Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Aktivní bateriové kombo

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

Téma: Aktivní bateriové kombo

Dlouhou doby mi ležely na skříni dvě širokopásma RFT L3401 pro které jsem neměl využití a napadlo mě z nich vytvořit malé kombo na baterky se zabudovaným preampem pro nějaký nástroj. které bych brával občas na chatu nebo jiné akce, kde není dostupných 230V pro přehrávání muziky . Nástrojem je v mém případě akustická kytara.
Co doma zbylo z jiných konstrukcí, to jsem použil. Vzhledem k požadavku na co nejvyšší výdrž a co nejnižší váhu jsem se rozhodl koupit D-class zesilovač s TPA3116D2 a pro napájení použít 4ks nejlevnějších li-ion akumulátorů TrustFire.
Z eshopu jsem objednal grily s jemným sítem, rohy a zbytek materiálu se už válel doma.
Preamp pro nástroj jsem navrhl jednoduchý s 2x OP27 (první na řízení zisku, druhý na korekci tónu).
Jako indikaci zapnutí používám malý modulek z ebaye, který zároveň slouží jako měření napětí na baterce.
Výsledek mého snažení byl dovršen před čtrnácti dny.

https://s1.postimg.cc/acqpql123/20170504_184039.jpg https://s1.postimg.cc/64vxhtzmj/20170504_184117.jpg

https://s1.postimg.cc/kclm6hcbf/20170504_184151.jpg https://s1.postimg.cc/sw5048knv/20170504_184229.jpg  https://s1.postimg.cc/nm01cy0ez/20170504_184326.jpg https://s1.postimg.cc/u0z29m74r/20170504_184345.jpg

Re: Aktivní bateriové kombo

Mohu li poradit, pridej ku tem clankum balancni obvod, uchranis tak ty clanky pred moznym znicenim.
Vim, ze ty TF clanky stoji prd, ale casem mozna koupis lepsi clanky, treba Sony VTC5, VTC6, nebo LG HG2 a pod, ktere bez problemu utahnou ten PA daleko lepe.
https://www.banggood.com/4S-30A-14_8V-L … mds=search
Take pokud to budes nahodou vyuzivat jako boombox, pouzij tam na ty clanky drzak, ve kterem lze ty clanky ryche vymenit, staci si vzit do krabicky 4ks nahradnich a doba provozu bude 2x delsi.
https://www.banggood.com/DIY-4-Slot-186 … mds=search

Clanky opravdu kvalitni, dnes asi TOP, nejlevneji v 4packu najdes tady.
https://www.fasttech.com/products/1420/ … chargeable
https://www.fasttech.com/products/1420/ … chargeable

Pekna prace, ta hadi kuze.

(upravil GeorgyBoy 15. 5. 2017 12:13)

Re: Aktivní bateriové kombo

Díky moc za tipy, moc informací jsem o levných článcích nehledal, tak jsem sáhl po těch TrustFirech.
Držák se mi zdá pro toto použití nepraktický. Balancer určitě použiju pro příští baterku.

(upravil wimshurst 15. 5. 2017 20:04)

Re: Aktivní bateriové kombo

Drzak clanku neni az tak podstatny.
Ale clanky z privlastkem "fire", obvykle stoji za houby.
Ve vetsi casti pripadu, se jedna o "recyklovane clanky".
Recyklovane ve smyslu tom, ze cinan skoupi hotove skladovane baterie, obvykle do notebooku a jine vybehove spotrebni haveti, rozpoji, prebali ty rozpojene clanky a nasledne je proda pod zazracnymi a investigative smyslenymi kapacitami ci parametry, ktere odporuji vyvoji clanku a pod.
Nekdy jim prida cinan taky ochranne obvody, aby neumrely hned.
Nekdy se stane, ze Cinane zrecykluji clanky opravdu kvalitni, skladovane SONY do notebooku, nebo panasonic INR, sanyo ICR a podobne rady a i pres dobu, co lezely nekde v lochu, ty clanky se jevi celkem pouzitelne a maji celkem dobrou kapacitu.
Ale pri beznem pouzivani, pri uvedeni do provozu, vydrzi jen velmi kratce, nekdy mene nez rok.
LiIon clanky nestarnou tak, ze by straceli kapacitu, ale zvysuje se vnitrni odpor, takze pri vysledenm cerpani na hranici moznosti, takovy starsi clanek pak stale vetsi cast energie vystraci v teple, az do hranice, kdy vnitrni ohrev, zpusobi skrat.

Nove clanky rozmeru 18650 a take 17.700 a pod. obvykle vysokoproudove, se jiz nevyrabi do notebooku, ale prevazne na ucel pouziti v elektromobilech /zejmena TESLA/ kde se z techto clanku vyrabi obrovske baterie.
Tyto baterie krome vapingu a tazeni obrovskych proudu na hulbu, maji tu vyhodu, ze dik velmi melemu vnitrnimu odporu, starnou pomaleji, jako starsi typy clanku do notebooku.
Take kapacita realna, pri cerpani proudu pres 10A poctem cyklu poklesne velmi malo i po nekolika letech.
Osobne vim, ze treba starsi SONY VTC4 a VTC5, funguji v naradi a mych vapovacich hrackach pres 800cyklu, pokud nebyli vytizeny pres maximalni proudy.
Dnes cena clanku, je podstatne nizssi a to i tech "vysokokapacitnich" a vysokoproudych, ne dik spotrebni elektronice, ale dik elektromobilite a obrovske spotrebe clanku v aplikacich, ktere pred nedavnym casem neexistovali.
No a dik vapingu, se daji koupit clanky po mensich poctech a to zejmena ty vysokoproudove a moderni 18650, treba na tom Fasttechu a take jinde v cinskych marketplace a shopech, za prakticky nakupni cenu u vyrobce.
Existuji take fake, ale neni to tak caste.

Re: Aktivní bateriové kombo

Kdo si hraje, nezlobí smile Hezké.

Re: Aktivní bateriové kombo

Určitě si doplň BMS, stačí z ebay, a pokud chceš vyšší výkon, tak můžeš ty TPA provozovat i na 6 článků - tj max. napětí 25.2V, a při 3.7V na článek budeš pořád na 22.2V, kdežto se 4s máš jenom 14.8V, a to už tomu TPA dost dochází výkon.

Re: Aktivní bateriové kombo

Pokud mohu nesmele poznamenat, tak napisu o TPA 3116, asi toliko.
Pouzije li se 3116D2 PBTL modul a menice se zapoji paralelne, tak na tech cca 11-14V na bateriovem napajeni, do 3R zateze, bude v uplnem maximu vybuzeni, na maximu zatizitelnosti onech dvou menicu.
Pri cca 14V do 3R myslim, ze to bude schopno davat okolo 32W v peaku.
Minimalne kolem 22W, na hranici minimalniho napeti clanku.
To uz to kombo, nebo boombox, bude skakat po zemi.
Cim vice clanku, zejmena mene kvalitnich, tim vetsi mozny problem, pokud se nevybalancuji.
Pouzitim PBTL a paralelnim spojenim menicu, je mozno to napajet take z autobaterie, nebo v pripade umrti tech xxxFire clanku, take z male gelove baterie, nebo nejake mirne otahane 4S LiPoly modelarske baterie.

Take si dovolim zalovit v pameti, ty menice od RFT L3401, maji citlivost kolem 100dB!, to sou stare nastrojove menice, celkem podarene a jdou celkem vysoko, ktere dnes, snad by nahradili za strasne penize nektere celesion menice a to by stalo ve dvou kusech poradny ranec.

Myslim, ze napajet to vyssim napetim nema podle mne velky smysl, tak jak to popisuju PBTL a 3R zateze, to bude i pri 12V na maximalnim maximu, aby to v nirvane vytoceni "all right" neublizilo tem vlozkam.

Re: Aktivní bateriové kombo

Ten modul s TPA je stereo, každý kanál tedy pracuje do 6 Ohm.
Dám na vaše rady a BMS doplním. Zesík má na čelním panelu vyvedený konektor na externí napájení. Vzadu jde taky samozřejmě odpojit baterku. Výkon je dostatečný, zkoušel jsem to napájet i napětím nižším než 12V a vyšším než 20V a i tak to kupodivu má přijatelný zvuk. Vyšší napětí taky podle mě nemá smysl, ale jde použít.
Kraválu nadělá až až právě díky použitým měničům.

L3401:
Fs = 64.65 Hz
Re = 4.16 ohms[dc]
Le = 151.33 uH
L2 = 434.16 uH
R2 = 8.69 ohms
Qt = 0.73
Qes = 0.81
Qms = 7.07
Mms = 20.41 grams
Rms = 1.172470 kg/s
Cms = 0.000297 m/N
Vas = 108.78 liters
Sd= 510.71 cm^2
Bl = 6.522610 Tm
ETA = 3.49 %
Lp(2.83V/1m) = 100.37 dB

Re: Aktivní bateriové kombo

Pokud nemas modul v zapojeni PBTL, tak pri napajeni kolem 14V, muzes zapojit ty menice paralelne a pripojit je na jeden kanal.
Zvysi se tak ucinnost toho zesilovace do zateze, ale pri citlivosti tech menicu, tak jak to je, je to naprosto v pohode, neupalis je, ani pri "all right" vybuzeni. Spis zacne trochu skreslovat ten PA.
Zalezi od vnitrniho odporu te napajeci baterie, kdy se tak stane.
Pamatuju si ty menice z davnych dob, kdy se to davalo na varhany a komba.
V nasi ohrade se jich ale, pred r89, nevyskytovalo mnoho, je to takovy maly poklad, mit tyto dva menice fuknkcni a nesku...ne.
Tomu menici, pro dostatecne vybuzeni na ozvuceni mensiho salu, stacilo 10W.
Pokud si pamatuju, tak se temer vzdy, montovali ve dvou, ku regentu do boxu, nebo ku varhanum, dva, nebo 4. U varhan, se doplnovali vyskami. Take to byvalo v jakemsi odposlechu podiovem, take po 2ks.
Po 89 se sem dostalo vice techto dedecku, ale to byla uz jina doba.
V single osazeni sem to videl take, ale nevim jaka hlava se ku tomu delala. Myslim, ze to bylo ku nejakemu klavinetu, mozna pozdeji syntezatoru.
Ale co si pamatuju, byl mohutny zvuk tech menicu.
Sem rad, ze nekdo jim dal dalsi zivot v necem, co nazyvam boombox, ale asi to neni zcela spravne.

Re: Aktivní bateriové kombo

Je fakt, že já to používám s 8 ohm repro s citlivostí cca 86dB, a na 14V už jde výkon a tím i hlasitost dost dolů. Že repro v kombu mají 100dB citlivost jsem netušil...

Re: Aktivní bateriové kombo

Nekde mam jeden podobny menic, kdybych mel dva, postavim nejake sirokopasmove cosi, ale mam jenom jeden
Je to ale 8R menic L3402 myslim.
Ten ma kolem 99dB.
Kdysi totiz vyrobit NF vykon, bylo velmi "tezke" a to doslova.
V dobe elektronek, znamenalo rozdil mezi 10 W out a 100W out mnoho kg vahy zeleza trafaku, tlumivek, mnoho vahy kondu a hodne tepla.
Takze proto se pouzivali velmi citlive menice, aby akusticky vykon, bylo mozne dosahnout pri daleko mensi potrebe elektrickeho prikonu.
Proto dnes menice, zejmena ty sirokopasmove, ktere maji vyssi citlivost, lze napajet relativne malym zesilovacem a relativne malym vykonem, ktery neni problem vytvorit z maleho napajeciho napeti..

Re: Aktivní bateriové kombo

Hoj, trosku s krizkem po funuse..

v aktivnim kombu (resp. spis jen aktivce PWR amp + repro ...neb efekty resp. kreslici hlavicku mam zvlast)
500x250x150mm mam 2x ARO 667, zapojene v serii, hnane TPA3106, krmenym 3x Li-ion (klasika valecky 18560)
(BTW jak bylo uvedeno, u jakekoliv li-XX se docela se hodi watchdog hlidajici aku pred na podvybitim )

Na hrani na doma, mensi hospode to je "tak akorat" i na cistej signal rovnou  z kytary (gain mam nastavenej 32dB, ale tady bude zalezet i na konkretnim snimaci samozrejme) ..nakourenej PwrMet "skoroobdelnik" uz dela dost slusnej kraval (obcas bohuzel i vypina vnitrni ochrany TPAcka..)

takze novejsi a vykonejsi TPA3116 se 4clankem bude stacit zarucene smile

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Aktivní bateriové kombo

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£