC431, který je totožný s AZS217 a měl shodnou závadu. Na kolektoru T2 jednoho z kanálů bylo něco přes 3V a linul se silně zkreslený zvuk. Příčinou byl vadný trimr R81, který reguluje proud tranzistoru T1 a tím i napětí kolektoru T2. Po výměně již šlo toto napětí krásně nastavit na správnou velikost a zesilovač nyní hraje jak má. Tyto přístroje jsou již letití dědečkové a v nich použité pertinaxové trimry mají tendenci se samovolně rozpadnout, což u trimru R70 v obvodu regulace klidového proudu koncových tranzistorů může mít velmi špatné následky. Takže tyto šmejd trimry vždy preventině měním.

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Tak tady to muzeme uzavrit. Opravdu dulezite je to T2, a ten trimr. Jak jste psali. Predzesilovac jsem vyladil na osciloskopu. Nasel jsem jeste take ze pri to masovem objednavani a vymene kondenzatoru jsem mel u korekci kapacitu s hodnotou o rad vys...
Kazdopadne ted nez zalozim nove vlakno ohledne koncoveho stupne vymenim ty trimry i tam. ( po odpojeni zateze na repro vystupech se signal velmi zkresli - meril jsem na slychatkovem vystupu).
Dik za know how wink

DAC gamma2 amb.org, sansui AU-4900, speakers Audio Nirvana 10" in SPQR EZ10 enclosure (horn design), Bijou Headphone tube amp

Re: Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

V případě výměny trimru R70 je třeba postupovat velmi ostražitě. Trimr je po zaletování nutno nastavit na minimální odpor a pak klidový proud nastavit pootočením trimru doslova po milimetrech, protože i malý pohyb má zde vliv na velkou změnu klidového proudu a neopatrná regulace vede pak často k "odchodu" koncového stupně. Pokud při běžném provozu zesilovače dojde po docela krátké době k velkému nárůstu teploty některého z chladičů, je to znamením pro urychlené nastavení správné hodnoty klidového proudu.

Příspěvky [1 až 20 z 21]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Tesla AZS 217. vadny predzesilovac aka rebus dne

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£