Téma: Výroba čidla

Řeším takový technický problém.Potřebuji na motorce jinou hodnotu snímače chladící kapaliny.Objednal jsem termistor s vyhovující charakteristikou a ten teď potřebuji umístit do vlastního čidla což je mosazný váleček s vnějším závitem M10x1.Potud je to v pohodě,ale přemýšlím čím vyplnit prostor mezi termistorem a vnitřním obalem čidla.Vršek bude zakápnutý tekutým kovem,ale dole potřebuji něco teplovodivého s adekvátně rychlým teplotním spádem.Uvažuji o vazelíně kterou používám na mazání podložek tranzistorů.Máte nějaký tip co tam?

Re: Výroba čidla

Resil sem pred lety podobny problem, odeslo mi cidlo mereni teploty oleje a nove se mi nejak nechtelo kupovat.
Stare cidlo sem odvrtal v soustruhu a zalil sem novy thermistor do PU zalevaci hmotoy na transformatory /vukol, vukit/
Do te zalevaci hmoty, mi poradili, ze mam pridat bud minium /suřík Pb3 04/ nebo trochu kovoveho praskoveho Al.
Cidlo je vystaveno vyssi teplote, jako cidla vodniho okruhu, je to v miste, kde vytlacuje chladici olej pred termostatem, ktery otevira cestu do chladice oleje. Vcelku zdanlive nedulezite cidlo, ale pri nadmernem ohrevu chladiciho okruhu oleje, upravi palivovou mapu a motor zjihne.
To cidlo je tam proto, ze kdyz by se pokazila patrona termostatu a neprepnul se propad oleje v bloku do toho termostatu, motor by se uvaril.
Jine chladici medium tam neni, krome vzduchu, ktery ofukuje castecne zebra valcu a hlavy. Ale primarni chlazeni je prave a jen, reseno okruhem chladiciho oleje. Tlakove mazani ma sve oddelene cerpadlo a je snimano tlakovym snimacem. Take zapinani ventilatoru chladice oleje, ma dalsi cidlo, ale ve spolecne olejove vane
Funguje to jiz nekolik let a nema to problem, je to nacitano diagnostikou a nevykazuje chybu.

Re: Výroba čidla

Tak jsem to stvořil pomocí té vazelíny,ale žádný zázrak.Spád je docela velký a hodnoty se liší.Zřejmě mi nezbyde nic jiné než  odměřit řidlo přímo v motoru alespoň na pracovní teplotu.Teď je vymyslet jak dostat do uzavřeného systému čidlo teploměru...

Re: Výroba čidla

Existuji take teplovodive tmely, na base silikonu a plnice titanove beloby, ale i praskoveho Al, nebo Cu, dokonce Ag.
Odolavaji teplotam pres 200°C, bezne se prodavaji zejmena bile, TiO plnene a funguji dobre.
Pokud je to na vodu, ktera ma kolem 130°C v maximu, pod tlakem, neni duvod hledat exosticke materialy, jako PU zalevaci hmoty do traf, nebo motoru a plnit to Pb3O4
https://www.gsm-shop.sk/predaj/tovar-pr … moglue-10g